Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Za naše predstavnike na tom sastanku, možda može biti od koristi.
Za onaj sastanak u EPBiH bio sam pripremio podatke šta se dešavalo sa prosječnom platom i penzijom kao i minimalnom penzijom u FBiH od 2015 tj od kada struja nije rasla. Ovo zbog eventualnog populizma i priče da "štite ranjive kategorije" i sl. Mislim da je imalo efekta jer niko nije rekao ništa protiv, bio je apsolutni muk a kako i ne bi. E pa i na tom dijagramu bilo jer šokantno da su plate i penzije porasle po 60-70% za vrijeme dok je struja bila "zamrznuta". Juče sam malo pogledao nove podatke i još je drastičnije, prosječna plata je od 2015 porasla za 61% penzija za 97%. I sad je pitanje kako je to neko "ugrožen" ako može za iste pare kupiti duplo struje nego 2015 (koja je i tada bila jeftina). Prosječna plata raste stalno a penzija se prilagođava inflaciji i rastu troškova svako malo (ispravno) i ne dozvoljava se da zaostane ni 1%, jedino struja nikog ne zanima, ona može biti u hibernaciji 9 godina a ne reaguje ni FERK ni ministri, niti Parlament sa Čavalićem pokreće peticije za zaštitu EP i energetike i države (dioničare i ne pominjem), ne reaguje ni sama EPBiH, svi se uvlače populaciji. Istu ili veću količinu populizma može se očekivati od tog odbora, siguran sam da i oni "brinu" i štite narod od troškova pa ovakav dijagram može biti glogov kolac za svaku takvu priču. Mislim da sam našao tačne ili vrlo približne podatke, ako neko uoči veće odstupanje neka javi.
Image
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Iskreno, ja ne mislim ulaziti i detalje. Ovo je stvar proste logike. Ako ne shvataju prostu logiku onda nikakvo ulaženje u detalje im neće pomoći.

Samo će biti upozorenje da će oni mutavo slijegati ramenima 2026. a mi nećemo čekati njihovu reakciju iako su oni donosioci odluka za strateške firme.
montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

I ovo može biti interesantno, bilo je već negdje ali nije loše ponoviti, cijene stuje u Evropi za domaćinstva, polovina '23, dakle najsvježiji podaci. BiH praktično najniža u Evropi osim Kosova i Turske, jeftinija nego npr Albanija, Moldova ili Gruzija od kojih imamo viši standard i plate.
A ako bi se našao (a hoće) neki mudrac da kaže "jeste, ali džaba što je u Njemačkoj struja 5 puta skuplja kad imaju mnogo više plate...". E pa nije ni to tačno. Evo mapa kupovne moći za struju za pojedine zemlje gdje je uzeta u obzir i plata i tu se vidi da je struja duplo povoljnija za građanina BiH u odnosu na npr Njemačku čak i kad se plata uzme u obzir. I tu je građanina BiH u najpovoljnijoj poziciji u Evropi izuzev mislim Malte i Islanda.
https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... 23_V_2.png
https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... _S2_V1.png
montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Pa ja ovo i pišem radi proste logike jer od tih likova ne očekujem da razumiju išta složenije tako da im se moraju servirati najdrastičnije i najočiglednije stvari da bi razumjeli a pitanje je i da li žele da razumiju. Zato ovo, samo za slučaj da žele a ne znaju tj nemaju prave informacije. A ako ne žele ja ne bih bježao od prijedloga da većinski otkupi dionice malih.
Sitna buranija
Posts: 2063
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

Slažem se sa Montijem. Treba im na jednostavnim primjerima pokazati šta se dešavalo sa platama, penzijama i cijenom struje od 2015. godine i to samo povezati sa najgorim rezultatom EPBiH u istoriji njenog poslovanja kao dioničkog društva, te kakve će to imati posljedice na energetsku budućnost FBiH i same kompanije. To sve stane u 2-3 minute, bez puno palamuđenja...
Sabur2
Posts: 1873
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sabur2 »

Sitna buranija wrote: 22 May 2024, 10:02 Slažem se sa Montijem. Treba im na jednostavnim primjerima pokazati šta se dešavalo sa platama, penzijama i cijenom struje od 2015. godine i to samo povezati sa najgorim rezultatom EPBiH u istoriji njenog poslovanja kao dioničkog društva, te kakve će to imati posljedice na energetsku budućnost FBiH i same kompanije. To sve stane u 2-3 minute, bez puno palamuđenja...
U pravu si.
I što više grafičkih prikaza, jer za brojke treba uključiti cijeli mozak.
Slike ostanu urezane.
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

https://biznis.ba/vijesti/bih/sindikat- ... licu/87493

Postoji li u EPBIH kakav sindikat. Politika im postavlja "šiša privrednike " u nadzorne odbore i za izvršne direktore a oni šute.
Dok i radnicima EPBIH ne počne kasniti plata po tri mjeseca.
Onda se sjete štrajkovati.
brzi
Posts: 2575
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ponuda jača,.. fening po fening,.. mogu stići i do 11 maraka.
Sreća nema nestrpljivih (fondova) prodavaca.
pistol
Posts: 26
Joined: 14 Dec 2023, 13:23

Re: Elektroprivreda BIH

Post by pistol »

Sad se vjerovatno ponovo ceka zahtjev FERK-u ... pa onda dok ovi odluce ... pa ako prihvate dionice idu gore, ako ne prihvate opet to je vec kraj godine i opet idu dole
Truba
Posts: 430
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

kraj godine = izbori
ako išta usvoje može biti tamo na proljeće
moja laička
Post Reply