Telekom RS

Sitna buranija
Posts: 2063
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Truba wrote: 21 May 2024, 13:10 Koji si sad pa ti
Sta je ov neka sprdnja
Jel ov komicni sajt
:lol: :lol: :lol:
Loko
Posts: 31
Joined: 06 Dec 2023, 13:47

Re: Telekom RS

Post by Loko »

ebeš ga opet na mojih 112500 dionica, dividende je 6830 km
Odoh ja sa ženom i djecom u Tursku, pa poslije ko živ ko mrtav 😀
Sitna buranija
Posts: 2063
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

E zamisli da si prodao te dionice po 1,50-1,55 KM kada je već bilo poznato da preskaču isplatu drugog dijela dividende, dobio bi oko 170 hiljada. Mogao si poslije da kupiš istu količinu dionica a da ti ostane barem 30 hiljada. I još uz to, opet bi imao dividendu. Najgore se vjenčati sa dionicama :roll:
Truba
Posts: 430
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Telekom RS

Post by Truba »

Ja kao nematematicar ne kontam to

Zelim da na ostavinskoj za 30 40 godina imaju raspravu haha
Sitna buranija
Posts: 2063
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

Šta ako se posvađaju zbog ostavine?
Truba
Posts: 430
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Telekom RS

Post by Truba »

Zato je parni broj hahahah
Sa me gabri
BiznissBL
Posts: 24
Joined: 03 Jun 2022, 17:52

Re: Telekom RS

Post by BiznissBL »

https://www.capital.ba/mtel-na-najvisem ... osnivanja/
Treba obratiti pažnju na ovaj dio: Kompanija m:tel do sada nije bilježila veći nivo likvidnosti, a koji je nastao naplatom jednog dijela potraživanja po osnovu prodaje antenskih stubova. Ovdje piše da je izvršena naplata samo jednog dijela potraživanja, da li neko zna koliko je ova informacija tačna?
Za sad se cijena vrti oko 1,24 KM što je dividendni prinos od 5,41%
Sitna buranija
Posts: 2063
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Telekom RS

Post by Sitna buranija »

BiznissBL wrote: 22 May 2024, 20:38 https://www.capital.ba/mtel-na-najvisem ... osnivanja/
Treba obratiti pažnju na ovaj dio: Kompanija m:tel do sada nije bilježila veći nivo likvidnosti, a koji je nastao naplatom jednog dijela potraživanja po osnovu prodaje antenskih stubova. Ovdje piše da je izvršena naplata samo jednog dijela potraživanja, da li neko zna koliko je ova informacija tačna?
Za sad se cijena vrti oko 1,24 KM što je dividendni prinos od 5,41%
Vidiš da je PR članak. Prvi pasus pročitaš i jasno ti je da je ovo po onoj "usta moja hvalite me" :roll:

"Tekući racio likvidnosti m:tel-a je 0,86, što je jednako stepenu likvidnosti Telekoma Austrija. Uz to, ova kompanija je prvi kvartal završila sa 17 odsto većom dobiti u odnosu na isti period prošle godine, što ekonomski stručnjaci ocijenjuju kao rezultat istorijskih odluka menadžmenta kompanije o politici isplate dividende i prodaji antenskih stubova."

Znači, potez očajnika je istorijska odluka menadžmenta?

Uglavnom, u samom tekstu piše da imaju rekordnu likvidnost i da su novčana sredtva narasla za 114 mio KM pa sad imaju 134 mio KM, a da su im obaveze smanjene za 131 mio KM (vjerovatno izmiren dug za neisplaćenu dividendu majci i.smanjene obaveze po kreditima). Za poređenje, BHT ima blizu 380 mio sa 31.3.2024. a nisu ništa prodavali i nemaju nikakve velike dugove. Kažu da je likvidnost bila loša jer su svu dobit isplaćivali u dividendu, a isto je do prije 4-5 godina radio i BHT ali nikad nije imao problema sa likvidnošću. Ali u članku je zapravo prešućeno da je likvidnost bila loša jer su ispumpavali keš kroz akvizicije i ulaganja u povezana lica... Nažalost, ovi degeni što su sad u BHT su poslovnim planom koji još nisu usvojili smislili valjda da na isti način počnu izvlačiti pare kao što su i ovi u Mtel-u radili, pa su planirali 120 mio KM u naredne tri godine za akvizicije i ulaganja u povezana lica...
zule
Posts: 206
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Kada imaju 134,4 milion gotovine što ne podijeliše od toga 50% kroz dividendu kao što odlučiše neki dan u Dividendnoj politici Mtela-a. :?:
Truba
Posts: 430
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Telekom RS

Post by Truba »

to što su pare na papiru ne znači da ih ima stvarno :D
Post Reply