Fabrika duhana Sarajevo

slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Ma malo je 5 KM ...ništa bez 30 KM :lol: :lol:
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

rezultati su stigli a dionica je i dalje ukopana.fondovi ne kupuju.izgleda da ova dionica privremeno sluzi nekima kao mito za fiksna desavanja oko bosnalijeka.prije par dana su objavili da je drzavni kapital u prethodnim godinama umanjen za vise od 4 milijarde ali niko ne spominje da je bar milijardu od toga napravljeno muckama na berzi.svudje drugdje je to kriminal,samo ovde biznis.nije ni cudo sto na upit o berzi neki od lidera zavrse u hitnoj pomoci.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mentalist »

FED.MIN.POLJOP.,VODOPRIV. I ŠUMAR. (drž:vlas.) Sarajevo, BIH 39.91
UniCredit Bank d.d. Mostar MOSTAR, BIH 2.17
NLB Banka d.d., Tuzla TUZLA, BIH 2.07
ZIF "MI-GROUP" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 2.02
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina Sarajevo, BIH 1.58
BABIĆ SEAD Sarajevo, BIH 1.55
ZIF "BONUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 1.50
ZIF "PROF-PLUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 1.28
UG UDRUŽENJE DIONIČARA FABRIKE DUHANA SARAJEVO Sarajevo, BIH 1.15
ZIF HERBOS FOND d.d. Mostar MOSTAR, BIH 1.13

Procenat dionica u Hrkačevom posjedu konstantno raste..
one
Posts: 1775
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

isti je samo grupise pod jedan racun,kao sto su i fondovi pod njegovom palicom grupisali dionice bosnalijeka pod ime haden
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by savjetnik »

Kako objasniti ljudima da je potpuno isti scenario kao što je bio na Bosnalijeku.Hrkać kupuje sve što ima na 65 KM, to možete provjeriti kod svojih brokera,ali ne sigurno da proda po 70 KM,već da u momentu kad njemu bude odgovaralo prebaci na veću cijenu sigurno ne manju od 100 KM.
Živi bili pa vidjeli.Kako vidim ovih se dana samo priča o jednoj dionici,kao da ostale ne postoje,Malo sam razočaran ovim forumom jer se pretvorio u politički,a to sigurno ni njegov osnivač nije htio.Pogledajte malo ostale forume u svijetu kako to izgleda i kako se informacije razmjenjuju.Na ovom forumu postoje ljudi koji barataju materijom,dajte da im prepustimo da svojim komentarima i informacijama koje imaju probaju da promjene neke od učesnika kojima nije mjesto na forumu koji se bavi tržištem kapitala, već na političkim tribinama.
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

savjetnik wrote:Kako objasniti ljudima da je potpuno isti scenario kao što je bio na Bosnalijeku.Hrkać kupuje sve što ima na 65 KM, to možete provjeriti kod svojih brokera,ali ne sigurno da proda po 70 KM,već da u momentu kad njemu bude odgovaralo prebaci na veću cijenu sigurno ne manju od 100 KM.
Živi bili pa vidjeli.Kako vidim ovih se dana samo priča o jednoj dionici,kao da ostale ne postoje,Malo sam razočaran ovim forumom jer se pretvorio u politički,a to sigurno ni njegov osnivač nije htio.Pogledajte malo ostale forume u svijetu kako to izgleda i kako se informacije razmjenjuju.Na ovom forumu postoje ljudi koji barataju materijom,dajte da im prepustimo da svojim komentarima i informacijama koje imaju probaju da promjene neke od učesnika kojima nije mjesto na forumu koji se bavi tržištem kapitala, već na političkim tribinama.
Nisam siguran koliko je realno porediti situaciju u svijetu i kod nas. U svijetu politika ni blizu nema uticaj na cijenu dionica ili poslovanje firmi kao kod nas. Predviđanja rasta ili pada zasnivaju se u svijetu na predviđanju poslovanja firmi to je opet bazirano na planovima razvoju, trendovima u pojedinim industrijama i sl. U nas međutim rast ili pad, uspjeh ili neuspjeh firme u velikoj mjeri ako ne i suštinskl zavisi od političkih trendova jer su sve firme pod potpunom političkom kontrolom. Vidiš valjda šta se dešava sa Bosnalijekom samo zbog politike, isto je i JPESR, FDS i praktično svakom drugom gdje država ima svoje prste. A i tamo gdje nema. Čak i odluka da se smanji namet na neto plate biće kod nas politička odluka. Profit npr Telecoma je uvijek značajno manji nego bi mogao biti zbog velikih troškova stranačkog (pre)zapošljavanja itd itd. Svaka od glavnih firmi ima takvu ili sličnu priču.
To znači da predviđanje i političkih trendova vodi ka uspješnom predviđanju trendova poslovanja. (nije mi drago što je tako ali tako je zasad). Da li ti to predlažeš da zarad političke korektnosti eliminišemo taj faktor uticaja politike (dakle glavni) i serviramo ljudima koji hoće tačnu informaciju, netačnu ali uljepšanu tj nepolitičnu. Pa eto baš taj FDS je sav u kandžama politike i da nije imao bi dobit 20 miliona a dionica bi bila 150. Smisao priče o politici je upravo da se ona odstrani i odvoji od poslovanje firmi a to se ne postiže šuteći o tome i zabijajući glavu u pijesak. Šuteći o tome ustvari dajemo prešutnu saglasnost takvoj praksi.
Damirko
Posts: 480
Joined: 12 Mar 2010, 07:12

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Damirko »

Zdravo Monty,
U biti se slažemo, ali ovo što Savjetnik govori jeste da se priča često raspline i završi kao "političko-stranačka tribina".
Prečesto se spominju imena, a ne funkcije osoba iz politike. Dakako da se faktor politike ne može eliminisati, ali se i u postovima može politčiki korektnije djelovati. Pošto se znamo, znaš da tu svakako ne mislim na tebe. Raste broj učesnika, tako da je adminu sve teže i moderirati. Kada je situacija kao na našem tržištu, tehnička analiza često pobjeđuje fundamentalnu. Za početak, mogao bi nam panzer malo sastaviti tehničku analizu FDS i IKB, da vidimo zašto baš linija otpora na 65KM, pa da predivdimo pokrete. Sigurno pouzdanije od predviđanja političkih poteza naših političara koji su pouzdani kao vrbov klin.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Pratim i ponekad se uključim ...vidim da ovdje ima i "povezanih lica " koji se poznaju pa im valjda to nije dostatno nego nam svoje spoznaje pojedinačno serviraju ...pojedinci bi trebali prelistati svoje visokoumne postove od prije pa se malo preispitati ...krenuvši od postavljača pa nadalje ...nego ,osobno me smeta neuroza koju pojedinci proizvode ovdje (doduše ako su u kategoriji popušlića koji su investirali na 400 a danas kukaju na 65 ,razumljivo je ) ..kao svi sve znaju a ništa ne znaju ...zaista ništa ne znaju jer kako objasniti nebulozne postove tipa :neko drži na 65 , da bi prodao na 100 , da bi ovo ono ..dragi stručnjaci : burza je vrlo jednostavna stvar ..kupiš jeftino ,prodaš skupo ...uz 2 mala uslova : kupiš ako imaš pare , prodaš ako imaš komu ...ko ne vjeruje neka testira ..prvi koji "gurne" par tisuća KM promptno a dionica ostane ne 65 neka me slobodno kontaktira ...javno ću obznaniti adresu da me svi popljuju ...do tada ,živi & zdravi bili ... :lol: :lol:
montypython
Posts: 4067
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

@slucajni p bojim se da ne kontam ovo za povezana lica. Sa Damirkom sam (sa zadovoljstvom) popio kafu i razmjenio misljenje ima nekoliko godina. O ovoj temi sa politicarima imamo razlicito misljenje i ti opet nesto negodujes. Nekim ljudima je stvarno tesko ugoditi. Kamo srece da se svi ljudi (dobro ne bas svi) sa ovog foruma poznaju, mogla bi se sastaviti ne jedna nego 3 vlade. Ima sigurno min 10-15 ljudi cije misljenje vrijedi cuti i stosta nauciti. Mislim da je to i prepoznato pa je postao i najrespektabilniji i najuticajniji investicioni forum. Koliko se sjecam upravo ovdje su razotkrivene neke stvari i trendovi koji su se u medijima i drugdje pojavile sa mjesecina kasnjenja (ili nikad). E sad, sto ima nekih sto nista ne razumiju i nikad i nece (vidjeti npr danasnje Oslbdjnj i tekst fenomenalnog Borisa Dezulovica) na to ne mogu uticati. Ne mogu uticati ni na stvarna povezana lica, placenike sa dvostrukim nickovima i sl, to valjda ide sa porastom vaznosti foruma.
panzer
Posts: 12406
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Vjerovatno bi i on mogao podijeliti nekih informacija ali nekad je daleko lakše koristiti neku vrstu cinizma. Nismo svi isti valjda.

Što se tiče uticaja politike na ekomiju javnih preduzeća i ja se slažem da je ima sasvim dovoljno da možemo pričati o njoj. Sad, nekad to objasnimo kako treba, nekad riječima "običnog čovjeka sa ulice" ali sigurno je da to moramo spominjati.
Samo na primjeru elektroprivrede BIH možemo vidjeti da je od 2006. do danas bilo nekoliko političkih šokova koji su direktno uticali na poslovanje firme i na cijenu dionica.

Ovo za Nikšića i Bosnalijek je možda malo pretjerano jer on se možda i složio da se odradi operacija uz zadovoljstvo na svim stranama ali ne vjerujem da ima vremena da svakodnevno prati šta se dešava. On, kao premijer vlade svakodnevno ima 30 "bosnalijeka i bosnalijekčića" a pogotovo sad kada su im politički planovi poremećeni.
Nema on vremena za ovo.
Kod FDSa niko više ne misli ni pokušavati jer je on poseban slučaj, loša sredina i u i oko nje. "Slučajni" to vjerovatno zna pa nam možda nekad i ispriča svoja saznanja.

Damire, tehnička analiza je ranije prolazila ali u zadnje vrijeme je potpuno u blokadi. Kako uraditi nešto na bosnalijeku ako postoji samo jedna kupovna strana koja koristi i prostor na berzi i prostor izvan nje za trgovanje.
Isti slučaj je i kod FDS i kod IK Banke.
Čitavo vrijeme fiktivnim prebacivanjem dionica održavaju cijenu pa gledati grafikon trenutno nema smisla.
A da budem iskren više nemam ni podataka, prije par mjeseci sam slao komp na reinstaliranje pa su mi izbrisali sve podatke a mrsko mi je bilo sve ponovo unositi. Koristim Bloomberg za grafikone.
Post Reply