BH Telecom

montypython
Posts: 3884
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Šta reći na sve ovo? Ne znam vrijedi li uopšte komentarisati? Prvo ta priča da dobit ne treba dijeliti nego reinvestirati. Jer narod eto i ne zna šta će s tim.
Nema tu nekog svetog i krutog pravila o reinvestiranju, ako znaš u šta ćeš I ako će ti to donijeti rast I dobit OK, u suprotnom to je samo bacanje para. Milioni su kompanija na svijetu koje uspješno posluju a ne izmišljaju toplu vodu, navoditi primjere dva tri tehnološka diva kao nekakav uzor je pretjerano u svakom pogledu. Pogotovo ako iza njih stoji država, vojnoindustijski kompleks, CIA i sl. Reinvestiranje u BiH, a pogotovo u javnim kompanijama je obično samo paravan za pljačku. Uostalom ko im (BHTu) brani da reinvestiraju? Neka zarade 100 miliona, podijele 80 a reinvestiraju 20. A šta bi i s tih 20? Graditi neboder? Ako imaš pravu ideju treba ti samo olovka I papir, ako je nemaš džaba ti milijarda.
Svaka kompanija koja je na berzi treba da zarađuje I ima dobit. BHTelecom ima 1 dioničara koji je “javni” I 7783 onih koji nisu “država”. Ako su mislili biti “javni” nisu trebali dijeliti onih 10 % u privatizaciji, A ako misle sad treba, neka isplate dioničare I delistiraju se sa berze kao 100% vlasnik. Mada nikad nisam čuo ovakve stavove o BHT do sada. Kao da je Sjeverna Koreja a ne tržišna privreda.
Pa onda ovo generaliziranje naroda a i nas ovdje u smislu kao hoće kuću sa bazenom I roletne na tipku. Ili da ne treba dividendu dijeliti jer će narod pokupovati uvozne vode, alkohol i auta. Smanjivati deficit države tako da se dioničarima ne podijeli dividenda jer će je potrošiti? Jbt kao da je upravnika zatvora s osnovnom školom ponijelo pa sad ofrlje određuje ko bi po njegovom mogao dobiti repete a ko neće ni večerati. A vlast će s tim sigurno nešto pametnije? Praviti autoput sa cijenama kao u Njemačkoj? Kupovati novi vozni park sa autima od 120 hiljada KM kojima će mijenjati 4 kompleta guma u 2 godine? Ili će kupovati stan u pola cijene od onih u čijoj su zgradi unajmili ogroman prostor? Ili će kupovati ugalj po +60% cijene od one za koju kopaju rudnici? Ma ja, ne treba pare davati narodu, neka ostane stranačkim uhljebima u javnim kompanijama, njima treba dati da “reinvestiraju” tj rastaljuju se ispod stola.
Kao da narod već ne pravi vile sa bazenima I kupuje stranu vodu i bez dividende koja je mikroskopski dio novca u zemlji. U stvari rekao bih da je baš obrnuto, mi koji smo ovdje , na berzi upravo smo zato tu što radimo suprotno od toga, novac nam je u dionicama domaćih kompanija (ako ćemo o patriotizmu) umjesto u BMW I Mercedes SUVovima I bazenima. Dozvoljavaš sebi paternaliziranje ljudi koje uopšte ne poznaješ. Sa olimpijskih visina, na koji si sam sebe uspeo dijeliš lekcije kao da upravo zajedno s Dalaj Lamom praviš planove za svjetski mir i opštu dobrobit. Bićemo valjda svi sretni i nećemo imati ništa? Pozivaš se na Elona Muska par puta a on sam je praktično sve svoje proizvode “preuzeo” od drugih, od solarnih panela do raketa I satelita. Nešto od drugih tehnoloških kompanija nešto od Rusa nešto od Kineza. Da ne pominjem da je preko svojih fanova pumpao Bitcoin pa ga onda potopio. 90 % inovacija I “izuma” trenutno su potpuno bespotrebni gadgeti I aplikacije koje ne služe ničemu osim da im se dive bubuljičavi tinejdžeri. Upravo su njima opsjednuti oni koji NE investiraju. Nije Elon Musk Tesla. Pravio sam softver kad dotični nije ni znao šta je to. A sad bih savjetovao ljudima upravo da se više okrenu tebi mrskim paprikama i paradajzu.
A ovo na kraju je šlag na tortu, da čak ako I nema ideja, novac firma ne treba dijeliti, da treba da stoji novim naraštajima, jedva mogu da vjerujem da neko na ovom forumu može napisati. Neki novi trend u svjetskoj ekonomiji? Da novac stoji? Na banci. Sa kamatom od 1-2 %. Uz npr prošlogodišnju inflaciju od 15 %. Je li ti to ozbiljno? Ili je i to stav g Hadžića?
novi
Posts: 172
Joined: 17 Apr 2020, 15:13

Re: BH Telecom

Post by novi »

I eto navrati me ummet sa svojim drugarima da rasprdim i ovo malo u telekomu
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Sačekao sam malo da se nakupi, al sto je previse - previse je. Jeste eto ja spremam ekipu da BHT dobititak opljackam. Tu mi je glavni covjek Faruk Hadzic i to je to. Nema druge.
Ja shvatam dionicka drustva i zaradu od trgovina dionicama istih primarno kroz cijenu dionice koja je uvjetovana ponudom i potraznjom iste. Ne kazem da dionicari ne trebaju podjeliti dividendu, ali u javnim kompanijama ja bi uvijek bio protiv toga. Ja je ne bih nikad dijelio ni u privatnim kompanijama ali tu su vlasnici privatna lica i ne treba raditi protiv volje vecine. I kakva se odluka donese to je to. U javnim kompanijama vecinski vlasnik je drzava, koja ipak treba da gleda interes naroda u prvom planu. Odatle je moj zakljucak. Profesor koji je slavuju rekao sta je rekao pa kasnije saputao na lice je trebao odgovoriti “dobit se isplacuje po volji vecinakih dionicara” i tu je kraj diskusije. A naravno da je on bio dio lopovske klike oko arsle.
Dalje, da mislim da su dionicari (a sto sam i sam) lešibari ne stoji. Logicno je da dionicar koji je ulozio zeli zaradu. Ali vi hocete malodionicarski aparthejd. To je fašizam. Ako dionica bude pozeljna bice i trazena i cijena ce rasti, pa mozes prodati da nesto zaradis. Ako hoce skupstina da podijeli dividendu, jos bolje. Ali ako nece, to je isto pravo vlasnika. I to se mora postovati.
Sta ste jos pricali, ah da o patentima, pa zagooglajte koliko patenata imaju AT&T, vodafone itd. Takodjer bio je komentar da nabrojim koje su mega kompanije pocele u garazi, pa ja mislim da je vise iz garaze nego iz nebodera.
Eh sad, sto se kod nas investicije zavrse kradjom, sto su fondovi lopovski, sto sto sto stotinu zasto. To je druga tema.
Ja cu vam reci zasto, zato sto kod nas i u elitama i u narodu preovladaca sitno-šićardžijski mentalitet. Jasno je da radnih hoće platu a da ništa ne radi. Od ne po defaultu sitno šićardžija. Problem je kad elite (a to smo mi) imaju takav mentalitet. I da, naravno da imam viziju i planove. I naravno da su visoki, cak i najvisi moguci. Sta ce se ostvariti, nije ni bitno.
Ne znam jel treba jos nesto posebno da elaboriram, ah da. Neko je pomenuo slobodno trziste. Hah, tog nekog bi posjeo u krilo pa ga kroz tapsanje pokusao nasavjetovati da svijet nije onakav kako se cini i prica.
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

I sad vidim. Eto ni Violeta ne valja, ma ja, tariguz je to. Sitno-šićardžijski komentar, ništa drugo.
brzi
Posts: 2539
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Ne trgujem na stranim berzama ali pratim sta se dešava.
Kad vlasnik privatne firme koja ima brz rast shvati da firmi treba vise kapitala nego sto joj nudi organski rast on ide na berzu da prikupi kapital.
Takve brzorastuće firme ne dijele dividendu po desetak godina jer im treba kapital za razvoj, istrazivanja, rast.
Kad je firma srednjovječna i ima usporen rast pocinje sa isplatom dividende. Ako firma ima toliko dobiti da bi dividenda bila iznad npr. 10% kapitalne vrijednosti a ima već značajnu akumuliranu dobit,.. ide na otkup vlastitih dionica i dizanjem cijene nagrađuje dionicare.
Po svim parametrima BH Telekom je jos prije desetak godina trebao ići na otkup vlastitih donica.
Na nasem poremećenom trzistu drzavi je svejedno koliko trzisvo vrijede firme u kojim imaju udjele ili su većinski. Čak ni ulagači ne razmisljaju o broju emitovanih dionica. Da je to tako pokazuje dionica Elektroprivrede BiH koja vrijedi kao da ih ima 300 miliona a ne 30 miliona.
Uglavnom ne treba ovdje nista raditi sto se ne radi na razvijenim trzistima.
Last edited by brzi on 26 Dec 2023, 19:23, edited 2 times in total.
panzer
Posts: 11986
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Hajde da održimo nivo diskusije. Nema potrebe da druga mišljenja shvatamo pogrešnim.

Opet ću naglasiti, a i ostali su spomenuli, da niko nije protiv telekomovog investiranje u nove tehnologije. Ako im se isplati neka idu u 5G i slično. Ili nešto treće što mi kao korisnici još ne znamo a oni će nam ponuditi.
Ali za to im uopšte ne treba 300 miliona KM.

Ili čak može i ovako: ako imaju revolucionarni projekat koji će koštati 300 miliona KM u kojim će pomesti konkurenciju u BIH onda će svi ovi forumaši iz predhodnih postova prvi biti za taj projekat.

Problem je što ni , jedva se sjetih imena, Kovačević ni ostali izvršni direktori ne dadoše ni slovo naznake da imaju velike tehnološke planove.
" Extra momak" isto tako šuti kao što su šutili svi oni prije njega što su proteklih dvadeset godina prodefilovali nadzornim odborima.

I ovo je pogrešna percepcija:
. U javnim kompanijama vecinski vlasnik je drzava, koja ipak treba da gleda interes naroda u prvom planu. Odatle je moj zakljucak
Ako ćeš biti javno preduzeće onda će država biti 100% vlasnik. Tako funkcioniše u cijelom svijetu.
Francuska država je u Energetskoj kompaniji EDF prošle godine otkupila sve dionice od malih dioničara jer su izmišljali prodajne cijene građanstvu a takve su nanosile štetu samoj firmi.

Ako vlast hoće da javna preduzeća budu bezprofitna , dividenda manje-više, onda neka ukinu status dioničkog društva i neka radi šta hoće.

Problem je što je vlast nesposobna za stvaranje državnog profita ali izuzetno sposobna za naći način za ukrasti pare iz javnih preduzeća.
Sitna buranija
Posts: 2045
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

ummet wrote: 26 Dec 2023, 18:39
Sta ste jos pricali, ah da o patentima, pa zagooglajte koliko patenata imaju AT&T, vodafone itd. Takodjer bio je komentar da nabrojim koje su mega kompanije pocele u garazi, pa ja mislim da je vise iz garaze nego iz nebodera.
Eh sad, sto se kod nas investicije zavrse kradjom, sto su fondovi lopovski, sto sto sto stotinu zasto. To je druga tema.
Ja cu vam reci zasto, zato sto kod nas i u elitama i u narodu preovladaca sitno-šićardžijski mentalitet. Jasno je da radnih hoće platu a da ništa ne radi. Od ne po defaultu sitno šićardžija. Problem je kad elite (a to smo mi) imaju takav mentalitet. I da, naravno da imam viziju i planove. I naravno da su visoki, cak i najvisi moguci. Sta ce se ostvariti, nije ni bitno.
Ne znam jel treba jos nesto posebno da elaboriram, ah da. Neko je pomenuo slobodno trziste. Hah, tog nekog bi posjeo u krilo pa ga kroz tapsanje pokusao nasavjetovati da svijet nije onakav kako se cini i prica.
Veze ti nemaš šta pričaš i uopšte ne možeš da skontaš na šta ti.se skreće pažnja kada ti se ukazuje na neodrživost stavova.

Vodafone, AT&T i slične kompanije koje navodiš posluju na domaćem tržištu od 330 miliona ljudi, kao što i Huaewei posluje na domaćem tržištu od 1,45 milijardi ljudi. Naravno da one mogu biti dovoljno velike da ulože silan novac u istraživanje i razvoj iz kojeg nastanu patenti. Kada sam ti tražio ime jedne, ali samo jedne kompanije koja je svjetski tehnološki lider a koja je nastala iz vukojebine poput naše (dakle male siromašne državice sa par ili nekoliko miliona ljudi) nisam tražio da.mi daješ primjer kompanija koje su nastale iz garaže u Americi (poput Amazona ili Microsofta) nego upravo iz ovakvih država. A ti tvrdiš da će BHT postati svjetski lider u nečemu ako slupa 300 mio KM u "razvoj i istraživanje" kako bi pribavio patente kao da se to kupuje parama. Ne pravi se lud, znaš ti vrlo dobro što sam ti postavio takav zahtjev. A pošto ne možeš dati ime takve kompanije, onda se praviš lud i vršiš zamjenu teza.

A Violetu si sam naveo kao primjer za svoje stavove kako se može postati svjetski tehnološki lider i iz ove vukojebine ako se investira, jer si nakon priče o patentima i liderstvu u tehnološkom svijetu sam naveo primjer Violete koja pravi tariguz i nema veze ni sa patentima ni sa tehnološkim biznisom.

Kada pričaš o radnicima kao sitnošićardžijama koji neće da rade već samo da "uzmu" platu, to pričaš iz pozicije vlasnika koji bi da ima robove koje ne treba nikako plaćati ili samo minimalno ako baš mora, jer bi se valjda i oni trebali odreći plate, baš kao i mi mali dioničari dividende za neke više ciljeve, tj. da ti i takvi kao ti možete izvlačiti maksimalnu korist za sebe. Inače smo i mi i oni lešinari.

Toliko si nebuloza i gluposti o dividendi, javnim preduzećima i sl. nalupao da čovjek ne može povjerovati da je neko sa takvim stavovima uopšte forumaš na forumu o investiranju...
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Ti si mi definicija sitno-šićardžijaša od sada. Tačno jesi kalibar SDA telekom style. Brojač impulsa dok ljudi već raspodjeljuju sunčev sistem.

Evo jedan primjer, kad ti je već Violeta bezvezni tariguz, a Elon Musk plagijator.
https://www.index.hr/amp/vijesti/clanak ... 01859.aspx
Jel ovo korektan primjer? Šta sad nije korektno?

Ti si vjerovatno jedan od onih sto kad se nešto novo uči komentarišeš “Šta će nama ovo, ko da će ovo nama ikad trebat?!”. E pa trebat će, itekako će trebati. Ako ne znaš, skloni se ipak ima neko ko umije nešto više od prodaje zraka, jer BHT u suštini jedino od toga i zaradjuje. Da je neko ovdje napisao prije 15 godina da treba ulagati u elektricna vozila, vjerovatno bi bio okarakterisan kao neki narkoman i ludjak.

Dividenda se može a ne mora isplatiti, to je početak i kraj o toj temi. Ti bi dijelio, ja bih investirao. To je razlika izmedju sitno-šićardžije i vizionara, i to je isto kraj priče na tu temu. Neka većina dioničara odluči iako većina obično povlači loš potez. Ja se nadam da će “extra ekipa” ipak odlučiti da ne raspodjeli novac, to je to. Može se uložiti u zlato, kripto ne mora novac kalirati.

Guraš mi epitet da sam ja mrzitelj radnika i slično. Ja ti samo kažem da je velika većina našeg naroda (pa i svjetskog naroda) sitno šićardžijskog mentaliteta. Ljudi koji samo gledaju da zadovolje prvu čakru, napune stomak i bankovni račun. Slabo ko gleda da “Make a difference”. Daj ti meni regres, pa nek bude šta bude. Zato su pametni ulozili u Vjestacku Inteligenciju pa dogodine nećeš moć ni guzovima vrtit na OnlyFans-u. Svijetom upravljaju ideje, ulaganja i vizije. Pa se onda od tog progresa i sitno-šićardžija nahrani.

Opet ću ponoviti da pod terminom ulaganje ne mislim Ozoniranje niti Unionplastificiranje. Nego ulaganje u stilu Elon Muska u granicama kadrovskih mogućnosti. BHT je do sada skršio milijarde na punjenje džepova lokalnih kvazi kompanija.

Ako Faruk Hadzic bude ikebana kao i drugi sto su bili, neću stajati na putu blaćenja istog. On bilo kako bilo ne može biti gori od ovih tvojih jahača apokalipse. Ako investicije budu krečenje zgrade i nova aplikacija za poslovanje onda je to promašaj i to je isto ko ovo od ranije. Pustimo ljude da preuzmu i počiste sluz koji se nakupljao. Do tada nek pare budu na kamari pa ćemo vidjeti šta i kako. To je po meni milion puta bolje nego isplatiti dividendu koja hoće vrlo brzo napusiti BiH.
Sitna buranija
Posts: 2045
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ti isto Fazlija, vazda fuliš cilj. Infobip je odlična firma, ali daleko od svjetskog tehnološkog lidera i daleko, daleko od posjedovanja patenata. I nema nikakve sličnosti sa Violetom koju si naveo. Da si Infobip na početku naveo, teže bi bilo osporiti neke tvoje teze. Ali, na kraju krajeva, to je privatna IT firma, a ne državni telekom operater.

Eto, ja sam kalibar SDA telekom style, prihvatam to ako je ovo definicija toga. Ali si ti onda kalibar NiP style - bivši SDA-ovac neispunjenih ambicija i očekivanja koji se pobunio protiv ove starije generacije pa uskočio u voz mladih DIF-ovaca punih ideja i obećanja o promjeni svijeta i kojima je cilj zapravo samo da napune svoje džepove umjesto onih prije njih koji su punili svoje džepove. I još si uz to, baš kao i njihov lider (tzv. "hrabro srce" i "britka sablja"), pun samopouzdanja i neznanja.

Telekom kao javno preduzeće ima milion ograničenja čime se može baviti. Svojevremeno je npr. visoki predstavnik reagovao kada je EPBiH htjela da uđe u područje telekomunikacija izgradnjom optičkog prstena oko Sarajeva. Da je privatna kompanija, mogli bi šta hoće. Ovako kao javna i državna, ne mogu...

I na kraju, jedino kada bi ovi diletanti podijelili kompletnu dobit za zadnje dvije godine i neraspoređenu dobit koju nisu podijelili prije toga (a kojih će biti oko 130 mio KM sveukupno), ja bih za njih rekao da su uradili nešto konkretno. A i kada bi podijelili ovih cca 130 mio KM, opet bi na računima imali 200 mio KM, što je sasvim dovoljno za bilo kakve velike projekte. A statutarne rezerve kapitala bi i dalje bile preko 300 mio KM ili gotovo 50% iznosa dioničkog kapitala...
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Pa šta sad hoćeš? Da ti nadjem državnog telekom operatera koji je krenuo iz garaže? InfoBip je gigant u tehnološkom sektoru. Nije Google ali dokaz je da se može u jadnom tržišu napraviti čudo, ako umiješ, ako radiš i ako ulažeš. Infobip je imao prihod 1.2 Milijarde eura. To je tebi bezveze. Svaka ti čast. Naravno sad idu izvlakuše o zavjeri i nemogućnosti investicija. Al dobro, SDA upravljanje moze braniti samo SDAovac i to je to. To je isto kad na temi Bosnalijeka ljudi brane Uzunovića ili Arslanagića. Pa ti što to opravdavaju i jesu direktni učenici u svim nemilim dogadjajima. Kad smo već kod Bosnalijeka, jel pušten internet u kompaniju? Jel Ćelamov mali uspio rješiti problem? Ili je samo ovo False Flag da se prikrije kriminal?

Znao sam a sad si i ti sam potvrdio da ti SDA style.

Ti kazes da sam ja NiP style, hah, sta da ti kazem, ja od pocetka osjetim frustriranost SDA pripadnika što im pobjegulje mrse račune. Ne znam šta da ti kažem, možda ima neke veze što lažna doktorica vedri i oblači u partiji ti. Da stvari budu jasne, NiP-ova privredna politika je po meni za dlaku bolja od SDA jer od njih ne znam da li je moguće biti gori. Oni jesu polupismeni ali imaju naznaka da se nešto uradi osim samo pljačke. Daleko su oni svjetlosnim godinama od onoga kako to treba da bude, naime sa njima kad se razgovara o nekim tehnološkim temama tačno vidiš da im je pogled isprazan i kontaju da ih nešto muljaš. Teško je recimo jednom Radončiću objasniti nešto. On planove pravi sa narko kartelima. Sa druge strane Džambić i Hifa ili sto da ne i As imaju daleko bolje mentalitet al da ne širimo priču. Uvijek cu podrzati ovaj trojac u bilo kojem preuzimanju firme jer pod njima firme ne nestaju nego opstaju.

Znači moj stav je i dalje ktegoričan. Javne kompanije treba da reinvestiraju dobit na dobrobit javnosti odnosno na dobrobit kompanije (neću više pisati da pod tim be smatram kupovinu Ozona), pa ako bas i hoćete i radi budućih pokoljenja. Nije svijeta do sutra, što našoj omladini da ostavimo samo zgarišta koja su nastala ekonomskim fijaskom kompletnog drušva. Dionice mozete prodati ako niste zadovoljni ulaganjem. Kmečati da se isplaćuje dividenda možete do prekosutra. Ja je ne bih isplatio. Ne treba me zbog toga ubiti. Nisam nikoga oštetio, nema dioničar pravo na dobit ako se ne donese odluka i to je kraj priče. A ovaj profesor što se pravdao Slavuju je jedan obični sitno šićardžija koji je doveo u pitanje sposobnost našeg društva da proizvodi lijekove, pa makar i generike. Da nema oraha u džepovima ne bi se vadio. Ovo što se ovdje na forumu propagira je čisti malodioničarski fašizam. Ja imam 1% i zahtjevam da mi se isplati. Pa ne ide to tako i ne treba da ide tako. Naš jad je što i u tužilaštvu sjede sitno-šićardžije pa neće da pokreću krivičnu odgovornost za ono šta druge sitno šićardžihe rade u dioničkim društvima (osvrt na topic Elektroprivreda). Šta sad? Logika je, isplatite dobit da je neko ne pokrade? Mislim, i to je legitimno ali kontra produktivno razmisljanje. Ja ne kradem, ne varam, radim razne poslove, ulažem u razne ideje / vrijednosti, edukujem se, ne dodvoravam se obično nikome i ne pričam populističke priče osim radnicima (sa njima ne može drugačije - they cant handle the truth). Vremena su takva kakva su, cijeli svijet se bori da kod sebe ima energiju, tehnologiju, hranu, oruzije, resurse. Jedino nama ne trebaju rudnici, ne treba ulagat u telekomunikacije, energetiku, željeznicu itd. Nama je pocetak i kraj: zgrada, autoput i eventualno pekara. Otvorite oči jer vi niste obični priprosti puk (mada ima i takvih, što im je cilj da porcija u menzi bude veća). Ulažite da “Make a difference” a ne da natrpate dzepove šarenim papirom. Ne pricam sad ovdje za nekoga ko je na verzu stavio 2-3-4-5 hiljada da se oproba, ali ovdje su velika vecina ozbiljni dionicari i ljudi sa ozbiljnim kapitalom.

Eh sad, hajd na private da vam kazem na koji racun da mi uplatite po 10k da radimo posao ;) Pošto je neko kazao da moja priča ima ton lopuže koja te želi opljačkati.
Post Reply