BH Telecom

ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Momak je extra u svakom smislu u kojem dosadašnji jahači apokalipse nisu extra. Kakav će biti kao Nadzorni organ slazem se, vidjet cemo. Npr najbolji potez bi po meni bio zadrzavanje i reinvestiranje dobiti. Kad kazem reinvestiranje ne mislim kradju nego pravo domaćinsko investiranje u neku pametnu ideju. Ko kupuje dionice radi dividende nek kupuje bankarske i finansijske kompanije. Ko ulaze u Tehnološke kompanije taj interes finansijski moze imati samo od rasta vrijednosti dionice. Pa izvolite. Hoće ko hoće.

Sitna buranija ne bez razloga hvali ove dosadasnje iako osim Kahrimana tamo niko ništa nije unio nego samo iznosio. Ne pričaš Sitna buranijo koliko je BHT izbacio patenata u zadnjih 30 godina. Ima li ikakvih naucno-tehnoloskih istrazivanja, itd. Ovdje na ovom forumu jedina frka se diže “Dje su pare?”. Od sitnošićarskog radničkog puka je to itekako očekivati, ali od ozbiljnih investitora to je pomalo jadno. Treba početi razmisljati na pravi način i ulagati u stvari koje prave vrijednost. Kad napraviš vrijednost pare će same doći.
panzer
Posts: 11954
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Pa šta će tu Hadžić doprinijeti? I kakve patente imaju ostali telekomi? Bilo koji u istočnoj evropi.
Sitna buranija
Posts: 2038
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

ummet wrote: 25 Dec 2023, 22:01 Momak je extra u svakom smislu u kojem dosadašnji jahači apokalipse nisu extra. Kakav će biti kao Nadzorni organ slazem se, vidjet cemo. Npr najbolji potez bi po meni bio zadrzavanje i reinvestiranje dobiti. Kad kazem reinvestiranje ne mislim kradju nego pravo domaćinsko investiranje u neku pametnu ideju. Ko kupuje dionice radi dividende nek kupuje bankarske i finansijske kompanije. Ko ulaze u Tehnološke kompanije taj interes finansijski moze imati samo od rasta vrijednosti dionice. Pa izvolite. Hoće ko hoće.

Sitna buranija ne bez razloga hvali ove dosadasnje iako osim Kahrimana tamo niko ništa nije unio nego samo iznosio. Ne pričaš Sitna buranijo koliko je BHT izbacio patenata u zadnjih 30 godina. Ima li ikakvih naucno-tehnoloskih istrazivanja, itd. Ovdje na ovom forumu jedina frka se diže “Dje su pare?”. Od sitnošićarskog radničkog puka je to itekako očekivati, ali od ozbiljnih investitora to je pomalo jadno. Treba početi razmisljati na pravi način i ulagati u stvari koje prave vrijednost. Kad napraviš vrijednost pare će same doći.
Nešto kontam, braniš ovog ublehaša, a i sam palamudiš o stvarima koje veze sa vezom nemaju, pa kontam ili si ti on ili neko blizak njemu. :lol:

U pravu si kada pričaš o važnosti reinvestiranja i prenaglašavanju značaja dividende kod nekih kompanija, ali to u slučaju BHT nema nikakvog temelja. BHT ima na računima 320 mio KM, a godišnje ima preko 100 mio sredstava iz amortizacije, tako da kod BHT kapacitet za investiranje nije nijednog trena ugrožen zbog eventualne isplate dividende. S druge strane, dioničari jesu itekako ugroženi zbog gubitka vrijednosti novca (koji nije isplaćen kroz dividendu) uslijed inflacije i proteka vremena.

A kada pričaš o patentima i tehnološkim kompanijama, telekomi nisu tehnološke kompanije u tom smislu. Telekomi pružaju telekomunikacijske usluge, a ne razvijaju tehnologiju i ne registruju patente (to je pravilo, a može biti izuzetak). Zapravo oni te tehnologije kupuju od tehnoloških kompanija kako bi pružali TK usluge...

I na kraju, potencijal za investiranje u slučaju BHT je ograničen veličinom tržišta i činjenicom da se radi o državnom i javnom preduzeću pa samim tim, to sa sobom nosi određena zakonska ograničenja čime se mogu baviti.

P.S. Ovaj extra momak je palamudio da obični smrtnici i "sitna buranija" trebaju svoj novac povjeriti fondovima da oni umjesto njih ulažu u kompanije na berzi. Piše valjda tako u knjigama i u teoriji. A u našem slučaju, valjda je mislio na Muju investitora, da njemu povjerimo svoj novac...

P.P.S. Na kraju krajeva, ne zaboravi da kompanijom upravlja grupa nekompetentnih likova, a ne Hadžić koji je u NO (dakle sve i kada bi on bio sama reinkarnacija Warena Buffeta, nikakvog bitnog uticaja ne može imati na samo poslovanje kompanije)...
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Faruka ne branim, jer nemam od čega da ga branim. Čovjek je došao na poziciju i sad ćemo da vidimo kako će raditi. Ti od dobitka kompanije nemaš ništa dok se ne izglasa odluka o raspodjeli iste. Ako se voljom dioničara ne izglasa raspodjela talo će i biti. Ne možeš biti oštećen jer prava nisi ni imao. Oštećen bi bio da se donese odluka a tebi se odugovlači sa isplatom. Ti to dobro znaš ali eto sitno-šićarski mentalitet izbija nesvjesno.

Tvoj komentar o patentima u potpunosti oslikava sitnošićarski mentalitet koji je kod nas itekako rasprostranjen. Nije naše da razmišljamo nego da brojimo impulse. Upravo je patent taj koji ti daje mogućnost zaštite prava na svjetskom tržištu. Samo patent neće nastat pod minderom i sa ovakvom kadrovskom politikom “Zaposli mi siiiiina”. Proguglaj malo koje TK firme imaju patente, a ne samo vendori.

Ja poznajem manje više većinu ovih likova koji se motaju na BH tržištu, ni sa jednim ne prijateljujem. Naše tržište je maleno i može ga svako upoznati u kompletu za ne više od 10 godina.

To je ispravna politika da sitne ribe daju kapital drugima da sa njim upravljaju. To što kod nas su svi lopovi koji kradu a ne odgovaraju, to je druga stvar. Kriminal je očigledan i lako dokaziv, zašto nema akcije to je za drugi topic.

Kompanijom upravlja uprava koja je pod nadzorom nadzornog organa. Nadzorni organ ima sve ovlasti koje su potrebne da usmjerava kompaniju i ukoliko želi može šta hoće.

300 miliona je suma sa kojom ako znaš možeš postati svjetski telekomunikacijski gigant. Samo treba dobra ideja koja se realizuje. Treba dovesti ljude sa idejama iz visoke tehnologije. Upravu koja dionicarima i radnicima obecava kule i gradove treba namlatiti govnjivom motkom. Dosta više sitnošićarluka, dividende, regresa, toplog obroka, lažnih dnevnica. Hajmo pravit prave stvari i biće svega svima.
Sitna buranija
Posts: 2038
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Daj ba, pričaš o kompanijama koje ulažu milijarde $ u istraživanje i razvoj i koje posluju na tržištima od 300, 500 miliona ili preko milijarde ljudi i koje zahvaljujući tome imaju novac, pa onda i patente. I onda lupaš da BHT treba ulagati u istraživanje i razvoj kojim bi došao do patenata kojima bi konkurisao kompanijama koje u istraživanje i razvoj ulože za godinu dana više para nego što BHT ima ukupno prihoda zadnjih 20 godina. Ne ide to baš tako.

Ja sam kao mali dioničar oštećen svaki put kada moj dio novca od ostvarene dobiti ostane neiskorišten u kompaniji i kada gubi vrijednost zbog inflacije i proteka vremen ležeći na nekom njihovom računu (tekućem ili depozitnom), a oni i da hoće i da znaju, taj novac ne mogu iskoristit u neke velike investicije i diverzifikacije poslovanja zbog zakonskih ograničenja koja BHT ima za ulaganje kao javna i državna kompanija. Oni čak ni sredstva od amortizacije ne mogu u punom kapacitetu angažovati u zdrave investicije, jer je tržište malo, siromašno i neisplativo za ulaganje u neke revolucionarno naprednije usluge od onih koje već pružaju.

Nego, ti isto kao i Faruk Hadžić, čuo, pročitao negdje o ulaganju u nove tehnologije, patente i sl. a zaboravio u kakvoj vukojebini živiš, maloj ali zato siromašnoj (Alan Ford) :) Baš kao i Faruk Hadžoić kada nam priča o ulaganju u investicione fondove kao da živimo u USA i Britaniji, a ne u Mujinom pašaluku. Teorija je jedno, a praksa nešto sasvim drugo.

Ovo za 300 miliona je priča malog đokice kojem oči ispadnu od "velike" cifre, ali u svjetskim okvirima, kada već maštaš o postajanju svjetskog telekomunikacijskog giganta (je li ti uopšte možeš sagledati šta lupaš?!) to je sitna lova.

I da, taj NO je samo organ koji formalno potvrdi ono što su direktor i političke opcije koje su ga tu postavile dogovorili da urade. I često direktor ima više utjecaja na te politike nego taj nadzorni odbor. Da neće to Faruk Hadžić mimo Konakovića načepiti njegovog ahbaba ako ovaj možda ne radi kako Faruk misli da treba. Bitniji je tu Kovačević od Hadžića i Konakoviću i vladi, jer da nije bio bi tu umjesto njega Hadžić direktor. Ovako, Faruk Hadžić im je samo korisna budala koja će potvrđivati ono što ovi dogovore, a oni će dobiti taj politički "kredibilitet domaćinskog postavljanja kadrova" jer eto su postavili "stručnjaka" u nadzorni odbor...
Last edited by Sitna buranija on 25 Dec 2023, 23:55, edited 2 times in total.
Sabur2
Posts: 1853
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Da prostis ovu pricu su pricali svi koji su mi htjeli marnut pare...
panzer
Posts: 11954
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Nekad ranije je tu ulogu imala Svetlana Cenić.
Sitna buranija
Posts: 2038
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Sabur2 wrote: 25 Dec 2023, 23:54 Da prostis ovu pricu su pricali svi koji su mi htjeli marnut pare...
Koju priču, ovu o ulaganju i investiranju u tehnologije koje će razviti ummetova firma pa će zahvaljujući tome BHT postati svjetski lider na tržištu telekomunikacija ili ovu o podjeli dividende dioničarima kako bi oni od tih para nešto i napravili, da ne stoje bezveze neiskorištene na računu firme i gube vrijednost?
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: BH Telecom

Post by ummet »

Hmm.
Znanje je jedini resurs na svijetu koji se trošenjem uvećava. Par dobrih poteza te može vinuti u nebesa. Najgore, al najgore je kad se priča “Ne može / mali smo / itd”. Nekada je najbolji web pretraživač bio AltaVista, sada je Google. Svi su mislili da je FaceBook kraj, pa dodjoše Instagram, Twitter, TikTok. Ako nemaš nikakvu viziju i ako nemaš nikakav plan, onda ostaje sitno-šićardžijska priča “Dje su pare?”. Šta će BHT mali dioničar od dividende napravit? Ovdje je ljudima vrhunac života i životnog djela kuća sa bazenom i roletne na tipku. Oni malo sposobniji to mogu realizovat u Hrv ili u Turkiye, a oni top klase mogu do Londona dobacit. I to je to. Ja ne mogu a da vam ne saopštim da vam je nivo vizionarstva jako nizak. Nije sad da se ja postavljam visoko, koliko se vi srozavate nisko. Eto crknut ćeš od gladi ako ne hajruješ 100-150k. Ne isplaćivati dividendu javnih kompanija i sve uložiti transparentno u znanje i tehnologiju pa makar sve propalo. Ne postoji BHT da sitno-šićardžije idu na krstarenja, nego da BH društvo ima respektabilnog tehnološkog telekomunikacionog subjekta. A tačno bi vam sad su maniru Elona Muska odbrusio “You wanna blackmail me with money? Go fuck yourself!”.
Sitna buranija
Posts: 2038
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

ummet wrote: 26 Dec 2023, 00:43 Hmm.
Znanje je jedini resurs na svijetu koji se trošenjem uvećava. Par dobrih poteza te može vinuti u nebesa. Najgore, al najgore je kad se priča “Ne može / mali smo / itd”. Nekada je najbolji web pretraživač bio AltaVista, sada je Google. Svi su mislili da je FaceBook kraj, pa dodjoše Instagram, Twitter, TikTok. Ako nemaš nikakvu viziju i ako nemaš nikakav plan, onda ostaje sitno-šićardžijska priča “Dje su pare?”. Šta će BHT mali dioničar od dividende napravit? Ovdje je ljudima vrhunac života i životnog djela kuća sa bazenom i roletne na tipku. Oni malo sposobniji to mogu realizovat u Hrv ili u Turkiye, a oni top klase mogu do Londona dobacit. I to je to. Ja ne mogu a da vam ne saopštim da vam je nivo vizionarstva jako nizak. Nije sad da se ja postavljam visoko, koliko se vi srozavate nisko. Eto crknut ćeš od gladi ako ne hajruješ 100-150k. Ne isplaćivati dividendu javnih kompanija i sve uložiti transparentno u znanje i tehnologiju pa makar sve propalo. Ne postoji BHT da sitno-šićardžije idu na krstarenja, nego da BH društvo ima respektabilnog tehnološkog telekomunikacionog subjekta. A tačno bi vam sad su maniru Elona Muska odbrusio “You wanna blackmail me with money? Go fuck yourself!”.
De dobro vizionaru naš, hajde ti nama sitnošićardžijama objasni koja od ovih kompanija, koje si naveo kao primjer kako se može uspjeti i kada dolaziš sa malog nebitnog i siromašnog tržišta, je stvarno potekla sa ovako malog tržišta kao što je naše? Pa da onda mi svi budemo saglasni da BHT ulupa milione u tu tvoju firmu da nas uvedeš u sami vrh svjetskih telekomunikacija. Što bi mali dioničar BHT-a uživao u sitnim čarima života kada može toliko toga dati svijetu i svjetskom napretku kroz patentiranje tehnologija. Treba igrati na visoko. Ne treba se nikako svrstavati u ligu kojoj pripadaš :lol:
Post Reply