Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Ja mislim da se kompanija želi prikazati neatraktivnom i to se radi već godinama, ali više kako bi se opravdala njena prodaja/privatizacija, ne da bi se spustila cijena u toj privatizaciji. Mislim naprotiv da bi cijena mogla biti relativno visoka upravo da bi se smanjilo nezadovoljstvo javnosti (i opozicije, koja god bude tada). Bilo kojem ozbiljnom kupcu dati za ovo i nekoliko milijardi je ništa a dobijaju strateške kapacitete i uz njih vezano par milijardi tona uglja u neposrednoj blizini. HE na Neretvi neću ni pominjati kao ni ogromne mogućnosti koje bi se otvorile za dalju gradnju HE (Vranduk i dalje). Oni to odlično znaju i tu se ne štedi. Plus oni taj fiat novac štampaju po potrebi i ništa im ne znači. Njemačka je npr samo prošle zime potrošila 500 milijardi eura više na energiju nego inače. šta mislite šta bi oni dali za EP BiH, milijarda gore dole njima ništa ne znači, kupiće po duploj cijeni ako treba samo da ide glatko. A gdje su ostali, koliko bi dala npr Italija i drugi siromašni resursima. Ili norveški fond sa hiljadama milijardi, oni bi to uzeli čisto radi diverzifikacije portfelja, kap u moru.
Što se tiče domaćih koji budu na vlasti u vrijeme prodaje oni će se svim silama truditi da izbjegnu bijes javnosti zbog prodaje strateškog resursa a jedina zaštita im je visoka cijena. Obećaće oni istovremeno i povećanje penzija, kredite za mlade, rasterećenje privrede i sl. Tako da ja mislim: pripreme za prodaju-sasvim moguće, ali niska cijena-ni govora. Ako do toga dođe sumnjam da bi bilo ispod 150 po dionici a možda i mnogo više.
S druge strane sve ovo (tj "zelena tranzicija") možda propadne već ove ili sljedeće zime jer će u Evropi biti (i već je) energetska kriza koja vrlo lako može razotkriti prevaru sa obnovljivim. Rekoh prije, na Zapadu već ponovo otvaraju TE, sve više je vijesti gdje se o obnovljivim izvorima piše sa sumnjom, pa se čak ukidaju i subvencije na njih. Problem je što vijesti do nas uobičajeno sporo stižu pa našima mogu još neko vrijeme prodavati ESG zelenu priču dok po Evropi raste nezadovoljstvo a svi se pokušavaju distancirati od zelenih u vlasti prije konačnog sloma.
Tako da bih ja ovo sveo na dvije mogućnosti:
a) biće privatizacije ali po cijeni od min 100 KM po dionici, vjerovatnije 150 ili više
b) neće biti privatizacije, zelena priča se napušta, firma počinje tržišno poslovati, dobit min 200 miliona ili 7 po dionici godišnje, realna i tržišna vrijednost dionice 150 KM
Možda nisam u pravu ali ja to tako vidim, u svakom slučaju za par godina niko neće vjerovati da je dionica ikad bila 13 KM
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Privatizacije neće biti. To je zadnja koja će se ikad privatizovati. Ako zanemarimo da je jedna od rijetkih u istočnoj evropi koja je na berzi.

Činjenica je da politika svojih priglupim odlukama otežava rad firme ali i dalje je sve to daleko od lošeg i samo negativan medijski kontekst koji se gura i iz vana i iznutra tjera zainteresovane ulagače od ovih dionica. Jedan od razloga zašto je trenutna cijena bagatelna.
brzi
Posts: 2625
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Dovoljno je sjetiti se kolika bi bila dobit bez otpisa u posljednje tri godine.
Ni ja ne vjerujem da će doći do privatizacije. Mozda jedino kao posljedica privatizacije Elektroprivrede RS-a.
Tu je mnogo vjerojatnija privatizacija dijelova elektroprivrede odnosno odredenih proizvodnih pogona.
Sigurno da bi i HEP rado preuzeo EP HZHB.
Samo pritisci iz vana mogu pokrenuti privatizaciju.
Da li će ih biti to ćemo vidjeti narednih godina.
Skljako
Posts: 64
Joined: 15 Sep 2021, 21:47

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Skljako »

Hoce li biti divinde za 2022?
Truba
Posts: 446
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

Cisto sumnjam prosto ne vjerujem
Kako su krenuli
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Koliko se ja sjećam ta tačka je bila predložena na jednoj od skupština mislim u junu i kad nije usvojen izvještaj o poslovanju nije se glasalo ni o njoj. Tako da ja odluku o podjeli dividende smatram odloženom a ne odbačenom. Ko zna, možda bude i veća, ludost bi bila da im stotine miliona stoje i dalje na računima po 1-2 % i da ih nagriza inflacija od 8 ili 10 % (a biće i viša, nafta prešla 95 dolara) ako se mogu korisnije upotrijebiti. Da ima i zrno razuma podijelili bi bar 50-60 miliona. A da ima tamo iko ko je imalo stručan podijelio bi 100. Ili bar investirao, u bilo šta, samo da ne stoji toliko novca na računu.
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Za veću dividendu bi opet morali proći procedure odobravanja i dokumentaciju jer se moraju svakom pravdati radi onog kredita za blok 7.
Za ovih planiranih 0,16 KM su već dobili a u narednih mjesec-dva će biti skupština za iznenadno aminovanje finansijskog izvještaja i dividende.

Ali bilo bi dobro da daju nešto više. Nikšić hoda po Tuzli i dogovara neke puteve. Možda bi trebalo nekih dodatnih prihoda u budžet za te stvari.
Truba
Posts: 446
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

dobro je da nam ne otimaju dionice... npr ove godine 3% manje dionica svi imaju prebacuju se u državno vlasništvo
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ako hoće mogu i oteti. Po nominalnoj ili knjigovodstvenoj cijeni.

Iako je još ranije bilo pametno da donesu odluku o kupovini vlastitih dionica u iznosu od 5-10 mil KM. Da se ne bi neki od premijera entiteta sjetio da hvata firmu u slobodnom padu.
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Biće i ove godine preko milijarde izvoza a uvoz će biti dosta manji.

Image
Post Reply