Telekom RS

zule
Posts: 206
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

I onda se pitaju zašto je promet na berzama po par hiljada KM.
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Telekom RS

Post by Key »

Zule, ne možeš gledati prinos na obveznice tako. Mislim, možeš ti lično gledati kako hoćeš, ali to nije ispavno ni u praksi,a ni u teoriji. Emitent ti je isplatio 6,1% na tvoj ukupno uloženi iznos i isplatio ti je 10% glavnice u prvoj godini, nije fer da imaš i dalje prinos od 6,1% na iznos koji ti je isplaćen i gdje si dobio novac. Ako želiš da nastaviš da imaš prinos od 6,10% ti dalje trebaš reinvestirati taj iznos ili gledati kuponske obveznice koje ne isplaćuju dio glavnice, gdje ti je rizik reinvestiranja manji. To je koncept prinosa do dospijeća koji svi koriste na planeti.

Što se tiče nekretnina, povrat od rentiranja je mali. Kada se pokriju svi troškovi održavanja, porezi, mjeseci u kojima nemaš stanara itd prinos je ispod 4%. Drugo, šta misliš da li će nekretnine skočiti u naredne tri godine 100%? Mislim da će stagnirati... Inflaciju je teško pobijediti u dugom roku. Za 99% naroda nemoguća misija, ali bolje je izgubiti 5%, nego npr. 10%.

Prometi na regionalnim berzama su mali, jer su skoro sve firme krš. Jedna osrednja USA firma ima profit kao sve firme zajedno na Balkanu.
Truba
Posts: 446
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Telekom RS

Post by Truba »

treba porediti SASE i stan u kaknju na brdu ili u zavidovićima a ne u Sarajevu na malti ili u Titovoj

ako je SASE krš onda uspoređuj sa krš gradom i lokacijom
također za stan ti treba odmah 150 000
a za burzu ne...
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Telekom RS

Post by Key »

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/31 ... onija.html

Prethodne tri godine sponzor Nogometnog saveza BiH bio je banjalučki M:Tel, koji je u većinskom vlasništvu Telekoma Srbije. Cijena trogodišnjeg aranžmana iznosila je 22 miliona maraka, što je bilo trostruko više para od pojedinačnih ponuda druge dvije zainteresirane firme, BH Telecoma i United Media grupe.
Markodj
Posts: 126
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: Telekom RS

Post by Markodj »

Sta je sa mtelom sto pada akcija, ima li nekih vijesti da neko zna?
Porucnik
Posts: 75
Joined: 11 Oct 2021, 11:44

Re: Telekom RS

Post by Porucnik »

Nije pitanje zašto pada cijena, pravo pitanje je gdje će se zaustaviti?
Markodj
Posts: 126
Joined: 28 May 2021, 18:39

Re: Telekom RS

Post by Markodj »

Kako nije pitanje , kazi ako mozda znas, sto mislis gdje ce zaustaviti, pa nece jos padati
zule
Posts: 206
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Može li ko da objasni ovaj pad akcija? Psihološki faktor ili neke realne činjenice. Nije valjda da još uvijek idu na cijenu akcija pri kojoj su prihodi 10%? Gdje to još ima?
Mtel bi se morao hitno izjasniti na ove okolnosti, kapitalizacija mu je skoro prepolovljena.
Last edited by zule on 29 Aug 2023, 12:24, edited 4 times in total.
zule
Posts: 206
Joined: 08 Mar 2022, 10:50

Re: Telekom RS

Post by zule »

Pa jedina je moguća usporedba sa drugim mobilnim operaterom, i nema nikakve logike
Truba
Posts: 446
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Telekom RS

Post by Truba »

mora to propadat kad sam se ja uključio
ajde lepo... nisam jedini to me tješi
dobro se sjećam trenutka kad sam istresao keš u MF banci i kupio po najvišoj cijeni od 1.69

nisam dobio mnogo
ali sam izgubio previše
Post Reply