Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nakon tri nenormalne godine red je da krene na bolje. Prvo su 2010. odlučili da dignu cijenu uglja a cijenu struje ostave istu, a onda su došle dvije sušne godine sa februarskom blokadom kada je TE Tuzla imala poteškoća. Takve stvari su neočekivane i za pesimiste ali su se desile.

Ja sam očekivao da se cijena vrati u raspon između 40-50 još 2009. kada je došlo do one nagle fondovske prodaje od nekoliko stotina hiljada dionica ali je krenulo kako je krenulo. Nadati se je da će bar iduće godine biti bolje. I u poslovanju i kod kretanja dionica.

Koliko vidim, elektroprivrede svakodnevno izvoze 1 GWH struje i tokom februara. Odlučili su da prošlogodišnje nedostatke što prije pokriju.

http://www.nosbih.ba/graph/combinedgraph.aspx?langid=bh
brzi
Posts: 2610
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Danas proizvodnja blizu 3 GWh. U jutarnjim satima skoro 250% veća od potrošnje. Ako ovako nastave ( i kiše produže da padaju) prihodi će na pola godine biti bar 600 miliona KM. :D http://www.nosbih.ba/graph/combinedgraph.aspx?langid=bh
Jučer proizvedeno 59,66 GWh što je oko 5 miliona KM.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

O kišama više ne treba brinuti, jer su akumulacije prepune i dalje padavine bi samo dovele da se mora ispuštati višak, ako to već nije slučaj. Idem za praznik mal u južne krajeve pa ću baš pogledati.
Bitnije od ovih kiša je snježni pokrivač koji je recimo na Bjelašnici preko 2 metra, a treba znati da su glavne zone prihranjivanja vodotoka Neretve već od Nevesinja, Kalinovika, Glavatičeva, Konjica...a tamo kiše i snijeg padaju ko lude već danima. To je garancija da će proizvodnja biti osigurana iz jeftinije hidroenergije na duži period a time je profitabilnost veća.
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: Elektroprivreda BIH

Post by jastuk1 »

Jes lijepa slika.

Danas imaju šansu da prekrdaše 3 GWh u večernjnim satima. Današnje cijene za Francusko tržište za 40 posto veće o jučarašnjih (prosječna malo iznad 100 €/MWh). Zahladnilo tamo. Za sutra već puno niže - odreagovala ponuda. Bilo kako bilo, šanse za dostizanje meni se čini 35 za JPESR su prilično izgledne. Mada, nekako mi previše prazne Jablaničko - neki dan sam prolazio, poslije velike kiše pretprošle sedmice. Ako proljeće bude sušno, opet će Jezero na ljeto-jesen biti "prazno." :roll:

Možda sam jako neupućen, ono što mene interesuje je šta se dešava kada puno ranije prije roka ugovora već isporuče izvozne ugovorene količine. Da li su im ruke vezane za dalji izvoz ili?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

BTW, kako je došlo do toga da je HE Mostar u sastavu JP Elektroprivreda HZHB?
Koliko znam taj dio na sjeveru Mostara nikada nije kontrolisao HVO, obje obale je kontrolisala Armija BiH?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Ovaj tekst je prilično zanimljiv :

- Znam kako se problem može trajno riješiti - kaže Macić.

- Moramo izgraditi još dvije akumulacije u gornjem toku Neretve iznad Konjica. Jer, ovdje je problem u Neretvi, a ne u Rami, koja ima malo vode, a veliku akumulaciju. No kada se počne topiti snijeg na Prenju, Bjelašnici i drugim planinama oko Neretve, ona naraste za pet dana petnaest puta.
- Problem Mostara, Čapljine, Metkovića… može se pravilno i trajno riješiti samo gradnjom hidroelektrana iznad Konjica, što bi s jedne strane osiguralo struju i novac, a s druge reguliralo protok vode i spriječilo poplave. Mi u EP BiH smo to odavno planirali, imamo i novce za to, ali ne ide.

Tko to brani, pitam Omera.

- Ma, ne daju oni ekolozi i rafteri. A mogu se tu niz Neretvu spuštati samo dva-tri mjeseca godišnje. Jer im je voda ljeti plitka, a u jesen i zimi preduboka. U rafterima je, dakle, problem. BiH hoće biti najprirodnija zemlja na svijetu, pa valja zaustaviti svaki pokušaj da ljudska ruka nešto napravi. I oskvrne prirodu.


http://www.slobodnadalmacija.hr/BiH/tab ... fault.aspx
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

jastuk1 wrote:
Možda sam jako neupućen, ono što mene interesuje je šta se dešava kada puno ranije prije roka ugovora već isporuče izvozne ugovorene količine. Da li su im ruke vezane za dalji izvoz ili?
Mogu izvoziti i taj dio ali cijenu im diktira neko drugi. Kako damir kaže EFT je "diktator" pa se ponekad daje i po vrlo niskoj cijeni. Koliko sam vidio na HUPX-u cijene su između 40 i 60 EURa što je standardna cijena ako su padavine redovne.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Dok jednom ne smrkne...evo gdje ide višak struje trenutno:

http://si.seebiz.eu/ne-krsko-zaustavlja ... /ar-58012/
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Danas je EP BIH objavila poziv za otkup zemljišta za blok 7 u TZ. Po svemu sudeći tu će biti posla jer je u pitanju nekoliko desetina vlasnika i mislim da će ići teže nego kod Vranduka.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Mentalist »

Naziv Adresa % vlasništva
FEDER.MINIS.ENER.,RUD., I IND. ("drž.vl") MOSTAR, BIH 90.00
ZIF "BIG-Investiciona grupa" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 2.13
ZIF "NAPRIJED" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 0.81
ZIF HERBOS FOND d.d. Mostar MOSTAR, BIH 0.69
ZIF CROBIH FOND d.d. Mostar MOSTAR, BIH 0.60
ZIF "prevent INVEST" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 0.58
ZIF "BONUS" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 0.50
UniCredit Bank d.d. Mostar MOSTAR, BIH 0.47
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina Sarajevo, BIH 0.46
ZIF "MI-GROUP" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 0.37
Procentualno ucešće u vlasništvu

13.02.13. imali su 0,44 %
Post Reply