Elektroprivreda BIH

Dejan118
Posts: 279
Joined: 29 Nov 2022, 04:22

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Dejan118 »

beka26 wrote: 16 Jun 2023, 18:39
Norveška skoro svu svoju struju dobija iz vodenih resursa i jedan je od najvećih izvoznika električne energije u Evropi.
Norvezani su svojom jeftinom naftom i plinom odrzavali Eu u zivotu, i sada im je ostao fond od 1000 milijardi.
Izgleda da im je neko u zamjenu za suradnju dao energente na Balkanu. Vec su se ubacili u EpS, a sada evo ih i u Ep Bih. I razume se u ugalj , a struju dobijaju iz hidroelektrana. Ici ce privatizacija sigurno, a kako ce oni to nazvati i pod kakvon maskom progurati, vidjet ćemo.. I to bas Norvežani, vidi čuda,
I to je slucajno..
Naravno evo ih u Tuzli oni ce ulagati tehnologiju za biomasu a EPBiH ce uloziti TE.
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo je vrlo dobra stvar za blok 3 koji će ipak ostati u upotrebi.
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Sudeći po većini postova na ovoj temi,elektroprivrede sigurno propadaju.Možda ne baš ove godine,jer eto pune su akumulacije u sred ljeta.
A ako će se to ipak desiti,molim da kažete kada tačno,da bar nešto kutarišemo.
Onako usput rećeno,poznavao sam bar tri poslijeratna direktora Elektroprivrede i bar jednog direktora distribucije.Nisu to kakvi genijalci,ali nisu ni levati.Ljudi su uredno završili elektrotehniku i sigurno bili sposobni da shvate gdje su.Istina da su ponekad koristili energiju za kupovinu koalicijonih partnera svojim strankama,poput HDZ.Bojim se opet takvih vremena.
E sad,pitanje je ko je zapravo vodio energetsku politiku.Vlada ,uglavnom nije imala takvih ljudi.
Nestao je Energoinvest,kao prijeratna kadrovska baza.Možda je poneko ostao još u Tuzli.,
Ali ipak sve to nije razlog da prodam dionice,ili da još ne dokupim.Ipak niste dovoljno ubjedljivi.
brzi
Posts: 2625
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Kad se priča o Elektroprivredama zaboravlja se da osim proizvodnih kapaciteta, akumulacija koje se ne mogu izgraditi negdje drugo, imaju i infrastruktu do potrošača i potrošače. Istina ne zarađuje se na svim potrošačima ali neće ni to u nedogled.
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Iz ovoga što ja vidim i znam rekao bih da velika većina nas ovdje na forumu ne misli da dionice ne vrijede nego obrnuto, da su višestruko potcijenjene. Ja lično vjerujem bar 5 X u odnosu na trenutnu tržišnu. Možda ima nezadovoljstva što se sve to moglo bolje voditi i što to nije već sad X5 ali to je druga priča. U svakom slučaju mislim da smo mnogo upućeniji od prosjeka populacije.
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Ima ovdje znanja i previše.Ali malo optimizma ne bi škodilo.
Ja lično vjerujem u ovu dionicu.Znam da samo spletom više okolnosti stoji na ovom nivou.
Dosta je i uticaja dioničara iz inostranstva,koji su dobro uvezani sa domačim,njihovog profila.Takvi u posljednje vrijeme i rasprodaju.U kakvom aranžmanu,ne znam.
Proći će i to,ništa nije beskrajno.
Truba
Posts: 446
Joined: 31 May 2023, 09:24

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Truba »

A zasto to iznosite javno
Zar to ne bi trebalo kriti
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Truba wrote: 17 Jun 2023, 17:58 A zasto to iznosite javno
Zar to ne bi trebalo kriti
Još jedan pgrešan zaključak.A ja sam baš na to mislio kada sam pisao o potrebi malo optimizma.
Smatram da sve činjenice treba obznaniti kao takve,ali zaključke i mišljenja treba tako i tretirati.Naglasiti da je to nečije mišljenje,stav.
Pa makar se radilo i o onom Janezu .
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Koliko god da bi to radončić volio, ne može bez odluke NO.
Post Reply