Elektroprivreda BIH

panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

I opet je podcijenjeno za 4 puta.
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

brzi wrote: 03 Apr 2023, 16:00 Postoji već tužba od strane Jadran stanovi,.. bez obzira po kom osnovu je podnijeo tužbu,.. ako on dobije presudu to će biti presedan po kom bi i mi mogli zatražiti obestećenje.
S jedne strane stoji sve to, mali dioničari su ostećeni i uvlačenjem rudnika u koncern i prodajom struje ispod proizvodne.
Al da je sve bilo kako treba,..ne bi se dionice mogle kupiti po 10 ili 15 KM.
Tako da su rizici i greske ugrađeni u cijenu.
I to stoji. Da je sve normalno i ispravno nikad se JPESR ne bi mogao ni kupiti ispod 100. Nadati se da će to sa tužbom Jadran stanova uspjeti. A u svakom slučaju ako bude ta najavljena dobit od stotinjak miliona ove godine biće to veliki preokret i promjena sentimenta. S tim da može i ranije, ne isključujem ni uticaj dobrog polugodišnje, podjelu dividende i sl. Pa onda ova nadolazeća bankarska kriza, pad Fiat valuta, natjeraće mnoge iz da dižu oročenja sa banke i spašavaju imovinu ulažući i na berzu. Plus ovi fondovi što su prodavali polako ostaju bez municije, nije toga puno ni preostalo, jedan ozbiljan kupac to može kupiti u jednom potezu a nakon toga cijena leti u nebo. Tako da iz više aspekata bi ovo moglo ići u dobrom smjeru samo treba malo strpljenja
Miner
Posts: 56
Joined: 17 Oct 2022, 15:07

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Miner »

Gradonacelnik Zenice nudi EPBIH da grad otpise dugovanja rudnika Zenica u iznosu od 2,6 mil KM (a zbog kojeg je blokiran racun rudnika i rudari strajkuju) na taj nacin da taj iznos EPBIH uplati rudarima direktno na racune rudara po 4500 KM svakom.... :lol: :lol: :lol:
Ludnica od drzave, zakona, ljudi. Pa podijelite nam ludacke kosulje da znamo na cemu smo.
U ovakvu prciju nece doci nijedan iole ozbiljan investitor narednih 100 godina.
panzer
Posts: 12372
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Još jedan dokaz da politika na svim nivoima, od opštinskog do državnog, uglavnom ima negativan uticaj na rad državnih firmi.

I opet treba ponoviti da to nije samo kod nas.

To je jedan od faktora koji svakako treba uvrštavati kod analize i ulagačkih odluka.
veliki dedo
Posts: 131
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

Miner wrote: 03 Apr 2023, 21:00 Gradonacelnik Zenice nudi EPBIH da grad otpise dugovanja rudnika Zenica u iznosu od 2,6 mil KM (a zbog kojeg je blokiran racun rudnika i rudari strajkuju) na taj nacin da taj iznos EPBIH uplati rudarima direktno na racune rudara po 4500 KM svakom.... :lol: :lol: :lol:
Ludnica od drzave, zakona, ljudi. Pa podijelite nam ludacke kosulje da znamo na cemu smo.
U ovakvu prciju nece doci nijedan iole ozbiljan investitor narednih 100 godina.
Ma šta fali, biće i to ugrađeno u cijenu...
veliki dedo
Posts: 131
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

montypython wrote: 03 Apr 2023, 15:42
Zahvaljujem na ukazanom povjerenju ali nažalost nisam u mogućnosti da se imalo dublje involviram zbog prirode redovnog posla koji inače obavljam a i drugih obaveza. Uz to nisam ni pravnik. Pokušavam dati svoj doprinos izlažući ono što ionako mislim ali evo i ovu poruku pišem zabušavajući na poslu/između dva sastanka, u turbo ritmu. Nadam se bar da će ono što manje više svi ovdje pišemo vidjeti neko odgovoran i "nadležan" i shvatiti da je vrijeme za promjene ili bar shvatiti suštinu problema i početi i sam misliti. Inače ne smatram da je toliko beskorisno, znam za minimum jedan zakon/uredbu koji je promjenjen nakon/zbog pisanja ovdje i to u (značajnu) korist malih dioničara. Ja vjerujem da će i bez neke tužbe (mada nisam ni protiv toga) već ova godina donijeti značajno bolje dane za dioničare, ako ništa JPESRa
Monty, nije potrebno biti pravnik. Kada nam bude trebao lako ga možemo angažovati. Ja mislim na sudjelovanje na skupštini a onda i na mjesto u nadzornom odboru.
Ako si i stanju, pored posla i svih drugih obaveza da toliko sudjeluješ i doprinosiš ovom forumu pa čak i da nam pišeš između svoja dva sastanka onda znači da ti je jako, jako stalo.
Pored toga, ako uspijevaš i na nas da ostaviš dobar utisak i da nas prosvijetliš mogu samo zamisliti kakav bi pozitivan uticaj mogao imati i na druge dioničare, na upravu, odgovorne ministre te sve one koji odlučuju i kroje sudbinu kako jpesr tako i njenih (su)vlasnika odnosno nas samih...
U tom angažmanu ni bi bio sam već bi imao podršku nas koji bi ti dali punomoć a zajedno bi se o svemu prethodno usaglasili.
Svakako bilo koja inicijativa u tom pravcu je bolja od toga da se ništa i ne pokuša...
brzi
Posts: 2783
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Mogao bi i Slavuj da nas zastupa. On je najuredniji na skupštinama.
Možemo usaglasiti i pitanja prije skupstine.
Ne mora se ići daleko sa nepravilnostima.
Dovoljno je ovo sto se dešava u posljednje vrijeme.
Cijena uglja povećana a cijena struje koja je već bila niža od proizvodne ostala nepromjenjena za 60% kupaca.
montypython
Posts: 4050
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

I meni je Slavuj odmah pao na pamet. Već je u tim vodama, vodio udruženje ili i sad vodi, posjećuje skupštine, zna pravilnike i kako sve to ide, ne može ga niko muljati. I što je najvažnije bio vrlo uspješan u svemu tome, izborio mnoge stvari, znaju ga i mediji i on njih i može probleme i zahtjeve dioničara i tu prezentirati. Na kraju krajeva i u Sarajevu je, u epicentru, zna ljude i može im I usmeno prenijeti šta treba.
veliki dedo
Posts: 131
Joined: 10 Jan 2013, 17:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by veliki dedo »

U redu, odlično, onda se i ja slažem.
miljacka
Posts: 2
Joined: 09 Mar 2023, 19:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by miljacka »

montypython wrote: 04 Apr 2023, 07:44 I meni je Slavuj odmah pao na pamet. Već je u tim vodama, vodio udruženje ili i sad vodi, posjećuje skupštine, zna pravilnike i kako sve to ide, ne može ga niko muljati. I što je najvažnije bio vrlo uspješan u svemu tome, izborio mnoge stvari, znaju ga i mediji i on njih i može probleme i zahtjeve dioničara i tu prezentirati. Na kraju krajeva i u Sarajevu je, u epicentru, zna ljude i može im I usmeno prenijeti šta treba.
Onda i moj glas ide za Slavuj-a (nadam se da se slaže).
Post Reply