BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

proleter wrote:Dijelim tvoja nadanja što se tiče privatizacije, ali iskreno pokazatelji ne idu u prilog BHTSR-u na ovoj cijeni kada je sektor u pitanju u regiji.
Uostalom, zašto fondovi iz FBiH kupuju radije Telekom RS nego sarajevski?
Jesi li ikada analizirao 3-4 osnovna pokazatelja, bez ugrađivanja nekih budućih "best scenaria"?
Drug proleter, trebao bi znati da vrijednost pojedinog emitenta u portfoliu fondova iz FBiH ne smije prelaziti 15% ukupne vrijednosti istog. Svi fondovi iz FBiH uglavnom i imaju dostignut taj limit u svom portfoliu kad je u pitanju BHT, pa zbog toga i ne mogu da dokupljuju dionice ovog emitenta. Drugi problem je što ti isti fondovi da bi zadržali što veći broj dionica BHT-a u svom vlasništvu, vještački obaraju cijene istog kako bi smanjili procenat učešća emitenta u ukupnoj vrijednosti njihovih portfolia. A to, što ti sumnjaš da će doći do privatizacije BHT-a i da to ne treba da ima uticaja na cijenu je posebna priča za naivne od kojih ti želiš da jeftino kupiš dionice.
Nema potrebe da nas ubjeđuješ da je mtel dobra dionica, mi to znamo.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: BH Telecom

Post by insider »

lagani, a sigurni, rast se i dalje nastavlja....
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

proleter wrote:Lakše je reći šta ide u prilog - jedino moguća privatizacija.
Osim Telekoma Slovenije svi su već privatizirani (mada za telekom RS ne bih koristio taj izraz, jer je kupljen od strane Srbije).
Ostalo - P/E, P/S. P/B, dividendna stopa, ROA, ROE...svi imaju povoljniji na trenutnim cijenama.
Za HT nemam podatke (ne mislim na HT Eronet nego onaj hrvatski).
Ja sam rekao da 20 KM nije realna cijena za BH telecom i to s obzirom na pokazatelje koji vrijede za sve. Ako je P/E za BHTSR 9 ili 10 a realna cijena je (recimo) na P/E 20 to znači da ima prostora za rast duplo.
Ne znam šta dokazuješ kad kažeš da su neki drugi u regionu mrvicu povoljniji, npr Crnogorski telecom ima P/E 8,5. To meni znači da je i on trenutno potcijenjen i ima mogućnost za rast.
To je kao kad bi uzeo čovjeka od 205 cm visine pa rekao "znam ja jednog koji je viši od njega,visok je 210 cm, dakle ovaj prvi od 205 cm je čovjek niskog rasta."
Usput vidim da je ROA za bht bolji od crnogorskog.
Takođe vidim da je i P/E slovenačkog telecoma 16 i u to u krizi i ovakvim šugavim vremenima.
Mtel ima nešto bolji P/E i ROA, ali ne mnogo. To samo kaže da on kad bi uzeli samo taj pokazatelj može rasti još npr X2 u odnosu na sadašnju cijenu a BH Telecom samo X1,8 .
Drugo, ovi ostali su iscrpili sve moguće rezerve što se tiče kvaliteta vođenja tj menadžmenta i sl. Marketing im je na vrhunskom nivou jer imaju resurse praktično firmi koje su ih kupili. Na ključnim mjestima su top menadžeri i stručnjaci svog posla. Cijedi se voda iz kamena što se tiče rezanja troškova i maximiziranja dobiti i jedva da se još nešto može poboljšati. Vidiš li npr da u crnogorskom telecomu od 7 vodećih ljudi 6 su stranci.
Što se tiče BH telecoma troškovi su veliki, prezaposlenost ogromna, marketing nikakav i uz sve to ima dobit od cca 140 miliona i približne pokazatelje kao konkurencija a neke i bolje. Zamisli da u BHTelecomu radi realan broje zaposlenih dakle recimo 700 ili 1000 manje nego sad. Pomnoži taj broj sa njihovim bruto platama pa pomnoži sa 12 pa to dodaj sadašnjoj dobiti. (neću ni da računam ostale moguće uštede koje bi proizašle iz toga). Zamisli da se smanje stranačka isisavanja. Sve to se MORA uzeti u obzir ono što može biti je za procjenu važnije od onoga što jeste.
Šta hoću da kažem, BH telecom za razliku od regionalne konkurencije ima gigantske mogućnosti rasta, a da i nikakvog poboljšanja u tom smislu ne bude, opet sadašnji pokazatelji nameću da je uz ovu cijenu značajno potcijenjen i dionica ima mogućnost realnog rasta od x1,5 do x 2, što ne znači da će odmah toliko skočiti, ali po fundamentima može.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Evo iz današnjeg pregleda prvih 10 na rvp vidi se da kupuje Hrkač (ZIF CROBIH FOND d.d. Mostar) sa 0,4177% na 0,4185%
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: BH Telecom

Post by jastuk1 »

Čini se da od kad prevent prodaDe - there is nothing to prevent the unstoppable rise.

Ne stvarno ovaj jes da su ostali telekomovi :) privatizovani i sve, sad je samo pitanje šta će se prije desiti - da li će privatizovani telekomi dostići maksimalno iskorištavanje smanjenja troškova i širenja na tržištu (znači doživjeti vrhunac profitabilnosti) ili će BHT toliko oslabiti da neće moći osiguravati dobit koju ima ovih zadnjih godina. Uzimajući u obzir koliko je potencijalnih BHT mobile korisnika na mtelu ili eronetu, slabljenje BHT-a je trebalo logički biti puno veće. A sa povoljnim mobilnim paketima tek od ljeta (2012), mislim da su zaustavili odljev mobilnih. S druge strane, dok su u državnom vlasništvu vjerovatno im je osigurana zarada koja u narednim godinama slijedi u cloud hostingu kako državne institucije i budžetski korisnici (školstvo, zdravstvo) budu prelazili na cloud hosting. To je nešto što najavljuju da će raditi pa....

Od telekomova, BHT stvarno ima najveći potencijal, ali i najveći rizik. S druge strane, ma koliko to zvučalo paradokslano, nekako je i najstabilniji, :roll: jer ima mogućnost da pokriva eventualne rupe zaustavljanjem nepotrebnog ispumpavanja, stvarnim rezanjem troškova, itd.
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Hoće li trend slijediti predhodne godine?
Attachments
bh.png
bh.png (60.19 KiB) Viewed 5372 times
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: BH Telecom

Post by insider »

gledam ovaj graf, i ja koliko znam (a sad sam i provjerio) prosle godine (2012.) telekom nijednom nije presao magicnih 20,00 KM
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Tačno, 2010 i 2011. treba napisati umjesto 2011. i 2012. Moja greška. U donjem dijelu grafikona X skala pokazuje ispravno.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Interesantno, i Herbos je prodavao prošle sedmice. A pun je ko brod!
Fondovi izvlače novac sa SASE, krasno :evil:
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Ovdje su malo pogriješili, Telekom RS (Mtel) ima veću EBITDA maržu (48 %). Ili ga i ne uzimaju za poređenje, samo veće evropske telekome ? Zna li se kolika je EBITDA marža BH Telecoma?
http://www.seebiz.eu/hrvatski-telekom-v ... /ar-56612/
Post Reply