Elektroprivreda BIH

montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Mogla bi ona padajuća trend linija iz tvog dijagrama od jučer biti probijena već danas. Trgovalo se po 14,80 ako se održi i nastavi ne vidim ni nekog ozbiljnijeg otpora do 17,7 KM a ni to nije nešto ako uhvati maha. A onda sljedeći mini otpor oko 25. Bilo bi interesantno i kad bi se uzelo od 2007 pa da početak trenda bude 200 KM. To sve ako se uopšte mogu izvoditi takvi zaključci na osnovu ovako niske likvidnosti i manipulacija fondova ali ipak. Pogotovo, ja i nisam neki stručnjak za TA ovo su više neka amaterska razmišljanja.
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Nema baze podataka za cijeli period. Ostala mi je još jedna slika grafikona skinuta sa capitalmarketa i po njoj se svakako prelazi 16 godišnja trend linija čak i ako se taj rast do 210 tj 208 KM uzme kao anomalija.
carrot
Posts: 122
Joined: 12 Feb 2022, 10:58

Re: Elektroprivreda BIH

Post by carrot »

Ja sam skeptik po pitanju tehničke analize. Kako ja to shvatam, jedini način da otpori, trend linije i ostali indikatori imaju korelaciju sa stvarnim budućim kretanjima cijena je psihološki aspekt: ako svi misle da će uskoro skočiti cijena, počet će trgovati u skladu s očekivanjima pa će i sami na taj način obistiniti “proročanstvo”.

Rekao bih da je naše tržište nedovoljno likvidno i previše pod kontrolom malog broja velikih investitora da bi masovna psihologija uzela maha.

Ali kao što rekoh, po tom pitanju sam svakako “nevjernik”.
montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

I radi se upravo psihoškom aspektu, ali on je jako bitan. Pratim povremeno neke strane kanale gdje često ubacuju i tehničku analizu i tačno se vide obrasci. Npr pratio sam tradera Garetha Soloweya koji je prije nekoliko mjeseci mislim na Kitco kanalu na yt, prognozirao pad bitcoina sa 68 hiljada na 20 i niže i desilo se tačno tako. Takođe vidim neke zakonitosti kada cijena dođe do trend linije i udara u nju više puta i ne može kao u neku nevidljivu granicu. Ili kad je padajućem kanalu pa probije vrlo je vjerovatno (možda 80%) da će probiti naviše i obrnuto ako je rastući kanal probiće naniže. To su sve provjereni obrasci iz istorije, Panzer zna više o tome. Mislim da je tačnost prognoze veća sa većom likvidnošću i brojem transakcija. Ja isto nekad nisam puno vjerovao u to ali sam promjenio mišljenje, pogotovo pri visokoj likvidnosti.
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Dok su dnevni prometi bili 1-2 miliona KM imalo je nekog efekta. Nekad se moglo nešto procijeniti ali već kasnije tj nakon 2013. to je već izgubilo vrijednost. Ja sam to onako pratio, čisto da vidimo kako će se to sve projektovati na naša tržišta.

Jednom sam odlučio da kod Bosnalijeka u periodu kada je Arslanagić napuštao firmu radim transakcije prema pokazateljima TA. U par mjeseci sam napravio 3-4 transakcije i svaki put su bile uspješne. Bilo kod prodaje- bilo kod kupovine.

Sad je opet druga priča. Uvijek ponovim, mujo i mujići su ti koji će odlučiti hoće li biti 13,5 ; 14,2 ; 16 ili 20 KM. Odnosno ili još niže ili još više. Ali čak i da neko ne zna da su ove dionice daleko podcijenjene i da je projekcija poslovanja firme za iduću godinu izuzetno dobri i gleda samo ovaj grafikon, pokazatelj preloma negativnog trenda i prelazak u pozitivni teritorij bi isto tako bilo faktor za dobru odluku.
MAMUSA8052
Posts: 82
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Elektroprivreda BIH

Post by MAMUSA8052 »

Danas dosta manja proizvodnja?
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Prema planu je. Ali i dalje sistem generiše višak, početni grafikon standardno griješi.


Francuzi uvode "vremensku prognozu". Neće valjda svaki čas gledati na mob da je li crveno ili zeleno ?
Građani Francuske će stalno biti obaveštavani o opterećenju elektromreže. Kad se upali "crveni alarm", trebalo bi hitno da prištede struju kako ne bi bilo nestanaka tokom zime. Veliki problem su zastarele nuklearke.

Francuska pred zimu uvodi izveštaje o stanju električne energije u zemlji koji će podsećati na vremensku prognozu. Na televiziji, nakon uobičajene vremenske prognoze ili u pauzi između emisija, biće saopštavane informacije o opterećenju elektromreže sa zelenim, žutim i crvenim simbolima.

Taj "semafor" je deo nacionalnog plana uštede energije koji vlada predstavlja ovog četvrtka, izvestio je list Le Parisien, a prenosi DW.

Država se nada da će na ovaj način dopreti do 80% ljudi u Francuskoj kako bi uticala na potrošnju električne energije. U zavisnosti od boje na "energetskom semaforu", stanovništvo bi trebalo da zna da li i koliko mora da štedi, kako bi se izbegli eventualni nestanci struje.

Nacionalna elektroenergetska kompanija RTE takođe objavljuje informacije o očekivanom opterećenju električne mreže na internetu pod motom "écoWatt".


Polovina nuklearnih elektrana van stroja

Zelena boja označava da su potrošnja i proizvodnja struje u ravnoteži, žuta da je sistem opterećen, a crvena da postoji opasnost od nestanka struje ukoliko se potrošnja ne obori.

Od građana se traži da smanje potrošnju između 8 i 12 časova, te između 18 i 20 sati, recimo tako što će mašinu za veš ili rernu uključiti u drugo vreme.

Strah od manjka struje u Francuskoj, čije snabdevanje se uveliko temelji na nuklearnoj energiji, dolazi zbog problema sa zastarelim reaktorima. Polovina od 56 nuklearnih elektrana trenutno je van mreže zbog održavanja.

Francuska se oslanja i na električnu energiju iz Nemačke, zauzvrat želi da pomogne susedu u dobavljanju gasa. Osim toga, pretposlednja francuska elektrana na ugalj, Loren blizu nemačkog Zarbrikena (Saarbrücken), ponovno je puštena u rad, navodno privremeno.
brzi
Posts: 2574
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Hoće li fondovi izbaciti par hiljada dionica na 14,.. da zaustave ovaj pritisak na kupovnoj strani?

:D :D :D
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Dovoljno je jedno fondovsko BU da se svi razbježe.


Gledam ove terminske ugovore za naredne godine... I dalje su stabilne cijene

BL YR-23 474.62 (EUR/MWh)
BL YR-24 262.54 (EUR/MWh)

Iako su spot cijene ovih dana daleko niže. Tako da i dalje stoji ona opcija da je sasvim ok otkup solarnih količina od malih proizvođača po 40 pf. Ali prelazi se na formulu koja se računa po HUDXu odnosno vlasnici solarnih elektrana će isto tako pratiti šta se dešava na berzi.

A vlastiti bilansni višak EPBIH a i ostalih elektroprivreda unutar države ostaje očekivani veliki profit i priliv sredstava za iduću godinu.
investitor_ba
Posts: 122
Joined: 01 Jan 2020, 17:59

Re: Elektroprivreda BIH

Post by investitor_ba »

Ne znam kako da se osjecam sa ovim rastom cijene dionice, sa jedne strane mi je drago jer konacno izlazim iz crvenog, a sa druge strane mi je zao sto nema vise prilike za jeftinom kupovinom :lol:
Post Reply