Bosnalijek

leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Je li ovo kako ja vidim na web SASE kupovina dionica prestala, ako je najbolji kupovni nalog (cijena 14 KM, količina 1 dionica), a da ima puno prodajnih naloga?!
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Nije jedna nego skriveni nalog - 1H
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

Ok, hvala puno . . .
dasu
Posts: 8
Joined: 17 Jan 2013, 19:37

Re: Bosnalijek

Post by dasu »

pisete blbla pratim vas duze vrijeme il ste na ovom forumu veći kokuzi nego oni tapkaroši na v vatri hajd da uđemo u kupovinnu bsnl na 15 km evo ja cu prvi
HANS
Posts: 183
Joined: 06 Dec 2012, 22:59

Re: Bosnalijek

Post by HANS »

U fokusu 17. januar 2013.
Company News:
Održana godišnja konferencija za novinare o poslovanju kompanije
Bosnalijek d.d. Sarajevo u 2012. godini (pozitivno)
Izvor: SASE, Raiffeisen RESEARCH
Kompanija Bosnalijek d.d. Sarajevo se u prethodnoj godini suočila sa brojnim
izazovima i bila u fokusu javnosti zbog konflikta dioničara, problema u strateškom
odlučivanju i promjena na nivou Uprave, izjavio je novoimenovani direktor Nedžad
Polić na konferenciji za novinare održanoj 16.01.2013. godine.
Gubitak registrovan za prvih šest mjeseci 2012. godine u iznosu od 4,6 miliona KM
je, povaćanjem izvoza i prihoda na stranim tržištima, na koncu godine prerastao u
dobit od 6,55 miliona KM, što je za 11% više nego u 2011. godini. Menadžmet
kompanije je uspio u izuzetno kratkom roku restruktuirati poslovanje u Rusiji
sredinom godine i osigurati ispunjenje godišnjeg plana, u okviru kojeg su prihodi
od izvoza na ruskom tržištu činili čak 40% ukupnih prihoda od prodaje. Ukupni
prihodi od prodaje u protekloj godini iznosili su 111,8 miliona KM, sa učešćem
izvoza od 65,4 miliona KM ili 58,4%, što je za 5,3% više nego u prethodnoj godini.
Drugi put u čak 62 godine se dešava da je učešće izvoza u ukupnim prihodima od
prodaje veće od prihoda na domaćem tržištu. Bosnalijekova strateška orijentacija
jeste potpuna internacionalizacija poslovanja u kojoj će tržišta doprinositi ne samo
rastu prodaje već i smanjenju rizika izloženosti bilo kojem pojedinačnom tržištu.
Bosnalijek je svojim dioničarima najavio prijedlog dugoročnog opredjeljenja u
pogledu raspodjele dobiti u omjeru: 30% za dividendu, 70% u razvoj poslovanja i
investicije, u cilju motivacije investitora na ulaganje u dionice Bosnalijeka.
U 2013. godini planiran je rast prodaje za 15% u odnosu na prethodnu godinu,
dok planirane investicije iznose 90 miliona KM u narednih nekoliko godina u cilju
osiguranja zadovoljavajućih prozvodnih kapaciteta i ispunjenja visokih zahtjeva
međunarodnih standarda u farmaceutskoj proizvodnji.
U 2012. godini Bosnalijek je samo u Bosni i Hercegovini zaposlio 43 nova
zaposlenika, što je povećanje u obimu zapošljavanja od 16% u odnosu na 2011.
godinu.
Ključni finansijski pokazatelji za 2012. godinu su:
Mcap = 109,619,818 KM, P/E = 16,74, P/S = 0,98, P/B = 0,81, ROA = 0,03,
ROE = 0,05, dividenda po dionici = 0.28 KM i dividendni prinos = 0,02% (podaci
za poslovnu aktivu i kapital su uzeti na dan 03.09.2012. godine).
Izvor: Raiffeisen RESEARCH
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

Sve ovo oko pljacke fondova od strane DUF-ova moze se rijesiti Zakonom o zastiti malih dionicara,kao najvecih vlasnika fondova.
Udruzenje dionicara "Dividenda"priprema prijedlog takvog zakona koji ce poslati prema Vladi i parlamentu FBiH.Ovo je poziv svima koji mogu doprinijeti kvalitetu takvog Zakona ,da se javea1
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Ovih dana smo zasuti sa informacijama o desavanjima oko bosnalijeka pa nisam siguran odakle da krenem. Mozda je najbolje od pres konferencije:

Objava rezultata je bila u drugom planu zbog medijske kampanje koja se desavala posljednjih dana. Da se razumijemo, nasi novinari su odron od novinara i uvjeren sam da objava onako detaljnih podataka na ftv ne ide u prilog interesima drzave ako se na stub srama postavlja kompanija koja ostvaruje preko polovine svojih prihoda izvan ove zemlje. U međunarodnom biznisu postoji neka etika i kodeks ponasanja ali to nasi novinari nisu sposobni da razumiju i niko ne razmislja o eventualnim posljedicama za bosnalijek i ostale bh kompanije koje (da se ne lazemo i pretvaramo) sigurno posluju na slican nacin. Ja jedva cekam da nacionalna televizija austrije objavi kome je hypo placao provizije u nasoj zemlji ili da njemacka tv objavi kome je siemens medical placao u klinickim centrima sirom nase lijepe. To se nece desiti nikad u zivotu i sigurno da postoji drugi nacin obracuna sa takvim radnjama!
Druga stvar koja je obiljezila pres konferenciju je transakcija na berzi gdje je prometovano preko 6,5% dionica ako se ne varam. Ko god da stoji iza te transakcije hvala mu jer je neprocjenjivo bilo vidjeti strah i paniku na licima ucesnika pres konferencije jer im je sada sigurno jasno sta ih uskoro ceka i vrijeme im je da kupe svoje stvari. Ukoliko se sutra zaista pokaze istinito da haden stoji iza ove kupovine onda je stvar gotova jer se sigurno to cekalo da se ova prica zavrsi. Sa ovim paketom haden i vlada imaju preko 43% dionica i meni to sad mirise na kraj, zivi bili pa uskoro vidjeli! Budite sigurni da ce skupstina biti objavljena uskoro jer su 2 pojedinacno najveca dionicara osigurala vecinu i sami ce rijesiti skupstinu dionicara.

Ne mogu a da ne komentarisem polica koji je napravio 3 kardinalna gafa:
1. Kada je rekao da je imenovao korumpiranog arslanagica za savjetnika jer eto ovaj ima 20god iskustva u farmaceutskoj bransi a on polic nema ni 20minuta (idi onda i uci se na fakultetu ili u privatno vrijeme covjece ludi). Gdje su sad oni koji kuju u zvijezde ovog covjeka?
2. Priznavanje da je bilo stetnih ugovora ali "ubuduce ih nece biti" dok u tom trenutku do njega sjedi stari predsjednik (nelegalni) NO, izvrsni direktori koji su pravili i znali za te ugovore i savjetuje ga covjek koji je te ugovore pravio!!! Da jos nije istroseni politicar ja bi mu mozda povjerovao da tih ugovora nece biti da je makar nabio nogom komplet NO, upravu i arslanagice.
3. Tvrdnja da dionica vrijedi duplo vise - ovo je prekrsaj, cak za krivicnu prijavu i cisti dokaz insider trading pa se nadam da ce se komisija pozabaviti ovim slucajem.
Da dodam jos da mi izgleda da su rezultati poslovanja zaista frizirani jer svasta sam se nacuo i mrsko mi je sad ovdje sve pisati, a koliko su ocajni da prikazu rezultate manifestuje se u sljedecoj mozda sitnici ali po meni znacajnoj demonstraciji:
"Dobit povecana za 11%"
a ovako kaze matematika:
Dobit (2012) = 6,55
Dobit (2011) = 5,937
=6,55/5,937 = 10,33% sto je blize 10% koliko se ja razumijem u matematiku :). Igrajte se sa ovim brojevima i pokusajte sami zaokruziti na 11% ako ikako mozete.

Konacno ovoj sagi se blizi kraj a onda mozemo ocekivati novu sapunicu sa novim problemima oko firme, drugi put mozda o tome.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Bosnalijek

Post by savjetnik »

Slažem se u potpunosti sa predhodnom komentarom, i mislim da je na jedan krajnje racionalan način prikazao trenutnu situaciju oko ove kompanije.Sada se postavlja pitanje ;kako u svemu ovome zaštititi male dioničare?.Veliki su izgleda svoje rekli.
panzer
Posts: 12098
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

I tako. Nekad davno vlada bila najveći dioničar u Bosnalijeku:

HADEN S.A LUXEMBOURG, LUX 23,30
FEDER.MINIS.ENER.,RUD., I IND. ("drž.vl") MOSTAR, BIH 19,26
The Economic and Social Development Fund TRIPOLI, LBY 8,78
ZIF "BIG-Investiciona grupa" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 4,90
Raiffeisen BANK d.d. Bosna i Hercegovina Sarajevo, BIH 2,32
NLB Banka d.d., Tuzla TUZLA, BIH 1,96
BRODOMERKUR SPLIT, HRV 0,61
SALIHOVIĆ NERSUDIN Sarajevo, BIH 0,58
ZIF "prevent INVEST" d.d. Sarajevo Sarajevo, BIH 0,50
ARSLANAGIĆ EDIN Sarajevo, BIH 0,44
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Znači (nisam E.Grabovica :D ), prodali Herbos fond i UniCredit skrbnički.
Post Reply