Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

one
Posts: 1731
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Komentari

Post by one »

drugi val privatizacije na balkanu ce s proljeca krenut,malo ce se situacija popravit.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari

Post by montypython »

jastuk1 wrote:Hm. Ako je suditi po cikličnim talasima i stanju kakvo je bilo u jesen 2006, naredne godine baš u jesen bi moglo biti vrijeme za sličan melt up ovdje. Ako se bude išlo po nekom "ustaljenom planu," Američke i neke Evropske buzre bi do tog vremena dostigle ili se jako približile starim rekordnim vrijednostima, a Kina je upravo zacementirala i lijepo se odljepila od dna. Japanske burze se isto fino oporavljaju sa dna koje se već nekoliko godina cementira, Yen se isto štampa nemilice.

Silne milijarde od quantitative easinga mnogih centralnih banaka bi mogle da ponovo dovedu do korištenja termina irrational exuberance. Ako se ne varam, mnogi ljudi ovdje u nas sada već nekoliko godina drže novac na bankama, što isto može biti dobra injekcija kad cijene polude naviše.
Generalno složio bih se sa ovim. Mislim da je sve spremno za novi ciklus i BIg Bang dionica koje su, i pored izvjesnog rasta nekih, ipak na dnu. Jedini problem koji vidim da ovo otpočne punom snagom i kod nas, ako dodje do zahuktavanja u regiji je vrlo loša politička situacija nepostojanje vlasti, prepucavanja na sve strane i sl.
Međutim čak i ako se ovo ne otkloni mislim da je u 2013 moguć veliki rast a da li će doći do ludila rasta vidjećemo.

Što se tiče polemike prodati Telekom ili ne prodati ga sad po niskim cijenama, mislim da se odgovor sam nameće (svi se nešto prave kao da ova treća opcija ne postoji) a već sam ga jednom spomenuo. Dati ga na prodaju ali ne po niskim cijenama. Ponuditi minimum od npr 38 po dionici, pa nek se ponuđači nadmeću za više. Ako nema zainteresovanih, probati ponovo za pola godine. Garantujem da će zainteresovanih biti. Je li se možda probalo pa da se a priori može reći da neće. Prodavac je taj koji odlučuje hoće li se nešto prodati ili ne tako da je zabrinutost da će nešto otići po niskoj cijeni ustvari lažna. Tu priču forsiraju uvijek oni kojima se teško rastati od zlatne koke i njenog isisavanja kao i sindikati dobro uhljebljenih.
A ako menadžment i uhljebljeni povećaju produktivnost, srežu troškove, smanje sebi plate, prestane rodbinsko zapošljavanje itd pa dobit počne rasti na npr 170 pa 200 miliona itd ne mora se ni prodati. Stvar nije u prodaji po svaku cijenu nego u optimalnom rješenju.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: Komentari

Post by Investitor »

montypython wrote:Što se tiče polemike prodati Telekom ili ne prodati ga sad po niskim cijenama, mislim da se odgovor sam nameće (svi se nešto prave kao da ova treća opcija ne postoji) a već sam ga jednom spomenuo. Dati ga na prodaju ali ne po niskim cijenama. Ponuditi minimum od npr 38 po dionici, pa nek se ponuđači nadmeću za više. Ako nema zainteresovanih, probati ponovo za pola godine. Garantujem da će zainteresovanih biti. Je li se možda probalo pa da se a priori može reći da neće. Prodavac je taj koji odlučuje hoće li se nešto prodati ili ne tako da je zabrinutost da će nešto otići po niskoj cijeni ustvari lažna. Tu priču forsiraju uvijek oni kojima se teško rastati od zlatne koke i njenog isisavanja kao i sindikati dobro uhljebljenih.
A ako menadžment i uhljebljeni povećaju produktivnost, srežu troškove, smanje sebi plate, prestane rodbinsko zapošljavanje itd pa dobit počne rasti na npr 170 pa 200 miliona itd ne mora se ni prodati. Stvar nije u prodaji po svaku cijenu nego u optimalnom rješenju.
U potpunosti se slažem sa ovim viđenjem situacije. Bolje je da većinski paket dionica (npr 51%) prodaju i po nižoj cijeni nego da izgube tržišnu utakmicu sa svakim danom sve većom i većom konkurencijom. Jer, upravo povećanje dobiti poslije dobre privatizacije je adut za državu da što prije proda nekome ko će ostvarivati sasvim realnih 200 i više miliona. Jer i sa manjim procentualnim udjelom bi imali skoro istu dobit od dividende kao sad, a ne bi svake godine imali manje prihode po par miliona (2007 dobit je bila 150 mil, a 2011 134,3 miliona). Ni meni nije baš drago da neki stranci dođu i uzmu ovu zlatnu koku, ali ljudi budimo realni, ovakvim upravljanjem teško da će se cijena dionica ikada značajnije porasti.
P.S. Koliko sam mogao da skontam panzer ima dionice mtela, tako da je možda malo u sukobu interesa i pristrasan. NIkako mu ne bi odgovarala privatizacija BH Telekoma :D
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Ma nemam te dionice jer sam propustio kupiti kada je trebalo a kasnije se nisam usudio. Nisam mogao pretpostaviti da će mts otplaćivati kredit preko dividende.
Ali nisam za privatizaciju, opet bih ponovio, strateških sektora. Cijena dionica ne govori puno o vrijednosti i značaju tih firmi za građane BIH. Sve što ste gore naveli je u redu ali ima i dimenzija više a ona se periodično pojavi pa je bolje imati te firme u državnom vlasništu kada su specijalne situacije. Ni ostale zemlje ne prepuštaju strateške državne firme bez jasno definisane kontrole i sistema nadzora. Većina ih ima i značajno vlasništvo u tim firmama i pored toga što su navodno za pune liberalizacije tržišta.
admin
Site Admin
Posts: 22
Joined: 11 Mar 2010, 19:38

Re: Komentari

Post by admin »

brzi wrote:http://www.biznis.ba/zanimljivosti/2200 ... zlato.html
http://www.klix.ba/biznis/news/francusk ... /121102157
Evo pismenosti novinara.
Na stotine potrala su napisale ( prepisale) da iz 5 do 10 m3 vode izdvajaju 50 do 100 grama zlata.
Ne znam tačan podatak ali ne vjerujem da se iz tone rude izdvaja više od par grama zlata pa ispade da je otpadna voda deset puta bogatija zlatom nego ruda.
Da su malo razmislili o izjavi tog stručnjaka koji kaže da je to kao zrnce šećera u odnosu na olimpijsli bazen i da se radi o količini od 1 mikrograma iz litra vode onda bi shvatili da se iz 5 do 10 m3 vode može izdvojiti do 10.000 mikrograma što je 0,01 gr ili 10.000 puta manje od onog što piše u tekstu. Znači iz 50.000 do 100.000 m3 se izdvaja 50 do 100 grama.
yugo
Posts: 48
Joined: 10 Jul 2012, 12:37

Re: Komentari

Post by yugo »

Zašto na kotaciji već drugu sedmicu nema ENISR-a?
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: Komentari

Post by jastuk1 »

Zato što trenutno niko nije "glup" da daje ispod 2,9, i niko nije "lud" da kupuje za toliko. I eto onda, svi pametni, dok neko ne popusti. :lol:
one
Posts: 1731
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Komentari

Post by one »

rusi su nezaustavljivi:

Ruska kompanija Gazprom je otvorila benzinsku crpku u Beogradu, koja je prva na Balkanu.

To je, pored Gaspromnjefta (većinski vlasnik NIS) i Lukoila, treća ruska kompanija koja ima prodajne objekte naftnih derivata u Srbiji.

Prilikom otvaranja najavljeno je širenje Gazpromove mreže u regiji, što će dobrim dijelom ići i preko NIS, jer je riječ o kompanijama koje nisu konkuretne jedna drugoj, jer je njihovo poslovanje povezano. Gazprom će biti korišten kao brend koji je dobro poznat u Europi. Aleksej Miler, predsjednik IO Gazproma izjavio je kako će prodajna mreža biti jedna od najvećih na balkanskom tržištu.
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari

Post by panzer »

Ovo bi moglo biti važnije:
Royal Dutch Shell ce najverovatnije bušiti 6 bušotina u krajini i hercegovini. Nizom od Bihaća, Bos. Petrovca do Mostara.Njihova seizmicke i geofizicke metode su dale rezultate
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari

Post by proleter »

@panzer
Je li ima neki razlog što nikada ne daješ izvornik?
Za ovo, kao i za Blok 5 TE Tuzla.
Post Reply