Bosnalijek

montypython
Posts: 3913
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

OK Sabur 2 skontao sam to. Da ne bih bio Off topic ovdje odgovoriću kratko na Komentari.
zuti
Posts: 26
Joined: 29 Nov 2012, 12:27

Re: Bosnalijek

Post by zuti »

"haden navodno osnovan novcima iz sarajeva"
a,sto sam vam ja govorio.e,sad pod pretpostavkom da arsla ili njegova balkanska bratija stoje iza ovog pokusaja preuzimanja,kako se postaviti da mi mali dionicari dobijemo sto
vecu cijenu za dionicu?
ili bratija mozda zeli preprodati firmu kad postigne kontrolni paket skupa s vladom i libijcima?
jer ako oni placaju 14,onda firma sigurno vrijedi vise?
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Realno, ako ima istine u toj prici o Haden ovim osnivacima, moram reci da nazalost Arslanagici sigurno imaju taj finansijski potencijal. Ako su oni iza toga neka nam je Bog na pomoci, u to slucaju razmislio bih i o prodaji dionica jer ta Banda ce uciniti sve da firmu unisti pa ce i broj 14 biti misaona imenica, a kakoli neki veci. Amaru ne bi ni FED bio dovoljan, a kamoli Bosnalijek kada je izvlacenje kesa u pitanju.
brzi
Posts: 2576
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bosnalijek

Post by brzi »

nešto čisto sumnjam da Arslanagići imaju veze sa Hadenom. Oni su svoju ( našu) lovu investirali u nekretnine, automobile i kvalitetan život.
U svakoj zemlji postoji zakon o pranju novca i ne vjerujem da bi neko bio toliko lud i investirao 20 miliona maraka prljavog novca u jednu investiciju.
Ne znam zašto ali imam osjećaj da onaj tip iz Alvogena nije nikad u potpunosti odustao od Bosnalijeka i da bi on mogao stajati iza Haden-a.
Takvi tipovi ne odustaju lako.
I onda je bio plan da kupi dionice vlade FBiH i dionice IFC-a. Možda je sad krenuo drugim redoslijedom.
one
Posts: 1720
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

izgleda da se udruzilo par vecih dionicara iza Hadena.vjerujem da ce uskoro i herbos prebaciti svoje po fiksnom kursu da se zna koliko je ciji ulog.pitanje je jeli i big u toj ekipi ili kakav veletrgovac lijekova putem uzetog kredita.
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Vrlo je moguce da su to Arslanagići, ako se 20 ili vec koliko miliona investira iz strane firme ko moze dokazati ciji je novac i odakle dolazi? A ako su imalo pametni, glupi definitivno nisu, onda su u inostranstvu pohranili milione pored pokretnina i nekretnina. Realno i mogli su s obzirom kolike milione su imali na raspolaganju posljednjih 20 godina.

A Brzi bi se trebao raspitati kod nekoga ko se razumije, pa da mu se razjasni da se rezerve izrazavaju u novčanom smislu i da nemaju veze sa nekretninama.
panzer
Posts: 12025
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

crveni wrote: A Brzi bi se trebao raspitati kod nekoga ko se razumije, pa da mu se razjasni da se rezerve izrazavaju u novčanom smislu i da nemaju veze sa nekretninama.
Ovo sada vuče na pogrešnu stranu. Rezerve FIRME nemaju veze sa nekretninama pojedinaca. Spomenuo sam rezerve ali je u tome bilo uključeno i nekoliko miliona KM neraspoređene dobiti i da bi se pričalo o tome treba gledati finansijske izvještaje bosnalijeka. Arslanagić više nema ništa sa tim izvještajima i rezervama. Prema zakonu 19,5 mil KM mora ostati u rezervama. Ostalih 30tak mil KM se može rasporediti negdje drugo.Na povećanje kapitala itd..
crveni
Posts: 166
Joined: 14 Nov 2012, 12:20

Re: Bosnalijek

Post by crveni »

Nisam u posljednjem komenatru mislio na nekretnine pojedinaca nego na komentar Brzi da "možda ni zgrade Bosnalijekove nisu tamo kad nema 50 miliona rezervi".
Pitajte strucnjake, ja vam samo mogu reci da to samo pise na papiru. I akumulirana dobiti i sve ostalo. Para tih ne vjerujem da ima, da su na nekom racunu osim privatnim racunima Arslanagica. To jedino ima logiku, a tako pisu i ljudi koji rade u firmi jos uvijek pa jos vise ima smisla. Finansijski izvjestaji nemaju veze sa stvarnim stanjem, nije to samo u Bosnalijeku nego i inace. papir trpi sve, nazalost i finansijski izvjestaji na papiru.
panzer
Posts: 12025
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Finansijski izvještaji itekako imaju veze sa stvarnim stanjem jer u suprotnom ne bi bilo potrebe za finansijskim izvještajima. Ja ne kažem da bosnalijek ima 50 mil KM u kešu ili na računu. To bi bila apsolutna glupost držati tolika sredstva na računu i ne razvijati prodaju. Pošto se prodaje sa odgođenim plaćanjem firma ima potraživanja, koliko se vidi iz zadnjeg kvartalnog preko 60 mil KM tako da su sve pare uložene u prodaju.

Spominjem računovodstveni dio rezervi i neraspoređenih dobiti i ono što se prije ili kasnije mora uraditi.
Post Reply