Bosnalijek

montypython
Posts: 3913
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Ma nije problem u nama i jesmo li mi na forumu informisani ili nismo. Ja lično nemam više potrebu da ništa o tome više čitam ili slušam šta se radilo. Baš ovdje smo dosta toga saznali i iznijeli par godina prije nego se je u medijima spomenulo odnosno prije nego je vlada reagovala. Ima stotine ljudi koji primaju platu da se time bave, finansijska policija, stručne službe vlade, ljudi koji su predstavljali državu u nadzornom odboru, tužilaštva...
Odbrana poste wrote: ...A iz finansijske policije su mi rekli da
sve ono sto ja znam,nije ni ozbiljan procenat onoga sto su oni gore nasli.Dakle nasli su!I dosta toga je dostavljeno tozilastvu.Izvjestaj o pljacki Zavoda za zdravstvenu zastitu Kantona Sarajevo kroz cijene lijekova vece za nekoliko puta nego recimo u ZE-DO kantonu ili u izvozu/lopril/,protiv Arslanagica i partnera u tom poslu iz Fonda dostavl;jen je tuzilastvu jos prije dvije godine.
Eto, finans policija kaže da to što se priča nije ni dio onoga što oni znaju i šta su našli. OK našli su i šta sad, šta su uradili po tom pitanju?
Nije mi jasno je li treba da nešto postane svima očigledno, da se pojavi u Slobodnoj Bosni ili Danima ili na nekom internet forumu pa da nadležne službe reaguju, ili bi možda trebalo biti obrnuto.
Eto sad čujem nešto je dostavljeno tužolaštvu prije dvije godine. I šta bi? Ništa.
Nema mi druge nego da se i ja pravim blesav. Ništa nije pokrenuto, ljudi o kojima se govori da su nešto uradili normalno dolaze na posao, tj na "mjesto zločina". Da je bilo šta ozbiljno nađeno to bi bilo nemoguće kaže mi logika. Dakle ispada ljudi su nevini tj lažno ih optužuju.
A što se tiče cijena lijekova u kantonu Sarajevo, ne znam detalje ali ako sam dobro shvatio i ako je razika u napumpanim cijenama lijekova išla Bosnalijeku, onda je to po meni dobar potez menadžmenta. Ako možeš nešto da prodaš skuplje prodaj to, ako će davanjem poklona i ljetovanja firma zaraditi, treba to učiniti. S tim aspektom djelovanja menadžmenta nemam nikakvih problema, volio bih kad bi i menadžeri drugih kompanija imali takav aktivan da ne kažem agresivan pristup.
Evo oni koji vode Zemaljski muzej, siguran sam nisu nikom davali mito, sva su radili po zakonu i mirno čekali da da im država kapne nešto iz budžeta. Posljedica. Muzej zatvoren.
Ja bih pokreatao istrage i tužbe i protiv onih koji legalno uništavaju firme. Evo direktor željeznica kaže da mu hiljadu ljudi ništa ne radi tj višak su, ali on je eto merhametli duše, pa ne otpušta. Posljedica, ukidaju se linije, vozovi prljavi i zapušteni. Plata za hiljadu ljudi sa doprinosima je min 20 ak milona godišnje. Nije bolje ni u drugim firmama. na potpuno isti način Energoinvest gubi nekoliko miliona svake godine. E sad imamo direktora koji svjesno oštečuje firmu za 20 milona godišnje, i sve je potpuno legalno, iako se kompanija raspada i u minusu je stotine miliona i imamo s druge strane nekog momka playboya u Bosnalijeku (koji je redovno u plusu 6-8 miliona) koji ima Ferarija od 0,3 miliona i to je strašni kriminal samo po sebi. Ovo je čista hipokrizija. Imamo na kraju krajeva ministra vanjskih poslova koji ne izlazi iz Njujorka spavajući po hotelima u sobama od nekoliko stotina dolara (ako ne i hiljadu) na noć i koji državnim parama u stvari turistički obilazi svijet a to radi čitav parlament i sve parama poreznih obveznika. i sve je to potpuno legalno. A ustvari legalizovani kriminal.
Ne branim ja nikoga, pogotovo Arslanagiće i pogotovo Trivuna ali želim da stavim stvari malo u perspektivu tj da kažem da nije ništa nije crno-bijelo i da u slučaju Bosnalijek ima još mnogo onih koji su krivi prvo zato što godinama ništa nisu znali a trebali su pa onda što ništa nisu uradili kad su saznali uključivo sve do sad.
Sabur2
Posts: 1873
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Brate, Arslanagic je radio sa mojim novcem i negdje od '98. je poceo da se ponasa kao kralj. Vecina nas zna iz prve ruke za njegove marifetluke i pljacke firme, tj. direktno nas. Nije on agresivan u prodaji i promociji, nego se njegovo lobiranje karakterise kao krivicno djelo u svakoj normalnoj zemlji, pa tako mozes vidjeti aferu koja je dovela do hapsenja mnogih ljekara i farmaceuta u HR jer su poklonima i nagrdama stimulisali prodaju lijekova odredjene kuce. Sto je imao spregu sa svim premijerima i ministrima do Trhulja jedino je sto ga je cuvalo od zakona, pa se stice dojam da mu se ne moze staviti soli na rep.
Sta drugi covjek radi sa ŽFBiH, to me zapravo nije briga na taj nacin. To su politicke stvari, a o njima se na izborima narod izjasnjava. Taj covjek radi po zakonu i pravu. Da bi presjekao i otpustao, mora imati fond za otpremnine i podrsku sindikata. Inace je budala.
panzer
Posts: 12026
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Sve je to u redu ali ne isplati se čitavo vrijeme analizirati ono što je bilo u prošlosti. Ako sudovi ne mogu ili neće procesuirati onda se tu više nema šta uraditi po pitanju Arslanagića. Jeste uzimao sebi svoj dio ali firma nije manja nego što je bila 1998. Bosnalijek je danas daleko jača i poznatija firma nego što je to bila prije 10-tak ili 15 godina. Sve ostalo je "ko je jamio,jamio"

Ako je Prof plus prodao svoj udio Hadenu prošle sedmice onda je velika vjerovatnoća da će on nakon izvjesnog vremena preuzeti većinsko vlasništvo a cijena se već vidi.
Na osnovu toga i dalje je daleko bitnije organizovanje malih dioničara a o tome se šuti i po svemu sudeći šutit će se.

A šteta je jer kada doće do pravljenja novog rasporeda, udruženi mali dioničari su mogli biti kakav takav faktor za transparantniji sistem koji bi trebao biti i povoljniji za njih.
Firma i dalje ima 50 mil KM u rezervama i nekada će se to morati rasporediti.
montypython
Posts: 3913
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote: Sta drugi covjek radi sa ŽFBiH, to me zapravo nije briga na taj nacin. To su politicke stvari, a o njima se na izborima narod izjasnjava. Taj covjek radi po zakonu i pravu. Da bi presjekao i otpustao, mora imati fond za otpremnine i podrsku sindikata. Inace je budala.
Da, nije budala, što bi se kačio sa sindikatima kad ne mora, to neka riješi neko poslije njegovog mandata, neko ko je dovoljno budala. Fixna plata ide i bez toga. Ali tako isto nisu ni iz Komislije za vr papire budale da se miješaju u svoj posao za Bosnalijek, nisu budale ni tužioci da idu u dubine za Bosnalijek kad se baš ne mora. Imamo mi bezbroj ljudi koji nisu budale da bilo šta talasaju kad već ne mora. Budale su izgleda jedino porezni obveznici od kojih se svi gornji na kraju namire. I zato nam je onako kako je.
Odbrana poste
Posts: 222
Joined: 22 Jul 2012, 18:28

Re: Bosnalijek

Post by Odbrana poste »

U svim imalo uredjenim zemljama zna se sta je kriminal!Zna se takodjer i sta je podrska kriminalu.
Mislim da bi administrator ili neko ko se brine da ovaj forum ostane u okviru zakona,jednostavno morao onemoguciti podrsku kriminalu na forumu.
Bez ozira u cije ime i u ciju korist,mito,korupcija,prevara,kradja i zloupotreba polozaja radi prbavljanja koristi sebi idrugima su kriminal!
Ljudi koji sa prednjim imaju problema su samo obicni kriminalci!
zeleni.2012
Posts: 181
Joined: 23 Nov 2012, 09:42

Re: Bosnalijek

Post by zeleni.2012 »

Ne treba gubiti zivce, jednostavno ovdje ima Arslanagicevih igraca koji se vrlo lako prepoznaju vec dugo vremena.

Kakve crne rezerve 50 miliona??? To je utopija lo misli da imamo i 1% tog iznosa u rezervama!!! Bosnalijek ce ovu godinu zavrsiti ispod svih planova. Potpuno je unisteno trziste bivse SFRJ, trziste Rusije, povukli smo se sa Bliskog istoka... Otjerani su sposobni kadrovi, zaposljavaji se politipovi kakvih vec ima mnogo ovdje kako je vec neko naveo. Za "spasioca" zele covjeka koji je obiljezen kao neko ko zloupotrebljava zakone, polozaj, covjeka koji o farmaceutskoj industriji zna kao i ja o atomskoj fizici...
montypython
Posts: 3913
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

@odbrana poste "Ne slazem se sa onim sto kazes, ali cu do smrti braniti tvoje pravo da to kazes" rece cini mi se Volter. Lektira koja ti je poprilicno strana. Ti bi radije da etiketiras, cenzurises i inkvizitorskim metodama gusis drugacije misljenje, u nedostatku argumenata. Na stranu sto si potpuno promasio poentu mojih par zadnjih postova, i svaku ironiju i iole rafiniranije mjesto u njima koje ocito nisi ni shvatio. Na prvu loptu si progutao i udicu nekih ovdje koji su vec prepoznati kao provokatori i koji ti se evo vec zahvaljuju sto si ih "vratio u sedlo" na ovom forumu. Cestitam.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Bosnalijek

Post by graditelj »

@montypython Vidiš bolan da ljudi raspolažu prvoklasnim insiderskim informacijama i da su vrlo raspoloženi da ih djele sa nama. Nema se tu šta razmišljat i pričat, već samo sa zadovoljstvom čitat i zahvaljivat. Oni znaju sve, i imaju apsulutnu istinu.
brzi
Posts: 2576
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bosnalijek

Post by brzi »

zeleni sad sam se pravo uplašio, ako nema tih 50 miliona možda nema ni Bosnalijeka.
Prošetat ću sutra da se uvjerim da li je zgrada na svom mjestu. :roll:
Sabur2
Posts: 1873
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

montypython wrote:
Sabur2 wrote: Sta drugi covjek radi sa ŽFBiH, to me zapravo nije briga na taj nacin. To su politicke stvari, a o njima se na izborima narod izjasnjava. Taj covjek radi po zakonu i pravu. Da bi presjekao i otpustao, mora imati fond za otpremnine i podrsku sindikata. Inace je budala.
Da, nije budala, što bi se kačio sa sindikatima kad ne mora, to neka riješi neko poslije njegovog mandata, neko ko je dovoljno budala. Fixna plata ide i bez toga. Ali tako isto nisu ni iz Komislije za vr papire budale da se miješaju u svoj posao za Bosnalijek, nisu budale ni tužioci da idu u dubine za Bosnalijek kad se baš ne mora. Imamo mi bezbroj ljudi koji nisu budale da bilo šta talasaju kad već ne mora. Budale su izgleda jedino porezni obveznici od kojih se svi gornji na kraju namire. I zato nam je onako kako je.
Odosmo u OT. Ali samo da pojasnim sta sam htio reci. Budala je direktor koji bi rizikovao strajk zeljeznicara (obzirom da su dizali frku i za mnogo manje stvari zbog kojih cak strajk nije ni predvidjen kao sredstvo borbe) za mjere koje nemaju podrsku sindikata. koliko god da je nizak promet roba zeljeznicom, ipak je vitalan za nekoliko bitnih firmi. Energoinvest, Zeljezare, itd. Strajk bi stvorio velike gubitke, probleme i sjecu glava onome ko je do toga doveo. Ono sto se trebalo uraditi jeste pregovori sa sindikatom o nacinu rjesavanja viska zaposlenih. Zreo sindikat bi shvatio nuznosti i korist takvih pregovora. Za relaizaciju toga bila bi potrbana saglasnost Ministarstva i odredjen budzet. Bez toga, nijedan direktor nece ici grlom u jagode, a onaj ko bi pokusao ne bi mu dao da ikada vise ista vodi.
Post Reply