Vlada FBiH

montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Pa nisam ni ja protiv socijalnog distanciranja, Neka struka odredi šta i kako treba ali bez histerije i panike. Stvar je da postoji virus i da zasad nema vakcine. Ne možemo međutim lagati o njegovoj smrtnosti samo da bi priča bila sočnija za medije. Mnogo je faktora u igri jer je stvar mnogo kompleksnija od onoga što se hoće prikazati. Ne pričam tu samo o epidemiologiji. Tvrdim da se u nas nije poduzelo ništa osim kuknjave. 2 mjeseca su odgovorni gledali prenos bolesti uživo i slušali savjete WHO:testirati , testirati, testirati. Da bi se zaraza srezala u korijenu, da bi se mogao naći svaki klaster i ekipe epidemiologa ići unazad u tom klasteru do svakog nultog pacijenta i sve oko svakog povezanog izolovati. Kako znati ko je zaražen? Testovima. Kako znati koji je ljekar ili sestra zaražena da ne bi ispadale čitave bolnice? Testovima. Ako treba osoblje bolnica svaki dan testirati. Trebalo je znači kao prvu mjeru prije dva mjeseca naručivati testove i respiratore i paralelno proširivati kapacitete bolnica za svaki slučaj. Pošto je hiljade zaposlenih u bolnicama trebalo je imati desetine hiljada kitova za testiranje samo za njih plus one za testiranje svakoga u klasteru. Ništa nije nabavljeno. Ponavljam NIŠTA, 2 mjeseca su spavali. Napravljen je nepovratni Veliki Zayeb-The Big Fuck Up. Kad je bolest došla jer je doći morala i kad su odgovorni uvidjeli da će biti možda i par hiljada bolesnih i prateći broj mrtvih a da testova nema i da se će to kad tad otkriti što povlači i odgovrnost krivičnu, moralnu i svaku drugu, donesena je odluka da se VZ minimizira prije nego se otkrije, tako što će se napraviti distrakcija pažnje masa. i to dvostruka. PRVO: napumpati bolest do nivoa Godzile da bi u slučaju da broj oboljelih i mrtvih počne jako rasti a mora, minimizirali VZ pričom kako je "bolest jelte stravična, pa šta smo mi tu mogli kad tako mora biti, ugrožena je čitava planeta". Slično je doduše bilo i u mnogim drugim državama, još od Busha i 11 septembra zna se da popularnost političara raste u trenucima krize čak i kad ništa ne urade. Dovoljno je biti tu tada i reći šta bilo dobićeš izbore. Što je aždaja strašnija tim si veći heroj kad sve završi pa je prirodno da aždaju malo napumpaš. Recimo do nivoa smrtnosti od 60 % populacije "ako se ništa ne preduzme". Što ti u startu daje aureolu heroja unaprijed i osigurane sljedeće izbore i odriješene ruke jer šta god uradiš ta cifra neće se desiti ali ne moraju mase to znati. Poželjno je pojaviti se s maskom na glavi na tv bar jednom nedeljno i donositi mjere, kakve god.
DRUGO: vratimo se opet na FBiH Da bise izbjeglo pominjnje VZ i odgovornost vlasti što nema testova, razrađena je velika distrakcija br 2. Sve mjere svesti na na onu najjeftiniju za koju ne treba nikakav trud-Izolaciju, svi u kuće i stanove, lezite i tamo zarazite porodice i svi zajedno ako ste zaraženi i umrite. Ne zovite od tamo bolnice i ne tražite testove jer ih nema. Samo ćete zaraziti osoblje bolnica koje vam i tako ne može pomoći jer ni oni sami ne znaju ko je zaražen a ko nije a nemju ni respiratora. Zdravstveni sistem ćemo sačuvati tako da ćemo izvaditi utikač iz zida na kojem piše zdravsveni sistem. I tako ga sačuvati da može i ubuduće uspješno da NE radi. Mase botova po društvenim mrežama dobile su zadatak odvraćanja pažnje od pitanja zašto testova nema na više načina. Prvo, ne pominjati testove. Govoriti samo o izolaciji i minimizitrati sve druge mjere. Fokus gomile skrenuti sa VZ i Vladu tj (lutku na koncu) na građane-zločince koji krše mjere. Ko izađe do auta u ponoć da uzme paracetamol iz auta največi je zločinac, spiskove takvih gnjevno tražitii (kao u Njemačkoj jevreje 38) a masu huškati na linč i objavu adresa ljudi u izolaciji koji su tu ni krivi ni dužni a 90 % i zdravi. Kanalisati gomilu na lov na vještice kako ne bi pričali o VZ , o The Vještici i o potrošenih mizernih 400 testova (od toga bar pola na glavonje i hanume im) umjesto 100 hiljada testova. Izmisliti novu mantru suprotnu uputstvima WHO. "Testovi su ionako nebitni, testovi nisu lijek" uz istovremeno "naručili smo 170 hiljada komada" (koji su nebitni) i to "ličnim kontaktima" "stižu uskoro". Prešućujući da ih trenutno, danima, ima NULA, u momentu dok Njemačka uveliko testira 500 hiljada sedmično, masovno, većinom beskontaktno, i ne pominjući da je to Koreja radila prije mjesec i po. BTW šta bi sa g Sarajlićem? Ništa, što bi o njemu kad se borimo sa Godzilomn nečim važnim (za razliku od potpune korupcije kvazidržave što je naravno nevažno) i usput dobijamo izbor bez kampanje. Neće ni trebati kampanja, samo štampati jumbo plakate Vještice s hirurškom maskom kako se sama i goloruka privatnim kontaktima bori s nemani.
Ništa onda, vi koji još niste skontali ovo gore, nastavite i dalje biti u službi istog, svjesno ili nesvjesno, pričajte o Trumpu i broju zaraženih u New Yorku pa onda kukajte kako nema KOMVP, kako se preko fondova krade i sl. A ja-neću. Ili što bi rekao Peščanik: "Ako vam je dobro onda-NIŠTA
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vlada FBiH

Post by Shahab »

Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

Ma ti si monty rekao da je ovo sve bez pokrića i da su reakcije pretjerane. Ende. Znači lupio si glupost samo takvu. I cijelo vrijeme se vrtimo u krug. Ja ti obrazlažem da nije bez pokrića i da je ovo veliki problem i nudim ti argumente u ciframa, koje ti ignorišeš i guraš neke netačne informacije kako bi opravdao svoju tezu. I da, protiv si zaustavljanja svega i karantene.

Rekao si da u svijetu oboli od gripe 15 miliona ljudi a umre 650 hiljada, a ja sam ti skrenuo pažnju da je riječ o 150 miliona. Na kraju se ispostavilo da je riječ možda o čak 600 miliona. A to je značajna razlika. I u linku koji si sam dao stoji da je samo u USA 29 milona oboljelih od gripe uz 16 hiljada mrtvih. A upravo si ove pogrešne cifre koje si naveo koristio kao argument za svoju nebuloznu tvrdnju da je ovo kao gripa i da nema razloga da se sve zaustavlja.

Smrtnost od gripe u USA je bila 0,055%, a to što ti navodiš je možda smrtnost u ostatku svijeta. Ja sam dosada čitao o smrtnosti od gripe u svijetu u rasponu od 0,1-0,4%. A Kina koja ima proglašen kraj pandemije zasad ima 4% stopu smrtnosti. Tačan broj će znati tek kada sve prođe. Ali besmisleno je pričati o stopi smrtnosti koja bi bila da nema vakcine za gripu i imuniteta krda, kada isto postoji. A za ovaj virus to ne postoji, pa su teoretska stopa i stvarna iste.

Ali ono što ti nikako ili ne želiš ili ne možeš da shvatiš jeste da su do ovih brojki u Kini došli uz rigorozne mjere karantene koje su trajale puna 2 mjeseca. Da nije toga bilo, otišli bi u tri lijepe. A za gripu se ne rade nikakve mjere. Jesi li se upitao zašto? Možda zato što su posljedice nekoliko desetina puta manje nego od ovog virusa. I tu je sva suština.

Što se tiče smanjivanja broja novih slučajeva, u većini zemalja još nije došlo do toga, suprotno od onog što tvrdiš. Samo Kina i J. Koreja su uslovno rečeno pobijedili zarazu. Italija, Španija, Švica nemaju više ekponencijalni rast ali imaju kolebanja (dan manje pa dan više zaraženih), Francuska još raste, baš kao i Njemačka, Belgija, Holandija i mnoge zemlje, a nova žarišta su USA, UK, Turska. A USA su imale najlabaviji pristup ovom problemu jer ih je najmanje doticalo, ali bi mogli i najgore proći baš zbog toga. Oni ni Njujork nisu stavili u potpunu karantenu, s gori je od Italije...

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/vrhu ... /200329085
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

A evo nešto vezano za temu
https://www.klix.ba/vijesti/bih/zastupn ... /200328117

U tački 9. se spominje dividenda?
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Spominju ali je to prijedlog samo jedne stranke koja vrlo malo odlučuje.
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

Znam, ali eto lijepo je da se počne spominjati ta opcija uopšte...
beka26
Posts: 845
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Vlada FBiH

Post by beka26 »

Para nema, a država (oba entiteta) je za dva mjeseca u bankrotu.
Neće imati pare da isplati penzije, plaće i druge obveze.
Znači vjerovatan je ovaj scenario: Povlečanje svih dostupnih srestava
iz firmi koje su u vlasništu države da se održi likvidnost, tada slijedi
podizanje kredita kod MMF-a , malo većeg koji će trajati neko vrijeme
i to uz dobre restrikcije potrošnje (smanjenje, plaća, penzija, itd),
I tada zbog nemogućnosti vraćanja kredita i ispunjenja proračuna
a od naroda više neće imati šta da otmu, slijedi rasprodaja svega
što imaju, telekoma, elektroprivrede itd.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Sitna buranija wrote: 29 Mar 2020, 18:13 Ma ti si monty rekao da je ovo sve bez pokrića i da su reakcije pretjerane. Ende. Znači lupio si glupost samo takvu. I cijelo vrijeme se vrtimo u krug. Ja ti obrazlažem da nije bez pokrića i da je ovo veliki problem i nudim ti argumente u ciframa, koje ti ignorišeš i guraš neke netačne informacije kako bi opravdao svoju tezu. I da, protiv si zaustavljanja svega i karantene.

Rekao si da u svijetu oboli od gripe 15 miliona ljudi a umre 650 hiljada, a ja sam ti skrenuo pažnju da je riječ o 150 miliona. Na kraju se ispostavilo da je riječ možda o čak 600 miliona. A to je značajna razlika. I u linku koji si sam dao stoji da je samo u USA 29 milona oboljelih od gripe uz 16 hiljada mrtvih. A upravo si ove pogrešne cifre koje si naveo koristio kao argument za svoju nebuloznu tvrdnju da je ovo kao gripa i da nema razloga da se sve zaustavlja.

Smrtnost od gripe u USA je bila 0,055%, a to što ti navodiš je možda smrtnost u ostatku svijeta. Ja sam dosada čitao o smrtnosti od gripe u svijetu u rasponu od 0,1-0,4%. A Kina koja ima proglašen kraj pandemije zasad ima 4% stopu smrtnosti. Tačan broj će znati tek kada sve prođe. Ali besmisleno je pričati o stopi smrtnosti koja bi bila da nema vakcine za gripu i imuniteta krda, kada isto postoji. A za ovaj virus to ne postoji, pa su teoretska stopa i stvarna iste.

Ali ono što ti nikako ili ne želiš ili ne možeš da shvatiš jeste da su do ovih brojki u Kini došli uz rigorozne mjere karantene koje su trajale puna 2 mjeseca. Da nije toga bilo, otišli bi u tri lijepe. A za gripu se ne rade nikakve mjere. Jesi li se upitao zašto? Možda zato što su posljedice nekoliko desetina puta manje nego od ovog virusa. I tu je sva suština.

Što se tiče smanjivanja broja novih slučajeva, u većini zemalja još nije došlo do toga, suprotno od onog što tvrdiš. Samo Kina i J. Koreja su uslovno rečeno pobijedili zarazu. Italija, Španija, Švica nemaju više ekponencijalni rast ali imaju kolebanja (dan manje pa dan više zaraženih), Francuska još raste, baš kao i Njemačka, Belgija, Holandija i mnoge zemlje, a nova žarišta su USA, UK, Turska. A USA su imale najlabaviji pristup ovom problemu jer ih je najmanje doticalo, ali bi mogli i najgore proći baš zbog toga. Oni ni Njujork nisu stavili u potpunu karantenu, s gori je od Italije...

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/vrhu ... /200329085
Smaraš i to zbog vlastitog neznanja. Ne da sam rekao da je sve ovo prazni šou bez pokrića nego i sad to tvrdim jer je još jasnije. Za pola godine neće se ni znati šta je korona ali će ostati strašne ekonomske i druge posljedice preuveličavanja. Ne da ne trebaju nikakve mjere nego da u startu treba maksimalno aktivno a to je testiranje, distanciranje i sve ostalo a poslije je sve mnogo manje efikasno. Karantini i zatvaranje života i fabrika mjesecima su ludost i neće ih ni biti za nekoliko sedmica u većini zemalja. To sam rekao. Ti nisi jer nisi tvrdio ništa-da se ne obrukaš, čekaš kraj da uletiš sa retroaktivnom pameću, kao i obično. Neće se zaraziti 60 % populacije, ako bude, ti si u pravu. Postotak umrlih od korone je ispod 1 % stvarno a tamo gdje se malo testiralo je viši, jer blagi slučajevi nisu obuhvaćeni, što se manje testira veća je greška. U Italiji opada ima 9 ti dan kako sam i predvidio (a ti se čudio), 21 marta je bilo 6557 novih slučajeva, od tada nije bilo više nijedan dan, a danas je 5217 čak 750 manje nego jučer. Namjerno se nisam javljao kad su juče i danas saopštili podatke koji potvrđuju ono što sam rekao, da ne ispadne da trijumfujem, elementarni bonton plus da ne opterećujem temu off topic egoizmom ali eto javljaš se ti, bez veze i to sa pogrešno protumačenim podacima. Taljani samo žele drastičan pad kao potvrdu jer nekad bude kolebanja dan dva i dobiće potvrdu ali pad je očigledan, osim tebi. Klix npr objavljuje pograšnu tabelu kretanje aktivnih slučajeva (a ne novih) a to nije isto mada je slično. To je dakle čisto opadanje osim ako nisi u paralelnom svemiru, sve sam najavio ima 7 dana a ti nisi ništa, samo naknadna pamet i to pogrešna. A to čak nije ni poenta, govorili su da će ići eksponencijalno do kraja dakle do 60 % populacije a to je očigledno da se ne dešava jer zaraza staje na 0,1-0,2 % populacije a ne na 60 %. To je više svakome jasno osim tebi. Dalje, pada i u Francuskoj (2599 novih slučajeva juče 4611). I u Španiji je danas palo 6796 a juče 7516, pada 4 dan uzastopno). U šta ti gledaš? Ti si mislio da će rasti do u beskraj i bilo ti je smiješno kad sam prije par dana rakoa dać padati. I pada. Pada svugdje nakon 30-40 dana jasno ko dan i padaće svugdje gdje počne. Palo je danas čak i u Švedskoj gdje ljudi idu ulicama bez maski, idu u kafiće i restorane a nisu dozvoljeni samo skupovi iznad 50. Smrtnost, pola od talijanske gdje su stroge mjere??? Negiraš gole činjenice, čak si počeo moje rečenice izricati kao svoje dok te podučavam ovih dana, usvajaš, nema veze edukujem besplatno. Za gripu i koronu sve sam rekao, primoravaš me da se ponavljam, smrtnost skoro ista za nevakcinisane, nemoguće je porediti podatke za gripu kad je glavna rizična grupa vakcinisana a kod korone nije, pa od gripe umiru mladi (ekstremno rijetko) i stari koji su preskočili vakcinisanje. Ne mogu da vjerujem da nisi ovo shvatio nakon 2 objašnjenja ali tvoj problem. Kako ćeš reći da su posljedice za gripu "nekoliko destina puta manje nego kod korone" a od gripe UZ vakcinu umre 650 hiljada godišnje a uz koronu bez vakcine dosad 33 hiljade. Je li ti jasno šta pričaš? Da samo znaš kako su stroga pravila u poređenju u statistici ozbiljni ljudi se smiju dok porediš bolest sa vakcinisanom najrizičnijom grupom sa bolešću bez vakcine. Nonsens do nonsensa atak na logiku i zdravu pamet.
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

montypython wrote: 29 Mar 2020, 23:38
Smaraš i to zbog vlastitog neznanja. Ne da sam rekao da je sve ovo prazni šou bez pokrića nego i sad to tvrdim jer je još jasnije. Za pola godine neće se ni znati šta je korona ali će ostati strašne ekonomske i druge posljedice preuveličavanja. Ne da ne trebaju nikakve mjere nego da u startu treba maksimalno aktivno a to je testiranje, distanciranje i sve ostalo a poslije je sve mnogo manje efikasno. Karantini i zatvaranje života i fabrika mjesecima su ludost i neće ih ni biti za nekoliko sedmica u većini zemalja. To sam rekao.
Hajde što se ja s tobom ne slažem, nego i stručni ljudi imaju potpuno drugačiji stav. Pročitaj i nauči nešto.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/14 ... tnost.html

U Italiji se danima koleba broj novih zaraza, ali tačno je da nema više konstantnog eksponencijalnog rasta. Ali nije se to samo od sebe desilo, već zbog MJERA KARANTENE koju su idioti uveli tek 8.3 umjesto da je uvedu 15 dana ranije, kako reče uvaženi stručnjak iz linka.

Znaš, ako je virusu potrebno do 15 dana da dođe do simptoma bolesti, a ti u ovom momentu uvedeš potpunu karantenu tek za 15-20 dana vidiš rezultate te mjere kroz smanjenje broja novih slučajeva. Italija je uvela karanten 8.3. - pitanje za milion kuna je kada će oni vidjeti prve efekte karantene? Da pomognem 8.3. + 15 dana ;)

Kina je suzbila pandemiju tek nakon 2 mjeseca stroge karantene. Dakle, zaključak se sam nameće, jedini efikasan način borbe protiv ovoga virusa i izbjegavanje strašnih posljedica je karantena uz sve ostale mjere (testiranje, identifikovanje izvora, klastera i njihovo praćenje, higijena...). Međutim, sve one same bez karantena ne mogu dati rezultat. A evo pratićemo razvoj događaja u USA. Oni su se odlučili da ne uvode karantenu. Vidjećemo kada dođu do 16 hiljada mrtvih, koliko su imali oboljelih od ovog virusa 29, 15 ili 1 milion, pa ćemo onda o smrtnosti

Stvarno sam imao bolje mišljenje o tvom intelektu.
Post Reply