Vlada FBiH

panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Manje firme to rade a pocele su onog trenutka kada je prosirena poreska osnovica na primanjima. Tada je obecano da ce smanjititi neka druga oporezivanja.
I po obicaju nisu ih smanjili.

I sad je fazon sto se i dobit oporezuje ali ovaj otvoreno kaze, necete se izvuci od nenormalnog oporezivanja zaposlenih. Jer ko ce normalan placati tolike doprinose na vece plate iako imaju volju platiti radniku vecu platu.

A veliki poslodavci kao bingo i prevent to svakako ne isplacuju na ruke jer se zna kolika plata mora biti pa ko hoce neka radi.
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Kada sam se ,prije desetak godina,u Arslina vremena,na skupštini Bosnalijeka ,zalagao za isplatu dividende,profesor Trivun,koji je tada bio predsjednik NO,rekao je da dionice ne postoje zato da bi se povlačila dividenda nego da se njima trguje?!Ja sam tu njegovu izjavu nazvao običnim lupetanjem što mi je profesor dobro zmjerio.U pauzi mi je čak prišao i rekao da cijeni moju vještinu govorenja ali se pita kako baš da upotrijebim taj izraz.Na to sam mu ja rekao da sam pokušao da nađem neku drugu riječ prikladnu onoj njegovoj tvrdnji,ali nisam našao!Ostajem pri tome da je ta izjava obično lupetnje.
Toliko od mene o ovoj Novaličevoj prići o recikliranju profita kroz dividendu prema uposlenicima!To je na nivou one njegove tvrdnje da je FDS ufatio u slobodnom padu i kao dobro je prodao ,još uvijek neznamokome!
kasnije se ispostavilo da je najveći učinak u korist kupca ta njegova tvrdnja imala u činjenici da je praktično natjerala male diiničare da što prije prodaju svoje dionice po toj cijeni.Onima koji nisu podlegli tome,koji mu ništa nisu vjerovali ,ili s kojima su kupci u talu,danas dionice plačaju po više od dvostrukoj cijeni.
I ova Novalićeva inicijativa za oporezivanje dividende,pogotovo ovo nesuvislo obrazloženje,imju isti cilj!Ohrabriti male dioničare da svoje dionice što prije prodaju tajkunima koji su sve ovo sredili sa Novalićem.A kada oni,ti njegovi jarani,u potpunosti ovladaju dioničkim društvima po niskim cijenama,lako je tada sa nekim Novalićem dogovoriti ukidanje tog oporezivanja dividende.
Ovaj Novalićev prijedlog je dakle isključivo u službi onih koji jurišaju na ono što još nije osvojene od raznih kriminalnih skupina!
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vlada FBiH

Post by montypython »

Meni je ovo objašnjenje tzv Premijera o stvarnom razlogu za porez na dividendu jedno od najjadnijih objašnjenja za neki potez u istoriji. I još jedan dokaz njegove potpune nesposobnosti. Dakle kaže da bi to uveli zato jer neki koriste dividendu da recikliraju novac prema platama. Ne pita se on da nisu plate možda niske zato što je opterećenje poslodavaca kroz davanja na neto platu od 100 injak % sa parafiskalnim nametima možda previsoko za bilo koji biznis i da poslodavci moraju ili smanjiti plate ili otpuštati radnike. Ili zaobilaziti poreze. Ne zato što su rođeni kao lopovi nego zato što nabujala administracija zahtjeva ogromne poreze koji guše privredu. I umjesto da smanji admninistraciju i poreze on uvodi nove, pored svih postojećih, i onoga na dobit od 10%, on bi još i na dividendu koji je u biti to isto, samo još jednom. U svim naprednim zemljama privatni sektor i njihova inicijativa je glavni pokretač razvoja. Nisu Bill Gates ni Steve Jobs radili u Grasu niti u Vodovodu. Sve napredne zemlje potiču biznismene i nove ideje. Svi biznismeni su motivisani jedino budućom dobiti, ničim drugim. E sad bi Fadil, da ih demotiviše za dobit i isplatu dividende (što je otvoreno rekao), odnosno da demotiviše nove poduzetnike, inovatore i sl da otvaraju biznise i zapošljavaju, da demotiviše strane firme da investiraju ovdje, otvaraju pogone, zapošljavaju...Jer realno svaki strani investitor koji ulaže novac u bilo šta želi samo jedno. Da zaradi. E sad mu Fadil kaže da će svaki pokušaj zarade biti kažnjen. Fadil želi da ukine privatni sektor a da to jadan i i ne zna.
Možda bi neko jadniku trebao ukazati na Lafferovu krivu, davno dokazanu činjenicu da se povećanjem poreza iznad neke razumne granice prihod od tog poreza počne drastično smanjivati. Što je i razlog što svaka zemlja koja želi rast prihoda, zaposlenosti i standarda u stvari pokušava smanjiti poreze a ne povećati ih.
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

https://avaz.ba/vijesti/bih/535927/razr ... apire-fbih

Evo,dočekali smo i ovo!Odlaze Hasan A.P.Čelam i Milorad Rajlić,jedan od pretučenih članova KOMVP.A ostaje Dr Matej Živković,čovjek kontinuiteta. Znaći,ništa se neće promjeniti.Jer,svaki od ove trojke bio je neophodan za odluke.Kvorum KOMVP činili su sva trojica.I svaki je nedolaskom mogao spriječiti bilo koju od onih kriinalnih odluka.
Iza njih ostaje opustošeno tržište vrijednosnih papira,opljačkani dioničari investicijskih fondova,Fabrike duhana,Solane,i ko zna koliko još bivših dioničkih društava.
U Pofaličima ostaje spomenik Hasanu Čelamu.Uništena Fabrika duhana Sarajevo,spomenik je i nekoliko doktora nauka,od Dr o trošku dioničara Mulahasanovića pa do Dr Mahmutovića ,kojeg je juče prvi u Bošnjaka predložio za zamjenika ministra.Njegovom zaslugom u Srebrenici još stoji 18 miliona na ledini,i propada.Svojim očima sam vidio Izvještaj o osnovama sumnje o počinjenom krivičnim djelima oko gradnje hotela u Srebrenici.Inspektori su identificirali 905 dokumenata koji na to ukazuju.I pojeo vuk magarca!
Nepravedno je izostaviti Čelama,samo zato što je magistar.On je tu bio zapravo samo garancija da će sve biti kako Babo kaže.I usput dogovarao radna mjesta za svoje i nekakva ohrabrenja za pajdaše uz njega.Snaha ovdje,sin ondje,a Miši bar šešir!
Več sam nekoliko puta napisao da nakon stambolskih katil fermana i Eugena Savojskog,nije došla veća pošast u Sarajevo od Hasana Čelama.Rame uz rame sa onima što su nam razvlačili pamet.Jer,tako se ruši država.
Ovo je samo mali prilog za rekvijum ovim pljačkažima.Za sve što o njima znam,trebalo bi pisati do jutra.Ali nisu vrijedni toga!
Sabur2
Posts: 1881
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

Moj dobri @slavuj. Vremena nemas previse kao ni ja. Zapisi ti to sve sto znas i dokumentuj negdje jer grehota je da se zaboravi, posto se za nasih zivota nece procesuirati. A bila bi kosmicka nepravda da se zaboravi.
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Treba sad otići sa novima se upoznati, malo na kafu ostaviti. Odmah da se uspostave prijateljski odnosi.
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

Sabur2 wrote: 19 Dec 2019, 01:55 Moj dobri @slavuj. Vremena nemas previse kao ni ja. Zapisi ti to sve sto znas i dokumentuj negdje jer grehota je da se zaboravi, posto se za nasih zivota nece procesuirati. A bila bi kosmicka nepravda da se zaboravi.
Sve je to višestruko zapisano,i sve je dostavljeno Tužilaštvima.Ali nigdje niti jedne istrage.Sve stoji samo samo neki tužioci napreduju.Neke i smijene,ali ništa se ne mijenja!U Finansijskoj policiji postoji brdo materijala o tome.i to dobro dokumentovanog.Ali ovi se ne obaziru ni na p rijavu koju je podigao pošteni Jasmin Jaganjac protiv ovih iz FDS.E sad,zamislite kalike bi gaće morao nositi tužilac koji odlući da procesuira recimo Dr Mulahasanovića kome je prvi u Bošnjaka kučni prijatelj.
Ovo prednje,kao i sve što bih napisao,već odavno je napisano.Ja samo nastojim podsjetiti povremeno da ništa nije zaboravljeno!
Pa ne mislite da stranci nešto kao mrze naše pravosuđe pa okolo pričaju da je korumpirano.A ono je zapravo samo odraz naših vođa!
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Ne treba biti kvalifikovan za posao nego "kvalifikovani predstavnik svog naroda".
Tokom rasprave o dnevnom redu sjednice Doma naroda Parlamenta Federacije BiH šef Kluba Bošnjaka Jasmin Duvnjak prvenstveno je tražio da delegati danas razmatraju Odluku o imenovanju novih članova Komisije za vrijednosne papire Federacije BiH jer je dosadašnjim istekao mandat.

Međutim, odlučio je povući taj zahtjev nakon intervencije Kluba Srba da je "prekršen Ustav Federacije BiH jer u sastavu Komisije nema predstavnika srpskog naroda".

Razrješenje dosadašnjih i imenovanje novih članova Komsije jučer je potvrdio Predstavnički dom, a da bi stupilo na snagu potrebno je da ga odobri i Dom naroda.

S obzirom da se o tome neće izjašnjavati delegati na današnjoj sjednici ostaje na predsjedniku i potpredsjednicima Federacije BiH da oni predlože novo rješenje.

Podsjećamo, prema Odluci na koju je jučer dao saglasnost Predstavnički dom Komisiju za vrijednosne papire Federacije BiH trebali su činiti: predsjednik Komisije Esad Dželilović, njegov zamjenik Matej Živković i članovi Amir Ibrović, Adnan Zukić i Romeo Zelenika.
slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vlada FBiH

Post by slavuj »

I ja sam se čudio zašto nisu predložili i Mišu.nije on ništa gori od ovog što je tu zbog kontinuiteta.Jedino što su im šefovi stranaka u popriličnom sukobu.Vjerujem da će Nikšić potegnuti srpski nacionalni interes,jer Mišo je bio važna karika u priznavanju onog preuzimanja upravljanja Bosnalijekom pomoću pajsera!I nezadovoljan što ga neće predložiti,podnio je onu ostavku o kojoj sam pisao ranije. A možda se to moglo riješiti i sa Hasanom,možda bi i on pristao,ovisno o tome koliko bi ponudili.A sad,ako moraju rješavati problem sa ovima što su već imenovani u Predstavničkom domu,treba vidjeti sa Čovićem.Nacionalna pripadnost ovog njegovog upravnika zartvora može se odrediti na osnovu nacionalnosti onih što su mu uspjeli pobjeći!A sječam se da je takvih bilo.A nama je jako važno da bude adekvatna nacionalna zastupljenost.Narodi treba da ravnopravno učestvuju u podjeli ovog što će se još pljačkati!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vlada FBiH

Post by Shahab »

slavuj wrote: 19 Dec 2019, 18:47 I ja sam se čudio zašto nisu predložili i Mišu.nije on ništa gori od ovog što je tu zbog kontinuiteta.Jedino što su im šefovi stranaka u popriličnom sukobu.Vjerujem da će Nikšić potegnuti srpski nacionalni interes,jer Mišo je bio važna karika u priznavanju onog preuzimanja upravljanja Bosnalijekom pomoću pajsera!I nezadovoljan što ga neće predložiti,podnio je onu ostavku o kojoj sam pisao ranije. A možda se to moglo riješiti i sa Hasanom,možda bi i on pristao,ovisno o tome koliko bi ponudili.A sad,ako moraju rješavati problem sa ovima što su već imenovani u Predstavničkom domu,treba vidjeti sa Čovićem.Nacionalna pripadnost ovog njegovog upravnika zartvora može se odrediti na osnovu nacionalnosti onih što su mu uspjeli pobjeći!A sječam se da je takvih bilo.A nama je jako važno da bude adekvatna nacionalna zastupljenost.Narodi treba da ravnopravno učestvuju u podjeli ovog što će se još pljačkati!
Totalni institucionalizovani kriminal u režiji koruptivnih bandi organizovanih u formi političkih stranaka.
Neka, Bake, Fahro, Dragan.....
Post Reply