Bosnalijek

brzi
Posts: 2794
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bosnalijek

Post by brzi »

Nemam ni jednu jedinu dionicu Bosnalijeka.
Pratio sam i imao želju da kupim ali me uvijek nešto "hladilo".
Prvo su to bili nejasni finansijski izvještaji.
Svake godine se iskazivala dobit ali se u finansijskim izvještajima nikad nije mogla jasno primjetiti ni kroz gotovinu ni kroz potraživanja ni kroz investicije. Onda se desio Arslanagić pa onda ona potraživanja iz Rusije koja se nisu mogla naplatiti, pa sam primjetio i velike troškove distribucije, podmazivanja ili čega već.
Pa i ovaj podatak,
"Kolika je apsolutna dominacija Lysobacta® svjedoči podatak da je na drugom mjestu po prodaji Kagocel s četiri puta manjim brojem prodanih kutija I dvostruko manjom finansijskom vrijednosti nego je to slučaj s Bosnalijekovim proizvodom."

Dakle duplo jeftiniji od konkurencije, da li se tu dio novca izvlači preko uvoznika, ima li tu uopšte zarade,..pokazat će finansijski izvještaji ako nekad budu ozbiljno sačinjeni.
montypython
Posts: 4064
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

brzi wrote: 24 Oct 2019, 09:58 Nemam ni jednu jedinu dionicu Bosnalijeka.
Pratio sam i imao želju da kupim ali me uvijek nešto "hladilo".
Prvo su to bili nejasni finansijski izvještaji.
Svake godine se iskazivala dobit ali se u finansijskim izvještajima nikad nije mogla jasno primjetiti ni kroz gotovinu ni kroz potraživanja ni kroz investicije. Onda se desio Arslanagić pa onda ona potraživanja iz Rusije koja se nisu mogla naplatiti, pa sam primjetio i velike troškove distribucije, podmazivanja ili čega već.
Pa i ovaj podatak,
"Kolika je apsolutna dominacija Lysobacta® svjedoči podatak da je na drugom mjestu po prodaji Kagocel s četiri puta manjim brojem prodanih kutija I dvostruko manjom finansijskom vrijednosti nego je to slučaj s Bosnalijekovim proizvodom."

Dakle duplo jeftiniji od konkurencije, da li se tu dio novca izvlači preko uvoznika, ima li tu uopšte zarade,..pokazat će finansijski izvještaji ako nekad budu ozbiljno sačinjeni.
Ovako, malo sam pogledao te podatke i uporedio. Prvo, na bazi onoga što je u članku, na uzorku 15 hiljada apoteka kažu prodato je 444300 pakovanja i zarađeno prako 100 miliona rubalja. po tome je pakovanje oko 230 rubalja, slično dobijem kad tražim posebno po cijeni u apotekama tamo gdje ide od 208 do 258 Rubalja recimo prosjek 230 r. (nisam provjeravao taj Kagocel je li isti lijek, pakovanje i sl) To je po sadašnjem kursu cca 3,25 Eura ili cca 6,4 KM. S druge strane u nas bar na internetu stoji cijena za to pakovanje 5,2 KM, što bi značilo da nije u pitanju drastično niža cijena u Rusiji. Naravno ima trošak transporta ali rekoh nije drastično niže. Ipak ne mogu isključiti muljaže jer kad su velike količine i mali postoci igraju ulogu.
S druge strane u članku piše da je prodato 1630000 kutija samo u septembru. Ako to pomnožimo sa tih 3,25 E po kutiji ispada mi 5,3 miliona eura samo u septembru samo za lisobact. Naravno to je maloprodajna cijena ne ide sve Bosnalijeku ali suma je golema s obzirom da je u pitanju samo jedan mjesec i jedan lijek a ima ih još, Enterofuril i drugi. Ne znam jesam li možda negdje pogriješio ali tako meni ispada, ako jesam ispravite me. Kad bi recimo, lupam, 80% od toga išlo Bosnalijeku kao prihod to bi za prvih 6 mjeseci bilo 8 m x6=48 m prihoda za sano jedan lijek iz 1 države. A oni imaju 46 miliona prihoda od svih lijekova iz svih država zbirno.
E sad drugo pitanje, ovo iz članka nisam apsolutno nigdje našao na internetu kako rekoh jučer ni na Business.ru ni na pomenutoj Pharma data niti je ko poslao link.
brzi
Posts: 2794
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Bosnalijek

Post by brzi »

.
Sitna buranija
Posts: 2302
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Bosnalijek

Post by Sitna buranija »

Biće da je ovaj članak krizni PR...
Gepard
Posts: 9
Joined: 14 Jun 2017, 19:14

Re: Bosnalijek

Post by Gepard »

Opet D.....pričaju g......,čuj krizni text,eto sad sam kulturan,nisam na klixu,lao što sam reko vidjećete šta je Bosnalijrk ubrzo.
panzer
Posts: 12402
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Iskreno, ja ne sumnjam u njihove sposobnosti.
Može im se prigovoriti svašta ali sposobnost da povećaju proizvodnju i prodaju sigurno ne treba dovoditi u pitanje.
Dugoročno ostaje dobar pik.

A nekadašnji potencijali mladoženja prodaje:
https://www.biznisinfo.ba/cesi-kupuju-p ... ena-u-cee/

Možda bi i ovdje bilo: Alvogen kupio Bosnalijek, kasnije alvogen prodao sve pa i Bosnalijek češkoj Zentivi i onda oni kažu višak nam je Bosnalijek pa ćemo ga svesti na skladište.
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Gepard wrote: 27 Oct 2019, 16:32 Opet D.....pričaju g......,čuj krizni text,eto sad sam kulturan,nisam na klixu,lao što sam reko vidjećete šta je Bosnalijrk ubrzo.
Decko, ti si ovdje zaluto...
slavuj
Posts: 1982
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Eppur si muove!
Dobio sam dividendu.Naravno da nisam ni sumnjao u to,pa već sam pisao o razlozima zbog kojih (ne)treba imati povjerenje u ove iz Jukićeve.
A ova Galilejeva se odnosi na ono što ja očekujem već odavno.Jer ,do mene dopiru poluinformacije da se ipak nešto radi.
Pa ako neko ima šta dodati o tome,nemojte se ustručavati!Narodu treba obznaniti sve,bar radi nade!
Sabur2
Posts: 1976
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Nemam nikakve informacije, ali očigledno se nešto iza brda valja. Ova današnja navala na kupovinu ipak nešto znači jer otkako postoje berze, trgovina se uvijek odvija između kupovne strane koja je optimistična i prodajne koja je pesimistična.
Poznata je izreka da je pesimista optimista sa iskustvom, što na našoj berzi ima dodatne dimenzije.
Međutim u današnje vrijeme na berzi sa novcem dolaze uglavnom informirani ljudi, te se može se reći i da je na jednoj strani uvijek informirani, a na drugoj neinformirani.
Tako je i sa BSNL. Kupuju optimisti, a prodaju pesimisti. Jedni su informirani, a drugi nisu. Koji su kupci, a koji prodavci?
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

Evo obavijest na SASE da je Edin Dizdar kao clan NO prodao 4000 dionica.

On bi trebao biti obavjesten
Post Reply