Bosnalijek

Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Bosnalijek

Post by Shahab »

Pretpostavljam na osnovu obima pada.
Gepard
Posts: 9
Joined: 14 Jun 2017, 19:14

Re: Bosnalijek

Post by Gepard »

Pojma ti nemaš, zar i na forumu ima ovakvih debila i hejtera,mjesto da se nadaju dobrom odmah debili gluposti pišu,e samo da znas nit je gdje pisalo, nit će ikada pisat takve stvari, jer je Bosnalijek gigant.
inversor
Posts: 44
Joined: 23 Oct 2012, 18:46

Re: Bosnalijek

Post by inversor »

Ovaj zadnji komentar je pretpostavljam reklamni. Tko je u potpisu reklame neznam:)

Što se tiče pada, on zaista jeste značajan ali kod Bosnalijeka je teško zaključivat o prodaji na osnovu jednog djela godine...moguće da dobar dio prodaje evidentiraju u q3. Šteta što nemamo kvartalne izvještaje.
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Objavljeno ili neobjavljeno, bio pad realan ili ne, ovaj (pred)zadnji komentar je malo prejak, neki nivo komunikacije bi se trebao držati slagali se ili ne s nečijim mišljenjem. Možda je BSNL gigant ali ako ima 17 m prihoda manje polugodišnje to je činenica. To ne znači da je izgubio neko tržište ali ne znači ni da nije. To otvara mogućnost za nagađanje pa i negativno ali tu je kriv i Bosnalijek. Nisu ništa ni demanotvali ni obrazložili. TZV biznis portali takođe ni riječi analize iako objave gluposti poput transakcija na berzi od 10 KM. Kao što reče prethodnik možda dobar dio prodaje evidentiraju u drugom polugodištu ali to znači da se prava informacija može dobiti tek za pola godine s obzirom da ne nema kvartalnih izvještaja. Meni lično pad je ipak prevalik za pola godine a s obzirom da se najviše izvozi u Rusiju pa je logično prvo pomisliti na pad izvoza u Rusiju (ne i gubitak tržišta što je takođe prejaka riječ) pogotovo što već postoje podaci za takav pad u Rusiji za čitavu BH farmaciju (dao sam link prethodno ali da ponovim dio: za 2018 izvoz BH farmacije u Rusiju 96 m a 2019 za prvih 7 mjeseci 19,9 m. Nije to samo BSNL ali ipak je on najveći. Meni još nešto pada na pamet veliki izvoz BSNL je imao i na Kosovo preko 5 miliona (možda i više jer podatak je iz 2017) a znamo da su uvedene carine od 100% u prošloj godini koje su smanjile izvoz iz BiH praktično na nulu. Dobra vijest je da će se te carine, prema najavama, uskoro ukinuti. Ovo je sad moje nagađanje ali nema drugog. Ono što je stiglo od giganta "poslovne aktivnosti u 2019. godini odvijaju se očekivanom dinamikom i bez značajnijih odstupanja u odnosu na planirane aktivnosti" je suhoparno, nedovoljno i neubjedljivo, bar za mene.
inversor
Posts: 44
Joined: 23 Oct 2012, 18:46

Re: Bosnalijek

Post by inversor »

Kolega monthy slažem se s vama. Neka razina komunikacije bi se trebala poštivati...argument u stilu da je netko gigant nije relevatan za vrijednost bilo čega. I Agrokor je bio gigant. Bio! Dakle, to je čisto drukanje, a ne razina rasprave.
Stanje u Bosnalijeku ćemo vidjeti valjda po novom izvještaju. Pad je evidentan pa je zabrinutost logična. Da li je izgubio tržište ili ne, to neznamo. Ja osobno mislim da nije, ali opet pravo stanje stvari će god. izvještaj pokazati.
Sabur2
Posts: 1920
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Gepard se povremeno pali, a okidac se da naslutiti pregledom ranijih postova.
Kako god, poslovanje nije bilo razlog ni padovima ni rastu ove dionice na berzi.
Od prekjucer opet imamo pritisak na kupovnoj strani i naznake nervoze.
Gepard
Posts: 9
Joined: 14 Jun 2017, 19:14

Re: Bosnalijek

Post by Gepard »

Meni je samo krivo što ima ovakvih ljudi, i ovako negativno razmisljaju,odmah propast,izgubili trziste bez argumenata šuplja prica,a pojma nemaju.Živi bili pa vidjeli sta će se desit.
panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Svako ima svoj stil ulaganja. Neko je crni a neko bijeli.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Sabur2 wrote: 16 Oct 2019, 13:19 Gepard se povremeno pali, a okidac se da naslutiti pregledom ranijih postova.
Kako god, poslovanje nije bilo razlog ni padovima ni rastu ove dionice na berzi.
Od prekjucer opet imamo pritisak na kupovnoj strani i naznake nervoze.
Upravo tako!Poslovanje još uvijek nema presudan utjecaj na cijenu dionica.Izvještaji o poslovanju posebno.Tim izvještajima ,kao u ostalom i saopštenjima iz Bosnalijeka,ne može se vjerovati!Jednostavno zbog ljudi koji izaa toga stoje.
Svaku priliku oni prvenstveno gledaju kao priliku za nekakve muljaže!Od naplate isporučenih proizvoda,do isplate dividende,sve je za njih samo prilika da se nešto mešetari!Protivzakonito su ušli u krug,Nezakoito su izabrali NO,nezakonito su organizirali glasanje o povjerenju,nezakomito isplačuju dividendu kako kome i kada hoće.I šta onda očekivati od tih ljudi!
Sve sam više sklon uvjerenju da su čak i izscenirali sukob sa Hadenom ,jednostavno da bi izbjegli obavezu raspisivanja tendera i sakrili trgove.Babo Hasan sigurno neće provjeravati nekakve veze izmedju Rusije i Malte.Slična su i tužilaštva!Nakon deset godina ispituju ulogu predsjednika NO Bosnalijeka u jednom kriminalnom projektu ovdašnjih berzanskih mešetara.A protiv direktora su kao pokrenuli istragu za pljačku firme,pa neka se kiseli!
Ostaje nam samo (Jug)Bogdan.O njemu sam davno rekao sve!
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/13 ... iksic.html

Odavno vć tvrdim da su sve ovdašnje strankeu pet deka,ili po balaševiću:...Princip je isti,sve su ostalo nijanse...!Elem,principi na kojima počiva vlast ovih nacionalnih i gradjanskih stranaka,prije svega mislim na SDP.je kriminal i lični interesi.I ništa drugo!
Ovaj mali pajseraš iz Konjica ušao je u Bosnalijek,zajedno sa babom Bernardinom Alagićem i zemljakom Uzunovićem.
H.Čengić je to na TV opisao kroz razgovor sa nekim svojim poznanikom iz Konjica.Kao ovaj ga pita poznaje li on onog njihovog što je otvorio fabriku lijekova u Sarajevu!Pa je li mu ko pomagao,pita on tog sugovornika.Jeste,onj naš glavni gore .Pa kako je otvorio,pita opet.Pajserom,kaže taj iz Konjica.
A glavni za ta otvaranja je očito N.Nikšić.A ostali iz Konjica su samo pajseraši!I onda nije čudo što sva procesuiranja ,od hadenizacije na ovamo,ne miću s mjesta.Izborni i svaki drugi kapaciteti stranke koja pretenduje da ima tapiju na socijaldemokratiju kod nas,koriste se za zaštitu kriminala.
Šta li će sad uraditi u toplanama.Treba kupovati drva,pod hitno.Ali dobro oprezno da se ne naleti na babu,on je imao neku ulogu u rasturanju drvne industrije u Konjicu.
Last edited by slavuj on 21 Oct 2019, 13:05, edited 1 time in total.
Post Reply