Bosnalijek

adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Bosnalijek

Post by adnan1987 »

Ne mogu da otvorim pa bih zamolio nekog samo da napiše da li je veći prihod u odnosu na prošlu i kolika je dobit?

Lp
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

prihod 46,5 mil, manji za 16,8 mil u odnosu na prošlu godinu. Dobit 437.000 km
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Moram priznati da mi nije najjasnije. Otvorili najsavremeniji pogon za lijekove koji im povećava kapacitet na 34 miliona pakovanja, 5 puta više nego dotad. Zaposlili kao savjetnika američkog generala koji je najavio prodor i na tamošnje tržište. Pa onda najave prodora u Tursku, Afriku.... I onda na polugodištu 17 miliona manji prihod. I to koliko vidim najveći pad je baš na stranom tržištu. Je li ovo neki šupljak jer nema nikakve logike. Sjećam se da se i prije dešavalo da imaju čudne kvartalne i polugodišnje izvještaje a onda na godišnjem sasvim druga priča.
Last edited by montypython on 16 Sep 2019, 14:32, edited 1 time in total.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Evo sad pogledah neke prethodne polugodišnje i godišnje, za 2018 i 2017 i vidi se, na polugodištu prihod bude 50-60 miliona a na kraju 170 m (2018) ili 155 (2017). Slično dobit, na polugodištu ispod milion i '17 i '18 a na kraju preko 10 miliona. Ne znam zašto ali prodaja kao da im enormno poraste u drugom polugodištu ili je to do računovodstva, načina obračuna zaliha i sl. Ipak vidi se pad og jer su im prihodi manji nego i 2017 g
panzer
Posts: 12391
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Najveća domaća farmaceutska kopmpanıja Bosnalıjek u proteklıh nešto vıše od godinu dana ostvarila je dvije velike investıcıje u zemlji, koje će omogućiti daljnji stabilan rast i razvoj kompanije, ali i industrije lijekova generalno u BiH.

Prema rıječima predsjednika Uprave Nedıma Uzunovića, ove investicije i ali I drugi poslovni potezi kompanije dio su strateškog plana jačanja proizvodnje i pozicioniranosti u BıH, kao i povećanja izvoza na strana tržišta.

-Mı smo nedavno otvorili novi pogon za proizvodnju tečnih i polučvrstih formi lijekova.

Ovom investicijom, vrijednom 50 miliona KM, proizvodne mogućnosti kompanije će se povećati čak pet puta. Maksimalan godišnji kapacitet proizvodnje iznosit će 34 miliona pakovanja tečnih i polučvrstih formi lijekova, što je petostruko povećanje u odnosu na dosadašnje kapacitete. Prošlu godinu obilježile su značajne investicije u proširenju proizvodnih kapaciteta, kao i okončanje radova na novim laboratorijama Kontrole kvaliteta koji je opremljen savremeno dizajniranim laboratorijama za fizičko – hemijska, mikrobiološka i biološka testiranja, što su ključni preduslovi za rast i razvoj Bosnalijeka u budućnosti, ističe Uzunović.
Predsjednik Uprave Bosnalijeka kaže kako će upravo ova ulaganja omogućiti da se i lijekovi stranih proizvodjača ubuduće laboratorijski provjeravaju u BiH, što donosi značajnu korist ne samo Bosanalijeku . Medju strateškim odlukama je i ona o imenovanju za savjetnika američkog generala Davida Grange koji ima veliko iskustvo u radu sa međunarodnim farmaceutskim kompanijama.

-Njegova uloga će biti ključna u širenju poslovanja Bosnalijeka na nova tržišta, posebno američko, gdje planiramo da velikim kompanijama ponudimo naše usluge out-licensing-a i ugovorne proizvodnje. Pored toga, kroz svoje kontakte general će nam pomoći i u širenju izvoza naših lijekova na nova tržišta Bliskog istoka i Afrike. Zahvalan sam generalu što je prihvatio moj poziv da nam se pridruži, čime sam realizovao ideju koju imam već duže vrijeme, da naš tim ojačam ekspertom svjetskog ranga poput generala Grangea, kaže Uzunović.

U posljednjih deset godina, izvoz kompanije Bosnalijek uvećao se tri puta, sa prosječnim godišnjim rastom od 13 posto. Kao i prethodnih nekoliko godina, najveći dio prihoda od prodaje, čak 76 posto, Bosnalıjek je realizirao je na ino tržištima. Tržište Ruske Federacije i dalje je najveće i najprofitabilnije izvozno tržište, gdje je Bosnalıjek izvezao robu u ukupnoj vrijednosti od 49 miliona eura. Uz već spomenute planove za amerıčko ı trzısta Blıskog Istoka ı Afrıke, velıkı su planovı i za tursko tržište.

-Mi radimo strateški i dugoročno. Fınansıjske rezultate Bosnalıjeka posmatramo dugoročno, jer će mnogı nedavno pokrenutı poslovi i ulaganja tek u narednom periodu pokazati svoj puni efekat, I dodatno naglasiti našu iznimnu pozicioniranost, jedna od njih je svakako I strateško parterstvo sa međunardonom korporacijom Mylan, koja je još jedan dokaz potvrde naše kvalitete koja prevazilazi granice BIH, a koja je prepoznata od strane ovog renomiranog svjetskog proizvodjača lijekova naglašava Uzunovıć.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Pa to je ono što jesmo očekivali, pominje upravo novi pogon sa 5x većim kapacitetom koji sam prethodno spomenuo i nova tržišta. Činjenica je da je pogon otvorenu junu o.g. pa nije mogao dati efekta u prvom polugodištu. Ali još uvijek ostaje nejasnoća oko pada prihoda.Tražio sam još malo i našao ovo: https://www.biznisinfo.ba/gubi-li-bih-n ... eca-zrtva/
Po ovome reklo bi se da je taj pad izvoza upravo na Rusiji. Teško da pad sa 66 m na 46 m može biti slučajnost. Pretpostavljam da većina te cifre otpadana Bosnalijek. E sad ima li veze činjenica što je general američki sa padom izvoza u Rusiju ne znam. I šta je tu posljedica a šta uzrok? Da li je izvoz u Rusiju pao zato što je odabran američki general. Ili je američki general izabran baš zato da se nadoknadi gubitak ruskih tržišta zapadnim? Ili je možda sve posljedica prethodnih sukoba među suvlasnicima od kojih su neki Rusi pa je ovo sad neki tihi bojkot? Ili pak sve to nema veze i radi se o velikoj koincidenciji? U svakom slučaju očekujemo rast u drugom polugodištu, bar u odnosu na prvo ako ne već u odnosu na 2018, i zato što je to već tradicionalno a i zbog tog novog pogona.
nane
Posts: 265
Joined: 23 Mar 2015, 15:37

Post by nane »

slavuj
Posts: 1981
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Jutros sam se skoro pa radovao.Mislio sam da je konačno na red došla i E.Dizdar.Spominjali su puno para na računima,puno eura u sefovima,puno zla dukata i nakita i poneki zlatni zub!I nekako sam to sve povezao sa E.Dizdar.Naime,i ona je u lektiri koju sam čitao prije nego je upučena prema ovoj koju spominju u Žurnalu a koja mi je prije tri godine ničim izazvana rekla da je pitanje dana kada će podići optužnicu za onu kupovinu trafika po Hercegovini za 10 miliona.Ako se dotična bude držala ove dinamike,onaj što sad uspješno rasprodaje imovinu Fabrike duhana,i sam će preseliti u prisustvu Prvog u Bošnjaka prije nego Ova zakljući da se tu ipak radi o kriminalu.A meni ostaje da se nadam sljedećih deset godina da će neka Treća,kad zamjeni ovu Drugu,odlučiti da je došao red na E.Dizdar.Mnogo brate ovih E.Dizdara!I neka mi svako od njih pomalo odgodi isplatu dividende,a malo doda i(Jug)Bogdan neću je dobiti pozadugo!Morat ću,izgleda ,uspostaviti dobre odnose i sa generalovom domovinom!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Bosnalijek

Post by Shahab »

Izgleda da su Izgubili rusko tržište. To im je bio najvažniji adut. Loša vijest.
montypython
Posts: 4062
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Shahab wrote: 14 Oct 2019, 15:20 Izgleda da su Izgubili rusko tržište. To im je bio najvažniji adut. Loša vijest.
Je li to negdje objavljeno ili pretpostavljaš kao i ja?
Post Reply