Bosnalijek

panzer
Posts: 12073
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Odbrana poste wrote:.
Ali izgleda da je ovdje to uzalud pisati!
Od 6500 dionicara Bosnalijeka,aktivno je ucestvovalo mozda tek stotinjak!

Ja bi to formulisao drugačije. Većina onih koji su na forumu aktivno prate svoje portfolie i sigurno su na neki nacin ucestvovali i na skupštinama. Oni koji su nekad ranije kupovali, kao što neko spomenu po 50 KM i 60 KM a njih je veliki broj, su zaboravili na te dionice odnosno otpisali su ih pa ne prate ni skupštine niti šta drugo.
Last edited by panzer on 30 Oct 2012, 12:48, edited 1 time in total.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: Bosnalijek

Post by graditelj »

montypython wrote:
graditelj wrote:Bez obzira što kako kažeš, pišeš sa posla i napamet bez podataka ovo što si napisao ti je "niđe veze".

Ako već razmatraš ovu dionicu i čak pišeš nešto o njoj, onda bi barem trebao znati napamet okvirne podatke o prihodima i dobiti. Dok Bosnalijek dođe do nivoa dobiti od 17 miliona proći će još dosta dosta godina, a do dobiti od 34 miliona proći će i decenije, kad bi se ostvarivali svi zacrtani planovi poslovanja i širenja. Uzimanje zadnjeg kvartala kao repera i njegovo množenje sa 4 za projektovanje godišnje dobiti je zloupotreba foruma, i nešto što ja nemogu prihvatiti kao dobru namjeru.

Najoptimističnije analize vrijednosti Bosnalijeka koje sam ja ikad čitao (ili sam pravio) i u vremenima sveopšteg optimizma nisu prebacivale vrijednost od 27KM.
Bojim se da nisi shvatio poentu. Izračun procjene prema P/E sam stavio kao ekstremnu kontratezu jednom ekstremnom mišljenju koje poziva na prodaju dionice isl bez ikakvih realnih pokazatelja. Dakle namjerno sam stavio taj TAČAN podatak da se vidi i drugačiji put od onog koji je naveo Proleter (a bez ijednog podatka). Nije li čudno da već odavno pričamo i nagađamo a niko da izbaci njednu cifru podatke o izvozu uvozu, projekcijama razvoja i sl.
Nije problem kad se nagađa do besvijesti ko je iza Hadena i sl a jeste kad se navedu tačni podaci. Kao da ja ( isvi mi ovdje na kraju krajeva) ne znam da ne mora godišnja dobit biti četverostruka kvartalna ali to jeste zadnji dostupni podatak, pa makar bio i najgrublja aproximacija, nakon onog fingiranog gubitka.
Šta bi po tebi trebalo, da ne izgovaramo podatke koji ti se ne sviđaju i to još tačne. Valjda niko ovdje nije malouman da na prvu loptu radi ono što mu drugi servira. Imaju svi ovdje svoju vlastitu glavu a bogami i digitron pa neka računaju.
I na kraju zašto bi ovo: "Najoptimističnije analize vrijednosti Bosnalijeka koje sam ja ikad čitao (ili sam pravio) i u vremenima sveopšteg optimizma nisu prebacivale vrijednost od 27KM" bilo relevantno za bilo šta. I sad bi mi svi trebali prepravljati formule da ne bi slučajno prešlo 27. Je li stvarno misliš da je parametar po kojem bi se neko ravnao to da li si ti negdje nešto pročitao ili nisi.
Vjerovtno su najoptimističnije prognoze za FDS prije tri-četiri mjeseca dosezale do 45.
Moguće da nisam shvatio poentu. Post na koji si ti odgovarao sam samo pogledao i preskočio, jer neke postove čitam detaljno i po više puta, a neke nikako. Tvoje postove čitam detaljno pa sam se zato i zakačio za njeg.
Ja sam takođe pristalica valutacije na osnovu tačnih podataka, brojeva i digitrona, a ne priča i tekstova u novinama. Ono što me začudilo je da ti operišeš sa dobiti od 34M ili 17M koje su apsultno nerealne i neostvarive u doglednom vremenu.

PS za FDS nije 45, al nije ni više od današnje cijene.
montypython
Posts: 3934
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Odbrana poste wrote:Moja djevojcica,dok jos nije dobro izgovarala sve glasove ,kada je ne bi razumjeli imala je obicaj reci":Pa ovi stvarno nista ne razumiju!"
Zbog tih sti nista ne razumiju ne bi zapravo ni trebalo pisati po frumima.Ali posto ima i onih koji razumiju treba reci:U citavoj prici oko Bosnalijeka najmanje je
bitan sam BSNL.To sto se tamo pokusava urediti,ispraviti,karakteristika je skoro svih firmi na ovim prostorima.Mi koji smo u tome vise ucestvovali podrsku vladi smo uslovili obecanjem da ce se borba protiv kriminala nastaviti i u drugim Dionickim drustvima:FDS,SOSOR,Telekomi,Elektroprivrede,Solana,Banke ....
U nekima od tih firmi je situacija i puno gora od ove u BSNL.
Ali izgleda da je ovdje to uzalud pisati!
Od 6500 dionicara Bosnalijeka,aktivno je ucestvovalo mozda tek stotinjak!
U par gornjih postova ne ulazim u to ko je u upravi i trenutno stanje vlasništva, to je posebna tema bavio sam se samo vrednovanjem dionice kao takve. Promjenu na tom polju, smjenu sadašnje uprave, vidim kao glavni motor napretka i povećanja dobiti u smjeru kojeg sam gore naveo bez obzira hoće li dobit dostići 34 miliona ili 17 ili samo 15. Dao sam punomoć Vladi za glasanje u moje ime protiv sadašnje uprave (iako mislim da Vlada nije sposobna). Kao podršku Vladi smatram i pisanje (istine) protiv navođenja neupućenih na prodaju po niskim vrijednostima jer se ni Vlada koliko znam neće odlučiti na privatizaciju/prodaju svog udjela dok se cijena na stabilizuje na višim vrijednostima (i dok se naravno ne smijeni sadašnja uprava).
panzer
Posts: 12073
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

business magazine:
Attachments
BUSINES1.pdf
(150.72 KiB) Downloaded 257 times
BUSINES2.pdf
(163.73 KiB) Downloaded 244 times
one
Posts: 1733
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Bosnalijek

Post by one »

Ruski Protek otvorio fabriku u Makedoniji .
Četvrtak, 01 Studeni 2012 06:23 Indikator.ba . . .Ruski farmaceutski holding "Protek Group" otvorio je fabriku "Prodis" u Skoplju, koja će se baviti proizvodnjom homeopatskih lijekova i kozmetike, organskih čajeva, kornfleksa i vitaminskih i mineralnih preparata. Fabrika u kojoj su Rusi investirali 3,8 miliona eura i zaposlili 45 radnika otvorena je u industrijskoj zoni Bunardžik.

Prema planu, ruski investitor će do kraja godine uložiti još 400.000 eura i zaposliti ukupno 160 radnika.
"Protek Group" je jedna od najvećih farmaceutskih kompanija u Rusiji. Sa 12.000 zaposlenih ostvaruje godišnji promet od četiri milijarde dolara.
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

one wrote:Ruski Protek otvorio fabriku u Makedoniji .
Četvrtak, 01 Studeni 2012 06:23 Indikator.ba . . .Ruski farmaceutski holding "Protek Group" otvorio je fabriku "Prodis" u Skoplju, koja će se baviti proizvodnjom homeopatskih lijekova i kozmetike, organskih čajeva, kornfleksa i vitaminskih i mineralnih preparata. Fabrika u kojoj su Rusi investirali 3,8 miliona eura i zaposlili 45 radnika otvorena je u industrijskoj zoni Bunardžik.

Prema planu, ruski investitor će do kraja godine uložiti još 400.000 eura i zaposliti ukupno 160 radnika.
"Protek Group" je jedna od najvećih farmaceutskih kompanija u Rusiji. Sa 12.000 zaposlenih ostvaruje godišnji promet od četiri milijarde dolara.
Interesantno. Samo kod nas nisu dobrodosli investitori koji imaju promet 4 milijarde dolara nego kojekakvi farmasi i genere koje imaju promet ravan malo jacem lancu apoteka u sarajevu.

Intervju polica je interesantan u vidu skolskog primjera pr-a na djelu a biznis magazin je postao bosnalijekov biletin. Kako drugacije objasniti ne pominjanje smjene polica sa funkcije premijera ma kakvi razlozi bili a iz dole prilozenog teksta se moze vidjeti da nelegalne radnje mu nisu nepoznate i da u tome mozda lezi razlog njegovog angazmana u bosnalijeku od strane arslanagica.
Nedžad Polić


Nedžad Polić je na kraju ipak primoran da napusti mjesto premijera Vlade Zeničko-dobojskog kantona i to na veoma jednostavan način: bilo je dovoljno da Visoki predstavnik naloži svom šefu Pravnog odjela Edouardu d'Aoustu da o tome pošalje pismo Sulejmanu Tihiću, predsjedniku SDA i članu Predsjedništva BiH.

Naime, Visoki predstavnik je desetog januara preko Tihića naredio Poliću da do kraja radnog vremena u petak, 13. januara, podnese ostavku. Polić je, dosad ne uvažavajući argumente, ali očito poštujući "višu silu", tako i uradio. Nakon toga je Sulejman Tihić javno potvrdio da su poslanici SDA u kantonalnim skupštinama ZE-DO i Goraždanskog kantona iz centrale stranke dobili instrukcije da prihvate ostavke Nedžada Polića i Salke Obhođaša.

No, kako je Edouard d'Aoust znao s kim ima posla, u pismo je za svaki slučaj uključio i prijetnju. Podsjetimo, on je još u martu 2003. upozorio Polića da je nezakonito raspustio Upravni odbor Kantonalne bolnice, ali se premijer na to nije obazirao. I nastavljao je po svom sve do izričite prijetnje iz OHR-a. No, i tada je u svojoj oproštajnoj poruci zahtjeve Izborne komisije BiH i OHR-a okvalifikovao kao "neosnovane greške međunarodne zajednice" i najavio svoju kandidaturu na novim izborima.

Polić je protumačio pismo OHR-a u kome je zatražena njegova ostavka kao najavu izmjene i dopune člana 20.9 A Izbornog zakona BiH. Naime, tim članom Zakona je osobama koje su smijenjene po bilo kojem aneksu Dejtonskog sporazuma zabranjeno da sudjeluju na izborima ili obavljaju javnu funkciju. Poliću je zabranjeno da se kandiduje na izborima 2000. godine, jer nije poštovao upravnu odluku Općine Zavidovići po kojoj je kao bespravni korisnik morao da napusti stan u ulici Patriotske lige, lamela Klek 35/III Zavidovići. Stan je bio vlasništvo Krivaje, ali ga je Polić naknadno privatizirao i prodao.

Kada je kasnije nezakonito postao premijer, Polić je prvo postavio novi Upravni odbor Krivaje, u koji je imenovao svojoj stranci bliske privrednike. Njegov pravi cilj je bila, ponovo, privatizacija državne imovine u Krivaji, ali i veliki neuspjeh. Pokušaj privatiziranja Krivaje kroz pregovore sa jednom talijanskom kompanijiom Poliću je prvo spriječila Svjetska banka, a potom su mu Ahmet Hadžipašić i Federalna vlada oduzeli pravo na privatizaciju Krivaje.

Dok su se Polić i Hadžipašić borili ko će od njih dvojice imati presudnu riječ u privatizaciji Krivaje, u ovom industrijskom kombinatu je bilo sve gore i gore. Na kraju je Krivaji isključena čak i struja. Upravo slika prazne i hladne Krivaje simbolizira neuspjeh SDA u ZE-DO kantonu. Polić nije smijenjen devet mjeseci prije isteka mandata, nego je sve vrijeme nezakonito bio premijer. U tome je razlika između Polićevog tumačenja događaja i stvarnosti.
(E. Hećimović)

http://www.bhdani.com/default.asp?kat=f ... tekst_rb=3
Mene sokira broj kriminogenih lica koja okruzuju ovu kompaniju koju bije bolji ugled i reputacija nego ljudi u njoj.
panzer
Posts: 12073
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Samo se preuzimaju:
On October 31st, 2012, Watson Pharmaceuticals, Inc. (NYSE: WPI) completed the acquisition of the Actavis Group. The combination creates the world’s third largest generic pharmaceutical company. The combined company has global and U.S. headquarters in Parsippany, New Jersey, USA, and international headquarters in Zug, Switzerland.
Watson has more than 750 molecules offered in more than 1,700 dosage combinations. These molecules are marketed through operations in approximately 60 countries, including generics, branded generics and brand products. In the United States, the Company’s branded pharmaceutical business develops and markets products principally in Urology and Women’s Health. The Company is also committed to developing and marketing biosimilars products in Women’s Health, Oncology and other therapeutic categories.
The Company, through its U.S. Anda, Inc. division, is the fourth-largest U.S. generic pharmaceutical distributor. Additionally, the Company’s Medis/Specifar third-party business develops and out-licenses generic pharmaceutical products to customers in more than 100 countries outside of the U.S.
The combined company has more than 17,000 employees around the world.
Actavis je vlasnik Zdravlja iz Leskovca tako da je sada Watson novi vlasnik. Finance su napravile presjek poslovanja Leka 10 godina nakon prodaje Sandozu i Krke koja je ostala sa razuđenom vlasničkom strukturom.
Normalno, isplata dividende je daleko veća na strani Leka.
Attachments
KRK.png
KRK.png (159.31 KiB) Viewed 5149 times
Custos
Posts: 215
Joined: 09 May 2012, 21:34

Re: Bosnalijek

Post by Custos »

Zamrla tema pa se pitam je li sada sve uredu ili se iza zavjesa sprema bura? :)

Gledam ovaj komperativni grafikon Krka vs Lek i stvarno se vide impresivni rezultati Krke. Jos impresivniji je rezultat ako se uzme u obzir da je 2003.g Lek imao vise od 2x veci promet i profit a danas gdje su u poredjenju.
Onako "od oka" vidi se da se profitabilnost krece u obje kompanije 13-15% dok Bosnalijekov promet se vec nekoliko godina vrti oko 100m KM i profit oko 5-6m KM sto predstavlja 5-6% profitabilnost. Jos poraznije je da su Lek i Krka ovih godina isplacivale dividendu od svoje dobiti a Bosnalijek sve ove godine nije pod stavkom "reinvestiranje" sto moze znaciti da nisu sposobni oplemeniti novac koji imaju ili da su izvlacili za svoju korist pa neka svako to protumaci na svoj nacin kako misli da jeste.
Pitam se kako novi direktor Nedzad Polic moze da bude imenovan ako KVP kao regulator i izvrsno tijelo proglasi neregularnim zakljucke posljednje zakljucke skupstine dionicara? Sta znaci na sudu Policev potpis ili odluka?
I sta je sa promjenom ostatka uprave? Trivun je i dalje tu, Brstanica i dalje fakturise topli obrok i reprezentaciju, Rhea i dalje prevozi lijekove, Metalno i Hing grade novu zgradu, itd. ne vidim nikakvu promjenu dolaskom Polica osim flertovanja sa SDA i politikom da bi se zaboravilo sve sto se pokralo i desilo.
Nema ni habera od Hadena, sta su oni postigli kupovinom 15%? Meni to malo izgleda kao Arslanagiceva shema da se osigura ukoliko se desi nova skupstina.
Sabur2 je krajem septembra imao interesantnu teoriju o razvoju situacije, da li su sadasnja desavanja u skladu sa onim sto je mislio tada?
Sabur2
Posts: 1883
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Potpuno.
Relax. Bice ovo dobro za sve osim za klan A.
marep1976
Posts: 41
Joined: 19 Sep 2012, 10:51

Re: Bosnalijek

Post by marep1976 »

Sabur2 wrote:Avdic pise iz onog ugla kako mu se plati.

Nego pade mi na pamet jos jedna mogucnost. Sad ne znam koliko je to sve realno. Mozda ovaj Haden, kako SB pise ko vec stoji iza njega, nema namjeru uzeti vecinsko vlasnistvo. Mozda samo vidi priliku da udje u firmu, ostvari vecinu uz vladine dionice kao saveznika i onda nakon sto se popravi performans kompanije samim time sto ce se mnogo jace plasirati na ruskom trzistu i prekinuti ispumpavanje novaca, proslijedi dalje za vece pare nekoj krupnijoj ribi. Time bi Haden ostao ispod limita na kojem mora raspisati tender, a upravljali bi kompanijom.

Također, pojacan je pritisak na dionicare da prodaju dionice. Iz iskustva znam da niko u aprilu 2007. nije govorio prodaj, nego su svi govorili - kupi, sto mi cak i da nemam pojma sta se ovdje desava, govori da trebam raditi suprotno. Dakle ne prodajite ih sa ovakvim golemim rabatom. Ako hoce da kupuju, neka plate.
sve ide po ovem Sabur-ovom scenariju... ;)
Post Reply