Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

beka26 wrote:Prvo, taj n1 je u vlasistvu CNN i služi kao propagandi alat baš tih struktura. Drugo, izgleda da su otkrili novi način dobivanje energije pa zato vrše ovoliku propagandu za vjetroelektrane (kojih pola ne radi, stoje). Zna li mozda neko od kojeg materijala su napravljena krila tih vjetroelektrana, da nisu mozda od bakra? Je ste li čuli za atmosferske elektricitet?
krilce, propeler ili kako se već zove se proizvodi isto kao i brodovi,.. smole i karbonska vlakna
a što se tiče proizvodnje co2 po glavi stanovnika.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_c ... per_capita
samo primjećujem da su afričke zemlje stigle daleko,.. :D
Kanada, USA, Norveška, Njemačka, Belgija, Luxemburg, Finska, Grčka, Australija.. istina svi su smanjili emisiju CO2 ali su još uvijek veći zagađivači od nas.
A evo i proizvodnje.
Image
beka26
Posts: 848
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Elektroprivreda BIH

Post by beka26 »

NišTa, neka prave hidro elektrane, a postojeće termo
neka remontuju i stave filtere.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ovo je ipak nešto drugo od onog što smo sad čitali u medijima. Sad ako su ovo tehničke stvari, mogle su se riješiti.
Direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač komentarišući gradnju Bloka 7 kazao je kako je sama investicija dobra, te kako je vrijeme da se to napravi pošto su emisije iz postojećih blokova neodržive.

- Nama kao Sekretarijatu ne smeta činjenica da je to kineski kredit, da se ulaže u ugalj iako baš nismo sretni jer cijela Evropa ide na put dekarbonizacije, ali insistiramo na tome da se poštuju propisi EU, a u tom slučaju to su i propisi BiH u vezi sa državnom pomoći. Prema našem mišljenju, u slučaju Bloka 7 ta pravila nisu bila poštovana zbog nekoliko razloga. Želim prvo da istaknem državnu pomoć u slučaju garancije za taj kredit, priča o državnoj pomoći je dozvoljena, to nije problematično, ali mora da uvažava neke uslove jer postoje neka pravila. Vijeće za državnu pomoć BiH je reklo da se neće time baviti i da to po njihovom mišljenju nije državna pomoć. Mi smo sigurni da to jeste državna pomoć i da je treba provjeriti. U čemu su problemi? Imamo više komentara koje smo slali i javni su. Želio bih istaći dva. Elektroprivreda BiH je komercijalno preduzeće, prodaje električnu energiju na tržištu. Po pravilima EU i FBiH komercijalna preduzeća mogu dobiti državnu pomoć u obliku garancije za kredit, ali ta garancija smije biti samo do 80 posto kredita, ne do 100 posto što je slučaj kod Bloka 7. Druga naša primjedba je da ovaj kreditni ugovor predviđa da će država, odnosno Federacija, pokriti troškove kredita u slučaju da EP ne plaća, kao i sve ostale vezane troškove, a niko ne zna šta su to svi ostali vezani troškovi. Mi insistiramo da se to specificira, da se kaže to su ti i ti troškovi, odnosno ti troškovi mogu biti najviše toliko i toliko. Znači da je garancija jasna. Imamo još nekih primjedbi koje su više tehničke prirode i sve što je naš komentar je da Vijeće za državnu pomoć BiH ponovo otvori taj postupak, provjeri stavke koje mora provjeriti po zakonu i da to zatvori formalno. Mislim da to uopšte nije problem, ali ovdje se možda više radi o inatu i to je šteta. Tako velika investicija mora biti formalno čista i to je važno za legitimitet same investicije, za to da BiH u budućnosti nema neke sjenke iznad sebe zbog nepoštovanja propisa i mislim da je važno za BiH da se ide sa ovom investicijom naprijed, ali formalno čisto kao što bi to trebalo u skladu sa pravilima EU i BiH.

Podsjetio je Kopač i kako su oni u septembru prošle godine Vijeću za državnu pomoć slali svoje primjedbe, odakle su im rekli da insistiraju da to nije državna pomoć, pa su iz Sekretarijata u oktobru ponovo rekli da to jeste državna pomoć, elaborirali to, a onda su iz Vijeća rekli da će to ponovo razmatrati ako im dostave neke nove činjenice.

- Onda smo angažovali neku pravnu kuću iz Bruxelessa koja je ekspert u pitanjima državne pomoći, završili smo tu svoju procjenu preteklog vikenda i u ponedjeljak smo tu studiju poslali Vijeću za državnu pomoć i rekli im da to potvrđuje uglavnom sve što smo i mi rekli prošle godine, te smo ih zamolili za stav do četvrta. Danas je srijeda, kazao je Kopač.
ummet
Posts: 343
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Elektroprivreda BIH

Post by ummet »

Prema onome sto sam ja cuo, ovaj posao nije dobar. Dokumentacija je nejasna i nepotpuna. Probit ce se vrijednost i do 50%. Takodjer, kinezi su zajebani (a ko nije danas) i drzava ce morati stati sa svojom imovinom iza ovoga isto kao i za autoput u RSu! Ne znam, mi uopste nemamo kapacitete da ispratimo ovaj projekat. Uvalit ce ti polovno ko novo. Žuri se. Naša posla.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Pa jest. Žuri se. Evo žure cijelih devet godina.
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Dobro je da i hljeba imamo dovoljno. Kakva smo zemlja kad i biznis portal ( ili sebe bar tako naziva) iznosi ovakve argumente,..
http://biznis.ba/ko-izdaje-bosnjacke-in ... -genocida/
http://www.nosbih.ba/bh/partneri/ptu-(c ... -tokovi/33
Je li ovo rekord,..1.046,51 MWh
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ja pratim od nove godine i jos nisam vidio da su prešli 1 GW tako da je jest najveći izlaz do sada. Izlazi 300% više od redovnog plana. Izgleda da ima efekta od sniježnog januara.
alonzo_harris
Posts: 22
Joined: 18 Mar 2015, 21:04

Re: Elektroprivreda BIH

Post by alonzo_harris »

brzi wrote:Dobro je da i hljeba imamo dovoljno. Kakva smo zemlja kad i biznis portal ( ili sebe bar tako naziva) iznosi ovakve argumente,..
http://biznis.ba/ko-izdaje-bosnjacke-in ... -genocida/
http://www.nosbih.ba/bh/partneri/ptu-(c ... -tokovi/33
Je li ovo rekord,..1.046,51 MWh
Nije rekord, znalo je biti i preko 1300,00 MWh izvoza kada su velike vode.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Iznenadilo bi me da nije bilo ovih količina na ponudi na 15 KM.
Post Reply