Fabrika duhana Sarajevo

panzer
Posts: 12051
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Mentalist wrote:
FDS je bolje igrao na tržištu kapitala nego mnogo razvikaniji investicijski fondovi..
Odlično je igrao. Ne znam da im je bilo ko dao saglasnost da se "igraju". I ne znam po kojem su se planu igrali na berzi, osim po blekicevom planu. Kao što još uvijek nikom nisu polagali račune za izgubljena sredstva od tog igranja.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mentalist »

panzer wrote:
Mentalist wrote:
FDS je bolje igrao na tržištu kapitala nego mnogo razvikaniji investicijski fondovi..
Odlično je igrao. Ne znam da im je bilo ko dao saglasnost da se "igraju". I ne znam po kojem su se planu igrali na berzi, osim po blekicevom planu. Kao što još uvijek nikom nisu polagali račune za izgubljena sredstva od tog igranja.
Pa bolje je da su stekli većinsko vlasništvo u bankama,zifovima, i nad dobrim nekretninama, u odnosu što je ostalo od Arslangićevog vodjenja BSNL,privatni lukzuzni auti,vile i basnoslovne svote na privatnim računima.Uz to nisu ni dividendu isplaćivali za razliku od Fds.Bez da branim upravu,bilo je curenja novca,ali isto tako je činjenica da Fds knjingovodstveno vrijedi cca preko 180 km,tri puta više nego na burzi.Posjedujem dionice i Bsnl.
panzer
Posts: 12051
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Ako će se mjeriti štete za te dvije firme onda je veća u FDS, prvo što je bilo curenje odnosno pljačka zarade iz firme jer je dobar dio otišao berzanskom posredniku i još nekima a onda i sami gubitak jer jer su se ulaganja preplaćivala što se pokazalo vremenom. U bosnalijeku je bar jedan dio ugrabljem i to je bilo "sve", a u FDS-u je kupljenome padala cijena.

Ne bi bio problem ni što se kupovalo svašta i ulagalo svugdje ako je to dugoročna strategija za firmu koja će svojim sredstvima podržavati državne interese u ekonomiji. Problem je što država ima namjeru prodati FDS a s njim i sve te udjele u tim firmama, fondovima i bankama. Još je veći problem što će to biti poklonjeno za siću. Sa obrazloženjem da "kupac nema ništa od samo 40 % vlasništva".

Što se tiče knjigovodstvene vrijednosti treba se zapitati šta se konkretno dobija od pasivne vrijednosti, šta od toga ima firma, a pogotovo šta ima mali dioničar. Kada bi firma dobijala dividende od svojih ulaganja to bi bilo optimalno ali teško da će šta dobiti u narednim godinama.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mentalist »

panzer wrote:Ako će se mjeriti štete za te dvije firme onda je veća u FDS, prvo što je bilo curenje odnosno pljačka zarade iz firme jer je dobar dio otišao berzanskom posredniku i još nekima a onda i sami gubitak jer jer su se ulaganja preplaćivala što se pokazalo vremenom. U bosnalijeku je bar jedan dio ugrabljem i to je bilo "sve", a u FDS-u je kupljenome padala cijena.

Ne bi bio problem ni što se kupovalo svašta i ulagalo svugdje ako je to dugoročna strategija za firmu koja će svojim sredstvima podržavati državne interese u ekonomiji. Problem je što država ima namjeru prodati FDS a s njim i sve te udjele u tim firmama, fondovima i bankama. Još je veći problem što će to biti poklonjeno za siću. Sa obrazloženjem da "kupac nema ništa od samo 40 % vlasništva".

Što se tiče knjigovodstvene vrijednosti treba se zapitati šta se konkretno dobija od pasivne vrijednosti, šta od toga ima firma, a pogotovo šta ima mali dioničar. Kada bi firma dobijala dividende od svojih ulaganja to bi bilo optimalno ali teško da će šta dobiti u narednim godinama.
Ne bih se složio da sve ide za siću,u ostalom ima tu logike u inevestiranju u tri banke i dva zifa,nekretnine,maloprodajni lanac,itd šta je tu pogrešno napravljeno,ako je nešto
i preplaćeno,takve su bile tad cijene na burzi,a cijene na burzi su dinamička kategorija,mogu i ići preko onoga što je Fds platio,a izvučeni novac u Porche ili u cash na računu nikad se ne vrati u bilancu Bsnl.Stoga ne mislim da Fds može ići u prodaju ispod 180 km,tj knjigovodstvene vrijednosti, pa nije ni država toliko glupa i očajna da to proda za siću.Uostolom uskoro i Fds dobiva novi nadzorni odbor koji će sigurno više paziti da novac ne curi nepovratno,što je u Bsnl nažalost još uvijek slučaj.Posjedujem obje dionice i Fds i Bsnl,tako da nemam razloga da drukam u korist nijedne,nego samo iznosim moje vidjenje stvari.
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by vaclavha »

Mi ne znamo sta sve fds radi na berzi. Nekad nesto, po sili zakona, mora biti objavljeno, poput transakcije dionicama bonusa kad je advokat iz zenice "fondovski" povezan sa FDS-om kupio veliki paket, koji je kasnije otkupila fds. Mislim da je taj slucaj i komisija ispitivala jer se radilo o insajderskoj transakciji (naravno, to je glup koncept kod nas kad se vecina vecih poslova tako radi...). Njihov covjek kupio jeftino, prodao fds-u skupo.

Spregu ove firme i drzave ne treba ni komentarisati. (Primjer: mali paket unisa kojim fds preuzima kompaniju i drzava opet ostaje ispod 50%.) Nazalost, ovdje se moze govoriti o uspjesnom potezu fds-a i velikoj fuli drzave, tj, FBiH. Onda, sjetite se skupstine. Ne zna premijer ko moze dati punomoc?!?!?
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mentalist »

vaclavha wrote:Mi ne znamo sta sve fds radi na berzi. Nekad nesto, po sili zakona, mora biti objavljeno, poput transakcije dionicama bonusa kad je advokat iz zenice "fondovski" povezan sa FDS-om kupio veliki paket, koji je kasnije otkupila fds. Mislim da je taj slucaj i komisija ispitivala jer se radilo o insajderskoj transakciji (naravno, to je glup koncept kod nas kad se vecina vecih poslova tako radi...). Njihov covjek kupio jeftino, prodao fds-u skupo.

Spregu ove firme i drzave ne treba ni komentarisati. (Primjer: mali paket unisa kojim fds preuzima kompaniju i drzava opet ostaje ispod 50%.) Nazalost, ovdje se moze govoriti o uspjesnom potezu fds-a i velikoj fuli drzave, tj, FBiH. Onda, sjetite se skupstine. Ne zna premijer ko moze dati punomoc?!?!?
Sve je to još bolje nego šta Arsla radi,uzima lopatom svake godine,ne dijeli dividendu,državu zahebava već više od pola godine i još se tome ne vidi kraj,a Fds po mojim info uskoro dobiva novi nadzorni odbor,gdje će se ispitati gdje je i ako je negdje previše curilo.
panzer
Posts: 12051
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

A inače je domaće okruženje poznato po ispitivanjima gdje je kome šta curilo i sankcionisanju.
Optimizam po tom pitanju ti nema osnova. Ali cijena dionica raste i to je bitno. Ostalo treba prepustiti krokodilima u tamošnjoj bari.
vaclavha
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2012, 13:04

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by vaclavha »

panzer wrote:A inače je domaće okruženje poznato po ispitivanjima gdje je kome šta curilo i sankcionisanju.
Optimizam po tom pitanju ti nema osnova. Ali cijena dionica raste i to je bitno. Ostalo treba prepustiti krokodilima u tamošnjoj bari.
Kolega Seki, ovdje zvani Mentalist, vaga ko je vise "jamio" i objasnjava nam sta je bolje i sta manje boli... Uglavnom, da svi znamo, kad neko iz i oko fds uzme lovu, to nije nuzno los znak jer on ima informaciju da ce doci novi nadzorni odbor koji ce sve srediti i "zacepiti gdje curi". Zato kupujte ovu dionicu, a kad je nestane na ponudi on ce biti ljubazan i prodati vam svoje. :-)

Zaista je bezveze ovo lazno predstavljanje i maltretiranje raje preoptimističnim izjavama o bilo kojem emitentu. Na mojnovac.net jedan forumas je napisao nasem dragom Mentalistu: ""Šeki's on the road again "...šaljiva pjesmica od Zabranjenog pušenja :-)))))" Mislim da je konstruktivnije da pises o evenutalnim problemima i neregularnostima u emitentu, kao i o dobrim projektima koji su u toku ili zavrseni, nego da ljudima dajes nadu koju potkrjepljujes rjecima: "cuo, znam, osjecam, mora biti - ne moze drugacije". Jos gore je gradirati kriminalne aktivnosti - kad ga ovaj mazne to je ok, kad ovaj drugi onda je to lose. Zaista, neozbiljno.

FDS jeste podcjenjena prema fundamentima, ali niko ne zna kada ce i da li ce doci do svoje "intrinsic value" cijene. Kad je to sta kod nas prodato po fer cijeni? Jesi li probao kupiti ovu dionicu na 40 KM nedavno? Jel ti mozda sugerisano od strane brokera i ljudi "oko" brokerskih kuca da to "ne diras", da je to "nase" i slicno? Sto mislis da je to tako? Jesi li cuo izjave zvanicnika fbih da ce se fds prodavati na berzi, istoj onoj gdje je vjestacki postignuta ova niska cijena? Nije li ti to signal da nesto nije uredu, da ne postoji "vlast" na jednoj strani i tamo neki ljudi u fds-u ili nekoj drugoj firmi na drugoj strani. Probaj sad u ovo ukljuciti i unis i preuzimanje kontrole od strane fds-a i njenih filijala za jako malo para. Niti vlada zaista hoce fds da proda, niti je u redu da to bude blizu ove cijene. To je posteno reci svim ulagacima pa neka oni ocjene da li je taj rizik njima prihvatljiv ili nije.
Mentalist
Posts: 237
Joined: 02 Oct 2012, 18:22

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Mentalist »

vaclavha wrote:
panzer wrote:A inače je domaće okruženje poznato po ispitivanjima gdje je kome šta curilo i sankcionisanju.
Optimizam po tom pitanju ti nema osnova. Ali cijena dionica raste i to je bitno. Ostalo treba prepustiti krokodilima u tamošnjoj bari.
Kolega Seki, ovdje zvani Mentalist, vaga ko je vise "jamio" i objasnjava nam sta je bolje i sta manje boli... Uglavnom, da svi znamo, kad neko iz i oko fds uzme lovu, to nije nuzno los znak jer on ima informaciju da ce doci novi nadzorni odbor koji ce sve srediti i "zacepiti gdje curi". Zato kupujte ovu dionicu, a kad je nestane na ponudi on ce biti ljubazan i prodati vam svoje. :-)

Zaista je bezveze ovo lazno predstavljanje i maltretiranje raje preoptimističnim izjavama o bilo kojem emitentu. Na mojnovac.net jedan forumas je napisao nasem dragom Mentalistu: ""Šeki's on the road again "...šaljiva pjesmica od Zabranjenog pušenja :-)))))" Mislim da je konstruktivnije da pises o evenutalnim problemima i neregularnostima u emitentu, kao i o dobrim projektima koji su u toku ili zavrseni, nego da ljudima dajes nadu koju potkrjepljujes rjecima: "cuo, znam, osjecam, mora biti - ne moze drugacije". Jos gore je gradirati kriminalne aktivnosti - kad ga ovaj mazne to je ok, kad ovaj drugi onda je to lose. Zaista, neozbiljno.

FDS jeste podcjenjena prema fundamentima, ali niko ne zna kada ce i da li ce doci do svoje "intrinsic value" cijene. Kad je to sta kod nas prodato po fer cijeni? Jesi li probao kupiti ovu dionicu na 40 KM nedavno? Jel ti mozda sugerisano od strane brokera i ljudi "oko" brokerskih kuca da to "ne diras", da je to "nase" i slicno? Sto mislis da je to tako? Jesi li cuo izjave zvanicnika fbih da ce se fds prodavati na berzi, istoj onoj gdje je vjestacki postignuta ova niska cijena? Nije li ti to signal da nesto nije uredu, da ne postoji "vlast" na jednoj strani i tamo neki ljudi u fds-u ili nekoj drugoj firmi na drugoj strani. Probaj sad u ovo ukljuciti i unis i preuzimanje kontrole od strane fds-a i njenih filijala za jako malo para. Niti vlada zaista hoce fds da proda, niti je u redu da to bude blizu ove cijene. To je posteno reci svim ulagacima pa neka oni ocjene da li je taj rizik njima prihvatljiv ili nije.

Ja nikad nisam krio da imam 2 nick-a na razlicitim forumima (invest.ba i pogotovo mojnovac.net koji je zamro pa ga zelim malo aktivirati). Ako je itko pisao o konstruktivnim kritikama i projektima navedenoga emitetnta - to sam bio ja. Trebalo je ipak utrositi neko vrijema za doci do relevantnih podataka sa Bloomberga o trenutnom price/earnings i book value, te zatim izračunavati procenat protrgovanih dionica od najmanje cijene ovog ljeta do danasnjeg dana i zatim proslijedjivanje tih informacija vama. Isto tako, u niti jednom momentu nisam drukao za ove dionice, nego sam samo navodio cinjenično stanje. Naveo sam projekte FDS-a u kojem oni učinili (po meni) dobar posao, a to su vlasnistvo 3 banke, 2 ZIF-a, atraktivne nekretnine, te kao što sam kažeš odličan potez da sa malim udjelom vlasnistva preuzmu kontrolu nad kompletnim UNITIC neboderima. Zar nije pokretanje vlastitog lanca distribucije i prodaje isto tako dobar potez uprave - sto sam JA naveo, kolega. Ja sam ponosni vlasnik prvoklasnih emitenata SASE burze i nijedne se ne namjeravam tako skoro rješavati jer su vecinom duboko podcjenjene, a to sto je tebi u glavi jedina parola "ko je jamio - jamio" onda si ti očigledno krivo shvatio. Ipak nisam toliko dobar da se ponudim za prodaju svojih dionica kad se, kako ti kazes "sve rupe začepe", dragi kolega.
Btw. Ako cemo o neozbiljnosti, ja u niti jednom momentu nisam prozivao nikog od navedenih sudionika foruma, za razliku od nekih sto samo govori o vasoj neozbiljnosti. Ja ove rasprave i opcenito ovaj posao smatram ozbiljnim i tako raspravljam o njemu. Ovaj forum postoji da bi se izrazila tudja misljenja, savjeti, ideje dakle ono "cuo, osjecam itd" je sastavnio dio svačijih rečenica u ovakvim diskusijama. To što ja, za razliku od Vas dragi kolega, potkrepljujem svoje "cuo, osjecam itd" dokazima, a vi samo pričate to je jedna sasvim druga priča. Lijep pozdrav. Do daljnjeg.
one
Posts: 1727
Joined: 03 Jul 2012, 12:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by one »

Društva u kojima FDS ima više od 10 posto dionica ili vlasništva u kapitalu su: Tobacco press d.o.o. Mostar, UPI Poslovni sistemi d.d. Sarajevo, Vakufska banka d.d. Sarajevo, Unis d.d. Sarajevo, Privredna banka d.d. Sarajevo, Duhan-Zenica d.d. Zenica, Univerzalpromet d.d. Tuzla, Remontmontaža d.d. Tuzla, ZIF MI-GROUP d.d. Sarajevo, ZIF Bonus d.d. Sarajevo
treba jos nabrojati i u kojima ima manje od 10 posto.
Post Reply