Fabrika duhana Sarajevo

slavuj
Posts: 1977
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

montypython wrote:Za mene ovo nije big deal. Dionice su pošteno plaćene, vlasnik gasi SVOJU firmu. Njegova fima njegove odluke. Nisu oštećivani dioničari-suvlasnici prilikom preuzimanja, bar koliko ja znam. Uvijek padamo u grešku kad uvodimo radnike u priču. Radnici dobijaju platu za svoj rad onoliko dugo koliko rade. Niti su napravili firmu, niti su kreirali radna mjesta, niti su uložili kapital niti su rizikovali bilo šta. Mora se jednom shvatiti da je ključna zaštita dioničara a ne radnika kako god to nekom zvučalo. Problem je u FDSu postojao mnogo prije prodaje državnog kapitala, loš menadžment, mutne radnje, pad potražnje, ne sjećam se bombastičnih naslova kad je firma godinama kopnila a dobit padala sa, ne znam, 20 miliona na 10 pa 5 itd. Da nije prodata, do danas bi vjerovatno bio bankrot a niti bi dioničari dobili pravednu cijenu niti radnici otpremnine. Ovako sa dobijenim novcem što od dionica što od otpremnina može ko hoće pokrenuti biznis ako misli da zna i može.
Od kud i ti među hvatačima društavau slobodnom padu,zajedno sa Provalićem!
Potpuno pogrešan zaključak da su dionice dobro plačene ,da dioničari nisu prevareni !
Ako neko nakon kupovine državnog dijela po 83,5 km podigne cijenu na 100 km,sve sa ciljem da prikupi sve dionice i poslije toga ugasi djelatnost,prvenstvbeno znači da je od Vlade i večine dioničara diuonice dobio jeftino!Nepokretnosti i udjeli u drugim društvima znači su mu više nego dovoljni da mu kupovina dionica i po 100 km,u ovom slučaju,nije nikakav gubitak!I ne treba nikakva socijalna osjetljivost da se sagleda prava,baš ta ,dimenzija ove pljačke!
Kriminalci u vlasti i u menadžmentima,doveli su Vladu u poziciju da se mora,na neki način,skrbiti o dvjesto radnika umjesto da su ranije potencuijale FDS iskoristili da otvore još toliko radnih mjesta.Meni nije žao radnika,kako su oni samo prosto čoporativno kidisali na mene na skupštinama kada bih pokušao da im ukažem na krim inal njihovog direktora!Ovu njihovu sudbinu prepuručujem kao primjer radnicima svih društava koje vode ovakvi menadžeri i ovakvi Nadzorni odbori!Bosnalijek,Sarajevo osiguranje,Energoinvest,pa i BH telekom su sljedeći!Račune treba pod hitno ispostaviti Novaliću i premijerima prije njega!TO moraju uposlenici prije nego dođu u bezizlaznu situaciju!Pravosuđe je očito podleglo utjecaju ovih kriminalaca!Ispada da FDS ipak Novalić nijne na vrijeme uhvatio u slobodnom padu!Jednostavno je tresnula o zemlju!a da nije jedva zaustavljen u svom naumu da Sarajevo osiguranje proda po 5 km domaćojh porodici,danas bi umjesto one brojke 218 sa naslovne strane vrištala neko druga,najmanje dvostruko veća brojka!
montypython
Posts: 4051
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by montypython »

Ne znam odakle ti izjava o "hvatačima" ali je činjenica da je na kraju trgovano po 100 iako je godinu dvije prije toga išlo po 50 uz seriju javljanja svjesno plasiranih ili ne da to ne vrijedi ni tih para (50) da to propade, da sve propade, da to veliki pa i BAT nikad ne bi itd što je bio poziv da se proda što jeftinije. Ko je nasjeo nasjeo je. Iako nisam ni imao dionice pisao sam postove koji su govorili suprotno da vrijedi puno više iako se loše upravlja čak sam mislim stavljao i linkove iz kojih se dalo zaključiti da su i veliki zainteresovani. Ko me poslušao tada i ne prodao kad su ga navlačili (ili kupio) zaradio je 60 do 100% zavisno kad je prodao. Nije bilo puno drugih koji su vjerovali ili stali iza ovoga što sam govorio. I ne tvrdim da je cijena bila realna ali je 2 puta veća od one po kojoj do tada niko nije htio da kupi. Reci ti da 100 nije dobro onima koji su prodali po npr 48 a ložilo se tada da padne još niže. Naravno da du sad svi mudri ali trebalo je biti general PRIJE bitke. Evo sad tvrdim opet unaprijed da će isto biti i sa SOSOROM i sa Bosnalijekom, dakle biće za godinu cijena 50 ili 100 % veća. A da je u FDSu ostala ona uprava i poslovanje već bi dosad bankrotirali i za 1-2 godine sigurno. Ovako bar je neko nešto dobio. Koja je bila alternativa prodaji? Da oni ostanu i zavale je kompletno da niko ništa ne dobije? Počni još govoriti da ne treba prodati ni zlatnu koku Telekom i sačuvati je narodu od zlih stranaca. A ono o hvatačima smatram neprimjerenim, smatraću da si pisao u kasni noćni sat.
Last edited by montypython on 08 Jun 2018, 08:31, edited 1 time in total.
slavuj
Posts: 1977
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

sve si ovo dobro napisao i nemam šta dodati!Ali stav da je ovo dobra cijena je stav hvatača!A sam si naveo šta su sve radili da ubijede dioničare da je 52 km dobra cijena.Toliko su naime plačali onima što su prihvatili ublehu da će cijena na tenderu biti 60 i doplačivali im do te cijene!Pas nisam ja natjerao tužiolaštvo da privodi ove kriminalce oko AW brokera!Nisu jednostavno imali kud,morali su bar stvoriti privid djelovanja.Očito su i sami bili upregnuti u taljige koje odavno vuku svi koji ne vide ogromni kriminal u kome učestvuju ,pored ove brokerske kuće,i čitava svita iz Nadzornog odbora SASE,Komisije za vrijednosne papire ,dugih brokerskih kuća bliskih ovoj mafiji,i na kraju,zapravo na čelu sa poznatim učesnikom molitvenih doručaka!
I nikako nije izlaz u prodaji svega što oni kradu!Treba ih onemogučiti,ali prvo vrh,pa tužilaštva,pa nalogodavce i menadžere!¨To će neko morati uraditi!
slavuj
Posts: 1977
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by slavuj »

sve si ovo dobro napisao i nemam šta dodati!Ali stav da je ovo dobra cijena je stav hvatača!A sam si naveo šta su sve radili da ubijede dioničare da je 52 km dobra cijena.Toliko su naime plačali onima što su prihvatili ublehu da će cijena na tenderu biti 60 i doplačivali im do te cijene!Pas nisam ja natjerao tužiolaštvo da privodi ove kriminalce oko AW brokera!Nisu jednostavno imali kud,morali su bar stvoriti privid djelovanja.Očito su i sami bili upregnuti u taljige koje odavno vuku svi koji ne vide ogromni kriminal u kome učestvuju ,pored ove brokerske kuće,i čitava svita iz Nadzornog odbora SASE,Komisije za vrijednosne papire ,dugih brokerskih kuća bliskih ovoj mafiji,i na kraju,zapravo na čelu sa poznatim učesnikom molitvenih doručaka!
I nikako nije izlaz u prodaji svega što oni kradu!Treba ih onemogučiti,ali prvo vrh,pa tužilaštva,pa nalogodavce i menadžere!¨To će neko morati uraditi!

PS
Siguran sam da će jutros raspravljati o ovome.Bit će i prijedloga da mene treba onemogučiti.Ali nema veze.Te gnjide će opet kad se mimoilazimo oboriti glavu,ili neki čak i pozdraviti ako ih niko ne vidi.
Zaporka
Posts: 32
Joined: 13 Jul 2017, 13:48

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Zaporka »

Tacno je da su imali dovoljno kapitala da otvaraju radna mjesta a ne zatvaraju!
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by adnan1987 »

Ono što sam saznao iz prve ruke je da 215 radnika dobija otkaz uz otremninu maksimalno do 12.000 KM i da će se proizvodnja brendova poput Aura, Eva i Drina nastaviti u fabrici u regionu jer vlasnik je kupio samo brend i logo a ne kompletan portfolio FDS.

Izmještanje proizvodne trake se dešava krajnje užurbano pa je mogu da će proizvodnja stati i ranije od predviđenog datum koji je bio 01.07.2018.

U hale i skladišta već dolaze potencijalni zakupci a sa nekima su potpisani već i ugovori o zajmu poslovnih kapaciteta.
Sabur2
Posts: 1974
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Sabur2 »

Tragično.
Bez proizvodnje novih vrijednosti nema ni rasta, niti privrede, niti standarda. Nazadovanje nam je sudbina. Prvobitna akumulacija kapitala je završena i niko nije uložio u produkciju, samo u usluge i trgovinu. Niti smo interesantni stranim investitorima koji bi proizvodili nešto ovdje.
Sudbina nam je da ćemo imati jedno jako siromašno društvo sa malobrojnom srednjom klasom. A zna se šta je to.
panzer
Posts: 12374
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by panzer »

Ja sekunde ne žalim za proizvodnjom cigareta. Dobar dio ostalih privrednih grana bi bio za žalosti ali duhan sigurno ne. Tek sad bi bilo dobro da značajno dignu cijenu cigareta jer će sve svakako biti uvozne.
Zaporka
Posts: 32
Joined: 13 Jul 2017, 13:48

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Zaporka »

Pa kad vec puse zar ne bi bilo bolje da je i to iz domace proizvodnje!!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Fabrika duhana Sarajevo

Post by Shahab »

panzer wrote:Ja sekunde ne žalim za proizvodnjom cigareta. Dobar dio ostalih privrednih grana bi bio za žalosti ali duhan sigurno ne. Tek sad bi bilo dobro da značajno dignu cijenu cigareta jer će sve svakako biti uvozne.
Slažem se. Ja sam također veliki protivnik cigara.
Ali slučaj FDS je udžbenički model funkcionisanja koruptokratije . Gledam ga u tom kontekstu. Kako napisa @slavuj, neka se pripreme radnici Sarajevo osiguranja, BH Telekoma....
Post Reply