Energoinvest

slavuj
Posts: 1949
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Energoinvest

Post by slavuj »

Narod ima običaj reći:Šuti ne sluti!Oni od kada su na vlasti,i jednii drugi,pokušavaju sve sanirati.U vrijeme kad zemlja grca pod kreditima za infrastrukturu,posebno za puteve,njima dvije najjača firma iz niskogradnje ide u stečaj!Na njenim razvalinama niče Euroasfalt,koji ni ne znaju gdje je to i šta je to sve Hidrogradnja radila.Velika Enka iz Turske bila je suizvodjać Hidrogradnji u Iraku!Vjerujem da su i danas svi koji znaju raditi bilo šta osim lopatanja,obučeni u Hidrogradnji.Odmah iza rata ,u vrijeme onih kupovina bez carina na osnovu učešća u Armiji ,njima propada Feroelektro,jedina firma u BiH koja je prije rata držala bezcarinske prodavnice.Paralelno se razvija Stanić i Neznamnikakosezvala ona firma iz skenderije!Nije to zbog privatne inicijative nego zbog toga ššto se Salko Selimović,alfa i omega Feroelektra,u to doba bavio osnivanjem Društava za upravljanje fondovima za račun slovenaca i zajedno sa lopovima iz drugog safa!I dok propada recimo Vranica,razvijaju se neki dvorski građevinari,kao na osnovu zasluga u ratu!I tako dalje,i tako redom!I zato se bojim,zapravo sam siguran da će kriminalci oko vlade i predsjedništva,pokušati svakako da se dokopju tih para.A onda ništa od sanacije!A oni su inače bili obavezni,kao Vlada,obezbjediti te garancije Energoinvestu i obezbjediti menadžment koji se neće samo baviti krađama i rasprodajama.Jer iz Energoinvesta su ukrali puno više nego što će mu platiti za ovu zgradu!Pa Srbi su ubili Hakiju Turajlića jer su znali da je pošao da sredi još neka Energoinvestova potraživanja vani!A on je na početku rata odmah postavljen na čelo Štaba koji je obezbjeđivao pare za finansiranje odbrane!I mogao bi o njihovim kriminalnim poduhvatima do ujutro.Naravno da ni slučajno ne smijem napisati ništa što nije tačno.Najmanje onih pet tužilaca,uz dodatak glavne,izdalo bi nalog za moje privođenje.A svi kriminalci koje sam spominjao a i oni koje nisam ali su se prepoznali,pojavili bi se sa tužbama za pretrpljenu duševnu bol!
panzer
Posts: 12068
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Sve to stoji. Ali što bi jedan rahmetlija govorio: juče je juče, danas je danas.

Po meni ovo bi bio sasvim korektan dogovor. Dajte zgradu, evo vam vrlo dobra naknada za tu nekretninu i to vam je zadnja šansa da opstanete i preživite. Da se ne čekaju neke pozajmice od države i krediti od državnih banaka. Tj, eto vam novi kapital i ako ga ne oplodite nema više budućnosti.

Imajući u vidu da je u EI manje-više sve opuhano, tako su i postavili ovu novu direktoricu. A za sada i još uvijek ne izgleda da je ona loša opcija odnosno ima šanse da bar uspostavi stabilno poslovanje u narednim godinama.
Nadati se i radnici imaju volju da odgovore na izazov koji je pred njima jer bi i njima ovo bila zadnja šansa.
Sama činjenica je da su nosilac međunarodnog konzorcijuma u Tanzaniji govori da i dalje imaju budućnosti ali i to mora biti praćeno efektnim menadžmentom i savjesnim radnicima na terenu.

Ako to ne poslože u glavama onda bi i ovu šansu prokockali.

Ipak, tek se priča o kupovini zgrade a problem je što država uvijek razvlači sa ovakvim stvarima tako je pitanje da li se to može desiti u ovoj godini,zadnjoj za ovu vladu. Čak i ako se napravi ugovor pitanje je kako država stoji sa parama odnosno da li tu zadnju riječ mora dati parlament koga nema.

Ista stvar je i sa privatizacijom. U izbornoj godini pitanje je šta se može i hoće uraditi.
panzer
Posts: 12068
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Gledam finansijski izvještaj i ne znam šta da mislim.
Sitna buranija
Posts: 2081
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Energoinvest

Post by Sitna buranija »

Izgleda da su prvi put izvještaje sačinili tačno i korektno. Svake godine iskažu dobit, a onda naredne godine mijenjaju pozicije za prethodnu godinu, pa ispadne da je bio gubitak... Eh sad, neko je rekao da su to radili zbog omogućavanja učestvovanja u tenderima. U tom slučaju, šta ovo sada znači?
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

panzer wrote:Gledam finansijski izvještaj i ne znam šta da mislim.
Znači da neko više od ičega hoće da se dokopa ENISR, vidjećeš cijene dionica u narednim danima, sada je slika više nego jasna er je sve čisto kao suza.
Ostalo, zna se, to su velike količine zarađenih novaca koje Energoinvest ima širom svijeta.

Neko osim brenda, poslova, konekcija a i tih para hoće ENISR, inače ovakav bilans ne bi bio..
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
panzer
Posts: 12068
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Nema tu teorija zavjera. I to što je bilo, što su bili ime i firma, ni od tog nema ništa.

I nema potrebe frizirati bilanse. A ako je direktorica "ona prava" onda ga ne bi odobrila i radila u nečijem interesu. Teško da mogu šta uraditi bez one incijative o prodaji upravne zgrade.
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

panzer wrote:Nema tu teorija zavjera. I to što je bilo, što su bili ime i firma, ni od tog nema ništa.

I nema potrebe frizirati bilanse. A ako je direktorica "ona prava" onda ga ne bi odobrila i radila u nečijem interesu. Teško da mogu šta uraditi bez one incijative o prodaji upravne zgrade.
U zadnjih dvije godine bilo je rijeci o ogromnim poslovima u Albaniji, Crnoj Gori, Alziru, sada i Tanzaniji, ne razumijem gdje su te pare u izvjestajima o poslovanju?
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
panzer
Posts: 12068
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Nisu to ogromni poslovi. Albanija je završena koliko znam. U Alžiru nešto rade a za Tanzaniju ne znam jesu li počeli. I kada se radi vjerovatno bi prihode trebali računati po urađenim situacijama. Jer ako je ukupan projekat dogovoren na 50 miliona USD a oni nisu ni počeli raditi onda ne mogu fakturisati ništa niti ostvariti prihode u toj godini.
panzer
Posts: 12068
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

A što se tiče ovih prodajnih naloga, nije ovo rezultat koji se nije očekivao. Svi znaju da situacija nije sjajna tako da i ovaj rezultat odlikava stvarno stanje. Jednostavno moraju dobiti finansijsku injekciju da bi dobili još 3-4 međunarodna projekta koje bi vodili paralelno a prodaja upravne zgrade bi im vjerovatno bila prava šansa.
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

panzer wrote:A što se tiče ovih prodajnih naloga, nije ovo rezultat koji se nije očekivao. Svi znaju da situacija nije sjajna tako da i ovaj rezultat odlikava stvarno stanje. Jednostavno moraju dobiti finansijsku injekciju da bi dobili još 3-4 međunarodna projekta koje bi vodili paralelno a prodaja upravne zgrade bi im vjerovatno bila prava šansa.
Zašto ne prodaju onda dionice?
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
Post Reply