Vispak

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vispak

Post by proleter »

montypython wrote:
panzer wrote:Solidne količine dionica se vrte na dnevnoj bazi. Izgleda da su dogovorili dobar otkup. Koliko li nude isplate na ruke osim ovih 7 KM?
I ja nešto gledam, otišlo je bar 25 hiljada kom u zadnjih par mjeseci sve po 7, kao u vrijeme Hadenove kupovine Bosnalijeka. Cijena ne mrda a dionica realno vrijedi bar 3 puta više. A postoji i famozna odredba o mogućnosti prisilnog preuzimanja pri 95 % što vrši dodatni pritisak na cijenu. Mislim da je cijena išla i po 12 KM još prije 10 godina kad je firma bila upola manja po prometu, dobiti i sl. Siguran pokazatelj manipulacije i isplate dijela cijene van berze i naravno teškog oštećivanja ostalih dioničara. Kladim se da su se ovi koji su prodali zadovoljili sa 1-2 KM na ruke. Hrvić, kojeg sam nekad hvalio, pada mi sve niže u očima i trenutno je u slobodnom padu.
Da li si ti zainteresiran, imaš dionice? Zašto ti njih ne nazoveš i ponudiš, prije nego dođu do 95 %?
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Drugim riječima, pristani na arizonu i daj im za pravo.
montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

proleter wrote:
montypython wrote:
panzer wrote:Solidne količine dionica se vrte na dnevnoj bazi. Izgleda da su dogovorili dobar otkup. Koliko li nude isplate na ruke osim ovih 7 KM?
I ja nešto gledam, otišlo je bar 25 hiljada kom u zadnjih par mjeseci sve po 7, kao u vrijeme Hadenove kupovine Bosnalijeka. Cijena ne mrda a dionica realno vrijedi bar 3 puta više. A postoji i famozna odredba o mogućnosti prisilnog preuzimanja pri 95 % što vrši dodatni pritisak na cijenu. Mislim da je cijena išla i po 12 KM još prije 10 godina kad je firma bila upola manja po prometu, dobiti i sl. Siguran pokazatelj manipulacije i isplate dijela cijene van berze i naravno teškog oštećivanja ostalih dioničara. Kladim se da su se ovi koji su prodali zadovoljili sa 1-2 KM na ruke. Hrvić, kojeg sam nekad hvalio, pada mi sve niže u očima i trenutno je u slobodnom padu.
Da li si ti zainteresiran, imaš dionice? Zašto ti njih ne nazoveš i ponudiš, prije nego dođu do 95 %?
Da, to bi bilo upravo pristajanje na njihove metode. Imam dionice jer sam vjerovao u njih odnosno u poslovanje firme, porast prodaje, dobiti, potencijal i na kraju krajeva ekstremnu potcjenjenost na berzi. Poslije je uvedena ova kriminalna mogućnost squeeze outa pri 95% što nema na svijetu nigdje u ovom obliku, u smislu formiranje "pravedne" cjene manipulacijom a bez uticaja poslovanja, dobiti i drugih faktora na cijenu pri squeeze outu, pričali smo o tome. I na šta da pristanem? Firma ima ili može imati dobit od 4-5 m i sada (vjerovatno je svjesno ne prikazuju ili umanjuju), to je na 1,5 m dionica dobit od 3 po dionici godišnje, na 15 godina 45 KM što je realna vrijednost dionice čak i da ne nastavi rast sljedećih godina. Čak i pri ovim fingiranim niskim dobitima zadnjih par godina ima povrat na cijenu dionice triput veči od BH Telecoma pri ovoj cijeni. I sad bi je trebao da ih molim i zovem da mi kupe po 7 na berzi plus 1-2 van berze, na ruke, u nekakvom haustoru ili kako li već rade, i da mi oni "prave uslugu" plaćajuči mi 8 ili 9 a vrijedi 45 KM?
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Ako ti nazoveš nema ništa od tih para na ruke jer se tako ne radi.
Tek ako oni tebe nazovu onda će ti između redova ponuditi nešto više. A ovako bi ti samo rekli stavi nalog na berzu pa ćemo pravično kupiti.
montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

Lijepo, samo gdje je dobit? Skoro se prepolovila u odnosu na 2013 (3,4 miliona) iako su im prihodi sad skoro 50 % veći a kapaciteti za proizvodnju 100% veći. Veća je dobit bila čak i 2012 kad su im prihodi bili svega 28 m. Ili kriju dobit ili im negdje "curi". Možda bi trebalo i ovdje Slovence postaviti da upravljaju?
http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... d+40+posto
montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vispak

Post by montypython »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... i+na+Berzi
Opet lijepo, ali nisam baš siguran da je taj porast na berzi došao kao reakcija na dobru vijest iz Egipta, kako je ubijeđen novinar. Prije zbog toga što je cijena mjesecima (godinama?) prije toga vještački držana na niskom nivou. I ovo sad nije ni pola od realne vrijednosti. Transakcija je tada bila naime bila svega 22 dionice. Imamo more ovakvih lijepih vijesti iz Vispaka ali dioničari nikako da se sastave sa dividendom, ili bar ozbiljnijim porastom dionice. Ali hajde, bolje išta nego ništa.
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vispak

Post by panzer »

Evo sad ovaj rezultat.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Vispak

Post by insider »

Padaju u vodu sve skepse koje su bile, barem po ovolikoj dobiti!
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: Vispak

Post by savjetnik »

Samo se bojim da do kraja godine ne svuku ovu dobit na prošlogodišnji nivo.Ova cijena na berzi(trenutno prodaja na 10,00 KM) je po mom mišljenju mala i ova dionica vrijedi puno više.Realno ova bi vijest na nekom normalnom tržištu izazvala odmah POZITIVNU reakciju,ali hajde budi pametan.
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Vispak

Post by ummet »

Samo bi se osvrnuo da se cijena dionice formira bukvalno kao i cijena krompira na pijaci. Ako iz nekog razloga svi požele da prave kromirušu, kila krompira će skočiti na 5,00KM. Inače kad dobro rodi košta 0,10KM. Pošto na SASE manje više ne trguje NIKO, osim ovo podkusurivanje i rastaljivanje i nešto sitno budala poput nas. Cijena ne može niti porast niti opast. Stoji tu gdje jeste i to ti je to. E zašto nema nikoga da trguje? To je već elaborirano na ovom portalu. Sve u svemu AS grupa kao kompanija je definitivno po meni najbolja grupacija u BiH. Ako čovjek uzme uporedi grupacije HIFA, AS, ASA, MIMS po meni najbolji kadar, najbolje poteze i najbolje proizvode ima AS. I AS je svakako SDA mezimče. Al recimo Hilmo je devastirao pivaru i ništa nije napravio (osim naravno samo za sebe i sina Muju). ASA ide po robovlasničkom metodu, plata 300, al svaki mjesec. Ove ostale investicije tipa Banka itd, su im čisti promašaj. Kažem opet, ASA ima dobre kadrove, ljudi nisu polusvijet ko recimo kod Muje Selimovića. Barem po meni, i barem prema onome što sam do sada imao priliku da upoznam.
Post Reply