Vijesti iz ekonomije/privrede

montypython
Posts: 3927
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Moje mišljenje o ovome je evoluiralo u zadnjih par godina. S jedne strane, da, naravno, domaći lanac, forsiranje domaće robe OK, ko može biti protiv toga. Međutim stvar se mora sagledati iz raznih uglova. Prvo ne sviđa mi se način na koji se obavljaju preuzimanja u spomenutim domaćim firmama npr kupovine As group preko Vispaka od BiGa do Svjetlost komerca. Jedini rezultat koji vidim je smanjenje dobiti Vispaka. Ovo kao dioničar Vispaka. Za Bingo, slično je bilo sa nekim čudnim transakcijama preuzimanjima i cijenama, (je li ono bijaše Tz pivara?) odavno ga već ne doživljavam kao "domaći lanac". Svjedok sam da se mnoga strana roba upravo u Bingu favorizuje na račun domaće, provjerite samo kako i koliko je pozicionirana kafa Franck u odnosu na eto baš Vispakovu Zl Džezvu. Slažu čitave zidove od Francka na udarnim mjestima (kao i npr Brazil, ne znam čije je to) dok se Zlatna Džezva teško može i pronaći. Omjer površine police na kojoj je strani Franck čaj prema domaćem Vispak u "domaćem" Bingu je cca 30 naprema 1 itd.itd. U Bingu ima sve više robe sa njihovim logom od riže i mlijeka do zamrznutog povrća. Uzgaja li se riža oko Tuzle? Kad sam jednom okrenuo vrećicu zamrznutog povrća sa Bingovim znakom/logom vrlo sitnim slovima je pisalo da je u stvari proizvedeno u Srbiji. Udio kvalitetnih roba se smanjuje u odnosu na bofl. Konkretno u bivšem Interexu u Mostaru bilo je po 4-5 vrsta ekstradjevičanskog maslinovog ulja. Po preuzimanju od Binga udio kvalitetnijih vrsta se rapidno počeo smanjivati tako da ekstrdjevičanskig skoro da i nema, a policama vlada tzv Pomace koje je u stvari nusprodukt u proizvodnji ulja kad na koštici ne ostne više skoro ništa onda se ono malo skida hemijom i to čudo-kancerogeno, mix ostataka ulja i otapala, vani se i ne smatra maslinovim uljem, se zove- Pomace. Pakovanje je potpuno isto osim tog imena a jadni narod misli da je the real deal pojeftinio jer se, jelte, radi o kralju niskih cijena. Tako da ima toga ohoho ali ne bih sad, samo da se vidi da nije zlato sve što sija. I sami znate na šta liči naša berza jer nema pravne države i regulatora. Kod uvoznih proizvoda ako ništa znamo da su prošli kvalitetnu veterinarsku i drugu kontrolu kvaliteta, zadovoljavaju neke evropske standarde i sl. Znamo li STVARNO da je tako i sa domaćim proizvodima? Tako da ja ne bih istrčavao. Neka domaćih lanaca ali neka i zdrave strane konkurencije. Nemam nikakve brige da će strani lanci poturati samo svoju vodu, prodavaće oni sve što je kvalitetno a povoljne cijene. Drugo je bilo sa Konzumom gdje je isti čovjek bio i vlasnik Konzuma i pojedinih brendova koji se prodaju u njemu.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Naravno da ne treba robovati po svaku cijenu domaćim proizvodima, ali ti si ovdje navaljao svašta što ne stoji.
Nisam stručnjak za retail, ali koliko znam tu postoje neka pravila i kodeksi koja će roba biti gdje izložena.
Najbolji primjer da nisi u pravu su upravo artikli koje proizvodi Bingo.
Napr. deterdženti Arix, Ida i najnoviji Deon iz DITE.
Skoro svaki danom je neka kataloška akcija gdje se reklamiraju Ariel, Faks, Persil, Tide...dakle što bi pravio akcije svojim konkurentima kada je već kupio DITU?
Da ne govorim o ostali prioizvodima koje moram tražiti po policima Blic, WC čistač, tečne sapune Monia, omekšivače Softly...kao da ih sakriva.
Slično je i sa piletinom, raznim začinima za jelo...
Zašto bi onda Vispak dobio neki specijalni status? Drži on sve proizvode AS Grupe ali će biti prisutni onoliko koliko im je jak marketing. A ti si sam pisao o katastrofalnom marketingu Vispaka.
Što se tiče riže ili konzervirane ribe, biskvita... da li se proizvode u Širokom Brijegu i Čapljini pa smo zasuti njihovim proizvodima?
Bingo ima svoje konzerve ribe ali drži na najboljem mjestu neku firmu Trend iz Hercegovine koja pakuje skušu (koja je čak jeftinija nego sa Bingovom robnom markom), biskvite tipa Tops i šta sve ne što ne postoji u BiH.
Za Binga bar znam da je jak da ode u Tajland i napravi veliki ugovor, za ove hercegovce nika nisam čuo a imaju od igle do lokomotive.
A nemoj se previše uzdati u kontrolu pri uvozu.
Kada već spominješ maslinova ulja prije par godina je bila afera u Italiji sa 4 najpoznatija brenda (Pietro Coricelli, Bertolli, Monini i Carapelli) jer su pod extra djevičansko prodavali mješano sa pomace kominom.
Pa kada to rade u Italiji onda možeš misliti koju klasu šalju u neku Bosnu. Ne samo ulja.
Uostalom iz "stare Evrope" se šalje čak i u istočne članice EU trećerazredna roba, upravo je velika afera u toku.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Sad se sjetih.
Bila neka akcija u Lidlu u Hrvatskoj prije dva mjeseca. Italijansko extra djevičansko maslinovo ulje primadona, 7,5 KM litar.
Po nesreći uzmemdva kada sam veću Evropi, mislim je li ....
Stavim u frižider da vidim hoće li se zgusnuti. Ni poslije 15 dana nije.
Tada odem malo na google (idiot sam što nisam ranije) i vidim ovaj stari tekst.
Dakle i poslije te afere iz evropske Italije evropski Lidl u evropskoj Hrvatskoj opet prodaje kako ti reče bofl.
Dobar tek :D

Talijansko tijelo za zaštitu konkurencije (Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato) je njemačkom trgovcu Lidl naložilo plaćanje 550 tisuća eura kazne, a španjolskom proizvođaču maslinovog ulje Deoleo 300 tisuća eura.

http://www.jatrgovac.com/2016/07/djevic ... ede-kazne/
Sabur2
Posts: 1878
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sabur2 »

Raspored i izloženost brendova u supermarketima reguliše se ugovorom sa dobavljačem. Moguće je zakupiti istaknuto mjesto u trgovini. O slaganju i popunjenosti takvih polica onda vode brigu komercijalisti dobavljača.
montypython
Posts: 3927
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by montypython »

Ne kontam šta sam "navaljao svašta da ne stoji". Šta tačno ne stoji? Da je u Interexu bilo pola regala maslinovih ulja od extradjevičasnskog preko djevičanskog do običnog a da nakon kupnje od Binga 3/4 je Pomace a narod pojma nema da je to u biti smeće. Ili da je nestalo vrlo kvalitetno Bonduelle smrznuto povrće a zamijenilio ga ono sa Bingo logom. Domaće? Uzeo sam metodom slučajnog uzorka 4 pakovanja smrznutog povrća mislim karfiol, brokula, grašak i neki mix. Od 4 pakovanja koja su sva imala golemi Bingo znak/logo na sebi 3 su bila uvozna (iz Hrvatske i Srbije). Šta je to nego dovođenje u zabunu kupca koji misli da kupuje domaći proizvod a ustvari samo je celofan domaći. Jesam rekao da Vispak ima loš marketing ali kakve to veze ima sa činjenicom da strani Franck čaj zauzima 30 ili 50 PUTA više prostora na polici? Raspored se reguliše ugovorom, OK platiš više dobiješ bolje mjesto. U čemu se onda sastoji "domaćost" lanca? I neprijatelj će ti staviti proizvod na policu ako mu platiš. Ili to da je u Italiji bila afera sa mixanjem ulja i da su plaćane masne kazne-možda je poenta baš da u nas nije bila afera i niko nije platio kaznu a vjerovatno je 10 puta gore, jer nikoga nije briga. Npr u domaćem čaju od Brusnice Seti sa ogromnom slikom Brusnice na prednjoj strani, pozadi malim slovima piše da ima 3 % brusnice.Tri posto. Ostalo je, 30 i nešto posto hibiskusa, šipka, jabuke. Takvo nešto je u ozbiljnoj zemlji nemoguće.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Shahab »

montypython wrote:Ne kontam šta sam "navaljao svašta da ne stoji". Šta tačno ne stoji? Da je u Interexu bilo pola regala maslinovih ulja od extradjevičasnskog preko djevičanskog do običnog a da nakon kupnje od Binga 3/4 je Pomace a narod pojma nema da je to u biti smeće. Ili da je nestalo vrlo kvalitetno Bonduelle smrznuto povrće a zamijenilio ga ono sa Bingo logom. Domaće? Uzeo sam metodom slučajnog uzorka 4 pakovanja smrznutog povrća mislim karfiol, brokula, grašak i neki mix. Od 4 pakovanja koja su sva imala golemi Bingo znak/logo na sebi 3 su bila uvozna (iz Hrvatske i Srbije). Šta je to nego dovođenje u zabunu kupca koji misli da kupuje domaći proizvod a ustvari samo je celofan domaći. Jesam rekao da Vispak ima loš marketing ali kakve to veze ima sa činjenicom da strani Franck čaj zauzima 30 ili 50 PUTA više prostora na polici? Raspored se reguliše ugovorom, OK platiš više dobiješ bolje mjesto. U čemu se onda sastoji "domaćost" lanca? I neprijatelj će ti staviti proizvod na policu ako mu platiš. Ili to da je u Italiji bila afera sa mixanjem ulja i da su plaćane masne kazne-možda je poenta baš da u nas nije bila afera i niko nije platio kaznu a vjerovatno je 10 puta gore, jer nikoga nije briga. Npr u domaćem čaju od Brusnice Seti sa ogromnom slikom Brusnice na prednjoj strani, pozadi malim slovima piše da ima 3 % brusnice.Tri posto. Ostalo je, 30 i nešto posto hibiskusa, šipka, jabuke. Takvo nešto je u ozbiljnoj zemlji nemoguće.
Otvorio si pitanje svih pitanja, odnosno problem tokova novca. EBRD je podigao Bingo koji je u službi bankarskog i uvozničkog lobija. Istovremeno radnice plaća 400 maraka a marža mu je 27-30%. Artikli su nekvalitetniji ali skuplji nego u Njemačkoj. U konačnici potrošnjom njihove robe i putem kamate destinacija novca je Zapad. Gubitnik je domicilni narod koji propada u bijedi i dugovima. Radi ti kod Binga za 400 maraka pa ga hvali kao primjer.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Shahab reče:
Otvorio si pitanje svih pitanja, odnosno problem tokova novca. EBRD je podigao Bingo koji je u službi bankarskog i uvozničkog lobija. Istovremeno radnice plaća 400 maraka a marža mu je 27-30%. Artikli su nekvalitetniji ali skuplji nego u Njemačkoj. U konačnici potrošnjom njihove robe i putem kamate destinacija novca je Zapad. Gubitnik je domicilni narod koji propada u bijedi i dugovima. Radi ti kod Binga za 400 maraka pa ga hvali kao primjer.[/quote]


Izvini druže Marks, nisam te prepoznao :lol:
Pa čijim novcem se digao Konzum, Merkator? Organskim rastom?
Ako Amko ili Hoše nisu uzeli kredit EBRD-a nego kod slovenačkih, italijanskih, austrijskih ili ruskih banaka, a prodaju robu iz Srbije, Njemačke, Slovenije, Hrvatske, pri tome se ne šireći na RS i bez svoje proizvodnje, a pri tome su još i skuplji od Binga...šta onda za njih ? Gdje kupovati?
Ako je marža kod Binga 27-30 % a pri tome je osjetno niži u prosjeku (ne računam povremene akcije kod svih) kolika je tek onda u Konzumu ili Merkatoru??
Artikli skuplji a nekvalitetniji nego u Njemačkoj, kažeš... pa šta ja objašnjavam monthyju?
Ali nekvalitetnija je kod svih, čak i u Slovačkoj, Češkoj ili Poljskoj?
Plaće u Bingu su u prosjeku 600 KM sa svin primanjima, ali pogledaj koliki je prosjek u vajnom Tešnju, Gračanici ili Preventu, AS Grupi? Tešanj i Gračanica na dnu sa 560 KM prosjeka.
Nije domicilni narod u bijedi i dugovima zbog Binga, nego zbog višedecenijske kriminalne politike, balkanskog mentaliteta pa i sopstvenog primitivizma i nacionalno-religijske zatucanosti, za koji plaća cijenu.
Kao i većina na ovom forumu zbog gubitka uloženog. Malo zbog sopstvene pohlepe i neopreznosti, a više zbog kriminala svih,
na ovom forumu više puta, nabrojanih aktera.

Smrt fašizmu, sloboda narodu, druže ;)
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Shahab »

Bingo je projekat sistema koji je pravljen za bankarski i uvoznički lobi. Tako se pljačka Bosna. Robovi rade za 400 km da bi se bogatio tajkun, kupovala uvozna roba i plaćala kamata stranim bankama. To je naša jadna stvarnost iz koje se ništa dobro ne može izroditi. Ne bih želio nikome, pa.ni tebi, da mu žena ili kćerka oboljevaju u Bingu radeći za 400 km. To se zove eksplatacija ili moderno robovlasništvo. Ti nemaš empatije pa ismijavaš socijalnu pravdu, kao da je Bog podario život da bi ga neki Bingo tretirao kao roba u tajkunskom krematoriju. Nema sreće na tuđoj nesreći, u opštoj bijedi svi su nesretni. Ali i taj model ima kraj. Drugi tajkun koji imperiju gradi na robovskoj radnoj snazi raspisao je oglas za 400 radnika. Javilo se dvoje ljudi.
http://www.brotnjo.info/2017/12/29/prev ... onaci-dva/
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by adnan1987 »

@Shabab

Pronašli su i preostalih 398 .

Nažalost stanje u zemlji je jadnije od plate od 400 KM.
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Laufer »

Post Reply