Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 12057
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Jednom nesto sto vrijedi procitati:
https://www.oslobodjenje.ba/dosjei/kolu ... osiguranja
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by leon »

Izgleda da je Adris ipak finalizirao dogovore o kupovini Central osiguranja.
panzer
Posts: 12057
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Ne bi me iznenadilo. Croatia nije bilo ime za cijelo trziste.
montypython
Posts: 3927
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

leon wrote:Izgleda da je Adris ipak finalizirao dogovore o kupovini Central osiguranja.
Volio bih ponešto razjasniti ovdje. Ako se ne varam Croatia je pod kontrolom Adrisa otprije. Tako sam čitao. Central je formiran od odbjegle struje iz Croatie koja mu je nanijela dosta štete. To su dakle po mom dvije potpuno suprotne struje, gdje je ova nova, CO, vjerovatno u potpunosti HDZova što se vidi po mnogo čemu.
Nije bi mi baš jasan motiv Adrisa da preuzima novo osiguranje takoreći jučer osnovano, bez klijenata, premije, tradicije, infrastrukture...Pogotovo s obzirom na ovo što sam naprijed rekao odnose između uprava, stare tenzije itd. Po tome CO bi bilo zadnje osiguranje interesantno Adrisu. Da kupuje novu firmu koja nema ništa osim menadžmenta koji je prethodnu firmu iz iste branše zavio u golemi akumulirani gubitak. Tako ja to vidim možda nešto propuštam.
Osim ako sam Adris nije otpočetka finasirao stvaranje CO, vidljiva je velika količina novca ubrizgana u marketing i sl naizgled niodakle; trebalo je finasirati tu prvu godinu uz premiju nula a ogromne početne troškove, privlačenjem novih klijenata vjerovatno dampinškim cijenama (što će se poslije osjetiti na poslovanju...) Ali i u tom slučaju stoji pitanje: što će to Adrisu?
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by proleter »

Evo neko osiguranje iz nekih Milića dijeli 3 miliona KM, gdje završi SOSOR pod političkim patronatom SDA, zaista frustrirajuće:

Drina osiguranje dijeli tri miliona KM dividende
16.3.2018 10:02 | Indikator.ba
Drina osiguranje a.d. Milići isplaćuje dividendu u iznosu tri miliona KM iz dobiti ostvarene u 2018. godini, odlučila je Skupština društva održana 10. marta, izvještava Indikator.ba

Najveći dio dividende, srazmjerno procentualnom učešću u osnovnom kapitalu, pripašće društvu Mileks d.o.o. 50,0 posto, kompanija Boksit Milići dobit će 21,8 posto, Doo Progres Zvornik 18,0 posto itd.
Drina osiguranje je ostvarilo neto dobit u 2017. godini od 5.037.368,22 KM, a nakon izdavajanja za dividendu ostatak od 2.037.368, 22 KM činit će neraspoređena dobit.
panzer
Posts: 12057
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

montypython wrote: Nije bi mi baš jasan motiv Adrisa da preuzima novo osiguranje takoreći jučer osnovano, bez klijenata, premije, tradicije, infrastrukture...Pogotovo s obzirom na ovo što sam naprijed rekao odnose između uprava, stare tenzije itd. Po tome CO bi bilo zadnje osiguranje interesantno Adrisu. Da kupuje novu firmu koja nema ništa osim menadžmenta koji je prethodnu firmu iz iste branše zavio u golemi akumulirani gubitak. Tako ja to vidim možda nešto propuštam.
Osim ako sam Adris nije otpočetka finasirao stvaranje CO, vidljiva je velika količina novca ubrizgana u marketing i sl naizgled niodakle; trebalo je finasirati tu prvu godinu uz premiju nula a ogromne početne troškove, privlačenjem novih klijenata vjerovatno dampinškim cijenama (što će se poslije osjetiti na poslovanju...) Ali i u tom slučaju stoji pitanje: što će to Adrisu?
Ja opet kazem da je trebalo novo ime jer staro ne moze proci na cijeloj teritoriji drzave.
panzer
Posts: 12057
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Rovovska je borba ove godine. A bar je je i SO blizu desetpostotnog rasta. Kad su mogli ostali bilo je vrijeme da se i oni vrate.
Sitna buranija
Posts: 2080
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Dobro ovo izgleda, bar što se premije tiče. Rezultat nije sada u prvom planu, nego premija i učešće na tržištu jer je to ono što će prodavati SOSOR. A očito su se stabilizovali...
montypython
Posts: 3927
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Vrlo solidno. Opet su drugi (i kumulativno i sam februar) nakon što su prošli mjesec bili četvrtoplasirani. Stabilna premija, nema velikih oscilacija, može to sigurno i preko 5 m, ali stabilizovali su se definitivno. Croatia značajno opala u februaru, 2,8 m nakon 4,9 u januaru, da mu nije CO preoteo klijente.
Ovdje da SOSOR pritisne malo s marketingom bio bi lako prvi. Ne znam kako je sa poslovanjem/dobiti za prošlu godinu zbog onog požara u Bingu ali veliki je potencijal za rast.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by adnan1987 »

@montypyton

Može li molim te link sa premijama osiguravajućih kuća za februar?

Hvala.
Post Reply