Elektroprivreda BIH

brzi
Posts: 2604
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

adnan1987 wrote:Kakva im je stanje sa gotovinom i rezervama ?
JPEMR:
gotovina 6,7 miliona, kratkoročna potraživanja 105 miliona i kratkoročne obaveze 95 miliona dakle realno samo 16 miliona obrtnih sredstava što je jako malo za tako veliku kompaniju.
Stanje na kraju 2016. godine je bilo mnogo bolje, bilo je 21,5 milion gotovine, kratkoročna potraživanja 100 miliona i kratkoročne obaveze 66 miliona pa je to 55 miliona. Dakle pad sa 55 miliona na 16 miliona.
Kod Elektrobrivrede BiH
gotovina 57 miliona, kratkoročna potraživanja 119 miliona a kratkoročne obaveze 83 miliona. Dakle samo još 95 miliona a na kraju 2016 godine je to bilo, gotovine 100 miliona, kratkoročnih potraživanja 139 miliona i kratkoročnih obaveza 77 miliona. Razlika je bila 161 milion.
Ono na što treba obratiti pažnju. Elektroprivreda BiH nema više oročenih sredstava, sve su pojeli rudnici. To se vidi na stavci " učešća u kapitalu povezanih pravnih lica" i ta stavka je povećana sa 293 na 366 miliona. Dakle do sada su upumpali 366 miliona u rudnike. Ima i ova stavka koje nije ranije bilo "dugoročni finansijski plasmani" i to u ne malom iznosu od 193 miliona.
Sve u svemu i jednoj i drugoj elektroprivredi ( kako su krenuli) će uskoro trebati krediti za održanje solventnosti.
panzer
Posts: 12057
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

A ja bio optimista i ocekivao da ce ipak rudnike dovesti u red jos 2013.

A oni se i 2018.hvale smanjenim gubicima u rudnicima i pocetku placanja doprinosa na plate zaposlenim u rudnicima.
Laufer
Posts: 151
Joined: 16 Jan 2018, 02:15

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Laufer »

brzi wrote:Prekjučer sam išao do Mostara, akumulacije su pune.
Proizvodnja u prva tri mjeseca je odlična a prema prognozama trebala bi biti kišna godina, tako da se ove godine neće moći vaditi na sušu.
Težište kapaciteta proizvodnje je na termoelektranama. Hidroelektrane su, od kako su napravljene, namijenjene za regulaciju razlike u ljetnoj i zimskoj proizvodnji. Kada ćemo mi imati čistu energiju, Bog zna.
brzi
Posts: 2604
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Laufer wrote:
brzi wrote:Prekjučer sam išao do Mostara, akumulacije su pune.
Proizvodnja u prva tri mjeseca je odlična a prema prognozama trebala bi biti kišna godina, tako da se ove godine neće moći vaditi na sušu.
Težište kapaciteta proizvodnje je na termoelektranama. Hidroelektrane su, od kako su napravljene, namijenjene za regulaciju razlike u ljetnoj i zimskoj proizvodnji. Kada ćemo mi imati čistu energiju, Bog zna.
Proizvodnja na hidrocentralama u BiH u dobroj godini čini preko 40% ukupne godišnje proizvodnje.
EP HZHB nema termoelektrana nego samo hidrocentrale.
Energija proizvedena na hidrocentralama je "poklon sa neba" i bez nje uz ovakve rudnike, termoelektrane i cijenu el. energije na tržištu BiH, Elektroprivrede ne bi mogle pozitivno poslovati.
Last edited by brzi on 13 Mar 2018, 10:37, edited 1 time in total.
adnan1987
Posts: 235
Joined: 16 Jan 2018, 11:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by adnan1987 »

Evo jedan link gdje se može pročitati da se rudnici koliko toliko vračaju u normalne okvire poslavanja.Kakanj 5 miliona dobiti; respect.Naredne dvije godine su ključne za rudnike gdje jednostavno moraju isplivati i početi sticati dobit i zarađivati za sebe, te time skinuti omču oko vrata Elektroprivredi ili ide scenario koji je "Pancer" najavio a to su kreditna zaduženja kod komercijalnih banaka radi održavanja solventnosti.

http://www.biznisinfo.ba/rudnici-epbih- ... iliona-km/


Ove godine imamo jedan poprilično friziran godišnji obračun i bit će interesantno pratiti kako će opozicija reagovati na ovakav obračun.Dobit na kraju 600.000 KM iako su predikcije bile da će se ici u gubitak do skoro 20 miliona.

Prihodi su premašili milijardu KM i veći su za 118.045.696 KM u odnosu na 2016 godinu.

Kao što je "Pancer" naveo posebna pažnja je stavka "dugoročni finansijski plasmani" koja je 193 miliona i treba vidjet na šta se odnosi i koji je potencijal.

Neraspoređena dobit od ranijih godina iznosi 202 miliona Km i zbog toga unatoč svim problemima ovu kompaniju čini interesantnom na tržištu ulaganja.
montypython
Posts: 3927
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

Mislim da je ove godine situacija puno bolja s obzirom na padavine i akumulacije HE tako da sam siguran da su imali i imaju značajnih viškova. I cijena struje na stranim berzama je viša nego prije. Ako su išta prodali moglo bi biti dobre zarade. Što je još bolje, takvo vrijeme se nastavlja i akumulacije će biti dobro popunjene još dugo. Drugo, sumnjam da EP može ići u značajniji gubitak, uvijek se stvar može regulisati cijenom struje što se dugo izbjegava zbog naravno izbora i populizma. Međutim nakon oktobra, jedno povećanje cijene struje (koja je osim Kosova najniža u Evropi) od npr 10%, na sadašnju milijardu nosi 100 miliona prihoda više. Tako da mislim da brige nema, propasti neće, ne može gore od prošlih par godina zbog suša i velikih ulaganja u rudnike, ali po meni može mnogo bolje. Cijena dionice na berzi je apsurdna i nerealna i siguran sam da će se korigovati na više sa prvim povoljnijim vijestima a može i bez njih.
brzi
Posts: 2604
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

adnan1987 wrote:Evo jedan link gdje se može pročitati da se rudnici koliko toliko vračaju u normalne okvire poslavanja.Kakanj 5 miliona dobiti; respect.Naredne dvije godine su ključne za rudnike gdje jednostavno moraju isplivati i početi sticati dobit i zarađivati za sebe, te time skinuti omču oko vrata Elektroprivredi ili ide scenario koji je "Pancer" najavio a to su kreditna zaduženja kod komercijalnih banaka radi održavanja solventnosti.

http://www.biznisinfo.ba/rudnici-epbih- ... iliona-km/


Ove godine imamo jedan poprilično friziran godišnji obračun i bit će interesantno pratiti kako će opozicija reagovati na ovakav obračun.Dobit na kraju 600.000 KM iako su predikcije bile da će se ici u gubitak do skoro 20 miliona.

Prihodi su premašili milijardu KM i veći su za 118.045.696 KM u odnosu na 2016 godinu.

Kao što je "Pancer" naveo posebna pažnja je stavka "dugoročni finansijski plasmani" koja je 193 miliona i treba vidjet na šta se odnosi i koji je potencijal.

Neraspoređena dobit od ranijih godina iznosi 202 miliona Km i zbog toga unatoč svim problemima ovu kompaniju čini interesantnom na tržištu ulaganja.
Ta dobit postoji samo na papiru. Fizički je nema kao ni dobiti FDS-a. Jednostavno rečeno lova je iscurila u rudnike.
Tekuća sredstva su pala sa 650 miliona KM, koliko su iznosila u 2009. godini na 326 miliona KM u 2017. godini.
Dakle prepolovljena.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

montypython wrote:Mislim da je ove godine situacija puno bolja s obzirom na padavine i akumulacije HE tako da sam siguran da su imali i imaju značajnih viškova. I cijena struje na stranim berzama je viša nego prije. Ako su išta prodali moglo bi biti dobre zarade. Što je još bolje, takvo vrijeme se nastavlja i akumulacije će biti dobro popunjene još dugo. Drugo, sumnjam da EP može ići u značajniji gubitak, uvijek se stvar može regulisati cijenom struje što se dugo izbjegava zbog naravno izbora i populizma. Međutim nakon oktobra, jedno povećanje cijene struje (koja je osim Kosova najniža u Evropi) od npr 10%, na sadašnju milijardu nosi 100 miliona prihoda više. Tako da mislim da brige nema, propasti neće, ne može gore od prošlih par godina zbog suša i velikih ulaganja u rudnike, ali po meni može mnogo bolje. Cijena dionice na berzi je apsurdna i nerealna i siguran sam da će se korigovati na više sa prvim povoljnijim vijestima a može i bez njih.


Struja je jeftinija u RS-u i Srbiji i to značajno, za Albaniju i Makedoniju ne znam, nema šanse za poskupljenje, nema osnove, pogotovo ako bude cijela godina hidrološki povoljna.
Udio u ukupnoj proizvodnji JP EP Sarajevo u BiH značajno pada, nekada je bila skoro 60 %, sada je ispod 45 %, TE Stanari, sutra se otvara VP Mesihovina sa 56 MW snage, sve je više mini HE, a ovi nisu izgradili niti jedan MW od Titinog vakta.
Nesposobno rukovodsvo pod političkom kontrolom, svađe političkih stranaka itd su najveća prepreka da ovaj "gigant" bude nekada profitabilan.
montypython
Posts: 3927
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

proleter wrote:
montypython wrote:Mislim da je ove godine situacija puno bolja s obzirom na padavine i akumulacije HE tako da sam siguran da su imali i imaju značajnih viškova. I cijena struje na stranim berzama je viša nego prije. Ako su išta prodali moglo bi biti dobre zarade. Što je još bolje, takvo vrijeme se nastavlja i akumulacije će biti dobro popunjene još dugo. Drugo, sumnjam da EP može ići u značajniji gubitak, uvijek se stvar može regulisati cijenom struje što se dugo izbjegava zbog naravno izbora i populizma. Međutim nakon oktobra, jedno povećanje cijene struje (koja je osim Kosova najniža u Evropi) od npr 10%, na sadašnju milijardu nosi 100 miliona prihoda više. Tako da mislim da brige nema, propasti neće, ne može gore od prošlih par godina zbog suša i velikih ulaganja u rudnike, ali po meni može mnogo bolje. Cijena dionice na berzi je apsurdna i nerealna i siguran sam da će se korigovati na više sa prvim povoljnijim vijestima a može i bez njih.


Struja je jeftinija u RS-u i Srbiji i to značajno, za Albaniju i Makedoniju ne znam, nema šanse za poskupljenje, nema osnove, pogotovo ako bude cijela godina hidrološki povoljna.
Udio u ukupnoj proizvodnji JP EP Sarajevo u BiH značajno pada, nekada je bila skoro 60 %, sada je ispod 45 %, TE Stanari, sutra se otvara VP Mesihovina sa 56 MW snage, sve je više mini HE, a ovi nisu izgradili niti jedan MW od Titinog vakta.
Nesposobno rukovodsvo pod političkom kontrolom, svađe političkih stranaka itd su najveća prepreka da ovaj "gigant" bude nekada profitabilan.
Ne bih baš RS uzimao kao neki relevantan parametar za poređenje. Poenta je da je BiH na dnu Evrope po cijenama struje. Ni u Srbiji nisu značajno niže a tamo je isto u pitanju populizam. Albanija i Makedonija su tu negdje. Ali su zato u ostatku Evrope značajno VIŠE.Činjenica je npr da Hrvatska nema praktično nikakve proizvodne kapacitete a da HEP već dvije-tri godine ostvaruje veliku dobit. Cijena struje im je, treba li reći značajno veća. Evo tabela dole za ilustraciju gdje smo. Znam ja da je rukovođenje u EP BiH loše i da nisu izgradili nikakve kapacitete od rata, pisao sam o tome jedno 20 puta. Međutim ne znam zašto "nema šanse za poskupljenje, nema osnove, pogotovo ako bude cijela godina hidrološki povoljna". Zašto bi slučajno povoljna hidrološki godina predstavljajala razlog za ne-poskupljenje? Izlazna cijena uglja iz TE (koji su ipak glavni proizvođači) je već odavno nerazumna i ne dozvoljava pozitivno poslovanje EP. Samo su dva rješenja ili povećati produktivnost u rudnicima i smanjiti cijenu uglja (kao glavni faktor u cijeni struje iz TE ili pak povećati cijenu struje, nema treće. Ili uraditi oboje. To što je rukovođenje u EPBiH loše ne znači da je cijena struje realna. Cijena struje se nije povećavala već dugo iz populističkih razloga ali će država morati naći rješenje jer ne može za negativno poslovanje optužiti nekog drugog ako sama upravlja.
Image
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Ti si i par rečenica postavio pitanje i sam dao odgovor.
"Izlazna cijena uglja iz TE (koji su ipak glavni proizvođači) je već odavno nerazumna i ne dozvoljava pozitivno poslovanje EP. Samo su dva rješenja ili povećati produktivnost u rudnicima i smanjiti cijenu uglja (kao glavni faktor u cijeni struje iz TE ili pak povećati cijenu struje, nema treće. Ili uraditi oboje."

Izlazna cijena na pragu obje TE je oko 11 kf, ako se dobro sjećam. Kada se pridoda cijena distribucije jasno je da obje TE prave gubitke i da samo od toga koliko će snijega i kiša biti zavisi hoće li EP raditi sa nekom dobiti ili debelim minusom. U svakom slučaju će naštimati završni račun kako politici odgovara.
Slažem se da je glavni razlog sveta krava koja se zove ugalj, socijalna ustanova zvana "rudnici" i rudari.
Obzirom da u tu "svetu kravu" ne smiju da dirnu ni lijevi ni desni ne treba očekivati smanjenje cijene kalorije uglja, a zbog konkurentnosti i socijalne osjetljivosti ni poskupljenje el. energije.
Neće FERK pokrivati nečije promašaje, ako i oni ne pokleknu pred politikom.
Post Reply