BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

savjetnik wrote:U periodu od 04.12.2017-11.01.2018.godine prometovano oko 35.000 dionica.Najmanja cijena je bila 12,26 KM(28.12.2017.god.),a najveća 04.12.2017.god.13,50 KM.Prva veća kupovna količina 5000 dionica nalazi se po cijeni od 12,50 KM.Prosto je nevjerovatno koliko se dionica za samo mjesec dana pojavilo na prodaji,a da niko od fondova nije prodao dionice što znači da investitori polako gube povjerenje u ovu dionicu bez obzira što je u ovom trenutku najlikvidnija na SASE.Ova dionica je nakon isplate dividende 1,07 KM po dionici pala oko 20%.Da se razumijemo pale su i akcije Mtela a.d. Banja Luka,ali za onu vrijednost kojoj je isplaćena dividenda 28.12.2017.god. 0,05174020 KM ili oko 5%.Nažalost ovo su statistički podaci koje možete pronaći na internetu i nisu nimalo obećavajući za BH Telecom.Volio bih da griješim,ali možda se dese čuda u koja iskreno NE VJERUJEM.
Pa šta savjetuješ savjetniče, da prodamo po trenutnim cijenama ili da čekamo... Zanimljivo da se ovakvi komentari pojave čim dionica počne rasti.
Samo nam nisi objasnio koje budale kupuju?!. Neko ko ima para a nije svjestan u šta srlja ili neko ko ima neke povlaštene informacije.
Sabur2
Posts: 1887
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Istina je da na ovoj dionici nikako ne zarađuješ. Koliko dividende dobiješ, toliko ona kalira na cijeni.
E sad pošto će ići i ta privatizacija nekada, ima rezona ući na ovom nivou, ali bogapitaj dokle će je svlačiti. Mislim da će je biti i ispod 12.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Sabur2 wrote:Istina je da na ovoj dionici nikako ne zarađuješ. Koliko dividende dobiješ, toliko ona kalira na cijeni.
E sad pošto će ići i ta privatizacija nekada, ima rezona ući na ovom nivou, ali bogapitaj dokle će je svlačiti. Mislim da će je biti i ispod 12.
Sumnjam da će je biti po niskim cijenama do isplate dividende ....ali nikada se ne zna na ovom nezdravom tržištu
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Prosto je nevjerovatno koliko neki ljudi imaju psihičkih poteškoća u svom životu.Jedva čekaju da neko nešto napiše,a da oni odmah na prvu reguju pri tom uopšte ne sagledaju o čemu se piše.Kako napisa neki dan jedna novinarka TASTATURA REVOLUCIJA je toliko raširena u BiH da to nije normalno.Ja sam prije mjesec dana napisao da sam sve dionice koje sam imao u BH Telecomu prodao,a imao sam mnogo po 14,50 KM po dionici.Kad bi se sad vratio ponovo u ovu dionicu zaradio bih na razlici više od 10% (ja sam sebi već isplatio EXTRA dividendu),ali namjera mi je da samo objasnim da je prometovano puno dionica 12,26 KM-13,50 KM, preko 35.000 tako da nema govora da je neko namjerno obarao cijenu ove dionica i onako iz zezancije napravio sebi gubitak od oko 50.000 KM.Ja mislim da je ljudima potreban novac,a prodaju BH Telecom jer je on najlikvidnija dionica na SASE koji se jedino može prodati u ovim količinama.Nisam uopšte rekao da sad budele kupuju,a što se tiče cijene dionice mislim da se može kupiti dobra količina između 12-12,50 KM.Dividendu sam potrošio(jer novac služi za trošenje) ja sam spreman kako fizički tako i psihički tako da mi neće biti mrsko vratit se ponovo u ovu dionicu.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

savjetnik wrote:Prosto je nevjerovatno koliko neki ljudi imaju psihičkih poteškoća u svom životu.Jedva čekaju da neko nešto napiše,a da oni odmah na prvu reguju pri tom uopšte ne sagledaju o čemu se piše.Kako napisa neki dan jedna novinarka TASTATURA REVOLUCIJA je toliko raširena u BiH da to nije normalno.Ja sam prije mjesec dana napisao da sam sve dionice koje sam imao u BH Telecomu prodao,a imao sam mnogo po 14,50 KM po dionici.Kad bi se sad vratio ponovo u ovu dionicu zaradio bih na razlici više od 10% (ja sam sebi već isplatio EXTRA dividendu),ali namjera mi je da samo objasnim da je prometovano puno dionica 12,26 KM-13,50 KM, preko 35.000 tako da nema govora da je neko namjerno obarao cijenu ove dionica i onako iz zezancije napravio sebi gubitak od oko 50.000 KM.Ja mislim da je ljudima potreban novac,a prodaju BH Telecom jer je on najlikvidnija dionica na SASE koji se jedino može prodati u ovim količinama.Nisam uopšte rekao da sad budele kupuju,a što se tiče cijene dionice mislim da se može kupiti dobra količina između 12-12,50 KM.Dividendu sam potrošio(jer novac služi za trošenje) ja sam spreman kako fizički tako i psihički tako da mi neće biti mrsko vratit se ponovo u ovu dionicu.
Kažeš da si prodao ove dionice pa ne znam samo šta je svrha ovog tvog pisanja!? Vjerovatno da što više ocrniš ovu dionicu i navučeš nekog jadnika da ti proda ispod cijene. Što se mene tiče samo čekaj sa spremnom lovom, možda će biti i niže od ovih tvojih očekivanja ako fondovima zatreba. Šta se može kad nismo svi bili eksperti kao ti pa da izađemo na vrijeme
Trader
Posts: 5
Joined: 20 Oct 2015, 19:48

Re: BH Telecom

Post by Trader »

Nisam aktivan na forumu. Svako ima svoju strategiju ulaganja pa ako želi neka prodaje ili eventualno kupuje na ovim cijenama.
Samo kod nas ljudi očekuju da zarade na berzi pare preko noći.
Dok god ne budemo gledali na berzu kao dugoročno ulaganje na njoj ćemo i gubiti novac. Na berzu se ne ulazu novci koji su potrebni za normalno funkcioniranje nego onaj dio fin. Imovine koja nam dugoročno ne treba. Isto tako se ne dižu krediti da bi se ulagalo na berzu i obogatilo se na osnovu toga. Da je to tako strane banke nebi preuzele bankarski sektor u BiH već ovaj drugi
Dovoljno je pogledati pokazatelje nekih akcija kao sto su BHT ili BSNLR i izvuci realan zaključak da li je ova cijena podcenjena ili precenjena. Ako neko misli da će biti na 12-12,50 neka čeka. Možda i bude 11 samo je pitanje kolika će količina biti i da li ćemo se svi moći napuniti.
Neka neko pokuša staviti kupovnu količinu od 10.000kom na 13 pa da vidimo koliko brzo će kupiti i hoće li uopste realizirati nalog.
savjetnik
Posts: 454
Joined: 11 Jan 2013, 22:43

Re: BH Telecom

Post by savjetnik »

Kao prvo da se razumijemo nisam uopšte ocrnio dionicu BH Telecoma.Kao drugo nije mi namjera da"navučem bilo kojeg jadnika" kako mi se spočitava jer ko god kupuje i prodaje dionice na berzi vjerovatno nije jadnik nego neko ko je višak kapitala investirao u kupovinu dionica(barem su nas tako učili).Ja sam samo iznio statističke podatke koje nisu na strani ove dionice,ali da citiram predhodni post:"Neka neko pokuša staviti kupovnu količinu od 10.000 kom na 13,00 KM pa da vidimo koliko brzo će kupiti i hoće li uopste realizirati nalog".
Sabur2
Posts: 1887
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Investitor wrote:
Sabur2 wrote:Istina je da na ovoj dionici nikako ne zarađuješ. Koliko dividende dobiješ, toliko ona kalira na cijeni.
E sad pošto će ići i ta privatizacija nekada, ima rezona ući na ovom nivou, ali bogapitaj dokle će je svlačiti. Mislim da će je biti i ispod 12.
Sumnjam da će je biti po niskim cijenama do isplate dividende ....ali nikada se ne zna na ovom nezdravom tržištu
Nisam ni mislio prije, već poslije. Ali kao što kažeš ovdje nema logike.
Sabur2
Posts: 1887
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Investitor wrote:
Šta se može kad nismo svi bili eksperti kao ti pa da izađemo na vrijeme
ja bih se osvrnuo na ovu zadnju tvoju rečenicu iako nije upućena meni.
Niko nije trebao biti ekspert već samo zdravog razuma.
Dionica kalira sa svakom isplatom dividende i ne vrati se na početnu poziciju. Najavili povlačenje neraspoređene dobiti ali u pozivima na skupstinu nigdje ni rijeci. Znaci suplja, zasad. A dotle, moglo se očekivati da će mnogi pokušati tu zadržanu dobit sami sebi isplatiti preko berze.
I ja sam isto uradio čim sam vidio poziv za skupštinu. Ima kupac za 14,50, izvolite, hvala lijepo i doviđenja. Razmisljao sam 2 minuta i kliknuo na nalog.
Mislim da sam čak i neki post ovdje ostavio na tu okolnost i moj zaključak. Ispravan, pokazalo se.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Pa nije baš tako, zadnje dvije godine ja sam kupovao prije dividende jeftinije a poslije dividende prodao skuplje ili barem blizu kupovne cijene.
2016 kad su fondovi rasprodavali kupovao sam po 14.5 a izlazio poslije dividende u prosjeku 15-15,5. Zaradio sam po dva osnova.
2017 u vrijeme neposredno prije skupštine cijena je bila oko 15, a poslije skupštine cijena se držala malo ispod tog nivoa sve od kraja 11. mjeseca 2017, a što znači da je svako mogao izaći i da mu čisto ostane najmanje pola dividende.
Kažeš da si izašao po 14,5 a ne kažeš po kojoj cijeni si kupovao. Ako si zaradio znači da si i ti držao dionicu poslije dividende kao i ja, jer si u suprotnom mogao biti samo na gubitku. Niko razuman nije mogao predvidjeti ovako veliki pad bez velikih potresa u poslovanju na osnovu historije cijene, to je čista sreća i strah onih koji su prodali, posebno ako se ima u vidu da je dionica na historijskom minimumu.
Da zaključim, moje mišljenje je da je ova dionica dobrano podcijenjena iz brojnih razloga koje smo ovdje ranije navodili. Pa samo knjigovodstvena vrijednost dionice je 16,8 km, bez vrijednosti tržišta koje drži BHT. Tako da me nerviraju stručnjaci koji su rasprodali pa sad dolaze sa apokaliptičnim predviđanjima koja se zasnivaju na nekim (poluistinitim) kretanjima cijene, bez ikakve analize promjena u poslovanju kompanije, i to pred isplatu rekordne dividende od 20% od vrijednosti dionice.

P.S. To što još uvijek nije došlo do isplate dividende je zbog toga što još uvijek nije usvojen budžet FBiH, a što je sasvim izvjesno da će biti na narednoj sjednici.
Post Reply