Elektroprivreda BIH

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Laži, laži, laži meee, ti to radiš najboljeee :lol:
https://www.klix.ba/biznis/privreda/nak ... /180111103
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

EPBIH s tim nema ništa. Niko nije rekao da su dobili pare ali su novinari tako prenijeli. Njihova krivica je što ne paze šta pišu. Svako ko imalo hoće da razmišlja je znao da kredit nije operativan ali da imaju načelnu saglasnost za ugovor. Najveća prepreka je parlament. Ako on ne da odobrenje onda nema od novog bloka ništa.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

http://www.nap.ba/new/vijest.php?id=42114

Konzervirani klijentelizam sa elementima marksizma. Postoji li genijalac koji može obrazložiti formulu da sistem EPBiH opstane. Guranje problema pod tepih rezultira eskalacijom u najgorem trenutku. Primitivna svijest dodatno podstrekivana medijskom demagogijom.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Eto to je to za sad što se tiče niske cijene. Nešto više od 1000 komada protrgovano
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

A mogao bi se napraviti i mini rezime ove priče dole. Prije 7 dana odgovorih Adnanu na pitanje gdje da uloži. Prepuruka br 1 bila mi je Elektroprivreda BIH koja je do tada bila 7,71 KM po dionici. Danas, nakon 7 dana cijena je 10. To je za onoga ko je tada kupio zarada od 29 %, do sada i to bez vanredne dividende. I bez uticaja bolje hidrologije i bez uticaja više cijene struje, tako da sumnjam da će na ovome ostati. Ne znamo doduše šta je Adnan nakon ovoga uradio.

adnan1987 je napisao/la:
Poštovani,
Pratim već duže vremena ovaj forum i molim da mi date savjet.
Uložio bih 2.000,00 do 3.000,00 KM u dionice nekog od emitenata na Sarajevskoj Berzi.Molim za vaš savjet koje dionice da kupim i kakvo je Vaše mišljenje o kompanijama u kojima većinski paket akcija posjeduje Prevent preko svojih kompanija ?

Teško je davati savjet drugome prevelika je odgovornost. Ima mnogo dionica na SASE koje su dramatično potcjenjene i koje će kad tad doći na svoje. Ima firmi koje su vjerovatno drastično potcjenjene ali ne znamo još jesu li se "izvukle" (kao npr Energoinvest). Sarajevo osiguranje po sadašnjih 5 je sigurno drastično potcjenjeno ali možda će trebati čekati još neko vrijeme da to postane očito a onda može narasti i 100 % ili više. Dosta je manjih firmi vrlo potcjenjenih, koje međutim nemaju veliku likvidnost zasad, pa je nemožeš prodati kad hoćeš. Firme iz namjenske industrije su atraktivne takođe. Fondove neću ni spominjati nekome ko počinje ali ako se ikad otvore može biti zarade i u stotinama %, međutim prevelike su manipulacije cijenama trenutno.
Da ja lično imam novca da dokupim danas vjerovatno bi to bila Elektroprivreda BiH po ovoj cijeni do 8, ima veliki potencijal za rast, prošla godina je bila najlošija hidrološki i po poslovanju, očekujem rast cijena struje i na svjetskom tržištu a i ovdje čim prođu izbori, a onda i bolje poslovanje firme i dobit, najavljena je i neka podjela vanredne dividende a i da je ne bude to je novac na računu firme. Nominalna cijena je 71 KM. Vidim već jutros je porasla dionica a mislim da bi mogla i dugoročno, ali naravno nema garancije. Čisto sumnjam da bi recimo za godinu dana mogla biti ispod 10 a to je već zarada od 30 ak %, (kamata na oročenje u banci je 1-2 %)a može biti i mnogo više. Druga koju bi ja sebi sad dokupio je npr Bosnalijek. bez obzira na sve rečeno, kompanija posluje dobro i sve bolje, dijeli se i nekakva dividenda koja lako može biti i veća u sljedećom godinama, tržišno je jako potcjenjena (meni glavni faktor u bilo kojoj analizi) po ovih cca 11,5 KM. Najbolje bi bilo tu sumu podijeliti na 2-3 dionice. Još jednom govorim o sebi ne dajem ti nikakav savjet jer to je nezahvalno.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ali nije bilo nekog prometa da se moglo kupiti jer je skoro svaki prodajni nalog otišao vrlo brzo. U onom trenutku kada je palo na 7 KM moglo se reagovati ali već kasnije je bilo teško kupiti.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Elektroprivreda BIH

Post by montypython »

panzer wrote:Ali nije bilo nekog prometa da se moglo kupiti jer je skoro svaki prodajni nalog otišao vrlo brzo. U onom trenutku kada je palo na 7 KM moglo se reagovati ali već kasnije je bilo teško kupiti.
To je vjerovatno zato jer je i onaj pad na 7 bio isforsiran. Ako nije vještački oboreno onda vjerovatno prodavci nisu ni znali šta rade ni zašto prodaju (ne bi ni to bilo prvi put) (čak ni ispod 10 da ne govorim ispod 8). Lično mislim da je ovo samo početak.Ili da parafraziram Churchilla Nije ovo kraj, pa ni početak kraja (rasta), možda kraj početka. A nije ovo ni jedina dionica gdje ća biti velikih skokova.
hrkljus
Posts: 87
Joined: 17 Jan 2013, 09:16

Re: Elektroprivreda BIH

Post by hrkljus »

I ja sam pokusao dokupiti ispod 10 ali nije islo.
Vrijednost se pravo zabetonirala, preko pola miliona KM prometa a cijena se nije pomakla. Na kraju sam i ja kupio po 10KM.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Zar je moguće da se ovog prihoda u budzetu jos nisu sjetili. Ili su "socijalno osjetljivi"...
Bosna i Hercegovina bi do kraja godine u skladu sa direktivama EU trebalo da uvede akcize na električnu energiju, potvrđeno je Nezavisnim novinama iz više izvora.

Kako je rečeno za Nezavsne, u pripremi je novi zakon o akcizama, čiji bi prijedlog trebalo da bude usvojen do kraja juna ove godine, nakon čega će se krenuti u izradu pravilnika, kroz koji će najkasnije do kraja godine biti definisana visina akcize na električnu energiju za domaćinstva i za poslovne subjekte.

Pritom, razmatra se opcija da akcize na struju za domaćinstva budu nula, dok se još ne govori koliko bi akcize iznosile za pravna lica i privredu, ali konačna odluka još nije donesena.

Naime, direktiva 2003/96/EC od 27. oktobra 2003. godine propisuje da minimalna akciza za električnu energiju za poslovna i pravna lica iznosi pola eura po megavatu i euro za domaćinstva, odnosno za neposlovnu primjenu.

Kako je objašnjeno, pomenuta direktiva daje mogućnost da stopa akciza na električnu energiju može iznositi nula, pod određenim uslovima. U praksi, međutim, u većini evropskih zemalja pozitivne akcize na struju postoje i kreću se u iznosu od jednog do sto eura po megavatsatu.

Nekoliko zemalja ima nultu stopu na osnovu člana 15 pomenute direktive, u kojem je propisano da se djelimično ili potpuno ukidanje akcize može privremeno provesti onda kada zemlja treba da dosegne određene ekološke standarde u proizvodnji i potrošnji električne energije.

Druge, pak, zemlje su uvele nultu stopu akciza na struju jer su taj trošak prebacile na porez na dodanu vrijednost.

Direktiva, međutim, prema pomenutom članu 15 "aktivno ohrabruje" zemlje članice da se primijeni pozitivna akcizna stopa na električnu energiju.

S obzirom na to da se električna energija smatra ekološki prihvatljivijom od "prljavih" izvora energije, Nezavisnim je pojašnjeno da EU odobrava uvođenje nižih stopa akciza za električne lokomotive, tramvaje i trolejbuse i slične aplikacije u kojima postoji alternativa, kako bi se građane i privredne subjekte podstaklo da primijene ekološki prihvatljivija rješenja.

Iz Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH rečeno je da trenutno ne postoji nijedan prijedlog za izmjenu propisa koji definišu akcize, te da se UIO bavi svim propisima EU kad su u pitanju akcize na električnu energiju.

U Ministarstvu finansija RS ističu da oni ne razmatraju mogućnost uvođenja akciza na električnu energiju, dok iz Ministarstva finansija FBiH juče nije stigao odgovor.


15 posto skuplje


No, izvor Nezavisnih ističe da je već održano nekoliko sastanaka i radnih grupa na kojima su stručnjaci iz Hrvatske, Slovenije i Austrije pomagali našim organima pri izradi novog zakona u kojem će biti i dio koji se odnosi na uvođenje akciza na električnu energiju.

"Naš trenutni zakon nije usklađen sa direktivama EU i zato smo krenuli s pripremom izrade novog", rečeno je.

Pojašnjenja radi, Srbija je u aprilu 2015. godine uvela akcize na električnu energiju, a cijena struje za domaćinstva je tada porasla za otprilike 15 odsto.
panzer
Posts: 12087
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Elektroprivreda BIH

Post by panzer »

Ima nekog napretka. Ostalo je još samo 3000 ljudi viška.
"2015. godine smo preuzeli gubitak od 107 miliona KM i on je sveden na 17 do 19 miliona KM. Prihod je povećan za 55 miliona KM, troškovi su manji za 30 miliona KM. Broj radnika smo smanjili za 224, van sistema Elektroprivrede BiH prodali smo 600.000 tona uglja, godina je završena s investiranjem blizu 40 miliona KM, a ove godine ulaganje smo smanjili na 37 miliona KM", naveo je ministar.
Post Reply