Vijesti iz ekonomije/privrede

Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

Investitor wrote:
proleter wrote: Izgleda da si ti osim što si sitna boranija bio i sitni ulagač.
Mislim da većina ovdje konta da to nije novac koji je uložen nego nerealizirana dobit. Uložiš 50.000 naraste na 300.000 pa ne izađeš na vrijeme.
Srećom ostalo je malo za stančić, garažu, kola, malo za ljetovanja po Dubrovniku, ušteđevine za penzije i tako to :D
Po ovome ispade da si dobar 110. 000 KM! Svaka čast, bar ti nemaš razloga da budeš nezadovoljan! :D
Jesi li vidio što ti je pohlepa? Zaradio, ali malo mu. Pravi kapitalista američkog kova, a ovdje šatro proleter. :) Još kuka kao da je ostao bez igdje ičega. :) Pravi Bošnjo, samo kuka, ali će za šaku sitniša preći na Telemah :D

P.S. Nisam znao da se nerealizovana dobit može izgubiti. Priznajem ti da si upravo dao doprinos ekonomskoj teoriji... :D
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

Nešto kontam, nije ova proleterova ekonomska teorija ni loša za primjeniti na ovoj našoj berzi na kojoj je došlo do opšteg obezvrijeđivanja dionica. Dakle po njegovoj teoriji on je ušao sa 50 jedinica izašao sa 160, ali je zapravo izgubio 140 jer nije izašao na 300 kada je sve bilo na vrhuncu. S druge strane, da je ušao sa 300 jedinica pa onda to palo na 50 jedinica da bi se nakon toga malo popravilo stanje i on izašao na 160, on ne bi izgubio, on bi zapravo zaradio 110 jedinica. :D :D :D Ima nešto u tim nerealizovanim dobicima i gubicima mistično, fakat... :)
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Sitna buranija wrote:Nešto kontam, nije ova proleterova ekonomska teorija ni loša za primjeniti na ovoj našoj berzi na kojoj je došlo do opšteg obezvrijeđivanja dionica. Dakle po njegovoj teoriji on je ušao sa 50 jedinica izašao sa 160, ali je zapravo izgubio 140 jer nije izašao na 300 kada je sve bilo na vrhuncu. S druge strane, da je ušao sa 300 jedinica pa onda to palo na 50 jedinica da bi se nakon toga malo popravilo stanje i on izašao na 160, on ne bi izgubio, on bi zapravo zaradio 110 jedinica. :D :D :D Ima nešto u tim nerealizovanim dobicima i gubicima mistično, fakat... :)
Opet si promašio cijeli fudbal.
Gdje si iz mog teksta vidio da sam to izgubio na vrhuncu 2007. godine? Lijepo sam napisao od 2007. godine :

Bitno je da su "naši", sada mi je lakše što sam izgubio 140.000 KM na berzi od 2007. godine.

Ulazio sam i izlazio i poslije toga, najčešće uz gubitak, o čemu ovdje i pričamo.
Mislim da smaramo sa ovim i ja bih stvarno prekinuo ovu diskusiju koja nema veze sa temom - vijesti iz ekonomije i privrede.
Sitna buranija
Posts: 2099
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by Sitna buranija »

proleter wrote:
Sitna buranija wrote:Nešto kontam, nije ova proleterova ekonomska teorija ni loša za primjeniti na ovoj našoj berzi na kojoj je došlo do opšteg obezvrijeđivanja dionica. Dakle po njegovoj teoriji on je ušao sa 50 jedinica izašao sa 160, ali je zapravo izgubio 140 jer nije izašao na 300 kada je sve bilo na vrhuncu. S druge strane, da je ušao sa 300 jedinica pa onda to palo na 50 jedinica da bi se nakon toga malo popravilo stanje i on izašao na 160, on ne bi izgubio, on bi zapravo zaradio 110 jedinica. :D :D :D Ima nešto u tim nerealizovanim dobicima i gubicima mistično, fakat... :)
Opet si promašio cijeli fudbal.
Gdje si iz mog teksta vidio da sam to izgubio na vrhuncu 2007. godine? Lijepo sam napisao od 2007. godine :

Bitno je da su "naši", sada mi je lakše što sam izgubio 140.000 KM na berzi od 2007. godine.

Ulazio sam i izlazio i poslije toga, najčešće uz gubitak, o čemu ovdje i pričamo.
Mislim da smaramo sa ovim i ja bih stvarno prekinuo ovu diskusiju koja nema veze sa temom - vijesti iz ekonomije i privrede.
U pravu si ;)
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Malo "tračeva".
Navodno je Bingo preuzeo tuzlansku Pivaru. Još nije ozvaničeno.
Ako je ovo tačno, onda je bila ispravna moja procjena da iza preuzimanja Prehrane prometa stoji Bingo a ne Selimovići.
Navodno su Selimovići u ogromnim dugovima kod NLB banke, pitanje je šta će im na kraju ostati.
panzer
Posts: 12097
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Ne vjerujem da bi mu bilo mrsko preuzeti. Uvijek može biti dogovora preko Sagene a da znaju samo njih dva.
slavuj
Posts: 1951
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by slavuj »

Sve je to u raji.Više se i ne trudim da upratim ko to što ovdje preuzima.Davno sam ja konstatovao da su oni uspostavili potpuno paralelan platni sistem i medjusobno plačaju šupljim dionicama koje eskontuju u Investicijskim fondovima uz dodatak nešto keša nepoznatog porijekla.Stranke na vlasti pri tome nastoje obezbjediti da nešto od tih para dioničara fondova dođe i do njih ,bar za sljedeće izbore.Ponekad mi dođe žao ovih pljačkaša kad pokušam da skontam kome oni sve moraju davati dio te pljačke kako ih ne bi niko ometao!
Sa ove vremenske distance jasno se vidi da su ovi noviji preuzimači nemilosrdniji od onih koji su ovo instalirali!Haden je ,recimo ,plačao na SASE dionice BSNL po cijeni četredeset posto većoj od nominale,da bi ASA-PREVENT već sišao na manje od 60 posto nominale IKB!Kupci FDS su prema njima još bili dobričine.Može se reći da smo ih jedva primorali da plate više od 80 posto nominalne cijene!Istina,dobro im je pomogao premijer onom glupom tvrdnjom da je nerasporedjena dobit samo računovodstvena kategorija!Bosnalijek je stjecajem okolnosti još i dobro plačen!
Valja popratiti i ove iz Tešnja!Oni su Vispak platili sedamdeset posto nominale javno da bi već na Solani poprilično ujmili.javno plačaju samo oko trečine nominalne cijene.Ostalo očito podijele upravljačima Društava za upravljanje fondovima!Naravno i ostalima koji ne daju po toj cijeni!Opet nekim okolnim putevima!Te fondovske pare izgleda na kraju završavaju kod onih koji kontrolišu fondove ,nešto i u otplati kredita kojima su pokrivane ranije velike investicije!Sve u svemu,izgleda da je sve to tako široko da se oni kojima je to trebalo biti prvenstvena obaveza,ne upuštaju u to jednostavno iz neznanja!
Na žalost niko neće ništa da uči iz okruženja!Ja koliko li će naših na kraju završiti u nekom Londonu?Naravno ako im mentori u vlasti ostave dovoljno vremena da uteknu!
panzer
Posts: 12097
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by panzer »

Ne treba se nadati jer je sve ovo odobreno u parlamentu.
Sasvim je jasno da niko nema namjeru da napravi transparentnim i sa jasnim regulativama nešto što se zove "tržište kapitala" jer ionako nisu znali na šta će izaći cerftifikatizacije niti vide budućnost takvog nekakvog "tržišta".
Sad je cilj da se sve što vrijedi nađe u rukama "uspješnih privrednika" kako bi država imala manje brige.
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by mendo »

proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Vijesti iz ekonomije/privrede

Post by proleter »

Predpostavio sam da će im ovo biti posljednje utočište, mediji.
I sarajevsku pivaru će prodati prije ili kasnije :
http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... euzima+TV1
Post Reply