Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by montypython »

Ne smeta im kad se trguje po cijenama tako da se pri squeeze outu manipulacijom formira ponderisana cijena koja je npr 1/20 realne kao što je ako se dobro sjećam bilo na FADu pa je preostalim 5% dioničara ponuđeno da prepusti dionice većinskom po cijeni jednogodišnje dobiti (umjesto 20 ili bar 15 godišnje). Šapću li tad brokeri većinskim gazdama na telefon da je prenisko/manipulacija, da će ljudi biti teško oštećeni i sl? BTW kako je završilo ovo u FADu i je li završilo, zna li ko?
sase1970
Posts: 23
Joined: 18 Mar 2015, 20:21

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by sase1970 »

Godina 2018 biče sretna za investitore na SASE

Ako pogledate statistiku Izvoza i uvoza za poslednjih 10 godina-str.4
http://www.mvteo.gov.ba/izvjestaji_publ ... gTag=bs-BA
i statistiku za godinu 2017 iz koje je razvidno povečanje izvoza za 18% i sve bolje pokrivenost izvoza s uvozom
https://www.radiosarajevo.ba/biznis/eko ... sto/285660
sasvim je jasno, da su fundamenti sve bolji.
brzi
Posts: 2642
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by brzi »

A ko su izvoznici ?
Arcelor Mittal, metalska industrija, Prevent grupacija, drvna industrija,.. dakle ne vidim kako bi taj izvoz mogao utjecati na SASE, u tim uspješnim kompanijama ili nije ni bilo malih dioničara ili su istisnuti ko pasta za zube.
sase1970
Posts: 23
Joined: 18 Mar 2015, 20:21

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by sase1970 »

Tu ste djelomično u pravu.
Ali ima tu i namjenske industrije i energije, koji značajno doprinose izvozu.
Još značajnije je, da ovakva rast vuče sve za sobom. Jačati če unutrašnja potrošnja, smajivat če se nezaposlenost, ljudi če početi više, da troše. Možda če biti para i za veče infrastukturne projekte. A to če jačati sve segmente.

Stvari idu na bolje.
Sitna buranija
Posts: 2108
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by Sitna buranija »

sase1970 wrote:Tu ste djelomično u pravu.
Ali ima tu i namjenske industrije i energije, koji značajno doprinose izvozu.
Još značajnije je, da ovakva rast vuče sve za sobom. Jačati če unutrašnja potrošnja, smajivat če se nezaposlenost, ljudi če početi više, da troše. Možda če biti para i za veče infrastukturne projekte. A to če jačati sve segmente.

Stvari idu na bolje.
Tako bi trebalo biti. S druge strane, mi imamo Muju...
mendo
Posts: 506
Joined: 11 May 2012, 12:07

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by mendo »

panzer wrote:Ja razumijem da propise treba poštovati ali sumnjam da neko upozorava mujinu ekipu na manipulaciju. Samo zato što oni vrte milionima, to im je dovoljno opravdanje da rade šta hoće.

Možda kod mene i jeste manipulacija ali neću čekati da neko ko na manipulativan način ima namjeru preuzeti firmu, preuzme i moje kada dođe prisilni otkup i to po cijenu koju je on odredio. Tako će sigurno biti sa Solanom a ima još firmi na čekanju za taj način preuzimanja

Meni je cilj prodati dionice koje imam pa ako će cijena rasti kako ih budem prodavao, onda još bolje po mene. Svakako sam u gubitku.
jesu li ti na kraju unijeli ili odbili nalog?
panzer
Posts: 12110
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Unesen je nalog ali sumnjam da će mi dati da unesem treći nakon što sam predhodna dva unio sa cijenom koja je dosta veća od predhodne.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by proleter »

Uletio sam danas malo u Ozon...prije nego ode na 200 KM.
panzer
Posts: 12110
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by panzer »

Na ovakvom tržištu jedino malo i možeš ući. I ovih 1,2 miliona KM što si kupio značajno odskače od ukupnog prometa berze.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Komentari trgovanja i dešavanja na tržištu

Post by proleter »

panzer wrote:Na ovakvom tržištu jedino malo i možeš ući. I ovih 1,2 miliona KM što si kupio značajno odskače od ukupnog prometa berze.
:lol: :lol:
Što bi čekali samo 1. april da se malo našalimo, ionako je sve otišlu u Honduras :D
Post Reply