Vlada FBiH

Sabur2
Posts: 1873
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Vlada FBiH

Post by Sabur2 »

montypython wrote:Po treći put naglašavam da smo se jako udaljili od teme Vlada FBiH i pretjerani troškovi administracije. Ova sad priča već tri stranice i 3 dana nema nikakve veze sa ekonomijom ni sa temom i imenom foruma -INVEST.BA, niti zahtjeva ikakvu stručnost. Ovako se može još 80 stranica i 80 godina i niko ne bi nikoga uvjerio u bilo što.
Priča je započela sa komentarisanjme prijedloga izmjena izbornog zakona, gdje se odmah pojavljuju kritičari sa strahom od novih entiteta.
U svemu naravno ima najviše politikanstva.
Kao što se povremeno detektuje ovdje, zatezanje ide u korist samo ovih koji nam kroje kapu i proračunato drže stanje rahat patnje.
MAMUSA8052
Posts: 82
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Vlada FBiH

Post by MAMUSA8052 »

Ali ove teme utječu na na ekonomiju
ummet
Posts: 340
Joined: 29 Jan 2014, 16:18

Re: Vlada FBiH

Post by ummet »

Utiču ove teme na kompletan život, pa i na ekonomiju. Činjenica je da Balkan bar za sada tone (čini se nezaustavljivo, ali sve je moguće). U takvim okolnostima se ne mogu dešavati lijepe stvari. To jest ako je definicija lijepog: naučna okrića, lagodniji život, više slobodnog vremena, jača socijalna zaštita, kvalitetno zaposlenje, eliminacija korupcije, bolja infrastruktura, MANJE CIJENE ROBA I USLUGA itd. Ova gornja prepiska je dokaz crno na bijelo, da ovdje nikada neće popustiti nacionalistička šuplja priča, koja će potopiti sve ostale aspekte života, pa i ekonomiju. Ja da sam Hrvat, itekako bi se borio za treći entitet. Jer ni u najluđem ludilu nebi dozvolio da mi Novalić, Zukić, Izetbegović i kompanija kroje ikakvu sudbinu, ni pod kakvim uslovima. Ljudi se boje Arapa, Islama itd itd. Šta tu nije jasno? Ova država je u svojoj suštini fašistička a ne građanska, i tu ništa nije novo. To za Ekonomiju i nije najbitnije. Ono što ja iz svog ugla kao Bošnjak vidim kao problem, je činjenica da MOJ narod sa ovim stvarima koje radi i kako radi nema nikakve šanse za bilo kakvu perspektivu. I što biramo između Trezoraša i KOS-ovca? Ako je to izbor, onda vam svima mogu reći da je to definitivno kraj, jer ako je ovom narodu normalno da se parama droge prave tornjevi ili parama donacija prave vikendice, taj narod nema nikakvu perspektivu. Možeš ti prigrabiti novac iz ZIF-ova i DUF-ova prevarivši kompletno sve ljude, i reći "Snašao sam se". Ali kakav ti je život kad nemaš naučnih, kulturnih, sportskih niti bilo kakvih uspjeha? Nejasno će mi vjerovatno do kraja života biti ovaj sablasni muk šire i uže javnosti na ovo što se radi.
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Možda ipak dobrom dijelu građana i odgovara ovako? Koliko ih ima finansijsku korist od "snađi se sistema"? I koliko ih jedva čeka da se okoriste od takvog sistema?
MAMUSA8052
Posts: 82
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Vlada FBiH

Post by MAMUSA8052 »

ummet wrote:Utiču ove teme na kompletan život, pa i na ekonomiju. Činjenica je da Balkan bar za sada tone (čini se nezaustavljivo, ali sve je moguće). U takvim okolnostima se ne mogu dešavati lijepe stvari. To jest ako je definicija lijepog: naučna okrića, lagodniji život, više slobodnog vremena, jača socijalna zaštita, kvalitetno zaposlenje, eliminacija korupcije, bolja infrastruktura, MANJE CIJENE ROBA I USLUGA itd. Ova gornja prepiska je dokaz crno na bijelo, da ovdje nikada neće popustiti nacionalistička šuplja priča, koja će potopiti sve ostale aspekte života, pa i ekonomiju. Ja da sam Hrvat, itekako bi se borio za treći entitet. Jer ni u najluđem ludilu nebi dozvolio da mi Novalić, Zukić, Izetbegović i kompanija kroje ikakvu sudbinu, ni pod kakvim uslovima. Ljudi se boje Arapa, Islama itd itd. Šta tu nije jasno? Ova država je u svojoj suštini fašistička a ne građanska, i tu ništa nije novo. To za Ekonomiju i nije najbitnije. Ono što ja iz svog ugla kao Bošnjak vidim kao problem, je činjenica da MOJ narod sa ovim stvarima koje radi i kako radi nema nikakve šanse za bilo kakvu perspektivu. I što biramo između Trezoraša i KOS-ovca? Ako je to izbor, onda vam svima mogu reći da je to definitivno kraj, jer ako je ovom narodu normalno da se parama droge prave tornjevi ili parama donacija prave vikendice, taj narod nema nikakvu perspektivu. Možeš ti prigrabiti novac iz ZIF-ova i DUF-ova prevarivši kompletno sve ljude, i reći "Snašao sam se". Ali kakav ti je život kad nemaš naučnih, kulturnih, sportskih niti bilo kakvih uspjeha? Nejasno će mi vjerovatno do kraja života biti ovaj sablasni muk šire i uže javnosti na ovo što se radi.

Ja sam hrvat i meni nebi smetali arapi da je drzava uredjena i da se svi stranci prilagodjavaju kulturi i tradiciji naroda u bih, ja kad odem u goste prilagođavam se pravilima domacina u njegovoj kuci, svi dobronamjerni ljudi su dobro dosli
Sitna buranija
Posts: 2063
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Vlada FBiH

Post by Sitna buranija »

MAMUSA8052 wrote:
Sitna buranija wrote:
Sabur2 wrote:Kako se od prava da Hrvati izaberu svog predstavnika dolazi do treceg entiteta, ja ne znam. Vidim da je to babaroga osvjestenim Bosnjacima.
Da napomenem, ja niti sam Hrvat, niti Bosnjak. Ja sam onaj sto nije priznat ustavom ove zemlje u kojoj sam rođen i u kojoj su mi korijeni koje je moguce pratiti do XVII vijeka.
Dobra stvar u tome je ovo: ja sam dovoljno "nacionalno neostrašćen" ili "nesvjestan" da vidim da je ovdje ugrožen samo onaj koji želi normalno da živi.
I da se ovako ne može dalje.
Bošnjaci su ti koji će razvaliti ovu državu, a najtužnije je što nisu toga svjesni i to pripisuju susjedima i komšijama.
Ponajviše jer je i bošnjačka mainstream politika napustila građansko opredjeljenje, koje je i do tada bilo više deklarativno, a ne istinsko.
Građanska je mrtva, na moju veliku žalost, shvatite to, ili pogledajte Ustav ove nakarade.
Da se nešto napravi od ovoga, treba projekt izmjeniti potpuno.
Ili se pomirite sa tim da će sve što ima pameti otići odavde, pa kako vam volja. ja sam tu svakako još nekih 15-20 godina maksimalno.
A što to ne bi mogao biti za člana predsjedništva izabran neko kao Damir Marjanović ili Slavo Kukić? Oni nisu Hrvati? Ili se Hrvat postaje samo kada mu Čović i HDZ daju legitimaciju za to? Upravo je to taj "treći entitet", de facto. Da HDZ napravi izbornu jedinicu u kojoj će vazda oni pobjeđivati.

Ustav ne kaže da narodi biraju svoga predstavnika kako se namjerno pogrešno interpretira (a mnogi su nalegli na to), nego da se u predsjedništvo biraju 3 člana, iz svakog naroda po jedan. Ako ja želim da me kao građanina i Bošnjaka predstavlja neko kao Damir Marjanović, a ne neko kao što je Riđobradi, to je moje pravo bez obzira što sam ja Bošnjak. Trebala bi cijela BiH biti jedna izborna jedinica pa bi u predsjedništvu sjedili Bošnjak, Srbin i Hrvat koji su najprihvatljiviji svim narodima... Većina Bošnjaka bi glasala za Hrvata koji nije Čović, za Srbina koji nije neki četalj koji brani ratne zločince, a Srbi i Hrvati za Bošnjaka koji nije zelen. E tada bi imali građanski orijentisano predsjedništvo jer bi svi oni dugovali svojim biračima koji su ih izabrali a ne samo svom toru iz kojeg doleaze...


A kako bi ti u tom slucaju sprijecijo hegemoniju najbrojnijeg naroda, bez obzira koji je to narod
Pa ne znam da li postoji opasnost od te hegemonije. HDZ je već jednom pokušavao "spriječiti hegemoniju" najbrojnijeg naroda u BiH (uz šurovanje sa četnicima) pa dobiše 111 godina zajedno i UZP oznaku. Ova sadašnja politička nastojanja su samo nastavak tog UZP-a samo drugim sredstvima (i ponovo uz šurovanje sa četnicima). I ovaj pokušaj će propasti, a nakon svakog propalog pokušaja tih koje kao treba braniti na način da se ugroze drugi je sve manje i manje. Kako reče Kljujić '90-te je 83% Hrvata u BiH živjelo u Bosni, a 17% u Hercegovini. Kakav je danas taj odnos i zašto? Zbog izbornih jedinica? Prije '90-te je postojala samo jedna izborna jedinica.
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Vise bi se trebalo fokusirati na ekonomske mjere i odluke vlade jer oko aktuelnih desavanja se samo moze otvoriti bespotrebna polemika.
Od nje nikakve koristi. Odnosno imaju samo oni sto im je to "struka".
MAMUSA8052
Posts: 82
Joined: 14 May 2015, 23:41

Re: Vlada FBiH

Post by MAMUSA8052 »

Treba osnovat udrugu za dionicare, i opcenito za trziste kabitala, gdje cemo educirat i informirat ljude sta se desava, ljudi ne znaju!
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

Pa imamo ih. Ali za neku promociju trebaju pare odnosno treba imati slobodan pristup medijima. A mediji uglavnom traze naknadu.

I ako bi se pojavilo jedno saopstenje u medijima vezano za ovaj slucaj kod Solane, pitanje je da li bi koji uticajniji medij objavio. To bi bila prica protiv Asa a to se ne uklapa u pricu o uspjesnoj firmi koja placa dosta reklama.

A ni "drzava" ne bi reagovala jer joj "uspjesna" firma odgovara.
panzer
Posts: 12024
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Vlada FBiH

Post by panzer »

http://avaz.ba/vijesti/bih/327850/adisa ... ski-kolaps

Slobodno izaberite "vece zlo" pa smanjite rashodovnu stranu budzeta i sve beneficije koje budzetski korisnici imaju.
Drug fadil i ostali za tri godine agende nikome od budzetskih nista nisu dirali ali ce regularno povecavati doprinose radnicima realnog sektora kao i dodatno oporezovati goriva.

Kao mora se...
Post Reply