BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Lagumdžija povjerio Radončiću BH Telecom, Energoinvest, Razvojnu banku, FDS i Sarajevo osiguranje!
Ako Ustavni sud Federacije BiH poništi odluku o smjeni ministra Desnice Radivojevića, SDP će inicirati masovnu smjenu kadrova „poraženog“ bloka i praraspodjelu najvažnijih ekonomskih resursa Federacije BiH među članicama nove parlamentarne većine, SDP-a, SBB-a i da HDZ-a

Budući da je definitivno propao pokušaj rekonstrukcije federalne Vlade, četiri članice nove parlamentarne većine u Federaciji BiH, SDP, SBB, HDZ i HDZ 1990., zaigrale su na jedinu preostalu kartu - Desnicu Radivojevića, čiji se „slučaj“ već neko vrijeme nalazi pred sudijama Ustavnog suda Federacije BiH. Povratkom Desnice Radivojevića u ministarsku fotelju, nova parlamentarna većina zadobila bi odlučujuću prevlast u federalnoj Vladi - 9 naspram 8 glasova - što bi bilo sasvim dovoljno za preraspodjelu ekonomskih, finansijskih i kadrovskih resursa Federacije BiH. Riječ je, dakako, o kontroli javnih preduzeća i kompanija u većinskom vlasništvu države, kao i brojnim direkcijama i agencijama, neprivatiziranim bankama i osiguravajućim društvima, u kojim se vrti silan novac, neuporedivo veći od novca kojim izravno gospodari Vlada Federacije BiH. Ministri iz reda SDA, HSP i NS Radom za boljitak zadržali bi sadašnje resore u Vladi Federacije BiH, no svi važniji federalni ekonomski resursi bili bi u rukama novih koalicionih partnera -Zlatka Lagumdžije, Fahrudina Radončića, Dragana Čovića i Bože Ljubića.

DEMAGOŠKA RASPODJELA „POSLA I ODGOVORNOSTI“

„Slučaj Radivojević“ svojevrsna je ilustracija licemjernosti lidera SDP-a Zlatka Lagumdžije, koji je nebrojeno puta ponovio mantru kako „SDP zanima raspodjela posla i odgovornosti a ne raspodjela izbornog plijena“. Šef SDP-a još nije otkrio kako je s Radončićem, Čovićem i Ljubićem „podijelio posao i odgovornost“, ali je poznato kako su novi koalicioni partneri namjerili podijeliti izborni plijen.

Prema pouzdanim informacijama Slobodne Bosne, Lagumdžija i Radončić precizno su utvrdili spisak „bošnjačkih“ ekonomskih resursa nad kojima će dominantni utjecaj imati SDP odnosno SBB, a Lagumdžija i Čović spisak „hrvatskih“ resursa kojima će gazdovati dva HDZ-a uz simboličnu participaciju SDP-a.

U novoj raspodjeli izbornog plijena najbolje je prošao Lagumdžija i njegov SDP, koji bi dodatno proširio postojeće granice političke kontrole nad federalnim ekonomskim resursima. Radončić je naime pristao na ponudu Lagumndžije da SDA-ovu „kvotu utjecaja“ podijele dvije stranke, SDP i SBB, u razmjeri 70:30 posto u korist SBB-a, dok je Čović pristao da SDP zadobije djelimičan utjecaj i nad „hrvatskim“ ekonomskim resursima koji su tradicionalno bili pod isključivom kontrolom HDZ-a.



KAKO JE PODIJELJENA „SDA-ova KVOTA“

Buduća zona utjecaja SBB-a i njenog lidera Fahrudina Radončića obuhvata nekih dvadesetak preduzeća, agencija i direkcija, među kojima se nalazi i pet pravih „kapitalaca“: BH Telecom, Energoinvest, Fabrika duhana Sarajevo, Razvojna banka Federacije BiH i Sarajevo osiguranje!

Dogovorom Lagumdžije i Radončića precizno su utvrđene razmjere stranačkog utjecaja u navedenim preduzećima. Primjerice, u BH Telecomu SBB bi imenovao direktora i tri nova člana uprave, dok bi SDP imenovao predsjednika Nadzornog odbora i tri člana uprave, što znači da bi kontrolni paket odlučivanja (51 posto) u ovoj kompaniji imao SBB, no bez suglasnosti SDP-a ne bi mogao samostalno donijeti ni jednu krupniju odluku.

Nasuprot tome, SDP bi proširio kontrolu nad najvrednijim federalnim resursima kao što su Elektroprivreda BiH, JP Autoceste Federacije BiH, Agencija za privatizaciju FBiH, Agencija za bankarstvo, Union banka itd. U preduzećima, direkcijama i agencijama iz vlastite zone utjecaja SDP bi imao odlučujuću utjecaj i za usvajanje odluka od strateškog interesa ne bi morao tražiti suglasnost koalicionog partnera SBB-a.

U Elektroprivredi BiH, naprimjer, SDP bi imenovao direktora te četiri od ukupno šest članova uprave, dok bi SBB imenovao predsjednika Nadzornog odbora i dva člana uprave.

Na identičan način podijeljeni su i „hrvatski“ resursi, kao što su Elektroprivreda HZHB, HT Eronet, JP Ceste Federacije BiH, Aluminijski kombinat Mostar itd. Odlučujuću vlast u ovim preduzećima, agencijama i direkcijama imali bi HDZ i HDZ 1990., uz minimalnu utjecaj SDP-a koji bi u navedenim preduzećima imenovao najviše jednog člana uprave ili nadzornog odbora.


PRIVATIZACIJA BH TELECOMA I FDS-a

Upućeni tvrde da su Lagumdžija i Radončić načelno dogovorili i prodaju dva kapitalna preduzeća - BH Telecoma, u kojem Vlada FBiH ima 90 posto vlasničkih dionica, te Fabrike duhana Sarajevo, u kojoj Vlada FBiH ima manjinski vlasnički udio od oko 40 posto dionica. Riječ je zapravo o staroj ideji koju je svojevremeno lansirao bivši federalni premijer Nedžad Branković, zagovarajući „ubrzani razvoj Federacije BiH“. Branković je naime tvrdio da bi Federacija BiH na prodaji BH Telecoma i još nekih preduzeća u većinskom državnom vlasništvu, među kojima je i FDS, mogla prikupiti solidan kapital od oko 3 milijarde KM i tim kapitalom pokrenuti ubrzanu izgradnju putne i željezničke infrastrukture, što bi bio preduvjet za ubrzani ekonomski razvoj Federacije BiH.

Tadašnji lider opozicije a sadašnji lider pozicije Zlatko Lagumdžija bio je najgorljiviji protivnik Brankovićeve ideje i bit će zanimljivo čuti Lagumdžijine argumente kojima će pravdati prodaju BH Telecoma.

Naravno, dogovor Lagumdžije, Radončića, Čovića i Ljubića ostat će mrto slovo na papiru ako Ustavni sud Federacije BiH potvrdi smjenu ministra Desnice Radivojevića i ako se u Vladi Federacije BiH zadrži sadašnja ravnoteža nemoći dva zaraćena bloka.

U suprotnom, ako Ustavni sud Federacije biH poništi odluku o smjeni ministra Radivojevića, SDP će imati većinu u Vladi Federacije BIH i krenut će u masovnu sječu kadrova „poraženog“ bloka, SDA, HSP i NS Radom za boljitak, čime će otvoriti put za novu preraspodjelu nacionalnih resursa. (Asim Metiljević)
http://www.slobodna-bosna.ba/vijest/239 ... ranje.html
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Naravno da če ih prodati, kako god se ovo završilo.
Slažem se da je to trebalo uraditi prije 5 godina kada su cijene bile nekoliko puta veće, ali optuživati opoziciju da je to spriječila je apsurd. SDA i Stranka za BiH sa dva HDZ-a imala je dovoljno ruku da izglasa zakon o privatizaciji i da to uradi prije 5-6 godina. I u pravu je Branković bio, svaki dobar domaćin više voli da ima danas na stolu milijardu, nego da 10 godina dobija po 100 miliona. Ali onda stranke na vlasti ne bi imale više šta da muzu, da zapošljavaju svoju rodbinu i partijske debilčiće sljedećih 10 godina, jer bi "nezahvalni" narod brzo zaboravio razvoj, pa bi ne daj bože mogao glasati za opoziciju na sljedećim izborima.
Prisustvovao sam na par predizbornih skupova i gledao priloge u kampanji 2010. godine na kojima je Lagumdžija redovno govorio kako 2013. i 2014. stiže na naplatu nekoliko milijardi dugova.
Nema šanse da se to vrati bez prodaje prije svega BH Telecoma, kako da se vrate dugovi, tako i zavrti lova pred one državne izbore 2014.
Koja se približava brže nego što osjetimo...
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Sad bi svi odjednom prodavali:

http://www.seebiz.eu/telekom-srbija-na- ... /ar-45862/

http://www.finance.si/telekom_v_prodajo ... c_1_553448

Vjerovantno će i domaći doći na red, ali bi bolje bilo da sačekaju da se ostali izredaju.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Zato telekom Slovenije ode preko 73 EUR-a danas.
Ja ne bih imao ništa protiv da BH Telecom ide u prodaju u proljeće 2014. god.
Čvrsto sam uvjeren da će kako god se završi ova slagalica taj novac biti potreban pred državne izbore te godine. 8-)
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

I naš je danas išao preko 19, najbolji kupovni 19,18 :) ,
Slažem se sa proleterom, kako god se završi ova slagalica BHT ide na bubanj, jer nemaju boljeg, lakšeg i bržeg načina da riješe ove nagomilane probleme a da ostanu na vlasti.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

ABA3 vec danima vristi o isisavanju iz BHT od strane SDA, iako to nije nista novo. Po meni to je "artiljerijska priprema" za prodaju. Istovremeno, u (nazalost) ne puno objektivnijem Oslobodjenju, Eldar D nicim izavan, grcevito nam dokazuje da su BHTSR i Mtel najefikasniji telekomi u Evropi. Ova nagla zainteresovanost je indikativna. Po meni ide prodaja uskoro.
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: BH Telecom

Post by jastuk1 »

Imam jedno pitanje... LOL.

Ukoliko nekad dođe do najave privatizacije i cijena skoči, da li odmah sve prodavati ili... Mislim, jasno je da bi određeni veliki skok bio obarač mnogima za prodaju. Naravno u zavisnosti od procenta skoka i ukupnog procenta za prodaju. U osnovi internesuje me koliko bi forumaša izašlo, a koliko ostalo. Kad se RS telekom prodavao, nakon velikog rasta cijena je brzo spala ali ne znam da li je to bilo zbog generalog pada tržišta nakon pucanja balona ili...

Eto, interesuju me vaši strateški potezi, u slučaju privaTZacije, ako neko želi da ih podjeli...
Sabur2
Posts: 1881
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Meni sva ta prica vise lici samo na drukanje cijene, a prodaja ne moze ici bas tako preko noci. Mislim da cak i da su sad odlucili da ga prodaju, to ne mogu prije kraja sljedece godine obaviti, a obzirom da odnos snaga u parlamentu, ne vjerujem ni da je moguce dobiti saglasnost za to.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

jastuk1 wrote:Imam jedno pitanje... LOL.

Ukoliko nekad dođe do najave privatizacije i cijena skoči, da li odmah sve prodavati ili... Mislim, jasno je da bi određeni veliki skok bio obarač mnogima za prodaju. Naravno u zavisnosti od procenta skoka i ukupnog procenta za prodaju. U osnovi internesuje me koliko bi forumaša izašlo, a koliko ostalo. Kad se RS telekom prodavao, nakon velikog rasta cijena je brzo spala ali ne znam da li je to bilo zbog generalog pada tržišta nakon pucanja balona ili...

Eto, interesuju me vaši strateški potezi, u slučaju privaTZacije, ako neko želi da ih podjeli...
To što pitaš zavisi od mnogo faktora, prije svega ko bi bio kupac, modela privatizacije, do kojeg bi to iznosa cijena skočila, po kojoj sam/si cijeni kupovao, ima li na tržištu u tom trenutku neka druga dionica koju je isplativije kupiti i sl. BH telekom ima veliki prostor za rast prihoda, odnosno smanjivanje astronomskih rashoda, tako da bi dobit mogla da bude daleko veća, pa bi se postavilo pitanje opravdanosti prodaje dionica koje imaš. S druge strane, ukoliko izuzmemo fondove, kod malih dioničara nema veliki broj dionica, tako da bi potražnja vjerovatno bila daleko veća od ponude, a što bi sigurno doprinjelo velikom skoku cijene. To su neki moji principi i razmišljanja kad je u pitanju ova dionica.
Sabur2 wrote:Meni sva ta prica vise lici samo na drukanje cijene, a prodaja ne moze ici bas tako preko noci. Mislim da cak i da su sad odlucili da ga prodaju, to ne mogu prije kraja sljedece godine obaviti, a obzirom da odnos snaga u parlamentu, ne vjerujem ni da je moguce dobiti saglasnost za to.
Niko nije ni rekao da će to ići preko noći, međutim da postoje planovi za prodaju to je sigurano. Lagumđija je takav tip, ukoliko se sječaš on je za samo 2 godine, u vrijeme alijanse 2000-2002, izvršio preko 80% male privatizacije (254 firmi), kao i cjelokupan bankarski sektor. Pitanje je samo pogodnog političkog trenutka, jer kao što reče montypython, ovo je pripremanje javnosti za takav scenario.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

(Psiho)analizirajmo malo ovaj tekst iz Oslobođenja.
Oslobođenje inače sada piše u korist SDA, to je kristalno jasno. Otkuda odjednom Dizdarevićev tekst, što reče monthy, ničim izazavan?
MMF vjerovatno posljednji put daje sredstva bez uslovljavanja prodaje telecoma i još nekih manjinskih dijelova Vlade FBiH.
Elektroprivreda nikada neće ići u privatizaciju na ovaj način direktne prodaje većinskog dijela.
Jasno je to autoru. Ukoliko se posloži vlast SDP+SBB nakon 7. oktobra, moraće se prići tom pitanju ozbiljno, jer će novac trebati za izbore 2014. a taj pritisak MMF i WB će dobro doći kao izgovor. Tu SDA vidi šansu da galami kako SDP+SBB rasprodaju "porodično zlato" i već sada priprema javnost protiv prodaje, jer znaju da će sa tolikim sredstvima vlast lako dobiti državne izbore.
E sad, koliko ko očekuje, kada i ostalo stvar je procjene i želja svakog od nas. Sabur kaže neće prije kraja 2013.g. a ja sam rekao da je realniji rok proljeće 2014.
Cijena dionice zavisi od toga hoće li se ići na prodaju 51 % ili 67 % paketa. Ono što bi bio idealan razvoj događaja je da se o tome počne pričati nakon podjele dividende negdje u 7. mjesecu iduće godine, što bi dovelo do toga da cijena ne pada tako kao ove nakon ex dividenda day.
A da se vratim na Elmirov tekst, to svakako ide u prilog BH telekomu ( i nama :D ), jer je ga je nahvalio sa pokazateljima, neka samo tako nastavi, mada mu je pored gore navedenog bio i cilj da nahvali Rešidbegovića i ostali SDA menadžment pred skorašnju smjenu, kako bi izazvao revolt javnosti.
Ne bih se čudio da uskoro Rešidbegović izađe sa izjavom da će ovo biti najbolja godina u istoriji BH Telekoma.
Post Reply