BH Telecom

Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Teme koje potenciraju @monty i @brzi su prave teme. To je jedini način da BH Telecom izbjegne rapidno propadanje i privatizaciju. To je ljekovita terapija, bolna ali jedina ljekovita. U kratkim crtama, prije ili kasnije, neizbježan put. To je ono što bi uradio strani vlasnik, i ono što bi trebalo da uradi država kao vlasnik, da imaju znanja, volje i dobrih namjera. Trenutno stanje je neodrživo i nema opravdanja. Još je gluplje pravdati ga i predstavljati dobrim rješenjem.
montypython
Posts: 3912
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Investitor wrote:
Jesam li dobro shvatio da ovi traže od Svetlane da spriječi prodaju BHT-a....monty reaguj
Ma ne zanimaju me mišljenja nekakvih grupa pogotovo sindikalnih, da ne kažem šta mislim o tzv radničkim dionicama. Grupe su u principu uvijek u krivu. Tu se traži samo vlastiti uski interes. Za Cenićku, nije stvar u njoj samoj ona je samo simbol da ovako kao dosad ne može. Ne očekujem od nje čuda, čak ni da će uraditi dobru stvar. Ništa se tu ne može uraditi bez tektonskih promjena u društvu, koje nisu na vidiku. Ne vidim tu silu koja bi trenutno privatizirala Telecom ili optimizirala broj zaposlenih.
slavuj
Posts: 1945
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

montypython wrote:
Investitor wrote:
Jesam li dobro shvatio da ovi traže od Svetlane da spriječi prodaju BHT-a....monty reaguj
Ma ne zanimaju me mišljenja nekakvih grupa pogotovo sindikalnih, da ne kažem šta mislim o tzv radničkim dionicama. Grupe su u principu uvijek u krivu. Tu se traži samo vlastiti uski interes. Za Cenićku, nije stvar u njoj samoj ona je samo simbol da ovako kao dosad ne može. Ne očekujem od nje čuda, čak ni da će uraditi dobru stvar. Ništa se tu ne može uraditi bez tektonskih promjena u društvu, koje nisu na vidiku. Ne vidim tu silu koja bi trenutno privatizirala Telecom ili optimizirala broj zaposlenih.
Još samo da dodam da se ne treba obazirati na tzv ekspertne grupe,koje za sitnu paru podržavaju onog ko ima interesa platiti.
Sve drugo što bih napisao bilo bi ponavljanje !
slavuj
Posts: 1945
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: BH Telecom

Post by slavuj »

montypython wrote:
Investitor wrote:
Jesam li dobro shvatio da ovi traže od Svetlane da spriječi prodaju BHT-a....monty reaguj
Ma ne zanimaju me mišljenja nekakvih grupa pogotovo sindikalnih, da ne kažem šta mislim o tzv radničkim dionicama. Grupe su u principu uvijek u krivu. Tu se traži samo vlastiti uski interes. Za Cenićku, nije stvar u njoj samoj ona je samo simbol da ovako kao dosad ne može. Ne očekujem od nje čuda, čak ni da će uraditi dobru stvar. Ništa se tu ne može uraditi bez tektonskih promjena u društvu, koje nisu na vidiku. Ne vidim tu silu koja bi trenutno privatizirala Telecom ili optimizirala broj zaposlenih.
Još samo da dodam da se ne treba obazirati na tzv ekspertne grupe,koje za sitnu paru podržavaju onog ko ima interesa platiti.
Sve drugo što bih napisao bilo bi ponavljanje !
brzi
Posts: 2574
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Rješenje je jednostavno,.. reorganizacija, nova sistematizacija,.. umjesto isplate dividende iduće godine upotrijebiti 50 miliona i dati otpremnine za 1000 najmanje potrebnih radnika.
Neka dobiju u prosjeku po 50.000 KM,.. opet se isplati za budućnost BH Telekoma.
Iako sam u par navrata nešto mrmljao protiv uprave Cementare Kakanj zbog neaktivnosti na stranim tržištima oni su primjer kako se to radi.
U 2008. godini su imali 380 uposlenih proizveli 770 hiljada tona cementa u 2016. godini proizvedeno 430 hiljada tona i broj radnika je sveden na 196.
Čak je proizvodnja po uposlenom veća nego u 2008. jer samo tako možeš pokriti amortizaciju.
Ne može BH Telekom četvrtinu prihoda trošiti na plate, radi se o djelatnosti sa visokom amortizacijom, nije to Prevent i šivenje presvlaka.
Šta će se desiti ako prihodi budu dalje padali i troškovi plaća dostignu 30 % prihoda.
Desit će se HT Mostar. Neće više biti dobiti.
Evo HT Mostar je po prihodima sličan Telekomu Crne Gore.
HT prihodi, 202 miliona, plate 53 miliona KM ( 26,2 % od ukupnih prihoda) 1396 uposlenih :shock:
Telekom Crna Gora 177 miliona KM prihoda, plate 29,5 miliona KM ( 16,5% od ukupnih prihoda ) 588 uposlenih.
I kad se još tome doda izvlačenje novca kroz nabavke kako doći na zelenu granu ? Samo potpunom privatizacijom.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

brzi wrote:Rješenje je jednostavno,.. reorganizacija, nova sistematizacija,.. umjesto isplate dividende iduće godine upotrijebiti 50 miliona i dati otpremnine za 1000 najmanje potrebnih radnika.
Neka dobiju u prosjeku po 50.000 KM,.. opet se isplati za budućnost BH Telekoma.
Iako sam u par navrata nešto mrmljao protiv uprave Cementare Kakanj zbog neaktivnosti na stranim tržištima oni su primjer kako se to radi.
U 2008. godini su imali 380 uposlenih proizveli 770 hiljada tona cementa u 2016. godini proizvedeno 430 hiljada tona i broj radnika je sveden na 196.
Čak je proizvodnja po uposlenom veća nego u 2008. jer samo tako možeš pokriti amortizaciju.
Ne može BH Telekom četvrtinu prihoda trošiti na plate, radi se o djelatnosti sa visokom amortizacijom, nije to Prevent i šivenje presvlaka.
Šta će se desiti ako prihodi budu dalje padali i troškovi plaća dostignu 30 % prihoda.
Desit će se HT Mostar. Neće više biti dobiti.
Evo HT Mostar je po prihodima sličan Telekomu Crne Gore.
HT prihodi, 202 miliona, plate 53 miliona KM ( 26,2 % od ukupnih prihoda) 1396 uposlenih :shock:
Telekom Crna Gora 177 miliona KM prihoda, plate 29,5 miliona KM ( 16,5% od ukupnih prihoda ) 588 uposlenih.
I kad se još tome doda izvlačenje novca kroz nabavke kako doći na zelenu granu ? Samo potpunom privatizacijom.
Dijagnoza koju će pokazati famozni due diligence. Drugog puta nema ukoliko je istina bitna. Alternativa je samobmana i obmana i konačni rezultat propadanja telekoma. Ja sam protiv privatizacije, ali ako vlada nema snage za zdravu strategiju, onda je privatizacija neizbježna.
dervissedam
Posts: 39
Joined: 19 May 2016, 17:25

Re: BH Telecom

Post by dervissedam »

Investitor wrote:
Jesam li dobro shvatio da ovi traže od Svetlane da spriječi prodaju BHT-a....monty reaguj
Koliko sam ja shvatio, traze i dodatnih pedesetak miliona na najvece (nezaradjene) prosjecne place u BiH?
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

dervissedam wrote:
Investitor wrote:
Jesam li dobro shvatio da ovi traže od Svetlane da spriječi prodaju BHT-a....monty reaguj
Koliko sam ja shvatio, traze i dodatnih pedesetak miliona na najvece (nezaradjene) prosjecne place u BiH?
Svi režu granu na kojoj sjede, i radnici i uprava i vlasnik, sve zbog sitnosićarskog interesa.
dervissedam
Posts: 39
Joined: 19 May 2016, 17:25

Re: BH Telecom

Post by dervissedam »

Novi kolektivni ugovor sindikata bh telecoma srajevo i hrvatskih telekomunikacicija mostar, s vladom ili ministarstvom prometa i komunikacija, potpisan je ili nije?
Zaporka
Posts: 32
Joined: 13 Jul 2017, 13:48

Re: BH Telecom

Post by Zaporka »

Jeste.
Post Reply