Elektroprivreda BIH

ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Elektroprivreda BIH

Post by ada »

"Sitna biranija" sjajno, rekli ste suštinu.
brzi
Posts: 2628
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Ja zapravo nigdje nisam ni spomenuo HDZ ni Hrvate, ja sam spomenuo one koji nemaju rezervne domovine ( ili bar tako tvrde ), njihovu nebrigu za narodnom imovinom.
Ne vidim ni jedan razlog za povećanje broja uposlenih u EPHZHB za 600 ljudi u 10 godina, bez novih pogona i proizvodnje.
A što se tiče stranaka bez nacionalnog predznaka koje egzistiraju u Sarajevu, Banja Luci, Mostaru, broja njihovih članova,.. tu je bar jasno da nismo svi isti ( čak iako smo svi govna)
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by car »

EP HZHB je jedina elektriprivreda koja je napravila dva proizvidna objekta nakon rata.
HE Peć-Mlini i HE Mostarsko Blatkoja je puštena u rad 2010g.
Vrijednost obe investicije je omo 200 miliona KM.

Na BHT i FTV- ja uvijek čujem kako od rata nisu napravljeni novi proizvodni objekti, ali jesu i napravila ih je EP HZHB,ali toliko o objektivnosti.

Što se tiče zapošljavanje to je nažalost mito i korupcija, pogotovo u zadnje vrijeme,ali kao što vidimo ni ostala javna poduzeća nisu baš bolja.


Možeš li mi netko reći odakle je kolega izvukao podatak da je u federalnim institucinama odnos Hrvata i Bošnjaka 1:2.
Nažalost ima jako puno o orazovanih Hrvata koji ne migu dobiti posao, pogotovo državni, tako da vam ti šupljaci ne stoje.

Samo bih napomenuo da Hrvati nisu manjina vec konstitutivni narod, a što to smeta velikom broju Bošnjaka to je druga stvar.

Isto tako se ne slažem sa tvrdnjama da u EP BiH i BHT ima dosta ne Bošnjaka.
Evo npr. u Mostaru zgradi BHT nema Hrvata, ali u Mostaru Hrvati čine preko 50% stanovništva.

Ista je stvar sa HE Salakovac i Grabovica u općini Mostar, tamo rade samo Bošnjaci, a ista je stvar sa firmama gdje su Hrvati večina.

Prema tome samo želim reći da se Bošnjačka politika prestane pretvarat da je multi-kulti, jer su nacionalisti kao i ostali, jedino je razlika što Srbi i Hrvati to ne kriju, Bošnjaci se, skrivaju iza imena BiH, ali statistika ih demantira.

Kako firma koja nosi ime EP BiH ili BHT može dozvoliti da od 1995 samo Bošnjaci čine upravu, a gotovo pola stanovnika BiH nisu Bošnjaci,a normalno bar 95% radnika su Bošnjaci.
Da li ove dvije firme imaju pogrešno ime, ili su samo Bošnjaci stanovnici BiH?

U Srba i Hrvata je bar po imenu sve jasno, nema muljanja.
slavuj
Posts: 1950
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Elektroprivreda BIH

Post by slavuj »

Moram reagirati na ovu vašu nacionalističku diskusiju .!Samo da vas podsjetim da je sve to što vi sada zovete Elektroprivreda HZHB ili Elektroprivreda Republike Srpske,bilo Elektro privreda BiH.Ista stvar je i sa telekomima!Valjda to znate.Ovi novi Bošnjaci ,Srbi i Hrvati nisu prektički ni remontovali sve ono iz predratnog perioda.O izgradnji novih kapaciteta da i ne govorimo!A vi sada nastavirte svoje pohode!
Sitna buranija
Posts: 2094
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Sitna buranija »

car wrote:EP HZHB je jedina elektriprivreda koja je napravila dva proizvidna objekta nakon rata.
HE Peć-Mlini i HE Mostarsko Blatkoja je puštena u rad 2010g.
Vrijednost obe investicije je omo 200 miliona KM.

Na BHT i FTV- ja uvijek čujem kako od rata nisu napravljeni novi proizvodni objekti, ali jesu i napravila ih je EP HZHB,ali toliko o objektivnosti.

Što se tiče zapošljavanje to je nažalost mito i korupcija, pogotovo u zadnje vrijeme,ali kao što vidimo ni ostala javna poduzeća nisu baš bolja.


Možeš li mi netko reći odakle je kolega izvukao podatak da je u federalnim institucinama odnos Hrvata i Bošnjaka 1:2.
Nažalost ima jako puno o orazovanih Hrvata koji ne migu dobiti posao, pogotovo državni, tako da vam ti šupljaci ne stoje.

Samo bih napomenuo da Hrvati nisu manjina vec konstitutivni narod, a što to smeta velikom broju Bošnjaka to je druga stvar.

Isto tako se ne slažem sa tvrdnjama da u EP BiH i BHT ima dosta ne Bošnjaka.
Evo npr. u Mostaru zgradi BHT nema Hrvata, ali u Mostaru Hrvati čine preko 50% stanovništva.

Ista je stvar sa HE Salakovac i Grabovica u općini Mostar, tamo rade samo Bošnjaci, a ista je stvar sa firmama gdje su Hrvati večina.

Prema tome samo želim reći da se Bošnjačka politika prestane pretvarat da je multi-kulti, jer su nacionalisti kao i ostali, jedino je razlika što Srbi i Hrvati to ne kriju, Bošnjaci se, skrivaju iza imena BiH, ali statistika ih demantira.

Kako firma koja nosi ime EP BiH ili BHT može dozvoliti da od 1995 samo Bošnjaci čine upravu, a gotovo pola stanovnika BiH nisu Bošnjaci,a normalno bar 95% radnika su Bošnjaci.
Da li ove dvije firme imaju pogrešno ime, ili su samo Bošnjaci stanovnici BiH?

U Srba i Hrvata je bar po imenu sve jasno, nema muljanja.
Pa Mostar nije baš dobar primjer. Ali eto kada si njega uzeo kao primjer, kao što nema Hrvata (ako je tačno to što kažeš) u BHT ili HE Salakovac, nema ni Bošnjaka u Eronetu, HZHB ili Aluminiju zasigurno. Ali je nevjerovatno da vidiš nedostatak Hrvata u firmama na istočnoj strani, ali ne vidiš nikakav problem na zapadnoj strani, a upravo je na zapadnoj strani uzrok ove pojave koju primjećuješ. Da ima Bošnjaka tamo, a da Hrvata nema ovamo, imao bi pravo za to prigovarati. Ja ne znam da je u Mostaru bilo Hrvata da su djeci davali imena Ahmed, Emina i sl. Ali znam da je bilo Bošnjaka koji su davali imena Goran, Zoran, Nina... A i u toj činjenici se može prepoznati gdje je zapravo problem. Ali da se vratim...
U BHT, EP BiH i drugim javnim preduzećima (federalnim i kantonalnim) u Sarajevu ima Hrvata i Srba, za razliku od Mostara (o BL da i ne govorim). To što su HDZ-ovci kao ratni plijen oteli recimo dio preduzeća EPBiH i napravili HZHB je razlog zašto ih više nema u EP BiH. Šta treba, oteli dio za sebe, a ovo što je ostalo - e to ćemo da dijelimo? Ne ide to tako.
Što se tiče pariteta Hrvati jesu konstitutivan narod u BiH, ali su po brojnosti manjina i to je fakt. Ali kada je u pitanju podjela pozicija i radnih mjesta imaju daleko veći kolač nego što bi trebali imati. Ako neko puni budet sa 20% ili manje zašto bi povlačio iz budžeta više od toga? Ali ima ona narodna "sve što radiš, sebi radiš" i u dugom roku će sve to doći na naplatu.
Činjenica ostaje da u sjedištima državnih firmi (Eronet, Aluminij, HZHB i sl.) u Mostaru nema Bošnjaka, a da u sjedištima državnih firmi u Sarajevu ima i Srba i Hrvata najmanje u skladu sa njihovim brojem koliko ih tu živi, a vjerovatno i više od toga.

P.S. Pa više od pola Kiseljaka, Kreševa i sl. ti radi u Sarajevu...
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Elektroprivreda BIH

Post by proleter »

Etnička privatizacija (pljačka, ratni plijen) i stranačko-etnička kontrola javnih preduzeće i resursa je korijen svih problema u nasljeđu postratne BiH.
Ne bih se uključivao u nacionalističku diskusiju, mada ove teme treba otvoriti i malo dublje sagledati.
Za vrijeme SDP-ove vlade (mada nije bila samo SDP-ova nego i SDA, HSP i Radom za boljitak) bilo je više ljudi drugih nacionalnosti u nadzornim odborima, ali je problem bio što nisu "pravi" Hrvati odnosno iz HDZ-a.

Lagumdžija je nudio Čoviću koaliciju da samo jednog ministra iz reda Hrvata da SDP, ali je to ovaj autentični Hrvat koji se do jučer potpisivao ćirilicom odbio.
This is fact, this is true, što bi rekao Trump.

Totalno sam nacionalo rasterećen ali moram ovo reći - HDZ (a ne Hrvati) su dobili 3 puta više pozicija nego što im pripada, ako se gleda TEŽINA pojedinih misnistarstava, institucija, javnih (državnih) preduzeća.

Bakir i SDA su, misleći da će odobrovoljiti Čovića da ne postavlja maksimalističke političke zahtjeve, dali HDZ-u svu finansijsku moć i kontrolu na razini države i Federacije BiH (u kantonima sa HDZ-ovom većinom su ionako sami uzeli 100 %).

UIO, sva ministarstva finansija, Direkcije cesta, Elektroprijenos, glavi revizor Dragan Vrankić (što je najveća šega)...dakle najmanje 10 milijardi KM je pod kontrolom HDZ-a i Čovića. Inače BDP BiH je oko 28 milijardi KM.
Dakle po Čoviću i HDZ-u na sceni je ovaj princip : na državnoj razini naše je 33 %, na entiteskoj 50 % a tamo gdje smo većina je samo naše!
Za to vrijeme bošnjački uhljupi se zadovoljavaju trpajuću Arape po Sarajevu i potkradajući ovo malo javnih preduzeća što je još ostalo.
Toliko o mojoj nacionalističkoj raspravi.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Elektroprivreda BIH

Post by Shahab »

Dobra i racionalna analiza. Kontinuitet pogrešne politike već deset dvadeset godina. Nije multietničnost cilj sama po sebi. Danas su granice obesmišljene pokretom kapitala i ljudi. To je recept i za našu multietničnost. Ne putem zastarjelih metoda partijskog kadroviranja. Uspostavom pravnog poretka i procedura obesmišljava se personalno kadrovsko rješenje stranačkog idiota-lopova. U privrednom segmentu solucija je privatizacija. To ne odgovara ni Lagumdžiji ni sadašnjoj vlasti. Tada nema brzog i lakog novca. To je njihov primarni cilj. Multietničnost i državotvornost su za njih zadnje rupe na sviralu.
brzi
Posts: 2628
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: Elektroprivreda BIH

Post by brzi »

Nisam imao namjeru temu skretati u politiku,.. pa da se vratim na temu.
Jutros u Avazu piše da će EP BiH gubitak pokriti povećavanjem cijene el. energije za domaćinstva za 1,5 % godišnje, (pa valjda tako sve dok ne isplivaju).
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by car »

Pročitajte šta sam napiso, niste nimalo korektni.
U prijašnjrm postu sam napisao da nema Hrvata u EP BiH i BHT u Mostaru, a da je ista situacija sa firmama gdje su Hrvati većina.

Ja kažem kako jest i to napišem, a vi mi kažete da sam licimjer i prozivam samo Bošnjake.

Nacionalna struktura JP pokazuje da svatko gura isključivo svoje i to je jedino istina, bez obzira što to neki pokušavaju prikazati drugačije.

Zato sam i napisao da su svi govna, samo neki glume multi-kulti, a nisu nista bolji od drugih.

Danas je ista nacionalnost nužan, ali ne i dovoljan uvjet za JP, jer onda dolaze stranke, mito-korupcija i nepotizam.

Ja ne tvrdim da je to dobro, ali je tako i nevinih nema.

Što se tiče politike, Hrvati su konstitutivan narod bez obzira na brojnost.
U proteklom ratu postotno je najviše Hrvata raseljeno iz BiH i to su činjenice.

Činjenica je da nitko na ovome forumu isto kao FTV i BHT neće da prelomi preko jezika da je EP HZHB napravila dva proizvodna objekta i realizirala 200miliona KM investicija.
Ista će uraditi i prvi vjetro park u Mesihovoni 75MW, koji bi već bio gotov da spomenuti Zlatko Lagumdžija nije nelegalno napravio vlast i postavio Lijanoviće i HSP u EP koji su pravili nered.
Nažalost nije se ni HDZ nakon njih proslavio, ali prije su znali sastavit upravu koja bi nešto i uradilakao, dvije spomenute investicije.

Kad smo kod politike FBiH je osnovana Washingtonskim sporazumom u koji su Hrvati unijeli gotovo isto teritorija kao i Bošnjaci.
Na početku je u FBiH bilo 8 Hrvati i 8 Bošnjaka, ali se intervencijom stranaca to promijenilo.

Kad već spominjete Lagumžiju i platrormu, ja bih vas samo pitao da mi objasnite kako je 5 trećina od 17.
17/3=5?
Valentin Inzko je poništio odluku CIK-a i njene Predajednice Hadžiabdić koja nije pristala da je 17/3=5 i odlučio da jeste.

Što se tiče Čovića, većina Hrvata je glasala za njega i to treba poštovati.
A da je lik prije bio Jugosloven, jesta, ali šta drugo očekujete od političara, jer oni su prvenstveno tu radi sebe.
car
Posts: 67
Joined: 14 Mar 2017, 13:10

Re: Elektroprivreda BIH

Post by car »

Shahab wrote:Dobra i racionalna analiza. Kontinuitet pogrešne politike već deset dvadeset godina. Nije multietničnost cilj sama po sebi. Danas su granice obesmišljene pokretom kapitala i ljudi. To je recept i za našu multietničnost. Ne putem zastarjelih metoda partijskog kadroviranja. Uspostavom pravnog poretka i procedura obesmišljava se personalno kadrovsko rješenje stranačkog idiota-lopova. U privrednom segmentu solucija je privatizacija. To ne odgovara ni Lagumdžiji ni sadašnjoj vlasti. Tada nema brzog i lakog novca. To je njihov primarni cilj. Multietničnost i državotvornost su za njih zadnje rupe na sviralu.
100% se slažem, jer ovo su temelji, kapital i znanje su jedina budućnost, ali dok je ovako stanje, ja prirodno držim svoju stranu, kao i drugi svoju
Post Reply