Energoinvest

montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Napokon jedna šira informacija, dosad smo samo tapkali u mraku. Ako dobro shvatam ovo 1,7 m iz Kurdistana je samo prva rata. To im je sad palo kao s neba. Izgleda da oslobađanje Mosula i slabljenje ISILA ipak ima uticaja. Za 2017 planirano 175 m a već za prvi kvartal imaju 40 m. Da li ovo znači da u Tanzaniji ipak nešto rade jer sumnjam da toliko prihoda može biti samo iz Alžira? A ovo za planove, 180 m u tenderskoj preoceduri i milijardu KM poslova za koje se pripremaju, ako bude i pola od toga na konju su. Nisam baš vjerovao u one najcrnje vijesti ali ovo mi zvuči bolje nego što sam i sam očekivao. Kao da ipak neće propasti. Još ako se popravi situacija u Iraku i Siriji padom ISILa (a i u Libiji je vidim nešto bolje) moraće se tamo praviti nova infrastruktura a sve stara tradicionalna Energoinvestova tržišta.
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Slično kao jučer na SOSORu, nakon jedne ovakve vijesti, uz ovakvu cijenu kao što je dosad, svugdje bi došlo do drame na berzi, osim naravno na SASE močvari. Međutim, dugoročnije, neće moći ovako ostati, mogao bi se onaj SAYIN HAOS ipak dogoditi kad-tad. Ne znači da će otići na 10-15, ali na 1 KM sigurno neće ostati. Moje mišljenje.
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Mišljenje revizora je negativno. Jer za sve što se radi trebaju finansije kao i za plate a naplatit će tek kad završe. Tako da ih jedino ova prodaja zemljišta ispitne stanice može malo popraviti.Pa ako prežive.
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

Pa naravno, sve je u likvidnosti. Međutim ovih 1,7 m je već leglo, što bi značilo i da ostatak stiže uskoro. Ne kažem ni ja da je blistavo ali imam utisak da su se bar izvukli.
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

Ima tu svega. Počev od ,još uvijek, kašnjenja plata, mogućeg bliskog poreskog opterećenja, obaveza prema kamatama i ostalo za šta im trebaju finansije. Jer ako su oni planirali plaćanje poreskih obaveza za par godina a poreska uprava kaže platite do kraja ove godine onda su u velikom problemu.
Kod banaka je još gore. Na krajnji rok kredit se mora vratiti i ako se ne vrati, u roku od par sedmica idu blokade.
Sve visi negdje u zraku.
montypython
Posts: 3940
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Energoinvest

Post by montypython »

panzer wrote:Ima tu svega. Počev od ,još uvijek, kašnjenja plata, mogućeg bliskog poreskog opterećenja, obaveza prema kamatama i ostalo za šta im trebaju finansije. Jer ako su oni planirali plaćanje poreskih obaveza za par godina a poreska uprava kaže platite do kraja ove godine onda su u velikom problemu.
Kod banaka je još gore. Na krajnji rok kredit se mora vratiti i ako se ne vrati, u roku od par sedmica idu blokade.
Sve visi negdje u zraku.
Eto prilike za npr Razvojnu banku, ipak se još radi o državnoj firmi, ne znam kome daju kredit ako ne firmi koja planira davati ponude na tendere za projekte od milijardu. Hrvatska se bori za Agrokor koji je u minusu milijarde eura a ovdje imamo proizvodnu firmu koja može generisati radna mjesta a radi joj se o svega nekoliko miliona likvidnosti. Sad je i dosta manje ljudi pa ne vjerujem da za bruto platu ide više od 700-800 K mjesečno. Uglavnom sve negativno iz tog izvještaja znali smo i prije, ali je zato sve ovo pozitivno novost, bar meni. Ja sam već bio počeo vjerovati da svih tih 400 ljudi dolazi na posao i ništa tamo ne radi.
Nisam shvatio koliko bi još trebalo stići iz Kurdistana 20-1,7 ili 10-1,7 m?
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

montypython wrote:Slično kao jučer na SOSORu, nakon jedne ovakve vijesti, uz ovakvu cijenu kao što je dosad, svugdje bi došlo do drame na berzi, osim naravno na SASE močvari. Međutim, dugoročnije, neće moći ovako ostati, mogao bi se onaj SAYIN HAOS ipak dogoditi kad-tad. Ne znači da će otići na 10-15, ali na 1 KM sigurno neće ostati. Moje mišljenje.

Naravno da će doći do naglog skoka, problem je što su profesionalni manipulatori svuda aktivni jer je ipak u pitanju zlatna koka za njih.
Energoinvest ide dalje, 100%, svako ko imalo ima pameti poslije svih informacija da prva stabilnija situacija na SASE znači i HAOS kada su dionice ENISR u pitanju.

Ima ih koji kupuju i prodaju :D , neki sitniš, sve kako bi se polako dokopali malo većih količina.

Kod mene je na stanju trenutno 30'000 dionica ENISR.

Čekam i 5 godina ako treba za kajmak :D

Možda uzmem još koji veći paket.

;)
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

A koja je prosječna nabavna?
sayo
Posts: 125
Joined: 17 Mar 2015, 18:35
Location: Switzerland

Re: Energoinvest

Post by sayo »

panzer wrote:A koja je prosječna nabavna?
Trenutan gubitak mi je po stanju oko 25'000km, tako mi stoji u banci, nisam gledao, kupovao sam od 2,15 i onda do prije neki dan :D
Cuvajmo BiH kao zenicu svoga oka!
panzer
Posts: 12082
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Energoinvest

Post by panzer »

treba vidjeti koje do koje najnize cijene su dionicari spremni prodavati. Npr, kod hidrogradnje se vidjelo da ispod 1 KM bas ne ide prodaja a ovdje jos nije padalo ispod 1 KM.
Post Reply