Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Bacih malo pogled na SASE. Da se u bilo kojoj normalnoj zemlji desi da osiguravajuća kuća za 3-4 mjeseca dođe sa trećeg na prvo mjesto i to poslije onakvih turbulencija u 2016, i sve to uz ovakav spektakularan mjesečni rast, bilo bi ludilo na berzi, za pola sata bi skočila dionica za min 10%. Na SASE klasika, močvara, nije ni bilo trgovine a kamoli jagme na kupnju. Čak ima prodajni nalog za fening niži od dosadašnje cijene.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Upravo tako , cijena na berzi bi trebala rasti i veoma brzo dostići nominalnu vrijednost, čak do 30.06.2017.
panzer
Posts: 12086
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Pa nemojte sad tako. Uvijek ima neko kome treba keš pa eto ima i naloga na kojim bi mogli nesto i prodati. Pogotovo što ljeto dolazi a za more i makarsku dobro dođe koja marka više.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

http://indikator.ba/Vijest.aspx?p=1&id= ... raciji+BiH

".....On je za agenciju Patria rekao da novo rukovodstvo, imenovano prije 11 mjeseci na čelo ovog društva nastavlja sa stabilizacijom kompanije te da se nadaju još boljim poslovnim rezultatima do kraja 2017."
panzer
Posts: 12086
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Dioničari Sarajevo-osiguranja d.d. Sarajevo donijeli su na Skupštini održanoj 29. juna odluku o promjeni sjedišta društva.

Kako saznajemo, društvo će se sa sjedištem preseliti u drugu zgradu, dok će se postojeća izdavati.

Na sjednici je usvojen izvještaj o poslovanju Sarajevo-osiguranja za 2016. godinu koji uključuje Izvještaj eksternog revizora, Izvještaj o radu Nadzornog odbora i Odbora za reviziju za 2016. godinu.

Skupština je donijela odluku i o izboru eksternog revizora za reviziju finansijskih izvještaja društva za 2017.godinu, a izabrana je računovodstvena kuća Revizija Džaferović.

Dioničari nisu podržali izmjene Statuta Društva Sarajevo-osiguranje d.d. Sarajevo.
A na šta su se odnosile izmjene statuta?
panzer
Posts: 12086
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Vlada Federacije BiH donijela je odluku o načinu, odnosno o metodu privatizacije državnog kapitala u Sarajevo-osiguranju metodom neposredne pogodbe još 23. marta, ali od tada javni poziv za prodaju ove kompanije još nije objavljen.

Investicijska javnost pita se da li je prodaja ove kompanije još uvijek aktuelna ili je federalna vlast odustala od prodaje osiguravajućeg društva?
Odgovore na ovo pitanje pokušali smo dobiti od Agencije za privatizaciju BiH, koja je nadležna da objavi javni poziv, ali odgovor na naš pisani upit nismo dobili.
Dobićete odgovor.....

Sve je to pokazetelj da je država pred velikim problemom.
slavuj
Posts: 1950
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Negdje 1994.više od dvije godine od početka rata,donio jedan momak medju svoje saborce na Žuč, onu kartu opkoljenog Sarajeva na kojoj su bila ucrtana sva artiljerijska orudja oko grada.Jedan od njih,koji je tu od početka rata,nakon što je proučio kartu,važno i mudro izreče:jebo te,pa mi smo opkoljeni!
Meni se čini da je neko u Agenciji za privatizaciju polčeo da radi posao za koji prima plaću!Jer sve one gluposti koje je o Sarajevo osiguranju bukvalno lupetao premijer,treba nekako pokušati neutralizirati!Ja predpostavljam da to neko pokušava!Stara kriminalizirano družina koja tasmo sjedi već godinama,Ganić,Vrbić ,Talić i ostale taldjije,sigfurno nisu došli tobe.Oni su ,u ostalom tamo i dovedeni da nešto učine za svoje!I ove glupe priče Novalića o firmama koje treba prodati,njihov su stil i djelokrug rada!
I da je do njih,davno bi Sarajevo osiguranje dobilo nekog spasioca ,po želji stranačkih velmoža!To su činjenice o kojima ne treba dvojiti,one su do sada u više navrata potvrđene od tih istih egzekutora tzv državne imovine.
Pa vidite li,da oni ni godinu dana nakon što im je sud mimo njihove volje vratio feroelektro u vlasništvo,ne poduzimaju ništa oko spašavanja onoga što je ostalo iza Stanića!Sa nadzornim odborom i vršiocem dužnosti direktora,koji su imenovani na određeno vrijeme,čujem pokušavaju da prodaju imovinu u Neumu da bi ovim neradnicima,koji su zajedno sa Staničima pljačkali firmu godinama,obezbjediliu plate!
Pa mi svi smo u problemima!Na kraju će ovi pljačkaši početi otimati po kućama!
slavuj
Posts: 1950
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Negdje 1994.više od dvije godine od početka rata,donio jedan momak medju svoje saborce na Žuč, onu kartu opkoljenog Sarajeva na kojoj su bila ucrtana sva artiljerijska orudja oko grada.Jedan od njih,koji je tu od početka rata,nakon što je proučio kartu,važno i mudro izreče:jebo te,pa mi smo opkoljeni!
Meni se čini da je neko u Agenciji za privatizaciju počeo da radi posao za koji prima plaću!Jer sve one gluposti koje je o Sarajevo osiguranju bukvalno lupetao premijer,treba nekako pokušati neutralizirati!Ja predpostavljam da to neko pokušava!Stara kriminalizirano družina koja tamo sjedi već godinama,Ganić,Vrbić ,Talić i ostale taldjije,sigfurno nisu došli tobe.Oni su ,u ostalom tamo i dovedeni da nešto učine za svoje!I ove glupe priče Novalića o firmama koje treba prodati,njihov su stil i djelokrug rada!
I da je do njih,davno bi Sarajevo osiguranje dobilo nekog spasioca ,po želji stranačkih velmoža!To su činjenice o kojima ne treba dvojiti,one su do sada u više navrata potvrđene od tih istih egzekutora tzv državne imovine.
Pa vidite li,da oni ni godinu dana nakon što im je sud mimo njihove volje vratio Feroelektro u vlasništvo,ne poduzimaju ništa oko spašavanja onoga što je ostalo iza Stanića!Sa nadzornim odborom i vršiocem dužnosti direktora,koji su imenovani na određeno vrijeme,čujem pokušavaju da prodaju imovinu u Neumu da bi ovim neradnicima,koji su zajedno sa Staničima pljačkali firmu godinama,obezbjediliu plate!
Pa mi svi smo u problemima!Na kraju će ovi pljačkaši početi otimati po kućama!
panzer
Posts: 12086
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Već smo zaključili da APF ima punu slobodu da uslove postavi tranparentno i pošteno. Vlada nije postavila nikakvo maksimalno ograničenje cijene da bi ih bilo ko mogao optužiti za nekakvu lošu odluku.
Odluka o nastavku prodaje je sasvim dobar potez a na APF je da tu uradi kako treba. Ali veći je problem što jedna instutucije ne poštuje odluke pretpostvljenje instutucije nego sluša nekog pojedinca a to je ozbiljan problem. Doduše, to je normalna stvar u ovoj državi ali ovdje je u pitanju politički inat a ne korekcija pogrešne odluke vlade entiteta.

Jer, nije rješenje ni da se SO vodi na ovaj način. Niti ima podršku vlasnika, niti taj vlasnik zna voditi osiguravajuću kuću. A nije mu to ni svrha tako da se na prodaju mora ići.
montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

panzer wrote:Već smo zaključili da APF ima punu slobodu da uslove postavi tranparentno i pošteno. Vlada nije postavila nikakvo maksimalno ograničenje cijene da bi ih bilo ko mogao optužiti za nekakvu lošu odluku.
Odluka o nastavku prodaje je sasvim dobar potez a na APF je da tu uradi kako treba. Ali veći je problem što jedna instutucije ne poštuje odluke pretpostvljenje instutucije nego sluša nekog pojedinca a to je ozbiljan problem. Doduše, to je normalna stvar u ovoj državi ali ovdje je u pitanju politički inat a ne korekcija pogrešne odluke vlade entiteta.

Jer, nije rješenje ni da se SO vodi na ovaj način. Niti ima podršku vlasnika, niti taj vlasnik zna voditi osiguravajuću kuću. A nije mu to ni svrha tako da se na prodaju mora ići.
Ovdje ni sam ne znam šta je bolje. Ono što je radio Novalić je katastrofa, potez SBB da to zaustavi je u to vrijeme bio koristan. Istovremeno mi se ne sviđa način, odnosno i teoretska mogućnost da neko kaže odbijam da uradim tako jer mi je iz stranke rečeno da ne uradim. Stvari su se međutim promjenile. Poslovanje u ovom trenutku izgleda mnogo bolje. Vraćeno je mjesto tržišnog lidera, mjesečne premije su sve veće i premašuju konkurenciju. Ako je i prestala isplata predratnih šteta uz racionalnije poslovanje, moglo bi se to jako odraziti na dobit u pozitivnom smislu. Sigurno da bi trebala još možda i godina dana za potpunu stabilizaciju, ali ne isključujem da je već poslovanje bolje. Ako jeste ne bi odmogla objava dobrih polugodišnjih rezultata. Uz premiju od 60ak m SOSOR bez balasta prijeratnih šteta može imati dobit i 5-6 m čim se malo stabilizuje a prva objava toga lansirala bi cijenu u stratosferu. E sad požar na Bingu nije definitivno došao u najbolji trenutak tako da može to malo i smanjiti privremeno dobit ali ne mora. Pitanje je koje su sad namjere Novalića i comp i ako su i dalje loše može li se to provesti. Npr ako bude poslovanje kako rekoh, firma automatski vrijedi preko 20 po dionici i biće ponuđača koliko voliš i da se nadmeću iznad 20. Međutim pitanje je li se odustalo od paklenog plana. Banda može početi priču sa: ...eto nije se prodalo po 13,5 po dionici, pa se nije prodalo po ne znam 10,39 znači nema interesa, hajmo sad probati direktnim pregovorima a dobro je ko god šta ponudi i koliko god. A možda je taj plan propao. Tako da ni sam ne znam šta je bolje. Generalno sve je bolje odvojiti od državne šape što prije ali ovom slučaju možda nije loše još koji mjesec pričekati ako firma već ide ka stabilizaciji da se to jasno vidi i na FI, bar polugodišnjem, da se ima u pregovorima to kao bazu za formiranje cijene a ne da baza za pregovore s kupcima bude najlošija (možda i svjesno) godina u istoriji i dobit od 100 K, a svake godine poslije, od sad do vječnosti će biti 5 miliona ili više. Meni ne izgleda da je ovo rukovodstvo sad loše, ali treba nam još podataka. Kako god, ovo vrijedi višestruko više od prošlogodišnjih procjena. Da je ova ista firma u Hrvatskoj ili Srbiji (uz sposobne ljude u Vladi i Agenciji) nema šanse da se ne bi prodala po 25 KM po dionici i to da bude jagma na kupnju. Nažalost ni tržište ne reaguje uopšte (što i nije neko iznanađenje na SASE) na dobre vijesti o poslovanju i premiji, bar zasad.
Post Reply