BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Telekom raste polako ali sigurno već duži period( oporavlja se). Ponude skoro da i nema, a potražnje je solidna. Moglo bi biti interesantno u narednom periodu :)
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Ljudi, jeste li vi upratili da kada god Dnevni avaz objavi neke bedastoće o BH telekomu cijena istog na berzi odmah poraste. Od onakve novine do čega su dogurali, da im novina nema nikakvog uticaja na tržište. Doduše možda je i razlog što istu vijest ponavljaju 100 puta.
montypython
Posts: 3930
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Interesantna izjava Nikšića danas u intervjuu u istom tom Avazu. Kaže, Vlada očekuje dividendu od 140 miliona. Kako je za 2011 bilo mislim 100tinjak ili čak nešto manje ispada da očekuje povećanje od 40 % za 2012. Kako je Vlada vlasnik 90 % ispada da bi ukupna dividenda bila 155 miliona a dobit dakle bar tolika ili veća. Ne znam je li ima neki podatak na kojem to bazira (znam da je dobit nešto veća na polugodištu u odnosu na prošlu godinu) ili su to samo želje.
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ili će opet povući malo više od ostvarenog. Uvijek ostane akumulirane dobiti iz ranijih godina.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

montypython wrote:Interesantna izjava Nikšića danas u intervjuu u istom tom Avazu. Kaže, Vlada očekuje dividendu od 140 miliona. Kako je za 2011 bilo mislim 100tinjak ili čak nešto manje ispada da očekuje povećanje od 40 % za 2012. Kako je Vlada vlasnik 90 % ispada da bi ukupna dividenda bila 155 miliona a dobit dakle bar tolika ili veća. Ne znam je li ima neki podatak na kojem to bazira (znam da je dobit nešto veća na polugodištu u odnosu na prošlu godinu) ili su to samo želje.
Koliko bi to bilo po dionici, preko dvije marke :?: :!:
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: BH Telecom

Post by insider »

zlatna dionica, veoma lako moze doci do 20 KM, sto joj je godisnji maksimum......a prije 2 mjeseca je bila 16 KM
panzer
Posts: 12069
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Evo šta kaže politika o BH Telekomu :
Ovih je dana ministar prometa i komunikacija u Vladi Federacije BIH Enver Bijedić, inicirao provjere okolnosti kupovine zgrade za BH Telecom na Marin Dvoru od kompanije OKI, vlasnika Šefkije Okerića, odnosno razloge zbog kojih zgrada plaćena 34 miliona KM još nije useljena.

Bijedić je kritizirao upravu BH Telecoma što se "otuđila" od vlasnika, te najavio da će Vlada kao većinski vlasnik tražiti izmjenu propisa kako bi imali veći uvid u rad jedne od najprofitabilnijih javnih kompanija.

S obzirom na to da iniijativa ministra Bijedića dolazi u vrijeme veoma loših političkih odnosa SDP-a iz kojeg dolazi ministar Bijedić, i Stranke demokratske akcije, magazin Žurnal je od ministra zatražio pojašnjenje da li će ovaj put istrajati u tome da se razjasne okolnosti kupovine zgrade, ili će priča biti samo privremeno aktuelizirana u političkom momentu koji sada odgovara SDP-u.

ŠTA IMA LOŠE U TOME

Žurnal: Svakako da je dobro, ministre Bijediću što želite ispitati okolnosti kupovine zgrade za BH Telecom, ali je s obzirom na pogoršane političke odnose SDP-a sa SDA-om, nemoguće vaš potez posmatrati bez malo sumnje da to radite zbog političkog revanšizma, bliže se i lokalni izbori, odnosno zbog političke utrke za kontrolom nad ovom javnom kompanijom?

Bijedić: Nije tako! Razlozi su vrlo jednostavni. Zbog tolike medijske pažnje, zbog pisanja o nepravilnostima oko kupovine, cijene kvadrata, o stanju objekta...

Žurnal: Ali, mediji su o tome pisali i prije nekoliko godina. To je "stara" priča, a vi ste je ovih dana samo aktuelizirali. Zašto baš u ovom trenutku? Zašto to niste uradili odmah nakon preuzimanja dužnosti ministra?

BIjedić: Vjerujte da sam po dolasku na ovu dužnost zatekao toliko poslova da moj radni dan traje 12 sati, i opet ne mogu da stignem sve...da ispravim toliko nelogičnosti, toliko je aktuelnih pitanja koje moramo kreirati. Ako vam samo navedem koje su kompanije u nadležnosti ovog ministarstva.... BH Telecom, HT Eronet, i najveći punilac budžeta BH Telecom. Za HT Eronet znate da je 38 posto vlasnik T- HT Zagreb, da su tu bili veliki problemi. Po dolasku sam imao problem da promijenim upravu.

Imate BH Poštu sa 2.400 zaposlenih, i imate Hrvatsku poštu sa 600 zaposlenih. A svi znamo da ni jedna ni druga pošta ne trebaju toliko radnika.

Žurnal: Rekli ste da je BH Telecom najveći punilac budžeta, pa zašto onda, gledajući na važnost s finansijskog aspekta, niste s "raščiščavanjem" problema u javnim kompanijama krenuli od BH Telecoma?

Bijedić: Rješavali smo ono što je goruće... Dakle, pored ove četiri kompanije, imate i BH Airlines. Vi znate da je prošle godine potpisan ugovor sa Turkish Airlinesom, pa je ugovor raskinut, pa traženje novog partnera kompaniji... Pa imate Željeznice Federacije sa skoro 4.000 zaposlenih. Znate da imamo veliki broj radnika i u Pošti i u Željeznicama. To su postale "socijalne ustanove", veliki broj radnika onemogućava te kompanije da budu profitabilne.

Kad sagledate koliko ima problema, onda će vam biti jasno zašto je ova zgrada Telecoma tek došla na red.

Onda imamo puno posla oko radova na Koridoru Vc. Sad se radi na devet mjesta na Koridoru i to je za svaku pohvalu. Dalje, imate Sarajevsku obilaznicu...

Ali je eto došlo vrijeme da se provjere medijski napisi koji govore da su napravljeni propusti pri kupovini zgrade za BH Telecom. Smatram da bih loše radio ukoliko bih to ignorisao. Šta je loše u tome što sam dao nalog Nadzornom odboru da izvrše provjere?

DA NE BUDE ČERČILOVSKI

Žurnal: Dakle, već ste zatražili informaciju. Jeste li dobili odgovor?

Bijedić: Pa, nisam. Mislim da je Nadzorni odbor imao sjednicu jučer (srijeda 12. august op.a) na kojoj je trebao o tome razgovarati. Eh, sad, kako će predstavnici državnog kapitala u toj kompaniji to raditi, hoće li uključiti neke revizorske kuće...?

Žurnal: Nadajmo se samo da neće formirati komisiju da to uradi...

Zgrada OKI-ja na Marin Dvoru (seebiz.net)Bijedić: Da, da ne bude „čerčilovski“... Ja sam zatražio da se na osnovu medijskih spekulacija ili medijskih navoda, nemojte me hvatati za riječ, jer ja ne znam šta je istina u svemu tome, da se napravi izvještaj o kupovini objekta. Da li je u kompletnoj proceduri bilo pogrešnih koraka? Da li je ispoštovan Zakon o javnim nabavkama? Da li je tržišna vrijednost bila adekvatna? Da li je Komisija za nabavku radila svoj posao? Ma neka Nadzorni odbor to uradi. Neka zarade svoju platu.

ŠTA BI VI NA MOM MJESTU URADILI

Žurnal: Sve to sad može da potraje.

BIjedić: Ne vjerujem, zato što sam ih malo uozbiljio.

Žurnal: Kako mislite uozbiljio?

BIjedić: Pa da rade brzo, a na osnovu onoga što dobijem od Nadzornog odbora kao predstavnika vlasnika kompanije i stručnih službi koje budu angažirali, ako bude bilo elemenata, obratit ću se istražnim organima.

Ako ne bude elemenata, onda ćemo dati zvaničnu izjavu da je sve urađeno po zakonu. Šta drugo mogu uraditi? Šta bi vi na mom mjestu uradili?

Možda i drugi organi nisu imali elemenata za neke provjere. Ali, ja hoću da umirim svoju savjest, da kažem evo ja sam izvršio provjeru. Možda će meni doći nalazi da nema elemenata. Možda. Ne znam. Vidjet ćemo. Ne želim prejudicirati.

NI REVIZORI NISU UVIJEK U PRAVU

Žurnal: Kako je moguće da se uprava BH telecoma u tolikoj mjeri "otuđila" od vlasnika? Kada je prije nekoliko mjeseci parlamentarna komisija analizirala poštivanje Zakona o javnim nabavkama, BH Telecomu je rečeno samo da bi trebali da poštuju Zakon?!

Revizorski izvještaj za prošlu godinu, također, vrvi od navoda o nepoštivanju procedura javnih nabavki. Kakva se poruka javnosti odašilje ovakvim ponašenjem uprave kompanije, odnosno mlakom reakcijom parlamentaraca, pa i vašeg ministarstva?

BIjedić: Naravno da ćemo tražiti da se uprava oglasi o revizorskom izvještaju.

Žurnal: Revizori su propuste utvrdili, zašto bi sad uprava Telecoma trebala da se oglašava o njihovim navodima?

Bijedić: Ima razloga, ni revizori nisu uvijek u pravu. Imaju pravo i da pogriješe. I onda mogu da zatraže odgovor od kontrolisanog društva. Ali, hoću da se vratim na Zakon o javnim nabavkama i konkretno na BH Telecom. Jer, smatram da bi Zakon trebalo prilagoditi. Da se skrate procedure nabave, rokovi za žalbe. Događa se da oprema koju BH Telecom, recimo, želi da kupi zastari dok se obavi tenderska procedura. A zbog žalbenih rokova procedura ponekad traje i po nekoliko mjeseci.

BH Telecom je tu u nepovoljnom položaju u odnosu na konkurenciju. M:tel istu proceduru obavi za samo dva dana...

I također treba vidjeti šta ćemo s "profesionalnim žaljiteljima" koji su tu samo da obaraju tendere, a zapravo odugovlače dok od prvoplasiranog ponuđača ne iznude novac. Dobiju novac da odustanu od žalbe.

Uveo bih pravilo da žaljitelji moraju položiti deset posto od cijene posla za koji je raspisan tender, i ako se njihova žalba ne pokaže osnovanom, neka im novac propadne. Pa da vidimo onda hoće li se toliko žaliti.

STATUT BH TELECOMA JE NAPISAN KAKO UPRAVI ODGOVARA

Žurnal: Najavili ste izmjenu određenih propisa po kojima radi BH Telecom. Koliko aktelni propisi Vladi Federacije uopće daju uvid, odnosno kontrolu nad radom ove kompanije?

()Bijedić: Imamo uvid putem Nadzornog organa. A taj organ radi u skladu sa Statutom preduzeća. A Statut je napravljen tako da daje ogromne slobode upravi, tako da se upravljačka prava postavljaju iznad vlasničkih. I to je ono što je po mom mišljenju jako loše. Ne mora vlasnik u cjelosti upravljati svim procesima u preduzeću, ali za određene krupne zadatke mora da ima uvid i kontrolu. Međutim, došli smo u situaciju da se uprava potpuno otuđila. I da se ponašaju u skladu sa Statutom koji su sami sebi napisali prije desetak godina. I onda tu ne možete ništa promijeniti jer rade po zakonu.

Žurnal: Koliko je u sadašnjim uvjetima uopće moguće izmijeniti te propise?

Bijedić: Treba pojačati vlasnički uticaj u javnim preduzećima. Moguće je samo što se radi o veoma komplikovanoj operaciji. Mnogo koraka treba napraviti. Ali treba to uraditi.

Žurnal: Pa, hoćete li to uraditi?

BIjedić: Naravno! Naravno da ćemo tražiti izmjenu Statuta.

Žurnal: Kada?

Bijedić: Pa kad budemo stvorili uslove u kojima ćemo kao vlasnici moći nesmetano da mijenjamo propise. Ako mi sada kao vlasnici ne možemo da promijenimo Statut zbog preglasavanja, i inače preglasavanja u parlamentu, u Vladi, u Skupštini preduzeća...to je veoma mučna situacija u kojoj se broje "ruke" potrebne da se nešto izglasa. Treba da idemo svi ka tom cilju da kažemo to nije dobro, hajmo to promijeniti.

Žurnal: Vi vjerujete da će se to dogoditi?

Bijedić: Ja mislim da hoće

Žurnal: Ali, SDA-u je stalo da zadrži kontrolu nad tom kompanijom, zašto bi se složili s vama i mijenjali propis koji im omogućava punu kontrolu nad BH Telecomom?

Bijedić: A, zašto ne bi? Hajde, recite mi samo jedan razlog zašto tako mislite. Mislite da izvlače novac iz te kompanije?

Žurnal: Između ostalog...ali i milion drugih razloga. Zašto bi se tek tako odrekli kontrole nad BH Telecomom?

BIjedić: Ja samo mislim da ona garnitura koja je na vlasti, treba da vlada i javnim preduzećima i da postavlja svoje ljude, ali i da preuzme punu odgovornost nad preduzećem. Naravno i da ima određena prava. I što je važno, da se radi u skladu sa zakonima.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: BH Telecom

Post by 7pegaz »

montypython wrote:Interesantna izjava Nikšića danas u intervjuu u istom tom Avazu. Kaže, Vlada očekuje dividendu od 140 miliona. Kako je za 2011 bilo mislim 100tinjak ili čak nešto manje ispada da očekuje povećanje od 40 % za 2012. Kako je Vlada vlasnik 90 % ispada da bi ukupna dividenda bila 155 miliona a dobit dakle bar tolika ili veća. Ne znam je li ima neki podatak na kojem to bazira (znam da je dobit nešto veća na polugodištu u odnosu na prošlu godinu) ili su to samo želje.
Ovo za BH tel i 140 mil od dividende za državu znači da će ukupna dividenda biti 155 mil jer država ima 90%. A to onda znači da bi dividenda bila cca 2,45 KM. A to mogu jedino postići dizanjem kredita i na taj način isplatit dividendu iz zadržane dobiti. Jer, pogledajte, zadržana dobit je samo računovodstvena stavka tako da taj novac postoji samo na papiru. I redovnu dividendu isplaćuju iz kredita pa poslije vraćaju iz likvidnih sredstava (tko zna materiju nek pogleda Izvještaj o novčanim tokovima gotovine). Osim toga, malo se dotični gospodin prevario u računici jer od iduće godine nastupa obveza poreza na dividendu u iznosu od 10%. Tako da ni u ludilu ne može računati na tih 140 mil jer tolika može (MOŽDA) biti bruto dobit pa kad se odbije porez na dobit od 10% ostaje 126 mil pa 5% u statutarne rezerve (6.3 mil), ostaje 119.7 KM i od toga odbit 10% poreza na dividendu (11.97 KM) znači da ostaje za dividendu cca 107.73 mil KM ili 1,69 KM. Dakle, na razini prošlogodišnje a vjerojatno i manja.
Misle li investirat išta? Pogledajte koliko ulažu telekomi u regiji. Već rade na LTE i 4G a mi kaskamo i s 3G!
A Mtel grabi u FBiH sve veći udjel. Eronet će mu za 10 godina biti ispostava.
jastuk1
Posts: 41
Joined: 07 Aug 2012, 01:59

Re: BH Telecom

Post by jastuk1 »

@7pegaz,

Nekoliko stvari koje navodiš nisu utemeljene, a i trendovi glede telekoma su se promijenili.

Naime, u RS-u se plaća porez na dividendu od 10% i porez na kapitalnu dobit ako se ne varam je isto 10%. Takvog zakona i poreza u FBiH nema, a čak i ako se ove godine donese takav zakon, primjena može početi vjerovatno tek od dividende za 2013. Tako da iako je Mtelova dividenda malo veća od BHT, skresana za 10% je realno možda čak i manja od BHT-ove.

Tačno je da je Mtel uzimao tržište Bht-u, ali mislim da se tokom ove godine stalo sa gubljenjem tržišta, barem kad je o mobitelima riječ. Tokom ove godine, uveli su dosta paketa kojima sada dobro pariraju Mtelu, tako da Mtel u tom segmetnu nije više povoljniji od BHT-a. Čak mislim da BHT tu ima neke stvari koje su sada povoljinije od Mtela.

Mtel je davno skresao sve troškove, a mjere štednje i kresanja troškova su u BHT-u tek od ove godine, što se i vidjelo u 7 mil većoj dobiti na polugodištu - sve zbog rezanja troškova. BHT ima daleko veći prostor za uštede i rezanje troškova od Mtel-a. Ako BHT nastavi sa takvim uštedama, a čuo sam da su nekima sredinom godine smanjili plate - dobit ove godine može biti najveća u posljednjih pet i dividenda se može povećati sa sadašnjih 1,73 na 1,8, 1,9 ili čak 2KM.

Što se tiče koncesija za FBiH - bilo da je na vlasti SDA, SDP, SBB ili SBiH, niko neće dozvoliti odljev sredstava iz BHT-a. Pa neće Vlada FBiH kao 90% vlasnik BHT-a dodjeljivat ugovore nikom drugom, već sebi. A kad za godinu dvije krenu ugovori za cloud usluge, BHT će opet imati primat i priliku da proširuje tržište.

Tako da je Mtel do ove godine bio bolja dionica, a od ove se trend se u mnogim segmentima tržišnog udjela i ušteda dobro promijenio i mislim da je sada BHT bolja dionica od Mtela.
7pegaz
Posts: 84
Joined: 15 Sep 2012, 23:20

Re: BH Telecom

Post by 7pegaz »

jastuk1 wrote:@7pegaz,

Nekoliko stvari koje navodiš nisu utemeljene, a i trendovi glede telekoma su se promijenili.

Naime, u RS-u se plaća porez na dividendu od 10% i porez na kapitalnu dobit ako se ne varam je isto 10%. Takvog zakona i poreza u FBiH nema, a čak i ako se ove godine donese takav zakon, primjena može početi vjerovatno tek od dividende za 2013. Tako da iako je Mtelova dividenda malo veća od BHT, skresana za 10% je realno možda čak i manja od BHT-ove.

Tačno je da je Mtel uzimao tržište Bht-u, ali mislim da se tokom ove godine stalo sa gubljenjem tržišta, barem kad je o mobitelima riječ. Tokom ove godine, uveli su dosta paketa kojima sada dobro pariraju Mtelu, tako da Mtel u tom segmetnu nije više povoljniji od BHT-a. Čak mislim da BHT tu ima neke stvari koje su sada povoljinije od Mtela.

Mtel je davno skresao sve troškove, a mjere štednje i kresanja troškova su u BHT-u tek od ove godine, što se i vidjelo u 7 mil većoj dobiti na polugodištu - sve zbog rezanja troškova. BHT ima daleko veći prostor za uštede i rezanje troškova od Mtel-a. Ako BHT nastavi sa takvim uštedama, a čuo sam da su nekima sredinom godine smanjili plate - dobit ove godine može biti najveća u posljednjih pet i dividenda se može povećati sa sadašnjih 1,73 na 1,8, 1,9 ili čak 2KM.

Što se tiče koncesija za FBiH - bilo da je na vlasti SDA, SDP, SBB ili SBiH, niko neće dozvoliti odljev sredstava iz BHT-a. Pa neće Vlada FBiH kao 90% vlasnik BHT-a dodjeljivat ugovore nikom drugom, već sebi. A kad za godinu dvije krenu ugovori za cloud usluge, BHT će opet imati primat i priliku da proširuje tržište.

Tako da je Mtel do ove godine bio bolja dionica, a od ove se trend se u mnogim segmentima tržišnog udjela i ušteda dobro promijenio i mislim da je sada BHT bolja dionica od Mtela.
Početkom 2009. kupovna cijena Mtela mi je bila 1,20 KM po dionici. E sad kolega, to je godišnji povrat od dividende na ulaznu cijenu od 16,5%. A koliki je povrat na BH tel? Ne prelazi 10%. S tim da sam cijelo ulaganje vratio u 3 godine kroz dividendu i reinvetiranje (što je prefantastično). Koliko znam u BH tel eventualno se moglo skupit 5,5 KM dividende što je porazan rezultat u odnosu na Mtel od početka 2009. pa do danas. A koliko je aprecirala cijena Mtela u odnosu na BH tel? Činjenica je da je Mtel na našem tržištu i da uzima dio kolača a uzet će i veći kad krene prijenos broja u drugu mrežu uz zadržavanje predbroja. Ja trgujem na burzi da uzmem što više a ne iz patriotskih razloga. napravim analizu svih telekoma u regiji i usporedim brojeve pa šta je najjeftinije u odnosu na vrijednost i potencijal rasta to kupim. A što se poreza tiče na dividendu on kreće u FBiH od 01.01.2013. a u RS-u je krenuo u ovoj godini.
A to da će BHtel imat uvijek povlašten pristup instituacijam se promijeni preko noći. Pa neće Deutche telekom samo tako gledat kako mu netko kolače jede. Oni su ti koji jedu a drugi gledaju. Usporedi earning yields što se dividende tiče pa ćeš vidjet da je i sad u Mtela veći a to kroz period od 10 godina ako reinvestiraš stvara nedostizivu prednost.
Post Reply