BH Telecom

Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

probaj google search web archive
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Investitor wrote:
proleter wrote:Kako se može saznati koliko je neko posjedovao prije godinu ili dvije ?
Ja mislim da je ZIF Naprijed prodao 50 % zadnjih par godina. U stvari siguran sam da je bio na negdje oko 0,60 % relativno do skoro.

Zabilježiš povremeno podatke sa RVP (ja napravim screenshot-spasim pregled prvih 10 kao sliku) i onda upoređuješ te podatke.
Imate na rvp-u arhivu prvih deset, odabereš datum i skineš u Excel-u dokument u kojem su sve dionice koje postoje u registru. Tu možete vidjeti učešće pojedinih u ranijem periodu. Najviše je BIG prodavao, imali su preko 1,3%, a sada nešto malo preko 0,8%. Pa MI Group. Naprijed je najmanje prodavao od ova tri "porodična" fonda... Valjda što je u njemu porodica bila "najjača"...
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Po ovim uporednim pokazateljima BHT vrijedi daleko više od trenutnih 15 KM, posebno kada se zna da su druge dvije kompanije privatne. Nekima povrat od 7-8% nije interesantan, dok je nekima i povrat od 3,5% (HT) itekako dobar. Imam šuru u Norveškoj koji kaže da je i tamo telekom državni i kad ima povrat na uloženo od 3% da je to fenomenalno. Međutim kod nas cijenu u največem obimu određuju fondovi, jer je postalo praksa zadnjih nekoliko godina da kada pred dividendu počne cijena da raste pojavi se neki fond i "zadovolji" svu potražnju :D.
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: BH Telecom

Post by proleter »

Imate na rvp-u arhivu prvih deset, odabereš datum i skineš u Excel-u dokument u kojem su sve dionice koje postoje u registru. Tu možete vidjeti učešće pojedinih u ranijem periodu. Najviše je BIG prodavao, imali su preko 1,3%, a sada nešto malo preko 0,8%. Pa MI Group. Naprijed je najmanje prodavao od ova tri "porodična" fonda... Valjda što je u njemu porodica bila "najjača"...

Pa to sam mislio, samo nije Naprijed nego BIG.
Smanjenje sa 1,3 na 0,8 % je procentualno smanjenje od skoro 40 % ukupnog broja dionica tog emitenta, smanjenje od 0,5 % zvuči malo zavaravajuće !
brzi
Posts: 2631
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Sitna buranija wrote:
brzi wrote:Nisam to uključivao nego sam želio samo da uporedim, koliko prihoda i dobiti i sa kojim kapitalom ostvari jedan uposlenik u telekomima i koliko košta njegov rad.
Nije problem i to uključiti.
Pa za uporedivost podataka, to je vrlo bitno. Mi svi volimo porediti plate kod nas i u Njemačkoj, ali niko ne spominje koliko u Njemačkoj košta popravka zuba, šišanje ili neke druge vrste usluga. Tako je i sa telekomom. Poredimo prihode po uposlenom u Hrvatskoj gdje su plate dva puta veće, kao što je veće i tržište, i pokušavamo izvući zaključak. Ova poređenja se ne mogu nikako raditi u apsolutnim iznosima, već samo u relativnim odnosima i tek onda se može dobiti realnija slika. A ona ne daje neku prednost HT-u u odnosu na BHT uvažavajući okolnosti potentnosti i veličine tržišta koje sam spomenuo. U svakom slučaju, za ovih 15 KM možemo zahvaliti na prvom mjestu BIG-u, MI Group-u i Naprijed-u, odnosno porodici koja ih je kontrolisala ili kontroliše...
Ne slažem se sa boldiranim, cijene telekom usluga su približne, teritorija je približna, broj stanovnika za 20% veći u Hrvatskoj, istina zarade popriličan iznos i od turista.
Cijene rada u Hrvatskoj su više, usluge eksternih izvođača bi trebale biti više. Pa bi telekomi u BiH trebali biti znatno profitabilniji nego u Hrvatskoj.
Prema tome prvi i osnovni problem je što naša tri operatera imaju 6.980 uposlenih sa ukupnim prihodom od 1,17 milijardi KM a HT sa 3.730 uposlenih preko 1,5 milijardi KM.
Naši telekom operateri bi bez problema funkcionisali sa 30% manje uposlenih.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

brzi wrote: Ne slažem se sa boldiranim, cijene telekom usluga su približne, teritorija je približna, broj stanovnika za 20% veći u Hrvatskoj, istina zarade popriličan iznos i od turista.
Cijene rada u Hrvatskoj su više, usluge eksternih izvođača bi trebale biti više. Pa bi telekomi u BiH trebali biti znatno profitabilniji nego u Hrvatskoj.
Prema tome prvi i osnovni problem je što naša tri operatera imaju 6.980 uposlenih sa ukupnim prihodom od 1,17 milijardi KM a HT sa 3.730 uposlenih preko 1,5 milijardi KM.
Naši telekom operateri bi bez problema funkcionisali sa 30% manje uposlenih.
Ako posmatramo odnos cijene i dividende BHT, tj povrata na uloženo, daleko je bolje ulagati u naše telekome nego u HT, i tu bi za nas dioničare trebao biti kraj svake rasprave. BHT ima ogroman prostor za uštede (kad dođe pravi domaćin) za razliku od druga dva navedena operatera, a što ga čini još atraktivnijim.
Sitna buranija
Posts: 2095
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

brzi wrote:Ne slažem se sa boldiranim, cijene telekom usluga su približne, teritorija je približna, broj stanovnika za 20% veći u Hrvatskoj, istina zarade popriličan iznos i od turista.
Cijene rada u Hrvatskoj su više, usluge eksternih izvođača bi trebale biti više. Pa bi telekomi u BiH trebali biti znatno profitabilniji nego u Hrvatskoj.
Prema tome prvi i osnovni problem je što naša tri operatera imaju 6.980 uposlenih sa ukupnim prihodom od 1,17 milijardi KM a HT sa 3.730 uposlenih preko 1,5 milijardi KM.
Naši telekom operateri bi bez problema funkcionisali sa 30% manje uposlenih.
OK, ali onda se ovdje vratimo na uvod u ekonomiju. Kada imaš minimalna primanja zadovoljavaš osnovne potrebe - hrana, odijevanje, stanovanje i sl. (kod mobilnih telekomunikacija npr. ultra, čisto da imaš broj i da možeš nazvati i poslati sms u nuždi), kako primanja rastu kreneš malo više trošiti na druge potrebe - pozorišta, edukacija, kultura, sport, društvene aktivnosti (kod mobilnih telekomunikacija npr. uzimaš mobilne pakete sa uključenim internetom i sl.), a kada su primanja visoka krenu se upražnjavati luksuzne potrebe - skupa auta, jahte, nekretnine i sl. (u mobilnim telekomunikacijama npr. kupuješ muziku, pakete usluga, vršiš mobilna plaćanja i sl.).

E vidiš, mi smo na žalost na osnovnim potrebama, pa naši telekomi ne mogu ni napraviti prihod na visini HT-a jer je naša baza korisnika puno siromašnija a uz to još i manja. Naši ljudi koriste najosnovnije usluge telekom operatera i da im oni ponude sve vrhunske usluge, korisnici ih ne bi koristili jer ne bi željeli da plate za to. Jer nemaju para. A radi malog broja ljudi koji bi bili voljni za to platiti, nema nikakvog ekonomskog rezona uvoditi takve usluge. U Hrvatskoj je veća baza takvih klijenata pa im telekomi nude te usluge i na osnovu njih znatno dižu prihode. Što je zemlja bogatija i veća, to su prihodi po korisniku veći. I obrnuto...
Sabur2
Posts: 1888
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Ne treba zaboraviti da naši telekomi još ne koriste 4G tehnologije koje podrazumjevaju brojne napredne servise i usluge, koje i nisu skupe na toj tehnologiji.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Dividenda 1,07 KM po dionici, očekivao sam više jer je vlada u besparici.
https://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user ... godinu.pdf
Mirnes
Posts: 157
Joined: 12 May 2016, 13:33

Re: BH Telecom

Post by Mirnes »

Investitor wrote:Dividenda 1,07 KM po dionici, očekivao sam više jer je vlada u besparici.
https://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user ... godinu.pdf
Svi smo ocekivali. Sta im je, puno ostavljaju sebi, jer cini mi se da je zarada po dionici bila oko 1,45 KM.?
Jednom je federacija urgirala da se poveca dividenda, mozda ce i sad..
Begov Han
Post Reply