Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Ja bih se opalio nogom u guzicu i "istrčao" iz SOSOR-a kada bi neko dao 10-11 KM po dionici. Al' kako stvari stoje, da Bog da... Nego, ako da neko 8-9 KM biće super... A našu "akademsku zajednicu" treba nabiti na neku stvar, kao i njihove "procjene"... Koji smo mi odron postali...
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Sitna buranija wrote:Ja bih se opalio nogom u guzicu i "istrčao" iz SOSOR-a kada bi neko dao 10-11 KM po dionici. Al' kako stvari stoje, da Bog da... Nego, ako da neko 8-9 KM biće super... A našu "akademsku zajednicu" treba nabiti na neku stvar, kao i njihove "procjene"... Koji smo mi odron postali...
Ma bojim se da je što se tiče tzv akademske zajednice došlo do negativne selekcije, odnosno najbolji kadrovi nisu tamo, nego je kao što ono neko reče "ako ne znaš kako da nešto radiš konkretno, uvijek možeš predavati o tome studentima". Ima poneki izuzetak ali tanko. A što se tiče cijene, meni lično jako zavisi ko kupi. U slučaju ozbiljnije firme i čak cijene od 8-10 ostao bih u dionicama, ne bih prodavao, jer vjerujem da poslovanjem može bolje. U slučaju nekih drugih, koje ne smatram ozbiljnim upravljačima (pogotovo domaće sitneži a pogotovo direktne konkurencije) vjerovatno bih i ja prodao po 10-11. Mada vjerujem da će cijena više zavisiti od toga hoće li Fadil uspjeti realizovati plan (ili je ispuhao), nego od vrijednosti firme koja je sigurno veća nego cijena po kojoj će se prodati, nažalost.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Koliko sam ja upratio,do sada niko ,osim one uvažene profesorice,nije spominjao vrijednost dionica Sarajevo osiguranja!A profesorica je ,da podsjetim,rekla da bi na osnovu dostupnih podataka mogla javno braniti onu cijenu od 18 km.Posebno ističem to JAVNO DOSTUPNI PODATCI!
Čak i Novalić,očito dobro ohrabren,samo ponavlja kako Sarajevo osiguranje ne vrijedi ništa,jer oni,kojima je on obečao da će im to svakako prodati,ne daju skoro ništa.
Kao kod onog Sulje iz vica:Koliko ti daješ,pita Muju.Ništa. kaže Mujo.Pazareno,kaže suljo sav sretan što se kutarisao napasnika!
No da se ja ipak vratim ovom našem Sulji,hoću reći Novaliću!On neku veće na ne znam kojoj TV ,kaže da on nije odredio nikakvu cijenu i da će to tek uraditi Agencija za privatizaciju!Hoće dakle ovaj prevarant ili totalna neznalica,da uvali nekog drugog!A ja vjerujem da je i direktor Agencije za privatizaciju pametan čovjek pa će konačno angažirati relevantne kuće da procjene koliko vrijedi to što treba da proda.Ne vjerujem da će iko,ko išta zna o metodama procjene vrijednosti Osiguranja,potvrditi Novalićeve nebuloze.I zato sam siguran da još dugo,možda i duže nego što će Novalić biti premijer,neće doći do prodaje Sarajevo osiguiranja!Uzdam se u razum direktora Federalne Agencije!Saradnici su mu dobro iskompromitovani stranački izvršioci,pa možda oni to urade dok on bude na odmoru,recimo!I to će mo upratiti!Ne bi bilo fer od njega da im to prepusti!
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Shahab »

montypython wrote:
Sitna buranija wrote:
slavuj wrote:A koliko se sječam neko je i tada uplatio umjesto onih koji nisu iskoristili to pravo i povečao svoj procenat. I ja,koji tada nisam imao dionica,bio sam pod prehladom na uplatnom mjestu u ABS banci,uplatio kao drugi na tom mjestu,ali me ništa nije zapalo jer je taj Neko uplatio negdje prije mene,pa su meni vratili moje pare.Šta li je premijer tad radio,ako je on uopće ikada išta radio osim prazne priče i čitave gomile laži ,za što je ,mora se priznati ,vrhunski stručnjak!
Taj neko ti je baš valj'o. Trebao bi ga častiti, jer ti je spasio pare :)

Fol je ovdje, što izgleda imamo veliko sranje iliti dubiozu u SOSOR-u koja se prikrivala godinama od strane menadžera galaksije, a sada to polako isplivava na površinu. Jebi ga, mene je neko zajebao lažiranjem izvještaja godinama da bi on uzimao 12 hiljada platu i naplaćivao menadžerske bonuse. A ovdje još uvijek neki sanjaju o nekakvoj velikoj vrijednosti SOSOR-a. Sorry drugari, očito su nas izvarali. Na žalost, ovdje Fadil priča o kodturima, ali mu ne pada na pamet da pokrene pitanje krivične odgovornosti za te kosture.

P.S. Čuo sam da je navodno Agram bio spreman dati 30 mio, ali za sve-i državno i tender. Ako je ovo tačno... :shock:
Sve bih se mogao složiti osim podvučenog. Dakle već sam rekao, kosturi i imovina na stranu ali i dalje valuaciju osiguravajuće firme ne bi trebalo temeljiti na kapitalu ili imovini. Ili bar ne samo na tome, a potpuno zanemarujući premiju, stotine hiljada korisnika, brend itd. Baš sam pratio dobiti nekoliko osiguravajućih firmi i vezu sa premijom i dobar dio ima cca 10%, dakle normalno upravljana firma (čitaj nedržavna) imala bi na 50-60 m premije koliko ima SOSOR, 5-6 m dobiti. (druga je stvar da bi imala i mnogo veću premiju uz bolje upravljanje; treba se samo sjetiti da je Terzić faktički prepolovio tržišni udio kompanije odnosno mogla je danas i premija biti 120 m da nije bilo državno upravljanje). Sve to dobar upravljač može imati odmah nakon kupnje, temelj ima-korisnike. Valuirana na taj način firma vrijedi preko 20 po dionici kako god okreneš. To nisu snovi to je realnost, druga je priča što će sad i potenc kupci iskoristiti lošu klimu da spuste cijenu. Ima autora stručnjaka za valuaciju koji firmu procjenjuju direktno preko premije u smislu premija X K, gdje je k neka konstanta itd itd. Rekoh davno, pravi kupac kupuje potencijal, ono što on može uraditi s firmom, a ne ono što s njom može Terzić (ili Novalić). Zamislite sad da neka firma hoće da se bavi osiguranjem i da počinje s nule. Trebalo bi joj 30 miliona da izgradi ili zakupi prostore, sagradi stanice za tehnički pregled, edukuje osoblje, trebaju joj rezerve u novcu itd itd. I kad potroši sve to, na čemu je? Ima nula kupaca/korisnika a trebaju godine da prođu za iskustvo vlastitih zaposlenika, za firmu niko ne zna, nema imena ni brenda, korisnika, itd itd. Kupovinom "gotove" firme sve je to rješeno jednim potezom a sve se to skupo plaća. Zamislite da je neko vrednovao MIcrosoft ili Apple u nastajanju preko kapitala ili imovine. Kapital? Stara garaža, nešto polovnih dioda, ali i garaža nije u vlasništvu "dioničara" nego roditelja. Iskustvo? Ništa. Dječurilija bez zaposlenja. Imaju i dugova. Pa to ne vrijedi ni pišljiva boba, same dubioze rekao bi vjerovatno drug Fadil. Čak i da se prodaje samo kao gola imovina SOSOR vrijedi bar 8-9 po dionici ali ko bi prodavao osiguranje kao plac u brdu. A čak i 9 je 50% više od trenutne tržišne cijene. Ne tvrdim ja dakle da će se prodati po 25 (šteta je već napravljena negativnom pričom) ja samo kažem da ako Fadil to radi i smišljeno potencira samo neke aspekte priče (prešućujući npr isplaćenih 62 m predratnih šteta), ne znam zašto bi mu mi pomagali u tome.
Dopada mi se ova kompatacija sa Apple-om, odnosno teza neiskorištenog potencijala SOSOR-a. To je najvrijedniji dio kompanije. Očigledno da ona budaletina iz Vlade namjerno fokus usmjerava na posljedice prethodnog lošeg upravljanja, dok ignoriše tržišni potencijal. Tender nije transparentan i otvoren. Očigledno se namješta i istovremeno smanjuje cijena. To je evidentno.
Labrador
Posts: 14
Joined: 27 Aug 2016, 15:28

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Labrador »

Svi znaju sta je kristalna prizma radila i stimala godinama rezultate, svlacili firmu u sadašnje stanje, zašto se ne pokreće odgovornost bivše uprave, zašto? mnogi pitaju,...kako su dijelili po 20.000 KM, itd
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Key »

Triglav osiguranje dd Srajevo je ušao u „squeeze-out” po 1050,50 KM - istoj cijeni po kojoj je otkupio dionice od Bosna Re. Prema ovome vrijednost Triglav osiguranja iznosi 43,6 miliona KM (5,4 miliona prioritetne dionice + 38,2 miliona redovne dionice). Vrijednost od 43,6 miliona je nastala kao rezultat kupovine manjinskog dijela – dio koji nije kontrolisao Triglav INT Holdinška družba d.d. Ljubljana od Bosna RE. Ako bi se ova vrijednost primjenila na SOSOR (4.634.633 dionica) dobija se cijena od 9,42 KM po dionici. SOSOR ima veću premiju na 31.12.2016. za 15 miliona od Triglava i neko će kupovinom dionica od Vlade FBiH steći 45,50%. Sa druge strane Triglav ima veću dobit 1,1 milion KM i očigledno dosta urednije knjige – nisu se kao kod Sarajevo osiguranja pojavile rupe u kapitalu od 6 miliona na bilansima od 31.12.2016. godine.
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Plaćeno je dakle cca 1,09 godišnje premije za Triglav. Ako to primjenimo na SOSOR koji ima 54,8 m premije (koja je značajno niža od preth godine) dobili bi 54,8x1,09=59,7 miliona ili 12,9 km po dionici. Uz to data cijena za Triglav je ona koju plaćaju za squeeze out i sigurno je značajno niža od one koju bi dali da je riječ o preuzimanju. BTW postoci koje imaju dosad su koliko vidim niži od 95%, zar mogu prisilno preuzimati ispod tog postotka?
Što se tiče dobiti SOSORA prošla godina nije baš karakteristična, još su tekle predratne štete, smjena direktora, vjerovatno je bilo isplate otpremnina, mislim da su plaćane štete za one paljevine iz "događanja naroda" svašta nešto odjednom, Mislim da ćemo tek promjenom vlasnika saznati pravu dobit.
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Triglav ima brend kao i SOSOR, ali nema problema, kojih SOSOR ima. Ima čiste knjige, uređeno i stabilno poslovanje. A cijena koja je plaćena sigurno nije potcijenjena, nego tržišna jer je po istoj cijeni otkupljen paket dionica od BosnaRE koliko se sjećam. A da bi ih privoljeli na prodaju morali su pošteno platiti. Dakle, ono što je primjenjivo za Triglav, ne mora biti i nije primjenjivo na SOSOR.
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

Pa nije ni kod Triglava Sa neka dobit, 1,1 m na premiju od 39 m, tu dobit i višu je imao i Sosor uz najgore moguće rukovođenje-državno. U poređenju sa npr Eurohercom gdje je na premiju od 55 m dobit 6 m. Ili onim matičnim Slovenačkim Triglavom gdje je isto dobit 10 ak % od premije. Vjerovatno bi i cijena ovog Triglava bila viša od 1,1 premije da je dobit bar 5-6 %.
Za SOSOR, besmisleno je i pričati o dobiti dok je 45% vlasništvo državno i dok ne bude prva kompletna godina bez isplate predratnih šteta zato i kažem da je nakon promjene vlasništva najpribližnija procjena moguće dobiti ona preko postotka od premije. S tim da dobar upravitelj može lako povratiti i dobar dio tržišta koji je relativno brzo izgubljen zadnjih godina što znači da se može relativno brzo i povratiti odnosno i ova sad premija nije baš realistična niti karakteristična kao parametar za neku ozbiljnu evaluaciju osim ako istu ne radi g Novalić.
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Monty, pa upravo na osnovu novih činjenica je jasno da je menadžer galaksije sve ove godine uspješno kamuflirao gubitak predstavljajući ga pozitivnim rezultatom da bi on mogao musti neopravdano visoke plate i nezarađene bonuse, i bogatiti se preko tuđih leđa. Znači, SOSOR je prikazivao da pozitivno posluje, a sada na površinu izlazi porazna činjenica da je zapravo cijelo vrijeme vjerovatno imao gubitak (naravno da je to zbog prijeratnih šteta). Da nije bilo prijeratnih šteta, možda bi imao i stvarno tu dobit od oko 1-1,5 mio KM, ali ovako je zapravo imao gubitak. Ne zaboravi da su u SOSOR vlada i fondovi upumpali 25 mio KM čini mi se 2008. godine i od tih para nije ostalo ništa. Danas imaš na kapitalu nešto preko 30 mio KM a i to je napuhano za vjerovatno fiktivno uvećanu vrijednost stalnih sredstava (5-6 mio KM).

Ne kažem da neko sposoban ne bi bio u stanju napraviti sa SOSOR-om 5-6 mio KM dobiti kroz neko vrijeme, ali to ne bi bilo moguće ni najvećem stručnjaku u kratkom roku postići. U tom smislu, neće niko preplatiti SOSOR zbog njegovog možebitnog potencijala koji to i ne mora biti, nego će mu to upravo biti argument da mu obori cijenu. A s obzirom ko se ovdje spominje kao zainteresovana strana za kupovinu SOSOR-a i nisam neki optimista.

Najveći problem u svemu ovome je što i Novalić i svi kritičari stanja u SOSOR-u ni u primisli nemaju da pokrenu pitanje krivične odgovornosti svih onih koji su doveli do ovakvog stanja, ali uredno "upozoravaju" buduće kupce da SOSOR ne vrijedi ništa...
Post Reply