Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

panzer
Posts: 12121
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Bilo bi dobro kad bi se takvi ozbiljni pojavili.

Sad opet jedno pitanje za javnost.
Je li bosna re i 8 km po dionici dobro rjesenje ako bi za koju godinu poceli praviti dobit od 6-7 miliona km
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Monty, primjer je bio hipotetičke prirode, jer si ti hipotetički postavio pitanje šta bi bilo kada bi išli u likvidaciju. U likvidaciji bi se iz tih 14,5 mio (između ostalih izvora) izmirile obaveze, a inače to služi kao određena garancija.

Tako je i primjer sa kreditom i garantnim depozitom bio hipotetički, u slučaju likvidacije ili isplate kredita on bi bio zatvoren depozitom. U normalnim okolnostima, ti izmiruješ kredit/obaveze iz tekućeg poslovanja, a depozitom ne raspolažeš dok god imaš obaveze.

Što se tiče kupovine SOSOR-a od strane nekog ozbiljnog investitora, naravno da će taj neko procjenjivati potencijal, brend, bazu klijenata i sl. ali će procjenjivati i koliko treba ulupati para i vremena u to nešto prije nego počne da se vraća. Ja bih volio da ga prodaju po 12-13, ali cigani oko kuće kruže...
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

slavuj wrote:Danas sam slučajno razgovarao sa čovjekom koji dobro poznaje ovdašnje stanje sa osiguranjem!Nije mi znao reći zašto je Triglav izašao iz Bosna Re i zašto je Bosna Re izašla iz Triglava!Ustvrdio je da ni jedan ni drugi neće kupiti Sarajevo osiguranje!A ko će ga kupiti ,po njemu,ovisi od revizije koja je u toku!Spomenuo je moguću popriličnu dubiozu!Kaže da priča oko menadžmenta koji je otišao,nije još završena!
Moram ovdje napomenuti da on nije nikada imao loijepu riječ o Sarajevo osiguranju!Oni koji o Sarajevo osiguranju znaju više ,neka se oglasa.Ne mislim da bi bilo dobro spominjati imena!
Ovo je Slavujev post od 19.1.2017. godine. Onda nisam razmišljao o mogućoj dubiozi, ali izgleda da je ovaj Slavujev sagovornik bio dobro upućen u situaciju na tržištu osiguranja. Dobro bi bilo da se Slavuj "apdejtuje" kod njega da proba saznati kakvo je trenutno stanje. Dosada je to vjerovatno upućenima poznato...
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Danas sam skoro posložio mozaik događanja oko ove Novaličeve pljačke vlastite Vlade!I mogu vam reći da sam se prosto prepao svega toga!Ne bojim se za sebe,mada bi mi ovi mogli poslati katil ferman ili preko svoje vlasti ili preko nekoga od onih maloumnih koji žive od toga što su bliski sa njima!
Prepao sam se saznanja da premijer federalne Vlade onako mrzi ovu zemlju,ovaj narod,ovaj grad!I spreman je da slaže čim zine,samo da bi im naškodio!To je za mene prosto nevjerovatno!Lagali su i ovi prije njega ali ne ovako otvoreno i sa ovako velikim mogučim posljedicama!Prepao sam se i činjenice da mu se,uopće suprostavlja malo ljudi,a u njegovoj stranci,gotovo niko!Prepao sam se i saznanja da on ne razmišlja o posljedicama tih njegovih laži i da uopće nije svjestan svojih obaveza.Sve je,potpuno javno,podredio interesima Stranke ili ličnim interesima!On još misli da je na nekom sijelu gdje možeš reći šta hoćeš,samo nemoj pričati o švalerancijama nekog od prisutnih.I onako niko se sutra ničega neće sječati!
Ako to niko drugi ne uradi,ja ću se sigurno potruditi na na pravom mjestu objasni motive tolikih laži protiv vlastite Vlade,protiv svojih sugrađana,i u ostalom i protiv mene ,kao građanina i kao dioničara!
A što se tiče potencijalnih kupaca,on,Novalić,ne krije da ima svog favorita.I još to opravdava nekakvim obavezama Vlade prema tom svom budućem poslodavcu!Međutim,i Vrbić,i onaj novi regulator,čovićev kadar iz EUROHERCA,ima ju svoje Hrvate.Čović,u ostalom,nikada i ne krije da se on skrbi samo o svojim glasačoima!A u svemu je od Novalića opasnija ona neobavezujuća ponuda Agrama.Nekoliko miliona Vladi ,i dokapitalizacija od desetak miliona!A za tu dokapitalizaciju uknjižiti onoliko dionica koliko je potrebno do večinskog paketa.To je taj glupi balijski model!U cijenu uračunavaju i buduća ulaganja.U tom slučaju ovi Novaličevi bi bili kao spasioci,ponudili bi loji milion više!
No ja se iskreno nadam da do svega toga uskoro neće doći!Valjda će neko shvatiti gdje bi ih sve to odvelo!Na sud sigurno!
Sitna buranija
Posts: 2110
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Sitna buranija »

Rekoh ja cigani oko kuće hodaju. Borba je izgleda između Preventa i Agrama ko će manje dati. Ali tu onda za nas male ostaju samo "crvene uši"...
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

panzer wrote:Bilo bi dobro kad bi se takvi ozbiljni pojavili.

Sad opet jedno pitanje za javnost.
Je li bosna re i 8 km po dionici dobro rjesenje ako bi za koju godinu poceli praviti dobit od 6-7 miliona km
Dobro pitanje. Ja očekujem upravo takvu dobit nakon par godina, Meni lično kad, kako vidim, neće zvati nikog ozbiljnog iz regije i po svoj prilici neće postiću cijene iznad 12, to je najprihvatljivije rješenje, da pravo kažem to je rješenje koje bih sam priželjkivao kad bi morao biti neko domaći tj bez puno para. U tom slučaju mali dioničari ne bi prodavali tj ne bi išli na cijenu dionice nego bi držali dionice i išli dugoročno na divdendu ili na prodaju dionice za koju godinu kad uspješno poslovanje samo digne cijenu na prihvatljiv nivo (bar 14 po dionici). Ako bi se dividenda stalno isplaćivala to bi bio odličan prihod i veliki povrat za onoga ko je kupio po ovim sad cijenama. Bosna Re mi zvuči kao najprihvatljiviji vlasnik od ovih ostalih domaćih koji su svi nikakvi, Dakle da skratim u ovakvoj konstelaciji najvažnije je da odvojiti ovo od Novalića i ortaka. Bosna RE za 8 po dionici bih potpisao odmah da ja donosim odluke. Jednostavno mi zvuče najozbiljnije i najmanje lopovski. U tom slučaju naravno ne bih prodao dionice jer sam do juče mislio prodati ovo po daleko višoj cijeni kod preuzimanja ali kad vidim šta Novalić radi mislim da su male šanse.
slavuj
Posts: 1955
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slavuj »

Izrazitom perfidnim lopovlucima doveli su nas u poziciju da smo zadovoljni koliko god dobijemo!Jer on,Novalić ,zapravo spašava Sarajevo osiguranje prodajom bilo kome u po bilo kakvoj cijeni!
Pa ako je sve to tako,ako su oni koji su vodili već skoro 10 godina to društvo,svaki put iznova falsificirali izvještaje o poslovanju,ako su im to potvrđivali revizori,ako su njegovi stranački pajdaši to sve prihvačali,onda je to gospodo udruživanje radi činjenja krivičnih djela,ili udruženi zločinački poduhvat!Pa šta onda rade tužilaštva,zašto se to sve ne istražuje.Jer,kako to Novalić tvrdi,to je dugogodišnja i organizirana velika pljačka.
Neko mora odgovarati!Ili možda premijer laže,iz nekog samo svog interesa.
Mora mu se vjerovati,dakle sve to smatrai pljačkom,ili ga optužiti za obmanjivanje javnosti i zloupotrebu položaja radi vlastite koristi!
A što se tiče Bosna Re,nisam siguran da oni ispunjavaju ove uslove koje je Novalić izdiktirao Agenciji!
I ne vjerujem da će se gospodin Babić Sead,kao največi dioničar Bosna Re ,upustiti u ovu Novaloičevu rabotu!Pa on je,vjerovatno da bi pomogao Novaliću da nađe kupca za FDS,prodao svojih 23.000 dionica u FDS po 52 KM i na tome izgubio 637.000 KM i to u momentu kada su i zaštitari u FDS znali cijenu po kojoj će se prodati.Očito dakle njemu nije stalo do para.Ima toga!I nema smisla mu ih sada utrpavati.Ima u bližem okruženju drugih koji dobro znaju gdje i kod koga mogu pojesti dobre i jeftine čevape,i us put kupiti kakvu firmu!
Labrador
Posts: 14
Joined: 27 Aug 2016, 15:28

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Labrador »

Clan bivše uprave za ekonomska pitanja sa glavnim šefom, vise godina je uništavao firmu zajedno sa eksternim revizorom Ramizom. Dz. gdje sada radi bivši clan uprave (vidi čuda) koji je davao pozitivna mišljenja na sve financijske izvještaje???? Gdje su tužilaštva, istrage, itd zašto Fadile to ne pokrene s???? mnogi to sve znaju a cure, zašto?
montypython
Posts: 3949
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

slavuj wrote:Izrazitom perfidnim lopovlucima doveli su nas u poziciju da smo zadovoljni koliko god dobijemo!Jer on,Novalić ,zapravo spašava Sarajevo osiguranje prodajom bilo kome u po bilo kakvoj cijeni!
Pa ako je sve to tako,ako su oni koji su vodili već skoro 10 godina to društvo,svaki put iznova falsificirali izvještaje o poslovanju,ako su im to potvrđivali revizori,ako su njegovi stranački pajdaši to sve prihvačali,onda je to gospodo udruživanje radi činjenja krivičnih djela,ili udruženi zločinački poduhvat!Pa šta onda rade tužilaštva,zašto se to sve ne istražuje.Jer,kako to Novalić tvrdi,to je dugogodišnja i organizirana velika pljačka.
Neko mora odgovarati!Ili možda premijer laže,iz nekog samo svog interesa.
Mora mu se vjerovati,dakle sve to smatrai pljačkom,ili ga optužiti za obmanjivanje javnosti i zloupotrebu položaja radi vlastite koristi!
A što se tiče Bosna Re,nisam siguran da oni ispunjavaju ove uslove koje je Novalić izdiktirao Agenciji!
I ne vjerujem da će se gospodin Babić Sead,kao največi dioničar Bosna Re ,upustiti u ovu Novalićevu rabotu!Pa on je,vjerovatno da bi pomogao Novaliću da nađe kupca za FDS,prodao svojih 23.000 dionica u FDS po 52 KM i na tome izgubio 637.000 KM i to u momentu kada su i zaštitari u FDS znali cijenu po kojoj će se prodati.Očito dakle njemu nije stalo do para.Ima toga!I nema smisla mu ih sada utrpavati.Ima u bližem okruženju drugih koji dobro znaju gdje i kod koga mogu pojesti dobre i jeftine čevape,i us put kupiti kakvu firmu!
Ovo za Bosna Re, zašto misliš da ne ispunjavaju uslove, misliš zar se ne računa da su i oni iz branše? Ili misliš na broj zaposlenih? Koliko se sjećam od prošle godine oni su prodali dionice Triglava a bila je čak i neka odluka na skupštine gdje se eksplicitno reklo da se ide u akviziciju Sosora. E sad nisam baš insajderski upoznat sa odnosima u Bosna Re ali idem čisto logički, zašto bi tom Babiću odgovaralo da ne kupe po niskoj cijeni osiguranje koje pa skoro garantovano može donositi ogromnu dobit u budućnosti? Ne znam to za FDS možda je izgubio tih 600 hiljada slučajno ili namjerno ali šta on ima sad od toga da Bosna Re ne kupi kravu muzaru a da je kupi recimo ASA ili Agram. Koliko vidim polugodišnja dobit Bosna Re je bila cca 1,1 m što znači godišnja recimo 2,2 m dakle za vlasnika preko 15 % to je preko 300 hiljada dobiti ili dividende. Sa kupljenim SOSOROM kad bi bila dobit od tih 5-6 m što može bez problema, to su dodatne velike pare za Bosna RE i velike propuštene pare ako ga ne kupe, koje bi išle direktnoj konkurenciji. Dakle koji bi motiv bio bilo kog dioničara Bosna Re da ide protiv sebe (ako sam dobro razumio) , pa čak i da ima neka usluga koju bi trebao da vrati Novaliću. Nije valjda da će ta usluga biti da potkopava samog sebe? Plus, pretpostavljam nije ni njegova jedina izadnja u Bosna Re i SOSOR ima ne puno manji postotak tamo a ima i ostalih dioničara. Ovo bi bilo interesantno razbistriti.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Shahab »

slavuj wrote:Izrazitom perfidnim lopovlucima doveli su nas u poziciju da smo zadovoljni koliko god dobijemo!Jer on,Novalić ,zapravo spašava Sarajevo osiguranje prodajom bilo kome u po bilo kakvoj cijeni!
Pa ako je sve to tako,ako su oni koji su vodili već skoro 10 godina to društvo,svaki put iznova falsificirali izvještaje o poslovanju,ako su im to potvrđivali revizori,ako su njegovi stranački pajdaši to sve prihvačali,onda je to gospodo udruživanje radi činjenja krivičnih djela,ili udruženi zločinački poduhvat!Pa šta onda rade tužilaštva,zašto se to sve ne istražuje.Jer,kako to Novalić tvrdi,to je dugogodišnja i organizirana velika pljačka.
Neko mora odgovarati!Ili možda premijer laže,iz nekog samo svog interesa.
Mora mu se vjerovati,dakle sve to smatrai pljačkom,ili ga optužiti za obmanjivanje javnosti i zloupotrebu položaja radi vlastite koristi!
A što se tiče Bosna Re,nisam siguran da oni ispunjavaju ove uslove koje je Novalić izdiktirao Agenciji!
I ne vjerujem da će se gospodin Babić Sead,kao največi dioničar Bosna Re ,upustiti u ovu Novaloičevu rabotu!Pa on je,vjerovatno da bi pomogao Novaliću da nađe kupca za FDS,prodao svojih 23.000 dionica u FDS po 52 KM i na tome izgubio 637.000 KM i to u momentu kada su i zaštitari u FDS znali cijenu po kojoj će se prodati.Očito dakle njemu nije stalo do para.Ima toga!I nema smisla mu ih sada utrpavati.Ima u bližem okruženju drugih koji dobro znaju gdje i kod koga mogu pojesti dobre i jeftine čevape,i us put kupiti kakvu firmu!
Naivno razmišljanje. Novalić samo sprovodi. To je njegova funkcija na koju je dobrovoljno pristao. Zauzvrat dobije koju mrvicu. Komande daje neko drugi. I ovi što se bune rade to jer njih nema u "talu". Naprimjer Radončić ne spominje poništeni tender na koridoru VC kojim je odabrana ponuda skuplja za 18 miliona eura. Smijenio je direktora koji je srušio pljačku. Gdje on ima interes onda šuti. Gdje ga nema tu diže galamu
Da bi se ugradio. To je naša stvarnost. Kriviti za sve Novalića jeste kukavički.
Post Reply