Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

montypython
Posts: 3942
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by montypython »

panzer wrote:Danas sam malo ispitao radnike o stanju i kažu da nema više rasipanja i trošenja kao ranije. Hoće li to biti dovoljno da poprave finansijski rezultat u odnosu na predhodnu godinu, vidjet ćemo uskoro. Pad premije se može i tolerisati ako će se popraviti profitabilnost.
To je dobra vijest, mada, ako je bilo smanjenja broja radnika sigurno će biti i nekog troška za otpremnine. Međutim u ovoj 2017 godini neće, plus trebalo bi da ne bude više plaćanja predratnih šteta ako je tačna ona priča od prije. Tako da bi u ovoj godini trebao da bude dvostruko smanjenje troškova, zbog prestanka plaćanja predratnih šteta (čini mi se par miliona godišnje) plus manji troškovi plata zbog smanjenja broja zaposlenih. Ustvari trostruko ako uračunamo i to smanjenje balahanja (sjetimo se samo plata ili naknada čl UO od 18 hiljada KM a ko zna čega je još bilo). Samo na ime smanjenih troškova trebala bi dobit jako porasti. E sad nažalost ima taj pad prihoda u 2016 pa vidjećemo šta će biti, hoće li biti dobiti uopšte ili će u minus. A opet s druge strane, ta eventualna pozitiva vidjela bi se tek nakon FI za 2017 dakle u martu 2018 a do tada će se vjerovatno firma i prodati.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Najbolji HR, siva masa, je napustila Sosor uz otpremnine koju Sosor ne plaća,ljudi su bez primanja, ogorčeni,bit će primirani pokrenuti tužbe iako im to nije želja.To niti jedna imalo ozbiljna kompanija ne radi.Ali sebi UO uredno i svojim meljenicama, portali već pišu, enormna primanja su obezbijedili.Tako da je i sa ovog stanovišta, baš sada i odmah,nakon prodaje Vgt osiguranja, ova trakavica od privatizacije sa Sosor-om trebala okončata, a prije svega radi stabilizacije i uspostavljanja reda na tržištu osiguranja ali i da mali dioničari dobro prođu.Treba Premijeru i savjetnicima ići na razgovor oko toga hitno, dok je još aktuelna priča oko prodale Vgt osiguranja.
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by leon »

panzer wrote:Danas sam malo ispitao radnike o stanju i kažu da nema više rasipanja i trošenja kao ranije. Hoće li to biti dovoljno da poprave finansijski rezultat u odnosu na predhodnu godinu, vidjet ćemo uskoro. Pad premije se može i tolerisati ako će se popraviti profitabilnost.
Ja sam nedavno išao u jednu poslovnicu provjeriti koliko još trebam platiti za jednu policu osiguranja i ispalo je da nam se ne slažu evidencije i da fale neke gotovinske uplate za koje nisam dobio sve potvrde. Mislio sam otići do službenice kojoj sam platio, ali mi rekoše da ta više ne radi baš zbog razloga što je novac zadržavala za sebe. Već sam očekivao da će biti problem, ali su mi samo rekli da platim onoliko koliko po mojim evidencijama još trebam platiti i da će ostatak oni otpisati. Novi šef je upoznat sa tom situacijom da fale gotovinske uplate i bio je maksimalno ljubazan i susretljiv kao i ostali zaposlenici...
Kao dionicar sam bio baš zadovoljan njihovim odnosom i informacijama da su loši zaposlenici otpušteni...
Key
Posts: 125
Joined: 08 Aug 2013, 10:23

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by Key »

Konačno jedna dobra ideja http://fkzeljeznicar.ba/foto-fk-zeljezn ... tvu/24419/

Za svaku zaključenu policu osiguranja na Stadionu Grbavica dio sredstava će biti iskorišten za finansiranje FK Željezničar. FK Željezničar će na kvartalnom nivou obavještavat navijače o prihodima novca na ovaj način.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

:geek: da li će ovaj sporazum sa FK Željo i kako na tržišnu poziciju i prihode Sosor-vidjet ćemo, da li je ovo još jedno samo slikanju u nizu u stilu galaksije.
panzer
Posts: 12093
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Šaren izvještaj za februar. Nije samo Sosor sa manjim iznosom premije nego ih ima još. Sad je otimanje za svaku policu..
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Sosor je na 3. mjestu po premijskom prihodu, pad 3,1 % u odnosu na 2016.godinu, ispred Sosor-a je Uniqa 10,7 % narasla, Euroherc 5% narastao, a iza Sosor-a je Triglav, i on narastao 9,3%.Croacija je narasla 13,2 % a Asa isiguranje 11,8% i Grawe 6,6%.
Tržšte osiguranja u FBiH je naraslo, društva iz Federacije 7,1%.
Ne treba zaboraviti da je Grawe kupio VGT, već sada bi zajeno po premijskom prihodu bili na 3.mjestu(8.279.019 KM) a Sosor 8.201.237 KM.
S druge strane Wiener u FBiH ima premiju 3,8 miliona KM, ili 46,3% premije Sosor-a, a Wiener je narastao 23,8% u odnosu na isti period 2016.
Međutim, ovaj trend Sosor-a brine samo male dioničare i nijgova više izgleda.Sosor bi se u aprilu modao nači na 4. Mjestu iza Grawe osiguranja, ali to će opet biti sjajno za najvećeg pojedinačnog dioničara Vladu FBiH, jer Sisor i dalje mnogo vrijedi.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by ada »

Sosor je na 3. mjestu po premijskom prihodu, pad 3,1 % u odnosu na 2016.godinu, ispred Sosor-a je Uniqa 10,7 % narasla, Euroherc 5% narastao, a iza Sosor-a je Triglav, i on narastao 9,3%.Croacija je narasla 13,2 % a Asa isiguranje 11,8% i Grawe 6,6%.
Tržšte osiguranja u FBiH je naraslo, društva iz Federacije 7,1%.
Ne treba zaboraviti da je Grawe kupio VGT, već sada bi zajeno po premijskom prihodu bili na 3.mjestu(8.279.019 KM) a Sosor 8.201.237 KM.
S druge strane Wiener u FBiH ima premiju 3,8 miliona KM, ili 46,3% premije Sosor-a, a Wiener je narastao 23,8% u odnosu na isti period 2016.
Međutim, ovaj trend Sosor-a brine samo male dioničare i nijgova više izgleda.Sosor bi se u aprilu modao nači na 4. Mjestu iza Grawe osiguranja, ali to će opet biti sjajno za najvećeg pojedinačnog dioničara Vladu FBiH, jer Sisor i dalje mnogo vrijedi.
panzer
Posts: 12093
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by panzer »

Pa sigurno je da vrijedi ali ipak mora preuzeti neko ko zna kako će na temelju dosadašnje snage znati napraviti reorganizaciju odnosno krenuti novim putem. Ovo iznutra, samo po sebi, nije dovoljno. Potreban je vanjski impuls. Jer još uvijek su svi oni tu negdje sa premijama. Nisu to velike razlike.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: Sarajevo osiguranje dd Sarajevo

Post by slucajni prolaznik »

Razgovarao sam nedavno sa jednim prijateljem na temu osiguranja općenito ...i onako kroz priču ,pošto radi u većoj firmi koja ima dosta osiguranja , pitam ga o tome kome "najviše daju "...rekao mi je frapantan podatak da je u pojedinim vrstama osiguranja imovine SO davalo ponude koje idu i do 50% niže od ostalih ( a ostali su respektabilne kuće da ne bude zabune ) ...dakle , ne znam što se dešava trenutno u SO ali mislim da napori da se dostigne nivo premija bez ozbiljnih napora da se i troškovi poslovanja ne krešu , zasigurno neće dovesti SO opet u neki vrh koji su držali godinama unatrag ...
Post Reply