BH Telecom

Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Hoće li budući stadion Grbavica promijeniti ime u Arena Telecom?
Na inicijativu načelnika Općine Novo Sarajevo Nedžada Koldže i Ivice Osima predsjednika Fudbalskog saveza BiH danas je u zgradi Općine Novo Sarajevo održan treći sastanak povodom sanacije i rekonstrucije stadiona "Grbavica".


Hoće li budući stadion Grbavica promijeniti ime u Arena Telecom?
Sastanku su prisustvovali predstavnici FSBiH, na čelu sa predsjednikom Komiteta za normalizaciju Ivicom Osimom, zatim predsjednik FK Željezničar Sabahudin Žujo, predstavnici Uprave BH Telecoma, te projektantske firme koja je u fazi izrade projektnog zadatka rekonstrukcije stadiona Grbavica.

Za stadion po međunarodnim standardima

Tim povodom načelnik Koldžo upoznao je prisutne o dosadašnjim aktivnostima, naglasivši da inicijativa koju je pokrenuo zajedno sa svojim saradnicima, a koju je podržao Ivica Osim, ima samo jedan cilj - da se u realnim okvirima koji odgovaraju i potrebama i mogućnostima današnjice napravi jedan funkcionalan stadion po međunarodnim standardima, standardima FIFA-e i UEFA-e, kako bi se utakmice reprezentacije BiH, ali i fudbalskih klubova mogle igrati u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Prije nekoliko mjeseci održan je sastanak i sa predstavnicima Vlade Federacije BiH, Kantona Sarajevo, Gradske uprave, Fudbalskog saveza BiH i FK Željezničar o tome da se ulaganjem zajedničkih snaga i kapaciteta započnu potrebne radnje na dogradnji i rekonstrukciji stadiona "Grbavica", što su predstavnici navedenih institucija i podržali.

Općina Novo Sarajevo preuzela je na sebe posao izrade projektne dokumentacije i idejnog projekta rekonstrukcije stadiona, a na današnjem sastanku, koji je trajao više sati zbog složenosti rješavanja tehničkih detalja, u potpunosti je definisan i projektni zadatak, tako da bi za mjesec dana mogli dobiti i konačan idejni projekat, kao i trodimenzionalnu prezentaciju budućeg izgleda stadiona "Grbavica".

Iz BH Telecoma predlažu novi naziv stadiona

Predstavnici Uprave BH Telecoma izrazili su želju da učestvuju u realizaciji ovog važnog projekta za državu Bosnu i Hercegovinu, u okviru zakonskih mogućnosti, a razgovaralo se i o tome da budući stadion "Grbavica" dobije naziv “Arena Telecom”.

Ivica Osim, predsjednik Komiteta za normalizaciju Fudbalskog saveza BiH, istakao je kako pretpostavlja da će se i UEFA uključiti u realizaciju navedenog projekta, o čemu će se više znati nakon zvanične posjete delegacije UEFA-e Sarajevu. Osim je, u znak zahvalnosti, Koldži poklonio dres reprezentacije BiH, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Općine Novo Sarajevo.

Šta misle pod ovim u "okviru zakonskih mogućnosti", vjerovatno na neki ograničeni iznos iz fonda za reklamu i sponzorisanje.
Sad bi svi "Manijaci" trebali da koriste samo BHT... :D
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Tesko da je to projekt od nacionalnog znacaja. Nije mi jasno sta tu dobija BH Telecom. Koliko to ima navijaca Zelje koji su sad na nekoj drugoj mrezi? Ime je glupo , fali ono "BH", to onda moze svojatati i bilo koji drugi telecom npr Srbije ili Deutche. Zvuci kao masivno beskorisno predizborno razbacivanje para. Hoce li BH Telecom rekonstruisati stadione Veleza, Travnika itd.
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Ovo bi iz BH Telecoma svakako trebalo odbiti kao najobicniju budalastinu. Takodjer, interesantno je da je Ivica Osim kao predsjednik fudbalskog saveza BiH od tolikih stadiona u zemlji nasao da pod stare dane ubjedjuje telecom da baca pare u rekonstrukciju upravo Grbavice, gdje, vidi cuda, tim trenira bas njegov sin Amar.
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

montypython wrote:Tesko da je to projekt od nacionalnog znacaja. Nije mi jasno sta tu dobija BH Telecom. Koliko to ima navijaca Zelje koji su sad na nekoj drugoj mrezi? Ime je glupo , fali ono "BH", to onda moze svojatati i bilo koji drugi telecom npr Srbije ili Deutche. Zvuci kao masivno beskorisno predizborno razbacivanje para. Hoce li BH Telecom rekonstruisati stadione Veleza, Travnika itd.
Možda to i nije tako loš projekat. Ukoliko reprezentacija bude igrala na Grbavici, a najavljuju da hoće, to će biti projekat od državnog značaja. Nadalje, nejasno je koliko bi to para BHT trebao donirati i pod kojim uslovima (dužina trajanja naziva stadiona, prenosi utakmica, reklame na stadionu i dresovima i sl). Ukoliko bi to bilo 1-2 miliona ne bi bilo loše, ali bojim se da to ne bi bilo mnogo više. Mislim da ovdje ipak postoje ograničenja koliko se može izdvojiti za finansiranje ovakvih stvari. Panzer šta ti kažeš?
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

Ja sam danas imao raspravu na tu temu......Pitanje je bilo, zašto Željezničar a zašto ne ostali klubovi.
Ne znam, mislim da ne bih bio koži tim ljudima iz telecoma(pa makar primao i njihove plate). Šta god da urade, dočekaju ih na nož.

Moj neki stav je da to sponzorstvo ima logike, jer i Emirates i Alianz traže nešto u tome, makar se vrhunski fudbal ne može porediti sa našim rekreativcima.
Prvo, Bh telecom je u neku ruku prisiljen da bude socijalno angažovan pa godišnje podijele 5-6 mil KM za razne svrhe:

spisak:http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_ ... nacije.pdf

Ovi sa prve stranice imaju posebne potrebe: Udruženje "Društvo arhivskih radnika Unsko-sanskog kantona", Bihać
Sad, ako se svima njima podijele milioni, zašto se ne bi finansirao jedan projekat izgradnje stadiona na kojem bi bili zaposleni domaći ljudi i koji bi kasnije bio jedan impozantan objekat.
Željezničar je klub koji je zadnjih godina imao dosta međunarodnih utakmica i a biće ih u ubuduće, znatno prije nego što će uraditi neki drugi klub,a u tim prilikama je dobro da "telekom arena" ostavi dojam.
Koševo se finansira državnim parama a i stadion u Zenici pa nije loše ni da grbavica bude obnovljena.
Bh telecom svakako podijeli dobit u budžet i iz toga se namiruju oni koje sam spomenuo u ranijem postu pa nekih 5-6 mil godišnje neće previše uticati na podjelu dividende.

Direktnog uticaja na prihode vjerovatno neće biti ali neće biti ni od sponzorstva premijer lige a ne znam je li bilo od sponzorstva Dine Merlina. Ali jednostavno firme idu na sponzorstva jer nekako moraju pravdati te troškove. Što se mene tiče ovdje bi sponzorisali nešto bi bilo opipljivo i što bi imalo uticaj na lokalnu ekonomiju za razliku od ostalih projekata.
montypython
Posts: 3952
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: BH Telecom

Post by montypython »

Sa par miliona mozes imati reklamu u prime time terminima citavu godinu u svim medijima bez da rekonstruises stadione tatinih sinova. Puno bi jaca stvar bila da BHT ima reklamu na dresovima reprezentativaca nego da se stadion zove po njima sto ce neki reporter pomenuti jednom godisnje, mozda. A ni Alianz ni Emirates ne bi placali grdne pare da bi se stadioni zvali Osiguranje arena ili Avioprevoznik arena.
graditelj
Posts: 128
Joined: 24 Jan 2012, 11:20

Re: BH Telecom

Post by graditelj »

Nije ovo loša ideja uopšte, mislim da je puno pametnije i logičnije trošiti te pare na ovako neke projekte koji su opipljivi, nego kao što su dosad radili... E sad to što neko voli Osima i gotivi njegov tersluk, a neko drugi ga ne podnosi jer voli Sarajevo to su subjektivne ocjene.
A i ovo što @panzer kaže nije ni njima u BHTelecomu lako, i fakat šta god da urade dočeka se na nož od neke grupe ili grupacije (istina nejčešće je opravdano). Bilo kako bilo meni je prihvatljivije da rade ovako nešto, nego da ravnomjerno djele pare svima koji zatraže, od pomenutih arhivskih radnika do ženskog odbojkaškog kluba.
E sad, odabir stadiona i kluba je jako osjetljivo pitanje, i koga god da eventualno odaberu ostalim neće biti po volji, to je tako. A izbor Grbavice je po meni i trenutno najlogičniji, jer ima i potrebni ambijent za utakmice reprezentacije u Sarajevu koje će se milion posto u dogledno vrijeme početi igrati u Sarajevu, i prostora za proširenje kapaciteta itd. itd. Ime stadiona mislim da je manje bitna stvar, al svakako da ako se bude mjenjalo logično je BHTelecom arena, a ne telekom arena.

A možda je ovo samo još jedna predizborna patka, pa džaba trunimo, kao i mnogo puta do sad :D
panzer
Posts: 12123
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

montypython wrote:Sa par miliona mozes imati reklamu u prime time terminima citavu godinu u svim medijima bez da rekonstruises stadione tatinih sinova. Puno bi jaca stvar bila da BHT ima reklamu na dresovima reprezentativaca nego da se stadion zove po njima sto ce neki reporter pomenuti jednom godisnje, mozda. A ni Alianz ni Emirates ne bi placali grdne pare da bi se stadioni zvali Osiguranje arena ili Avioprevoznik arena.
I ovo bi bila dobra stvar ali sve zavisi od procjene ljudi zaduženih za marketing. Mada u bh telecomu ni marketing nije ono što bi morao biti nego se mora balansirati između potrebe društva odnosno zahtjeva vladajućih struktura i promocije poslovanja.
Što se tiče naziva, morao bi biti bh telecom a ne sama telecom ali eto....
Čim oni spominju "zakonske mogućnosti" vjerovatno se to mora odobriti na skupštini dioničara ili nema uporišta u zakonu o sportskim društvima pa je slaba šansa da od toga nešto bude.

Što se mene tiče, ako bi trebao birati između čiste reklame kroz medije i sponzorstva kroz finansiranje građevinskog projekta, birao bih ovo drugo jer ima direktan dugoročni uticaj na lokalnu ekonomiju(ukoliko ne posluži samo za pranje novca).
Sabur2
Posts: 1920
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Sam čin investiranja u nešto mnogo je bolja reklama od pukog oglašavanja.
Svakako da će ostaviti dublji dojam na potrošače to što je profit uložen u društveno dobro.
Nisam Željin navijač, ali mi nebi uopšte smetalo, čak me i raduje da se konačno domaća privreda uključuje na ovaj način.

Što se tiče profita, on je svakako prilično dobar, i u konačnici se tih nekoliko feninga po dionici neće primjetiti. Vrlo je moguće da će samo postojanje BHT arene, u gotovo pa centru grada, stvoriti i drugačiji imidž ovog telekoma, i možda povećati atraktivnost kod strateških partnera.
Jaran
Posts: 8
Joined: 22 May 2012, 22:08

Re: BH Telecom

Post by Jaran »

Ova dionica je moj favorit.
Post Reply