Bosnalijek

Sabur2
Posts: 1913
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Neuobičajeno velik kupovni nalog, a cijena pada... samo na SASE nalik.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Hoopla. Ode 28 hiljada po 12 Ovo je sigurno bilo dogovoreno jer odakle tolike dionice na prodaji po -2,3% . Koliko vidim ima još i skriveni kupovni nalog od 17400 kom po istoj cijeni. Neko žestoko prikuplja ali pitanje je ko mu prodaje po ovoj cijeni par dana nakon objave najboljeg poslovanja ikad. Nema logike osim na SASE.
Evo sad vidjeh da je Sabur napisao praktično isto.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Da baš moram nagađati o prodavcu, onako na prvu, rekao bih da je to neko ko nije direktni vlasnik dionica koje prodaje nego prodajom oštećuje one koji su mu ih povjerili, recimo neki fond. Ili se radi o nekom "prebijanju". Ili se ponovo vraćamo u vrijeme kad je kupovano po 14 bez rasta cijene sa dodatkom ispod stola tj van berze. Nema mi drugog logičnog objašnjenja za ovo.
beka26
Posts: 852
Joined: 29 Jan 2015, 17:37

Re: Bosnalijek

Post by beka26 »

Stanje na dan 16.12 2016 g.

HADEN S.A 29.9497 % 16.12.2016
KBC EURO CREDIT CAPITAL 19.2558% 16.12.2016

Danas 10.3.2017 g.
HADEN S.A 26.5579 10.3.2017
KBC EURO CREDIT CAPITAL 24.2318 10.3.2017
Sabur2
Posts: 1913
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ma ok je to se i ocekivalo. Maltezani su pokupili sve sto su mogli na dokapu, dok Haden nije ni jedne kupio pa se doslo na ove odnose.
Nisam skontao kako su oni "Svajcarci" dosli do 2%? Ima li neko da preprica?
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Sabur2 wrote:Ma ok je to se i ocekivalo. Maltezani su pokupili sve sto su mogli na dokapu, dok Haden nije ni jedne kupio pa se doslo na ove odnose.
Nisam skontao kako su oni "Svajcarci" dosli do 2%? Ima li neko da preprica?
Nije bilo većeg redovnog prometa na berzi da bi neko značajnije mijenjao procenat. Dakle ako toga ima sve je zbog emisije dionica. Jasno, da su svi pratili svoj procenat po pravu preče kupnje ničiji se procenat ne bi ni promjenio. Međutim jasno, nisu. Mislim da je to da nisu bio i jedini razlog ove emisije jer se na to i išlo. Haden nije pratio nisu ni Libijci, vidim da su svi takvi na oko 88% postotka koji su imali prije emisije. Ne znam tačna pravila pri emisiji kad svi ne prate, da li oni koji učestvuju mogu kupiti ostale dionice preko prava preče kupnje. Npr Maltežane je sljedovalo "samo" 192 hiljade (19,2% od milion). Međutim tako nisu mogli nikako doći do sadašnjih 24,2%, pa nemam drugog objašnjenja nego da su u emisiji kupili više od 19 %. Ako je tako onda je i neko drugi ko je pratio, mogao prilikom ove emisije značajno povećati svoj %, bez kupnje na berzi. Zato sam uvijek protivnik ovih emisija, dokapitalizacija i sl u nas je to UVIJEK samo metod za zaobilaženje malih dioničara. Ne znam jesam li u pravu ovo za kupovinu iznad prava preče kupnje ako nisam stvarno ne vidim drugo objašnjenje.
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Bosnalijek

Post by ada »

Svi koji su imali pravo preće kupnje dionica u emisiji nisu učestovali u kupovini, nisu to pravo iskoristili, prepustili su to nekome drugom da kupi, iz grupe s pravom preće kupnje ili nekome novom, eksternom dioničaru, obzirom da onaj dio preostalih dionica koje nisu kupili postijeći dioničari, mogu kupiti ekserni, novi dioničari,uplatim sredstava na depozitni račun u periodu predviđenom za uplatu u programu dikapitalizacije.U tom sličaju se smanjuje procenat udjela u zkupnom kapitali društva onih dioničara koji ne iskoriste pravo preće kupnje, a povećava se za taj procenat udio u kapitalu novih dioničara.Tako su Švicarci postali dioničari.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

Eto, tako nekako i ja mislim. Lijep način da se omogući nekome da jako poveća udio po fiksiranoj cijeni od 12 umjesto da kupuje na berzi pa da cijena ode na 20. Fiktivno "demokratski" i "po zakonu" ponudiš svakome da dokupi a u stvari znaš da većina neće a onda nastupe "tvoji" koji hoće. Praktično namjestiš nekome da se ekspresno obogati. Sad je pitanje (naravno retoričko) čemu je služila emisija i kako je opravdati ako firma pliva u parama, dobit joj 11 miliona a ima i akumulirane dobiti od prošle godine i otprije. Kako je određena cijena od 12? Ima li ko da postavi ova pitanja, koje je obrazloženje, odgovor?
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Bosnalijek

Post by ada »

Procjena vrjednosti privrednog društva se vrši raznim metodama:DCF-metoda sadašnje vrijednosti novčanog toka; AM-metoda procjene aktive, Metoda procjene prihoda- kapitalizacije profita; Metoda sadašnje vrijednosti budućih tokova dividende; Metoda srednje vrijednosti -Šmalenbahova metoda; Metoda višeg prihoda-Falkenbergova metoda;P/E multiplikativna metoda itd.
Prilikom procjene, ubace se podaci iz bilansi u formule svake od ovih metoda, dobiju se rezultati i probere metod, zavisno od toga šta se želi postići dokapitalizacijom.A razlike su značajne od metode do metode.Sve se to lijepo upakuje kroz due diligence analizu, odnosno konsalting kuću.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

ada wrote:Procjena vrjednosti privrednog društva se vrši raznim metodama:DCF-metoda sadašnje vrijednosti novčanog toka; AM-metoda procjene aktive, Metoda procjene prihoda- kapitalizacije profita; Metoda sadašnje vrijednosti budućih tokova dividende; Metoda srednje vrijednosti -Šmalenbahova metoda; Metoda višeg prihoda-Falkenbergova metoda;P/E multiplikativna metoda itd.
Prilikom procjene, ubace se podaci iz bilansi u formule svake od ovih metoda, dobiju se rezultati i probere metod, zavisno od toga šta se želi postići dokapitalizacijom.A razlike su značajne od metode do metode.Sve se to lijepo upakuje kroz due diligence analizu, odnosno konsalting kuću.
Ma znam ja kako se vrši procjena, čak sam i radio takve procjene, onako za svoje potrebe. Npr metodom svođenja budućih procjenjenih prihoda na sadašnju vrijednost novca, može preko P/E, može čak i poređenjem sličnih firmi i njihovih prihoda, dobiti i tržišne cijene ili cijene kod preiuzimanja ili kombinovano, ali svaka od tih metoda bi dala mnogo viši iznos od 12, čak dupli ili više. Plus nedavno je kupljen vladin paket po 15,5. Kako može biti onda procjena na 12? Moje pitanje nije kako se procjenjuje nego
A) zašto je uopšte emisija izvršena?
B) ko je odobrio tu cijenu, može li nadzorni odbor ili ko je već ovo inicirao predložiti cijenu koja mu padne na pamet, jer realno možeš naći firmu konsultanta koji će ti napisati bilo šta što želiš da napiše. Zar nema neki "tvrđi" kriterij, neko pravilo za emisiju i sl. Ima li neko regulatorno tijelo koje pita zašto emisija, zašto ova cijena, koje provjerava realnost predložene cijene, makar bila i od konsultanta itd jer ovako ispada da veći dioničar j... male kad god stigne već godinama i niko ništa.
Na kraju krajeva ima li neki limit za ovo, mogu li nekad opet uraditi nekavu novu "emisiju" i ponoviti isto?
Post Reply