Bosnalijek

panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

FELICERTES COMMERCE AG HAUSLENEN, CHE
Kto su ovi?

Malo pregledao....

Vodi ih Salomon-Joseph Augapfel koji je bio na čelu STADA Aesthetics AG. Ako sam dobro povezao.....

A Nijaz Skenderagić je ostao preko svoje firme SMC doo
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: Bosnalijek

Post by insider »

panzer wrote:
FELICERTES COMMERCE AG HAUSLENEN, CHE
Kto su ovi?

Malo pregledao....

Vodi ih Salomon-Joseph Augapfel koji je bio na čelu STADA Aesthetics AG. Ako sam dobro povezao.....

A Nijaz Skenderagić je ostao preko svoje firme SMC doo
Ovog SMC-a nije bilo nigdje prije, da nisu i oni unaprijed poznati kupac
proleter
Posts: 1631
Joined: 14 Sep 2012, 13:45

Re: Bosnalijek

Post by proleter »

Fino za pročitati, samo što mali dioničari od ove lijepe priče nemaju skoro ništa :
https://www.klix.ba/biznis/bosnalijek-o ... /170302039
leon
Posts: 348
Joined: 14 Nov 2012, 15:01

Re: Bosnalijek

Post by leon »

proleter wrote:Fino za pročitati, samo što mali dioničari od ove lijepe priče nemaju skoro ništa :
https://www.klix.ba/biznis/bosnalijek-o ... /170302039
Pa ako je prvo dividenda bila 0,30 KM pa povećana za 10% (koliko je bilo i povećanje dobiti) na 0,33 KM, sad će logično za povećanje dobiti od 6% dividenda biti povećana na jedno 0,35 KM po dionici . . . Logično :D

To je povrat na dionicu po cijeni od 12,00 KM jedno 2,9 %, dobra štednja . . .
slavuj
Posts: 1952
Joined: 19 Sep 2013, 11:29

Re: Bosnalijek

Post by slavuj »

Glavni poznati kupac je ipak ovaj sa (D)Malte.Ostali su samo pomagaći.Išli su na to da imaju skoro pa isto dionica,ovi iz Konjica i ovi sa D.Malte,
ojačani tim poznatim farmacutskim divom!!Opet se moram fatat one srpskopravoslavne izreke iz mog predhodnog posta!Razumjet će to ovaj odozgo što mi se čini poznatim od nekud i odavno!Elem,može premijer mirne duše okolo pričati kako je i za Bosnalijek našao dobrog kupca!Svaka čast.
Evo ja mu nudim dobar ručak ako uspije naći ovako dobrog kupca i za Sarajevo osiguranje!Ovakih,kao na FDS i ovdje,ne vjerujem da više ima!Jedino ako uspije privući onu novu hercegovačku osiguravajuću kuču!Dobar je sa Čovićem,pa mu to možda i pođe za rukom!A onaj Mešin Avdaga bi rekao:Neka im je Bog na pomoći,i onima što ih gone i onima koje gone!A i nama sa ovim stečajnim iz Gradačca!
ada
Posts: 173
Joined: 13 Oct 2016, 13:32

Re: Bosnalijek

Post by ada »

Za Sisor će naći kupca sigurno uskoro, ili su ga našli, jer je Sosor 31.01.2017., veća na 3. poziciji na tržištu,iza Uniqe i Euroherca.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

leon wrote:
proleter wrote:Fino za pročitati, samo što mali dioničari od ove lijepe priče nemaju skoro ništa :
https://www.klix.ba/biznis/bosnalijek-o ... /170302039
Pa ako je prvo dividenda bila 0,30 KM pa povećana za 10% (koliko je bilo i povećanje dobiti) na 0,33 KM, sad će logično za povećanje dobiti od 6% dividenda biti povećana na jedno 0,35 KM po dionici . . . Logično :D

To je povrat na dionicu po cijeni od 12,00 KM jedno 2,9 %, dobra štednja . . .
S druge strane ta podjela dividende od samo 0,3 KM nema neko obrazloženje pa se buduće podjele dividende ne mogu vezivati za nju. Ne znam je li bilo nekih investicija. Po meni dijelili su mizernu dividendu jedino zato jer je njihov udio nizak. Kad bi recimo podijelili svu dividendu kao što radi Telecom, (11,8 m nakon odbitka poreza 10,6 m, po dionici 1,21) ispao bi povrat 10%. Ili drugim riječima povrat od 5% davala bi cijena dionice od cca 24 KM a to bi po meni i bila realna tržišna vrijednost ove dionice. Obratite pažnju i na tajming ove zadnje emisije dionica, gde su oni koji su znali da je poslovanje ovako dobro povećali svoj udio kupujući po 12 ono što inače vrijedi 24. Da je objava ovih rezultata bila prije emisije sigurno bi i mnogi drugi dioničari iskoristili pravo preče kupnje. Ne mogu reći da me dobro poslovanje ne raduje ali krajnje je vrijeme da uprava povede računa i o manjim dioničarima prije svega preko dividende.
I još, budu li ovi prodavali svoje udjele nekom trećem, većem igraču, farmaceutskoj kompaniji i sl. siguran sam da to neće ići ispod 20 a vrlo lako više. Zato pripazite po koliko ovo prodajete, Bosnalijek vrijedi dramatično više od ove sada cijene na berzi.
Sabur2
Posts: 1913
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: Bosnalijek

Post by Sabur2 »

Ništa znači Haden nije kupovao u dokapitalizaciji.
A ovamo se pojavljuju razna nova imena. maltežani ne traže novi NO. Odgovor je da su maltežani = Haden, ili obratno: da je NO (Haden) promijenio ekipu za koju igra (Haden je dužan uloženi novac investitoru).
Za ovo drugo sam čuo tvrdnje još ranije čim se obavila transakcija državnog paketa. Ulazak ovih novih imena tumačim kao priključak za zaradu. Oni neće držati kapital zarobljen predugo. Očekuju dobar profit u kratkom vremenu.
Rezime bi bio: izvršioc mora vratiti posuđen novac sa obećanim profitom jer je riječ o glavi. To može samo ako proda taj dio za veću cijenu nego je kupio.
panzer
Posts: 12108
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: Bosnalijek

Post by panzer »

Sabur2 wrote:. To može samo ako proda taj dio za veću cijenu nego je kupio....
Odnosno da proda firmi "šbb kbb" LTD sa Kipra po većoj cijeni nego što je tržišna kao što je AS kupio BIG a na tržištu ostane kako jeste.
montypython
Posts: 3944
Joined: 06 May 2010, 10:52

Re: Bosnalijek

Post by montypython »

panzer wrote:
Sabur2 wrote:. To može samo ako proda taj dio za veću cijenu nego je kupio....
Odnosno da proda firmi "šbb kbb" LTD sa Kipra po većoj cijeni nego što je tržišna kao što je AS kupio BIG a na tržištu ostane kako jeste.
Da li bi se u tom slučaju stekli uslovi da taj treći mora objaviti tender za otkup jer je prešao famoznih 30% (ili je 25% sad ni to nije jasno). Da li bi pri tom onih 15,5 KM iz Vladinog paketa ulazilo u ponderisani prosjek?
Možda se varam, pisao sam prošle godine dvaput o tome ali... Prije nekoliko dana iz čista mira u vijestima priča o Alkaloidu Skopje, a onda ponovo iza toga prije par dana finansijski izvještaj o poslovanju, profit, prihodi, širenja istraživanja, planovi...U sred našeg dnevnika. Ovoga je bilo kako rekoh i prošle godine par puta i priznajem tad sam bio ubjeđen da su oni ti koji bi mogli biti ozbiljan kupac. Ne tvrdim ništa ali i sad mi je ovo indikativno.
Haden je ulazio po 14 nominalno a realno to je za mene 16 ak. Ovi novi a i to je vjerovatno opet Haden po 15,5. Moglo se je ponešto dokupiti i po 12 tak u zadnje vrijeme ali ne mnogo, plus ova emisija. Dakle ako će prodati dalje nekom trećem sumnjam da će to biti bez zarade a onda sasvim je realno da to bude bar po 20 a možda i više. (Samo za poređenje, Alvogen je prije koju godinu nudio 20 po dionici a dobit je tih godina bila 4 do 6 samo jednom 8 miliona; dakle dobit je sad skoro pa dupla.) Ako bi bilo tako postavlja se pitanje zašto taj neko treći nije kupio direktno po 15,5 bez posrednika. Po meni ili su potencijalni kupci namjerno ostavljeni neobavješteni, nisu ni pozivani i sl ili su čak prepadani da ne učestvuju. Sad je već druga priča. Ima se već 60ak % i može se ozbiljno pregovarati i sa nekim trećim ko nije htio da se smara na berzi s malim postocima.
Druga je priča da li će to i uraditi. Uz ovakvo poslovanje i dobiti od 10-12 m (uz onu iz 2015 koja je skoro sva zadržana i ovu sad od 10,6 nakon poreza, ima tu 17 ak m akumulirano i to bez prethodnih godina) nisam siguran da će uopšte prodati jer ovo se pretvara u pravu cash cow za buduće godine. Posebno jer mislim da profit može još itekako rasti.
Post Reply