BH Telecom

Sitna buranija
Posts: 2080
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

slucajni prolaznik wrote:nekad pišem pametno a nekad manje ...bitno da ne žurim pa ne moram brisati postove :-)
LP
;) :D Bolje obrisati nego unositi zabunu među čitaoce. Možda nisu svi pratili razvoj događaja u minutama prije otvaranja berze, pa kada je sve prošlo teško je objasniti šta se desilo... :D

Hajde lijep pozdrav :D
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: BH Telecom

Post by slucajni prolaznik »

Kad si me već ,opet, citirao da ti kažem ...najbolje je kako napisah u zadnjem postu , razmisliti pa napisati ...ako ti pišeš -brišeš-žuriš tvoj problem iz tebi znanih nakana ...al kako kažeš , lijep pozdrav :-)
dervissedam
Posts: 39
Joined: 19 May 2016, 17:25

Re: BH Telecom

Post by dervissedam »

slucajni prolaznik wrote:Iako pomalo mrzim da se investicijski forum mojim pisanjem pretvori u bilateralno chatovanje , derviš da ti odgovorim ...ja uvijek nastojim debelo ( ozbiljno ) porazmisliti i o onome šta pišem a Boga mi i o svojim vlastitim ulaganjima...kad bih gledao svoj ulog na emitentu BHT bilo bi skoro pa svejedno da li ću razmišljati debelo ili tanko :-) ...hoću reći ,nije mi egzistencijalno presudno mada u današnje vrijeme svaka marka puno vrijedi..više sam pisao kao netko koga interesira sudbina ove kompanije u vlasništvu građana federacije ( trebala bi biti ! ) kao i za one malobrojne koje su još ostale ...i da ,na koncu , nebitno je moje skromno razmišljanje ..nekad pišem pametno a nekad manje ...bitno da ne žurim pa ne moram brisati postove :-)
LP
Uvijek sam društvene mreže mislio kao institut korekcije otuđene vlasti. BHT je klasičan primjer pomenutog. Svaka informacija više, pritisak je više na ljude, koji BHT smatraju svojom prćijom, a ujedno i pomoć onim, koji su se "ni krivi, ni dužni", ulažući svoj novac, doveli u poziciju da ovise o tuđim hirovima i mahinacijama.
dervissedam
Posts: 39
Joined: 19 May 2016, 17:25

Re: BH Telecom

Post by dervissedam »

Svako na glas izrećeno (napisano) "debelo promišljanje, u korist "ni krivih, ni dužnih" ide. :D
brzi
Posts: 2599
Joined: 31 Jul 2012, 14:34

Re: BH Telecom

Post by brzi »

Evo ga korigovani trogodišnji plan,
https://www.bhtelecom.ba/skupstina-drustva.html
Sitna buranija
Posts: 2080
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

slucajni prolaznik wrote:Kad si me već ,opet, citirao da ti kažem ...najbolje je kako napisah u zadnjem postu , razmisliti pa napisati ...ako ti pišeš -brišeš-žuriš tvoj problem iz tebi znanih nakana ...al kako kažeš , lijep pozdrav :-)
Pa osnovna kultura komunikacije nalaže da se citira post na koji se referira, zato te i citiram :) Al' nema veze to. Ako neko kupuje nesto za 100 jedinica a ti to odlučiš ponuditi po 95 jedinica, onda je najblaže rečeno čudna tvoja odluka da se odrekneš tih 5 jedinica. To sam komentarisao danas pa obrisao, jer se u međuvremenu isprometovalo to što je bilo po višoj cijeni, pa ko nije pratio u datom momentu šta se dešava ne bi ni razumio o čemu govorim. Pa da ne bi taj moj post stvorio zabunu izbrisao sam ga. Da si me "citirao" i odgovorio mi na njega, ne bih ga mogao ukloniti i da hoću :)
Hajde uzdravlje...
Sitna buranija
Posts: 2080
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

http://m.24sata.hr/news/ht-ima-dobit-od ... ici-512890

Znači HT u ciframa (u 2016. godini):
-prihod 1,81 mlrd KM
-dobit 242 mil KM
-cijena dionice 49,5 KM
-dividenda 1,56 KM
-zarada po dionici 2,96 KM

Znači, naš telekom onda i ne izgleda toliko loše koliko ga drugi imaju naviku prikazivati. Prihod, dobit, cijena dionice su 3 puta manji nego kod HT-a, a dividenda 20-30% manja, što će reći da je povrat veći. A HT ima bolje pokazatelje rezultata od prosjeka telekoma u srednjoj Evropi... Što će opet reći... da se možda nekada imaju i pretjerana očekivanja...
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

"Tomašković je istaknuo kako su oni lani uložili 1,608 milijardi kuna, dok su ulaganja svih ostalih operatera bila 763 milijuna kuna."
Da BHT vrsi i priblizna ulaganja dividenda bi bila 0 KM, jer je u zadnjih par godina dividenda u BHT isplacivana na ustrb investicija, a to mora nekad doci na naplatu. BHT jeste, kad se pogledaju ostali emitenti na SASE, solidna firma ali se njome upravlja nedomacinski. Oni koji su doskoro placali ovu dionicu po 19-20 Km znaju o cemu pricam. Njihov povrat nije kao kod onih koji su kupovali po 14,5-15 KM. Moja poenta je da trenutna cijena BHT-a nije losa, ali samo ukoliko bi se zaustavio negativan trend poslovanja i pada dobiti. Cini se da nova uprava nesto pokusava, ali nisam siguran koliko su uspjesni, bar kad je u pitanju TV ponuda. Suprostavljanje agresivnim kablovskim operaterima, koji se sluze svim i svacim (pretpostavljam i podmicivanjem uposlenika u BHT-u koji donose strateske odluke) moze vrsiti samo privatni vlasnik, a nikako drzava koja zeli da BHT pravi cestu od Lasve do Donjeg Vakufa :roll:
Sitna buranija
Posts: 2080
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Investitor wrote:"Tomašković je istaknuo kako su oni lani uložili 1,608 milijardi kuna, dok su ulaganja svih ostalih operatera bila 763 milijuna kuna."
Da BHT vrsi i priblizna ulaganja dividenda bi bila 0 KM, jer je u zadnjih par godina dividenda u BHT isplacivana na ustrb investicija, a to mora nekad doci na naplatu. BHT jeste, kad se pogledaju ostali emitenti na SASE, solidna firma ali se njome upravlja nedomacinski. Oni koji su doskoro placali ovu dionicu po 19-20 Km znaju o cemu pricam. Njihov povrat nije kao kod onih koji su kupovali po 14,5-15 KM. Moja poenta je da trenutna cijena BHT-a nije losa, ali samo ukoliko bi se zaustavio negativan trend poslovanja i pada dobiti. Cini se da nova uprava nesto pokusava, ali nisam siguran koliko su uspjesni, bar kad je u pitanju TV ponuda. Suprostavljanje agresivnim kablovskim operaterima, koji se sluze svim i svacim (pretpostavljam i podmicivanjem uposlenika u BHT-u koji donose strateske odluke) moze vrsiti samo privatni vlasnik, a nikako drzava koja zeli da BHT pravi cestu od Lasve do Donjeg Vakufa :roll:
Za ovu cestu se slažem, ali je poenta da naši ljudi imaju nerealna očekivanja. Dobit od 150 mil KM se više nikad neće praviti, ali ne zbog nečije nesposobnosti ili lopovluka već jednostavno jer je ta industrija pod pritiskom tehnoloških dostignuća i regulative koja im ne idu na ruku, te besplatnih servisa. Naravno, nikad ne reci nikad, možda se pronađu neka nova tehnološka rješenja koja bi radikalno povećala efikasnost, ali to je već nešto sasvim drugo.

Ali ovdje ponovo upadamo u zamku tumačenja brojki. Ulaganje od 1,608 mlrd Kn je zapravo ulaganje u iznosu 418 mil KM. Telekom u naredne dvije godine planira ulaganja u iznosu blizu 300 mil KM (cca 140-150 mil KM godišnje) što će reći da je i po ovom parametru sličan HT-u (godišnje 3 puta manje ulaganje, baš kao i prihod, dobit i sl.).
Investitor
Posts: 912
Joined: 19 Apr 2012, 10:37

Re: BH Telecom

Post by Investitor »

Sitna buranija wrote:Ali ovdje ponovo upadamo u zamku tumačenja brojki. Ulaganje od 1,608 mlrd Kn je zapravo ulaganje u iznosu 418 mil KM. Telekom u naredne dvije godine planira ulaganja u iznosu blizu 300 mil KM (cca 140-150 mil KM godišnje) što će reći da je i po ovom parametru sličan HT-u (godišnje 3 puta manje ulaganje, baš kao i prihod, dobit i sl.).
Dobro si primjetio "tek planira", a ovi su već izvršili ulaganja i djele dividendu. Od kojih para misliš da će telekom vršiti investiranje, dobiti ili kredita. Mislim da tada više neće biti dividende! Puno je ovde nepoznanica da se kaže da je kupovina BHT-a "sigurna investicija" na kojoj nećeš izgubiti.
Post Reply