BH Telecom

Sabur2
Posts: 1878
Joined: 16 May 2010, 01:30

Re: BH Telecom

Post by Sabur2 »

Koliko ja znam Telemah u mom naselju koristi ELOB infrastrukturu koju je preuzeo kupovinom.
I sve i da koristi imovinu drugih preduzeća, kako to mijenja činjenicu da BHT nije u stanju da ni izbliza ponudi jednaku uslugu?
Na Telemahu mogu imati 30-40 HD kanala uz brzinu interneta koja daleko prevazilazi normalne potrebe za Down/Up. UniFi mrežu, Unifon, TV ToGo itd.
Na BHT sam pokušavao unaprijediti svoj ADSL paket i dobio sam na kraju odgovor da iz tehničkih razloga ne mogu dobiti MojaTv i brži internet. Dakle ni samo malo brži internet i paket običnih SD kanala.
I to je sve, ne može i ćao. Kraj priče što se njih tiče. Eto razvoja biznisa. Kad to promijene, mogu pričati o zaustavljanju pada, inače će se svesti samo na mobilnu telefoniju.
dervissedam
Posts: 39
Joined: 19 May 2016, 17:25

Re: BH Telecom

Post by dervissedam »

Vidiš Buranija, na jednoj strani imaš najjači telekom u BiH, koji u zaleđu ima najjaču partiju u BiH, a gubi utakmicu s Telemachom. Čak i kad bi istinom bilo da RAK i konkurencijsko vijeće nisu skloni BHT-u, ja mislim da i u takvim uvjetima poslovanja, moćna firma treba iznaći odgovore na pitanja, kako ne izgubiti, a možda, koristeći konkurenciju, postati i jačom nego što je bila. Jednostavnije rečeno, možda je BHT taj, koji ne vodi dobru politiku.
Sitna buranija
Posts: 2080
Joined: 12 May 2016, 10:51

Re: BH Telecom

Post by Sitna buranija »

Ma pazi, ne bih htio ovdje braniti neke stvari koje su očigledno loše vezano za BHT, ne pada mi na pamet to jer se i sam slažem sa nekim od tih kritika, ali s druge strane treba biti i realan pa prihvatiti činjenicu da za neke stvari objektivno postoje razlozi i okolnosti koje nisu pod kontrolom BHT-a. Dok su ELOB, HS, Logosoft i ostali bili mali i kopali gdje su htjeli i kako su htjeli i polagali kablove, podmićujući sve one koji su trebali po službenoj dužnosti to sve spriječiti, BHT je morao kao i što sada mora uredno sve dozvole dobiti. I onda, neko pokupuje te male i preko noći postane veliki igrač koji je prisutan svugdje, pa čak i tamo gdje BHT nije uspio ili mu se nije isplatilo ganjati papire i plaćati takse za postavljanje adekvatne infrastrukture. Danas malih nema, ali ima Telemah koji je postao velik i dan danas podmazuje okolo (jer kako objasniti činjenicu da koriste infrastrukturu EPBiH koju ne plaćaju, a ovi ih i ne tuže) i direktno ugrožava BHT. BHT sve i jednog svog korisnika ima prijavljenog i za njega plaća sve što treba, a ja lično znam da ovi mali operateri nisu plaćali za puni broj korisnika već za tek peti dio njih i ubjeđen sam da je i Telemah na tom tragu.
insider
Posts: 971
Joined: 15 May 2012, 15:17

Re: BH Telecom

Post by insider »

Vlada FBiH danas je prihvatila informaciju Ministarstva prometa i komunikacija u vezi sa preuzetim obavezama iz Pisma namjere koje je potpisala Vlada i obavezala se da će u konsultacijama s Grupom Svjetske banke i/ili EBRD-om završiti finansijsku i operativnu temeljitu procjenu vrijednosti (due diligence) za BH Telecom d.d. Sarajevo.

Ova obaveza predstavlja strukturalnu odrednicu. S ciljem primjene ove obaveze, Federalno ministarstvo prometa i komunikacija navodi da će BH Telecom d.d. Sarajevo biti kontaktiran od ovih finansijskih institucija radi potpisivanja Ugovora o povjerljivosti, kako bi bio osiguran pristup relevantnim podacima. Slična procjena će uslijediti i u JP Hrvatske telekomunikacije d.d. Mostar, saopćeno je iz Vlade FBiH.

Premijer FBiH Fadil Novalić nedavno je kazao da je nakon izrade detaljne analize poslovanja moguća eventualna djelomična privatizacija 10 posto udjela vlasništva u BH Telecomu ili uvođenja još domaćih vlasnika koji bi vršili pritisak na bolje upravljanje kompanijom.

Opozicioni SDP optužio je Vladu da bez znanja građana, bez javnih poziva i procedura, namjerava prodati BH Telecom unaprijed određenim kupcima.
Pozivajući se na analizu stanja BH Telecoma, objavljenoj u pojedinim medijima, SDP je optužio Vladu FBiH da je kao strateškog partnera za BH Telecom odabrala turski državni telekom Turkcell, te da je predstavnike ove turske firme već slala u BH Telecom.
panzer
Posts: 12055
Joined: 11 Mar 2010, 21:30

Re: BH Telecom

Post by panzer »

turkcell nije državni telekom.
Shahab
Posts: 666
Joined: 26 Apr 2015, 21:49

Re: BH Telecom

Post by Shahab »

Proces ide u pravilnom smjeru. Ovo je prvi korak u uhodanoj metodologiji. Prodaju će voditi ebrd. transparentno i evropski. to je jedina šansa za male dioničare da nešto zarade. alternativa ne postoji. očekivati da koruptivne bande u političkim strankama naprave preporod poslovanha je utopija.
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: BH Telecom

Post by slucajni prolaznik »

Iz samo jednog saopćenja se može vidjeti koliko kontrovezi i problema će se dešavati u svezi rješavanja statusa BHT u bližoj ili daljoj budućnosti ...jedni kronično neinformirani i populisti ( ne znati da neki veliki telekom je ili nije u državnom vlasništvu a znati da će baš taj biti kupac je besramno bezobrazno i vrijeđa inteligenciju ) a drugi opet "umiruju " puk da će se eventualno prodavati samo 10 % ???...da se razumijemo odmah..svaka logika prestaje tamo gdje vladi hitno i neophodno trebaju novci u budžet ..dakle samo je pitanje metode ..ideja o prodaji 10 % se čini ko bombona na prvi pogled ali otvara brojna pitanja :
1.tko će od velikih /bitnih igrača na tržištu telekomunikacija imati interes da uloži početnih 10 % akvizicije/investicije ?
2 . koja će biti ponuđena cijena ? knjigovodstvena ( koju priželjkuju neki super pametni "investitori "ovdje a koja kaže da bi taj kolačić koštao mininalno 63 + milijuna KM za 10 % ? ) , trenutna tržišna odn ona koju fondovi začas okrenu kako im paše ..ili neka realno procijenjena ?
3.Varijanta da nema značajnog igrača i ide na domaće tržište , po inerciji burze će cijenu sa 15tak dići na 20 tak ...a onda ide pitanje ROI ???
Bez obzira na točan odgovor činjenice vele da će taj koji se odluči na takvo što imati situaciju da će uložiti nešto malo manje za 10 % vlasništva od ukupne /realne godišnje dobiti ( u totalu ako je jedan kupac ) a pitati će se u upravljačkom smislu kao BiH u UN :-)
Mislim da je po mojoj procjeni najbolje debelo razmisliti da li onima koji drže dionice BHT (osim vlade ) se isplati i dalje očekivati da će cijena ići značajno iznad 15 KM i koju dividendu mogu očekivati ...
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: BH Telecom

Post by slucajni prolaznik »

Ispričavam se na grešci kod knjig . cijene ...63 + milijuna je broj dionica a iznos je 110 + mil KM za 10 % ...
dervissedam
Posts: 39
Joined: 19 May 2016, 17:25

Re: BH Telecom

Post by dervissedam »

slucajni prolaznik wrote:Iz samo jednog saopćenja se može vidjeti koliko kontrovezi i problema će se dešavati u svezi rješavanja statusa BHT u bližoj ili daljoj budućnosti ...jedni kronično neinformirani i populisti ( ne znati da neki veliki telekom je ili nije u državnom vlasništvu a znati da će baš taj biti kupac je besramno bezobrazno i vrijeđa inteligenciju ) a drugi opet "umiruju " puk da će se eventualno prodavati samo 10 % ???...da se razumijemo odmah..svaka logika prestaje tamo gdje vladi hitno i neophodno trebaju novci u budžet ..dakle samo je pitanje metode ..ideja o prodaji 10 % se čini ko bombona na prvi pogled ali otvara brojna pitanja :
1.tko će od velikih /bitnih igrača na tržištu telekomunikacija imati interes da uloži početnih 10 % akvizicije/investicije ?
2 . koja će biti ponuđena cijena ? knjigovodstvena ( koju priželjkuju neki super pametni "investitori "ovdje a koja kaže da bi taj kolačić koštao mininalno 63 + milijuna KM za 10 % ? ) , trenutna tržišna odn ona koju fondovi začas okrenu kako im paše ..ili neka realno procijenjena ?
3.Varijanta da nema značajnog igrača i ide na domaće tržište , po inerciji burze će cijenu sa 15tak dići na 20 tak ...a onda ide pitanje ROI ???
Bez obzira na točan odgovor činjenice vele da će taj koji se odluči na takvo što imati situaciju da će uložiti nešto malo manje za 10 % vlasništva od ukupne /realne godišnje dobiti ( u totalu ako je jedan kupac ) a pitati će se u upravljačkom smislu kao BiH u UN :-)
Mislim da je po mojoj procjeni najbolje debelo razmisliti da li onima koji drže dionice BHT (osim vlade ) se isplati i dalje očekivati da će cijena ići značajno iznad 15 KM i koju dividendu mogu očekivati ...
Da ti slučajno nisi već "debelo razmislio"? :D
slucajni prolaznik
Posts: 382
Joined: 21 Feb 2013, 18:33

Re: BH Telecom

Post by slucajni prolaznik »

Iako pomalo mrzim da se investicijski forum mojim pisanjem pretvori u bilateralno chatovanje , derviš da ti odgovorim ...ja uvijek nastojim debelo ( ozbiljno ) porazmisliti i o onome šta pišem a Boga mi i o svojim vlastitim ulaganjima...kad bih gledao svoj ulog na emitentu BHT bilo bi skoro pa svejedno da li ću razmišljati debelo ili tanko :-) ...hoću reći ,nije mi egzistencijalno presudno mada u današnje vrijeme svaka marka puno vrijedi..više sam pisao kao netko koga interesira sudbina ove kompanije u vlasništvu građana federacije ( trebala bi biti ! ) kao i za one malobrojne koje su još ostale ...i da ,na koncu , nebitno je moje skromno razmišljanje ..nekad pišem pametno a nekad manje ...bitno da ne žurim pa ne moram brisati postove :-)
LP
Post Reply